İngilizce Duyduğunu Anlama Becerisi Nasıl Geliştirilir?


İngilizce listening geliştirmek doğru yöntem ve istikrarlı çalışma ile gerçekten kolayca halledebileceğiniz bir durumdur. Önemli olan doğru yöntemi bulmak ve bu yöntemi yine doğru uygulamaktır. Mesela yabancı film ve dizi izleyin denildiğinde dizi ve filmleri alt yazısız izlemeli, geçen konuşma diyaloglarını anlamaya çalışmalı, gerekirse tekrar-tekrar izlemeli ve dinlemelisiniz.

Listening nasıl geliştirilir?

Dinleme ve dinlediğini anlama yeteneği kazanmanın yolu yine dinlemeden geçiyor. Dinlediğini anlamak ise kelime bilgisi gerektiriyor. Kelime dağarcığı az olan birinin listeningde ilerlemesi çok daha fazla zaman alacaktır. Bu nedenle kelime bilginizi geliştirmeye çalışmalı, dinlediğiniz, okuduğunuz ve duyup gördüğünüz yeni kelimeleri ezberleyerek kelime haznenizi geliştirmelisiniz. Kelime ezberlemenin birçok keyifli yolu olduğunu diğer yazılarımızda anlatmıştık. Siz en kolay ve en eğlenceli gelen yöntemi seçerek İngilizce kelimeleri hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kısa ses kayıtları ve videolarla başlayın

Uzun filmleri izlemeye başlamadan önce 5-10 dakikalık video ve ses kayıtları dinlemek oldukça etkilidir. Bunun için haber kanallarını takip edebilir, sadeleştirilmiş haber kayıtlarını yavaş tonda dinleyerek İngilizce dinleme becerinizi geliştirebilirsiniz.

Film ve dizileri alt yazısız izleyin

Film ve dizileri alt yazı ile izlediğinizde zaten konuşulanları dinlemeyecek, direk alt yazıya odaklanarak filmi bile kaçıracaksınız. Oysa alt yazısız izlediğinizde bir müddet sonra anlamadığınızı düşündüğünüz konuşmaları tekrar-tekrar dinleyerek artık daha rahat anlamaya başladığınızı göreceksiniz. Yeni öğrendiğiniz kelimeleri de ezberlemeyi unutmayın.

Listening sadece dinleme ile geliştirilemez

Listening geliştirmek için sürekli vurgulanan şey tekrar-tekrar dinlemektir. Hatta dinleme parçasını okumadan önce birkaç kez odaklanarak dinlemek, sonra metni okuyup yabancı kelimeleri belirleyerek ezberlemek, ardından metne bakarak dinlemek ve en son metne bakmaksızın birkaç kez dinlemek listening becerisini geliştirmede son derece etkilidir. Bu yöntemle cümleleri analiz etmeyi öğrenecek, buna benzer cümlelerin ne anlama geldiğini hemen kavrayarak listening yeteneğinizi geliştireceksiniz.

Listening ve speaking için günümüzün en etkili İngilizce eğitimi online İngilizcedir. Her gün 10-20 veya 30’ar dakika Amerikalı öğretmeninizi hem dinleyin hem de onunla konuşun ve size özel İngilizce eğitimi alarak birkaç ayda akıcı İngilizce konuşmaya başlayın.

Denemeye ne dersiniz?

Son Yazılar