İngilizce Eğitim Veren Mimarlık Fakülteleri


Mimarlık bölümü, sayısal alandan öğrenci alan ve genel anlamda puanları yüksek olan bölümlerden biridir. Bu sebeple de öğrencilerin hedefleri ve bu hedefler doğrultusunda uzun süre çalışmaları bölüme girmede etkilidir. 

Sizin de hayallerinizden biri Mimarlık eğitimi almak ve bu alanda çalışmak ise, bölümü İngilizce okumanız yararınıza olacaktır. Bu sayede hem mesleki alanda diğerlerinden bir adım önde olacak, hem de isteğiniz varsa yurt dışında çalışma şansınızı arttırmış olacaksınız. 

Sizler için İngilizce eğitim veren Mimarlık fakültelerini devlet üniversiteleri ve vakıf üniversiteleri şeklinde derledik. Aynı zamanda üniversitelerin Mimarlık fakültelerinde bulunan güncel öğretim üyesi sayısını da Yök Atlas üzerinden inceledik. Bu bilgilerin de okul tercih ederken cebinizde bulunmasında fayda var. 

İngilizce Eğitim Veren Mimarlık Fakülteleri (Devlet Üniversiteleri)

 

 • Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 

 

İngilizce eğitim veren Mühendislik fakültelerinden ilkine sahip olan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde 4 doktor öğretim üyesi bulunmakta. 

 

 • Gaziantep Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

 

Gaziantep Üniversitesi de İngilizce mimarlık okuyabileceğiniz üniversitelerden biri ve 3 doktor öğretim üyesine sahip.

 

 • İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

 

Mimarlığı İngilizce okuyabileceğiniz bir başka okul, alanının en iyilerinden; İstanbul Teknik Üniversitesi. Akademik kadrosuna gelince; 30 profesör, 14 doçent ve 30 doktor öğretim üyesi mevcut. Ne diyelim; kazanana şimdiden tebrikler. 

 

 • İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi

 

İzmir’de bulunan tek teknik ve teknoloji üniversitesi olan okul da öğrencilerin tercihlerinde yerini buluyor ve yüksek puanlarla öğrenci alıyor. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde 7 profesör, 4 doçent ve 2 doktor öğretim üyesi yer almakta. 

 

 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

 

Teknik üniversitelerin krallarından biri de Orta Doğu Teknik Üniversitesi, nam-ı diğer ODTÜ. Yine oldukça yüksek puanlarla öğrenci alan okulda İngilizce mimarlık okuyabilirsiniz. Burada da 14 profesör, 8 doçent ve 5 doktor öğretim üyesi bulunmakta. 

 

 • Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

 

Mimarlık bölümünü İngilizce okumak istiyorsanız, tercih edebileceğiniz okullardan biri de Yıldız Teknik Üniversitesi. YTÜ de yüksek puanla öğrenci alan okullardan birisi ve 15 profesör, 19 doçent ile 25 doktor öğretim üyesine sahip. 

İngilizce Eğitim Veren Mimarlık Fakülteleri (Vakıf Üniversiteleri)

 

 • Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

 

İngilizce mimarlık programı bulunan üniversitenin öğrenciler için tam burslu, %50 burslu, %25 burslu ve ücretli seçenekleri bulunuyor. Akademik kadrosuna baktığımızda ise 1 profesör ve 1 doktor öğretim üyesi mevcut.

 

 • Altınbaş Üniversitesi (İstanbul) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

 

Altınbaş Üniversitesi İngilizce Mimarlık için size tam burslu ya da %50 burslu eğitim seçeneklerini sunuyor. Bölümde 1 profesör ve 2 doktor öğretim üyesi bulunuyor. 

 

 • Antalya Bilim Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi

 

Antalya’da bulunan vakıf üniversitesinde İngilizce Mimarlık bölümü için tam burslu, %50 burslu, %25 burslu ve ücretli seçenekleri mevcut. Üniversitenin İngilizce Mimarlık bölümünde 1 profesör ve 2 doktor öğretim üyesi bulunuyor. 

