İngilizce Gezi Yazısı Nasıl Yazılır


Gezi yazısı okuyucuyu yeni yerlere taşımanın bir yoludur. İyi bir şekilde yapıldığında, yeni şeyler deneyimlemeye ve farklı kültürleri keşfetmeye ilham verebilir. İngilizce gezi yazısı/blogu yazmak istiyor fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız işte size yardımcı olabilecek bazı tavsiyeler:

İngilizce Gezi Yazısı Yazmanın Adımları

 

  • Gittiğiniz yeri o yerle alakalı ilginç bir bilgiyle belirtebilirsiniz

 

Örnek; “Did you know, Göbeklitepe ıs one of the most mysterious ancient ruins site in the world?”

‘’Göbeklitepe’nin dünyanın en gizemli antik kalıntılarından biri olduğunu biliyor muydunuz?”

  • Bu yere gitmeye karar vermenizde ne etkili oldu?

Örneğin; “I watched an interesting documentary last week about the ruins in Göbeklitepe and I couldn’t stop thinking about it. So I decided, “Why not check it out for myself?”

“Geçen hafta Göbeklitepe’deki harabeler hakkında ilginç bir belgesel izledim ve bunun hakkında düşünmeyi bırakamadım. Bu yüzden “Neden kendin gidip bakmıyorsun?” diye düşündüm.’’

  • Neden orayı ziyaret etmeli? Örnekler verin.

Örnek; “There is something exciting in Thailand for every type of traveler. Like adventure? Check out the beautiful elephant villages, go on an amazing safari or visit a sanctuary. Like shopping? Find amazing deals on everything at the street markets! Want to sit back and relax? Check into a spa and kick your feet up.”

 

“Tayland’da her tür gezgin için heyecan verici bir şey var. Macera sever misiniz? Güzel fil köylerine göz atın, inanılmaz bir safariye gidin veya bir sığınak ziyaret edin. Alışveriş yapmayı sever misiniz? Sokak pazarlarındaki her şey için harika fırsatlar bulun! Arkanıza yaslanın ve rahatlayın ister misiniz? Bir kaplıcaya girin ve ayaklarınızı yukarı kaldırın.”

  • Oraya nasıl gittiniz?

Example: To reach Cappadocia we had to take a flight to Kayseri then take a 20 minutes bus ride to the main city. İf travelling from a close proximity you could also take an overnight bus to Kayseri.”

 

Kapadokya’ya ulaşmak için Kayseri’ye uçup ana şehre 20 dakikalık bir otobüs yolculuğu yapmamız gerekiyordu. Yakın mesafeden seyahat ediyorsanız, Kayseri’ye bir gecelik otobüs bileti de alabilirsiniz. “

 

 

  • Seyahatiniz esnasında neler yaptınız?

 

Örneğin; “We went to the Mall of Dubai, which is said to be one of the biggest malls in the world.”

 

“Dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olduğu söylenen Dubai Mall’a gittik.”

 

 

  • Seyahat ederken öğrendiğiniz yeni şeyler nelerdir?

 

Örnek; “While I was in Turkey I learnt that people often say “Kolay gelsin” while greeting each other, which means “İ hope everything goes easy for you”.

 

“Ben Türkiye’deyken insanların birbirlerini selamlarken sık sık ‘’Kolay gelsin’’ dediğini öğrendim, anlamı ‘’Umarım her şey senin için kolay olur” muş.

  • Gezinizin en sevdiğiniz kısmı neydi?

Örnek: “Flamingos!!! By far my favorite part of our trip! Gorgeous island. Relaxing, serene and lush.’’

 

‘’Flamingolar!! Şu ana dek gezimizin en sevdiğim kısmı! Muhteşem bir ada. Sakinleştirici, huzurlu ve çekici.’’

  • Seyahat ettiğiniz yerde fiyatlar nasıl?

Örneğin: ”My trip to Barcelona was really economic in terms of food because there were so many options.’’

 

‘’Barselona’ya yaptığım seyahat gerçekten yemek açısından ekonomikti çünkü çok fazla seçenek vardı.”

 

  • Kullanabileceğiniz Bazı Cümle Kalıpları

I will tell you everything you can experience in …….

(Size deneyimleyebileceğiniz her şeyi anlatacağım)

 

If you’re looking for …..

(Eğer …..’nu arıyorsanız)

 

will cost ……

(….. kadar tutacak)

 

For me there’s almost no better adventure than …….

(Benim için …….’dan daha iyi bir macera olamaz)

 

….. is exactly right for you

(…….. tam size gore)

 

If you want a really cozy place with nice service, you should stay in the……

(Güzel hizmet veren gerçekten rahat bir yer istiyorsanız, ……..’da kalmalısınız.)

 

I will I definitely be coming back again to …….

(……..’ya kesinlikle tekrar geleceğim.)

 

My favorite highlight is…

(En sevdiğim kısmı …….)

 

…… offer you awesome adventures

(…… size şahane maceralar öneriyor.)

 

İngilizce Gezi Yazısı Örneği

Hagia Sophia, Istanbul

During my road trip through Eastern Europe, we also spent a couple of days in Turkey. In Istanbul, we’ve spent some days at a friend’s place who generously showed us around and told us some insider places we should definitely visit while in the city!

Not an insider tip, but a very famous place to visit is the Hagia Sophia. Formerly an Orthodox basilica it later was transformed into a mosque and since 1935 it is a museum open to the public.

 

Doğu Avrupa’ya yaptığım yolculuk sırasında Türkiye’de birkaç gün geçirdik. İstanbul’da, bize cömertçe etrafı gezdiren ve şehirde kesinlikle ziyaret etmemiz gereken bazı yerleri anlatan bir arkadaşınızın yerinde birkaç gün geçirdik!

İçeriden bir ipucu değil, ama ziyaret etmek için çok ünlü bir yer Ayasofya. Eskiden bir Ortodoks bazilikası daha sonra camiye dönüştürülmüş ve 1935’ten beri halka açık bir müzedir.

Don’t like crowded places? Come early!

(Kalabalık yerleri sevmiyor musunuz? Erken gelin!)

The Hagia Sophia is one of the most famous monuments in Istanbul and you can expect it being very busy whether it is cold or hot outside. If you don’t like big crowds, avoid this monument, alternatively come really early or really late in the day!

Between 9 AM and 12 PM normal tourists and cruise ship passengers walk through this huge monument. It can happen that you have to wait several hours until you get in!

The Hagia Sophia is a very old monument with many sights to enjoy. At the ground level, most things have an Islamic background. In the apse of the mihrab is a marble structure indicating the direction of Mecca. At the upper level, there are many Christian sights like a great mosaic of the virgin and child and some damaged mosaics.

 

Ayasofya, İstanbul’un en ünlü anıtlarından biridir ve dışarısı soğuk veya sıcak olsun çok kalabalık olmasını bekleyebilirsiniz. Büyük kalabalıkları sevmiyorsanız, bu anıttan kaçının, alternatif olarak günün erken veya gerçekten geç saatinde gelin!

09:00 – 12:00 arasında normal turistler ve yolcu gemisi yolcuları bu devasa anıtın içinden geçiyor. İçeri girene kadar birkaç saat beklemeniz gerekebilir!

Ayasofya, birçok manzaraya sahip çok eski bir anıttır. Zemin seviyesinde, çoğu şeyin İslami bir geçmişi vardır. Mihrap apsisinde Mekke’nin yönünü gösteren mermer bir yapı vardır. Üst düzeyde, bakire ve çocuğun büyük bir mozaiği ve bazı hasarlı mozaikler gibi birçok Hıristiyan manzarası var.

Low light, high sight!

(Işık az, görüş yüksek!)

During spring and autumn, the lights in- and outside the building are amazing. The low sun makes the inside look very mystical. Next time I’m in the city I would go back and spent some more time there!

İlkbahar ve sonbahar aylarında, binanın içindeki ve dışındaki ışıklar harikadır. Düşük güneş, içinin çok mistik görünmesini sağlar. 

Bir dahaki sefere bu şehirde olduğumda geri dönecek ve orada biraz daha zaman geçireceğim!

Gezi yazısı örneği kaynak: https://www.off-the-path.com/en/

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Yurt Dışı Gezilerinde Pratik İngilizce Diyalogları

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar