İngilizce Fiiller: İngilizce’de En Çok Kullanılan Fiiller


Fiiller, bir dilin temel yapılarından diyebiliriz. İngilizce kelime bilgisinde hangi düzeyde olursanız olun, en önemli noktalardan bir tanesi İngilizce fiillere de hakim olmaktır. Kelime ve gramer bilgisinin yanında, iyi bir fiil bilgisi olmazsa cümle kurmakta zorlanabilirsiniz.

Ancak fiiller konusunda genel olarak bir hakimiyetiniz olursa, İngilizce olarak kendinizi ifade etmeniz çok daha kolay olacaktır. İşte İngilizcenin en popüler İngilizce Fiiler!

Not: Çalışmak, sormak gibi mastar hallerini başlıklarda verdik, ancak tüm fiillerin başında, -mak -mek anlamını oluşturması için to eki de bulunmalıdır. Örneğin, sormak to ask demektir. İçeriğimizde to eki olmadan verilmiştir. 

20. Work: Çalışmak

4.0.1

Listemize 20. sıradan giren work ile fiiller dünyasına merhaba diyoruz. Yalnızca iş yapmak manasına gelmez, geniş bir kullanım alanına sahiptir. Örneğin this computer program is not working / Bu bilgisayar programı çalışmıyor.

19. Ask: Sormak

Many raised fingers in class at university
Many raised fingers in class at university

Can I ask you a question? Yani, sana bir şey sorabilir miyim? cümlesindeki nezakettir ask efendim. Popüler sosyal ağlardan ask.fm ile özdeşleşmiş bana bir şey sor! kalıbı ‘ask my anything‘ ile de akıllara kazınmıştır.

18. Tell: Söylemek

IMG_1419-1024x682

Söyleme, anlatma, ayırma, açığa çıkartma gibi farklı, ancak yakın birçok anlama sahip olan tell, İngilizcenin popüler fiillerinden bir tanesidir.

17. Find: Bulmak

find

Keşfetmek, bulmak, rastgelmek, bakmak gibi anlamlar içeren to find, aynı zamanda isim olarak da benzer anlamlara sahiptir.

16. Use: Kullanmak

brain_use_it

En popüler İngilizce fiillerden bir tanesi olan use, kullanmak manasına gelir.

15. Give: Vermek

give

Give me a chance! -bana bir şans ver- cümlesindeki çaresizliktir give…

14. Want: İstemek

we-want-you-stellenanzeige

İsteyenin bir yüzü karadır, peki ya vermeyen? Bunun için isteyeceğiz, isterken de want diyeceğiz. I want you! diyeceğiz!!!11!

13. Look: Bakmak, benzemek

look-pavement-marking

Look at to me! gibi gergin ifadeler için tercih edebileceğiniz, ancak yeri geldiğinde nobody looks like you, gibi ilginçlikler de yapabileceğiniz, geniş kullanıma sahip bir fiildir.

12. Think: Düşünmek

before-think-speak-large

Düşünmek manasına gelen think, popüler İngilizce fiillerden bir tanesidir.

11. Come: Gelmek

Business-Open-Sign

Come here! cümlesindeki enerjidir come fiili. Phrasal fiiller içinde de, çok farklı varyasyonları vardır. Come’ı bilenin, ona güvenip yola çıkanın sırtı asla yere gelmez.

10. See: Görmek

see-bg

Görmekle bakmak aynı şeyler değildir arkadaşlar. Görmek see, bakmak ise looktur.

9. Take: Almak, götürmek, ölçmek

take-care

30’a yakın anlamı bulunan to take fiilini biz size nasıl anlatalım? En çok kullanılan anlamlarından bir tanesi almak diyebiliriz. *Take care, dikkatli ol manasına gelir.

8. Know: Bilmek

İngilizce konuşurken en çok ihtiyaç duyacağınız fiillerden bir tanesi olan know, her eve lazım bir İngilizce fiil.

know_logo_color

7. Go: Gitmek

payas-you-go-insurance-615cs081712

Counter Strike’tan ‘go, go, go’ cümleleri ile akla kazınmış popüler bir İngilizce fiil daha. Gonna gibi daha lakayt bir versiyonu da vardır. Onu da farklı bir içeriğimizde inceleyelim.

6. Make: Yapmak

Make A Difference

Geniş bir anlam skalasına sahip olan fiillerden make, yapmak manasına geliyor. Politikacı Donald Trump’ın seçim sloganlarından ‘make America great again‘ örneğinde, ve çok farklı örneklerde karşınıza çıkar.

5. Get: Almak, edinmek, getirmek.

Belki de İngilizcede en fazla karşılığı olan fiillerden bir tanesidir. Aşağıda, get’in karşılıklarını Google Translate’deki haliyle görebilirsiniz. Sadece get’in tüm varyasyonları ile, rahatlıkla İngiltere’de yaşayabilirsiniz.

get-fiilinin-turkce-cevirileri

4. Say: Söylemek

bigstock-hand-gesture-of-woman-telling-25371248

Herkes bir şeyler söyler, bunun ihtiyacını hisseder. Say de bu yüzden önemlidir, söylemek için, söyletmek için say’i bol bol kullanabilirsiniz, nitekim kullanılıyor da. Karizmatik bir örneği için: Say my name!

3. Have: Sahip olmak

minimal-desktop-wallpaper-have-fun-black

Birçok farklı anlamda kullanılabilecek have fiili, sahip olma manasına gelir. I have headache -başağrısı var- gibi, farklı formlarda kullanılabilir.

2. Do: Yapmak

Bu listede do olmasaydı, biraz eksik kalırdı doğrusu. I don’t lie, -yalan söylemem- cümlesindeki do, ta kendisidir.  Bir de to do kavramı vardır, to do listesi yani, yapılacaklar listesi.

1. Be: Olmak, bulunmak

Be-Yourself..

Geldik en popüler fiile… Be deyip geçemek lazım. Temel çekim fiilleri am, is ve are’ı da be kapsamında ele alabiliriz. Have you ever been in Cyprus?, derken ‘hiç Kıbrıs’ta bulundun mu?’ diye sorarız.

 

ÖZET:

Work fiili ne demektir?

Listemize 20. sıradan giren work ile fiiller dünyasına merhaba diyoruz. Yalnızca iş yapmak manasına gelmez, geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Ask fiili ne demektir?

Can I ask you a question? Yani, sana bir şey sorabilir miyim? cümlesindeki nezakettir ask efendim.

Tell fiili ne demektir?

Söyleme, anlatma, ayırma, açığa çıkartma gibi farklı, ancak yakın birçok anlama sahip olan tell, İngilizcenin popüler fiillerinden bir tanesidir.

Find fiili ne demektir?

Keşfetmek, bulmak, rastgelmek, bakmak gibi anlamlar içeren to find, aynı zamanda isim olarak da benzer anlamlara sahiptir.

Son Yazılar