 

 • Bahçeşehir Üniversitesi (İstanbul) Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

 

Yüksek puanla öğrenci alan ve adayların tercihlerinde ilk sıralarda yer verdiği Bahçeşehir Üniversitesi İngilizce Mimarlık bölümünde 2 ayrı burs imkanı sağlıyor; tam burslu, %25 indirimli ve ücretli. Bölümde 3 profesör, 4 doçent ve 8 doktor öğretim üyesi bulunuyor. 

 

 • Beykent Üniversitesi (İstanbul) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi

 

Beykent Üniversitesi de yine yüksek puanla öğrenci alan okullardan biri. Tercih edeceklere okulun sunduğu burs imkanları tam burslu, %50 burslu, %25 burslu ve ücretli şeklinde. Beykent Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde 1 profesör, 2 doçent ve 6 doktor öğretim üyesi bulunmakta. 

 

 • Çankaya Üniversitesi (Ankara) Mimarlık Fakültesi

 

Ankara’da İngilizce Mimarlık okumak isteyenler için tercihlerden biri de Çankaya Üniversitesi. Çankaya Üniversitesi’nde öğrenciler tam burslu, %50 burslu, %25 burslu ve ücretli seçeneklerinden biri ile eğitim alabiliyorlar. Bölümdeki akademik kadroya baktığımızda ise 2 profesör, 6 doçent ve 4 doktor öğretim üyesi karşımıza çıkıyor. 

 

 • Işık Üniversitesi (İstanbul) Mimarlık ve Tasarım Fakültesi 

 

İstanbul’da bulunan Işık Üniversitesi de Mimarlık alanında hem Türkçe hem İngilizce alanında eğitim veren okullardan biri. İngilizce Mimarlık’ta öğrencilere sunulan eğitim seçenekleri; tam burslu, %50 burslu ve ücretli şeklinde. Bölümde 1 profesör, 1 doçent ve 2 doktor öğretim üyesi yer alıyor. 

 

 • İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (Ankara) Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

 

Önceki adıyla Bilkent Üniversitesi olarak bilinen ve başarılı üniversitelerden biri olan İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi; İngilizce Mimarlık bölümü için tam burslu, %50 burslu ve ücretli seçeneklerine sahip. Üniversitede 1 doçent ve 2 doktor öğretim üyesi bulunmakta. 

 

 • İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

 

Başarısı ve puanları yüksek vakıf üniversitelerinden biri de İstanbul’da yer alan Bilgi Üniversitesi. Bilgi Üniversitesi İngilizce Mimarlık için tam burslu, %50 indirimli ve %25 indirimli seçeneklerini sunuyor. Bölümde 3 profesör, 4 doçent ve 7 doktor öğretim üyesi bulunuyor. 

 

 • İstanbul Gelişim Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi 

 

İstanbul Gelişim Üniversitesi İngilizce Mimarlık bölümü için öğrencilere tam burslu ve %50 burslu seçeneklerini sunmakta. Bölümün akademik kadrosuna baktığımızda ise, 1 profesör ve 2 doktor öğretim üyesi bulunmakta. 

 

 • İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

 

Kontenjanı yüksek okullardan biri olan Kültür Üniversitesi Mimarlığı hem Türkçe hem de İngilizce okuyabileceğiniz okullardan biri. İngilizce Mimarlığa baktığımızda okulun sunduğu seçenekler; tam burslu, %50 burslu, %25 burslu ve ücretli. Bölümdeki öğretim görevlileri 3 profesör ve 5 doktor öğretim üyesi şeklinde. 

 

 • İstanbul Medipol Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

 

Medipol Üniversitesi Mimarlık bölümünü Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık fakültesi adı altında bünyesinde barındıran okullardan biri. Üniversite İngilizce Mimarlık için tam burslu ve %50 burslu seçeneklerine sahip. 

 

 • İstanbul Okan Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

 

Okan Üniversitesi tercih edeceklere; üniversite İngilizce Mimarlık için tam burslu, %50 burslu ve ücretli seçeneklerine sahip. Bölümde 2 profesör ve 2 doktor öğretim üyesi bulunuyor. 

 

 • İstanbul Şehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

 

Üniversitenin eğitim seçenekleri tam burslu, %50 burslu ve %25 burslu şeklinde. Şehir Üniversitesi’nin İngilizce Mimarlık bölümünün akademik kadrosu ise 1 doçent ve 3 doktor öğretim üyesi şeklinde. 

 

 • İstinye Üniversitesi (İstanbul) Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi 

 

İngilizce Mimarlık bölümü için ücretli seçenek sunmayan okulun eğitim seçenekleri tam burslu, %50 burslu ve %25 burslu şeklinde. Bölümde 3 doktor öğretim üyesi bulunuyor. 

 

 • İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi

 

Diğer fakültelerden farklı olarak İzmir Ekonomi Üniversitesi Mimarlık bölümünü Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi adı altında barındırıyor. Üniversitenin İngilizce Mimarlık bölümünün eğitim seçenekleri; tam burslu, %25 burslu ve ücretli. Eğitim kadrosuna baktığımızda 1 doçent ve 3 doktor öğretim üyesi karşımıza çıkıyor. 

 

 • Kadir Has Üniversitesi (İstanbul) Sanat ve Tasarım Fakültesi 

 

Kadir Has Üniversitesi de yine yüksek puanlı ve başarılı üniversitelerden biri ve o da Mimarlık eğitimini Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde veriyor. Üniversite eğitim seçeneği olarak ücretli seçeneğine sahip değil; Kadir Has’ta İngilizce Mimarlık okumak istiyorsanız seçenekleriniz tam burslu, %50 burslu ve %25 burslu. 

 

 • Maltepe Üniversitesi (İstanbul) Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

 

Maltepe Üniversitesi İngilizce Mimarlık bölümünde okumak isterseniz seçenekleriniz; burslu, ücretli ve %50 burslu şeklinde. Bölümdeki eğitmen kadrosunda ise 1 profesör ve 5 doktor öğretim üyesi yer alıyor. 

 

 • MEF Üniversitesi (İstanbul) Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

 

İstanbul’da yer alan vakıf üniversitelerinden biri olan MEF Üniversitesi öğrencilere tam burslu, %50 burslu ve %25 burslu eğitim imkanı sunuyor. Üniversitenin İngilizce Mimarlık bölümünde 2 profesör, 1 doçent ve 5 doktor öğretim üyesi yer alıyor.

 

 • Nişantaşı Üniversitesi (İstanbul) Mühendislik – Mimarlık Fakültesi 

 

Nişantaşı Üniversitesi ise İngilizce Mimarlık için size tam burslu ve %50 burslu seçeneklerinden birini sunuyor. Burada İngilizce Mimarlık tercih edecekseniz de öğretim kadrosunda 1 doçent ve 2 doktor öğretim üyesi yer aldığını belirtmekte fayda var. 

 

 • Özyeğin Üniversitesi (İstanbul) Mimarlık ve Tasarım Fakültesi 

 

İngilizce Mimarlık için tercihlerinizden biri Özyeğin Üniversitesi ise, seçebileceğiniz burs imkanları; tam burslu, %50 burslu ve %25 burslu. Bölümde 1 profesör ve 12 doktor öğretim üyesi bulunuyor. 

 

 • TED Üniversitesi (Ankara) Mimarlık Fakültesi 

 

Ankara’da yer alan ve geçmişi çok eskiye dayanmayan TED Üniversitesi’nde İngilizce Mimarlık için öğrencilere tam burslu, %50 burslu, %25 burslu ve ücretli seçenekleri sunuluyor. Bunun dışında bölümde 3 profesör ve 5 doktor öğretim üyesi bulunduğunu belirtmekte fayda var. 

 

 • Yaşar Üniversitesi (İzmir) Mimarlık Fakültesi

 

Yaşar Üniversitesi de İngilizce Mimarlık okuyabileceğiniz okullardan biri ve İzmir’de yer alıyor. Okuldaki eğitim seçenekleri ise tam burslu, %50 burslu, %25 burslu ve ücretli. Yaşar Üniversitesi’nin İngilizce Mimarlık bölümünde 2 profesör, 2 doçent ve 4 doktor öğretim üyesi yer alıyor. 

 

 • Yeditepe Üniversitesi (İstanbul) Mimarlık Fakültesi

 

İngilizce Mimarlık için tercihiniz Yeditepe Üniversitesi olacaksa seçenekleriniz tam burslu, %50 burslu, %25 burslu ve ücretli olacak. Bölümdeki akademik kadro 2 profesör, 1 doçent ve 2 doktor öğretim üyesi şeklinde. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar