İngilizce Eğitim Veren Mühendislik Fakülteleri


Mühendisliğin çok geniş bir tanımı olsa da, kısaca sorunları çözmek için gereken matematiği uygulayan, bilimsel keşifleri ve teknolojik gelişmeleri günlük hayatımıza entegre edilebilmek için matematiğin gücünden yararlanan meslek grubu diyebiliriz. Çok eski bir tarihe sahip olmakla birlikte, gelişen teknolojiye paralel olarak onlarca farklı mühendislik dalı ortaya çıkmıştır. Makine mühendisliğinden adli bilişim mühendisliğine, kimyadan biyomedikal, petrol ya da uzay mühendisliğine kadar pek çok alanda fakülteler eğitim vermektedir. Yapılan bir araştırmaya göre en çok kazandıran meslekler arasında 10. sırada yer alan mühendislik mesleğini tercih edecekseniz, eğitiminizi İngilizce almak sizi günümüz şartlarında, globalleşen dünyada bir adım öne çıkaracaktır. Ülkemizde pek çok üniversitede mühendislik fakültesinde İngilizce eğitim almak mümkün. Bu üniversiteler içinde öne çıkan bazılarını sizler için derledik.

Boğaziçi Üniversitesi

Temelleri 1863 yılında Dr. Cyrus Hamlin ile Christopher Rheinlander Robert tarafından Robert Kolej olarak atılan Boğaziçi Üniversitesi’ nin mühendislik fakültelerinin binası 1912 yılında tamamlanıp eğitim vermeye başlamıştır. Eğitim dili İngilizce olan okul 1971’ de Boğaziçi Üniversitesi adını alır. Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde toplam altı bölüm bulunmaktadır. Makina Mühendisliği Bölümü, İnşaat Mühendisliği Bölümü ve Endüstri Mühendisliği Bölümü Güney Kampüste yer alırken, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü ile Kimya Mühendisliği Bölümü Kuzey Kampüste bulunmaktadır. Kuzey Kampüste ayrıca Makina ve İnşaat Mühendisliği Bölümlerinin bazı laboratuvarları da bulunmaktadır.

Marmara Üniversitesi

1887 yılında ilk mezunlarını veren, Türkiye’ nin en köklü üniversitelerinden biri olan Marmara Üniversitesi 1897 yılından günümüze dek eğitim faaliyetlerini aralıksız olarak çeşitli isimlerle sürdürmüştür. 1982’ de Marmara Üniversitesi adını alan okulun Mühendislik fakültelerinde eğitimin İngilizce olması, devamlı araştırma ve uygulama ağırlıklı çalışan bir öğretim kadrosunun bulunması, yüksek nitelikli öğrencilerin yetişmesi için çalışmaktadır. Marmara Üniversitesi bünyesinde Bilgisayar Mühendisliği, Biyomühendislik, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve Çevre Mühendisliği bölümleri bulunmaktadır. 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Dünyanın sayılı üniversiteleri arasında gösterilen, 15 Kasım 1956 tarihinde “Orta Doğu Yüksek Teknoloji Enstitüsü” adıyla ilk olarak Mimarlık Bölümü ile eğitime başlayan üniversitede bugün 41 lisans programının yürütüldüğü 5 fakülte bulunmaktadır.  Ayrıca 107 yüksek lisans ve 69 doktora  programı yürütülmektedir. Eğitim dili İngilizce olan Üniversitede hazırlık sınıfı öğrencilerine İngilizce eğitimi Yabancı Diller Yüksek Okulu tarafından verilmektedir. 791 öğretim üyesi, 225 öğretim görevlisi, 1.273 araştırma görevlisi, 28.000’den fazla öğrenci bulunan okulun toplam mezun sayısı ise 120.000’in üzerindedir. ODTÜ Mühendislik fakültesinde Bilgisayar Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Makine Mühendisliği,  Gıda Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri Bölümü Mühendisliği bulunmaktadır. Bilgisayar, Elektrik ve Elektronik, Makine, Havacılık ve Uzay, Kimya ve İnşaat Mühendislikleri için %50 indirim, %75 indirim veya burs, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği içinse %75 indirim veya burslu eğitim alternatifleri bulunmaktadır.

9 Eylül Üniversitesi

1969 yılında Ege Üniversitesi’ne bağlı olarak Mühendislik Bilimleri Fakültesi adıyla eğitime başlayan kurum, birkaç farklı fakülte ile beraber 20 Temmuz 1982’ de kurulan 9 Eylül Üniversitesi’ nin bünyesine katılmıştır. Bugün fakültede Bilgisayar, Elektrik ve Elektronik, Gemi Makineleri İşletme ve Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümleri İngilizce eğitim vermektedir.  Dokuz Eylül Üniversitesi bugün; 10 Enstitü, 17 Fakülte, 3 Yüksekokul ve 6 Meslek Yüksekokulu ile bilimsel araştırma ve yükseköğretim görevini sürdürmektedir. 

Hacettepe Üniversitesi

Akademik çalışmalarını 14 bölümde sürdüren Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 1968 yılında Fen ve Mühendislik Fakültesi adıyla kurulmuş, 1971 yılında Mühendislik Fakültesi ve Fen Fakültesi olarak iki fakülteye ayrılmıştır. Başlangıçta Fizik, Jeoloji ve Maden Mühendisliği Bölümleri bulunan fakülteye, daha sonra Elektrik ve Elektronik, Bilgisayar, Hidrojeoloji, Gıda ve Nükleer Enerji Mühendisliği eklenmiş ve 1983 yılında ise Kimya Mühendisliği Bölümü katılmıştır. 2004 yılında Endüstri Mühendisliği, 2005 yılında Makine Mühendisliği Lisans Programları açılmıştır. Geomatik Mühendisliği Bölümü’nde 2013 yılında, Çevre Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği bölümlerinde ise lisans eğitimine 2014 yılında başlanmıştır. Yalnızca Jeoloji Mühendisliği’ nde Türkçe eğitim verilirken, Fizik ve Gıda Mühendisliklerinde %30 İngilizce eğitim, diğer Mühendislik bölümlerinde %100 İngilizce eğitim verilmektedir.

Ankara Üniversitesi

Kökleri 1933’lere dayanan bazı bölümleriyle birlikte 2001 yılında ayrı bir fakülte olarak kurulan Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 9 lisans bölümü ve 16 ana bilim dalı ile geleceğin mühendislerine İngilizce olarak eğitim vermektedir. 50 yılı aşkın bir süre Fen Fakültesi çatısı altında yürütüldükten sonra mühendislik eğitiminin ayrı bir fakülte bünyesine alınarak rekabetçi, yenilikçi, mesleki ve etik sorumluluk bilincine sahip mühendisler yetiştirilmesi hedeflenmiştir. 72 profesör, 18 doçent, 27 doktor öğretim üyesi, 13 öğretim görevlisi ve 71 araştırma görevlisi tarafından Bilgisayar, Biyomedikal, Elektrik-Elektronik, Enerji, Fizik, Gıda, Jeofizik, Jeoloji ve Kimya Mühendisliği bölümlerinde eğitim verilmektedir.

Koç Üniversitesi

Kâr amacı gütmeyen bir vakıf üniversitesi olarak 1993 yılında eğitime başlayan Koç Üniversitesi, 2000 yılında Rumeli Feneri’ndeki daimi kampüsüne taşınmıştır. Eğitimli gençlerin yetişmesine büyük önem veren, tüm öğrencilerine genel kültür müfredatını sunan, kaynaklarının önemli bir kısmının eğitime ve bilimsel araştırmaya ayıran Koç Üniversitesi, 22 lisans, 29 yüksek lisans ve 30 doktora programı ile Türkiye’de ve dünyada bilimin gelişmesine katkıda bulunmaya devam etmektedir. Mühendislik Fakültesinde Bilgisayar, Kimya ve Biyoloji, Elektrik ve Elektronik, Endüstri ve Makine, Mühendisliği bölümlerinde %25 ya da %50 indirimli, burslu ya da ücretli olarak İngilizce eğitim alabilirsiniz. 

Bahçeşehir Üniversitesi

1998 yılında bir vakıf üniversitesi olarak kurulan Bahçeşehir Üniversitesi’ ndeki bölümlerde tamamen İngilizce eğitim verilmektedir. 9 fakülte, 1 yüksekokul ve 2 meslek yüksekokulu bulunan üniversitede binin üzerinde akademisyenle eğitim verilmektedir. 36 farklı ülkeden 193 üniversite ile iş birliği yapan Bahçeşehir Üniversitesi’ nde 100’den fazla program bulunmaktadır. Bilgisayar, Biyomedikal, Elektrik ve Elektronik, Endüstri, Enerji Sistemleri, İnşaat, İşletme, Mekatronik, ve Yazılım Mühendislikleri bölümlerinde  %50 indirimli, burslu veya ücretli olarak eğitim alabilirsiniz.

Başkent Üniversitesi

Başkent Üniversitesi, Prof. Dr. Mehmet Haberal tarafından 13 Ocak 1994 yılında kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Bugün 11 Fakülte, 1 Devlet Konservatuvarı, 6 Meslek Yüksekokulu, 7 Enstitü ve Yabancı Diller Yüksekokulu ile eğitim vermektedir. 1996-97 öğretim yılında Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ yle öğretime başlayan Mühendislik Fakültesine sırasıyla  Bilgisayar Mühendisliği,  Endüstri Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği Bölümleri de eklenmiştir. Başkent Üniversitesinde %25 veya  %50 indirimli, burslu veya ücretli olarak eğitim alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar