İngilizce Hastane Randevusu Alma


Hastalanıp doktora gitmemiz gereken anlarda, randevu almamız kaçınılmaz bir süreçtir. Bu noktada belli tarzda cümleler kullanmalı ve istediğimiz şeyi kısa ve net bir biçimde ifade etmeliyiz. Peki ama bu nasıl olmalı? İngilizce hastane randevu  alma süreci ve diyalogları nasıldır ve İngilizce hastane randuvusu alırken nelere dikkat edilmelidir? Bu içeriğimizde sizlere örnek diyaloglar sunarak, randevu alma konusunda size yardımcı olmayı amaçlıyoruz. İşte karşınızda İngilizce hastane randevusu almak için yapılması gerekenler…

  1. Randevu almak istediğiniz birimi telefonla arayın.

İngilizce hastane randevusu alırken yapmanız gereken ilk şey, rahatsızlığınızla ilgili hastane birimiyle telefon üzerinden iletişime geçmeniz gerekmektedir. 

Mrs. Yılmaz: Merhabalar, ben kardiyolojiden randevu almak istiyorum.Mrs. Yılmaz: Hello, I want to make an appointment with cardiology.
Resepsiyonist: Tabii efendim, hangi tarih sizin için uygundur?Receptionist: Of course, sir, which date is right for you?
Mrs. Yılmaz: 10 Aralık saat 11.00?Mrs. Yilmaz: December 10 at 11.00?
Resepsiyonist: tamam efendim, gelebilirsiniz.Receptionist: OK sir, you can come.
Mrs. Yılmaz: İyi günler.Mrs. Yilmaz: Good day.
Resepsiyonist: İyi günler efendim.Receptionist: Good day, sir.

 

  1. Eğer şikayetinizle hangi birimin ilgileneceğini net olarak bilmiyorsanız, bunu randevu alırken da sorun.
Hasta: Merhabalar, midem ağrıyor. Hangi birime görünebilirim?Patient: Hi, I have a stomach ache. Which unit can I see?
Sekreter: Dahiliye birimi sizin için uygun olacaktır efendim.Secretary: Internal Medicine will be suitable for you, sir.
Hasta: Teşekkür ederim.Patient: Thank you!
Sekreter: Rica ederiz.Secretary: You’re welcome.

 

Hastane Bölümlerine Göre Randevu

Her hastane bölümü farklı şikayetler içermekte ve farklı sağlık sorunlarıyla ilgilenmektedir. Ancak hangi hastane biriminden randevu alınırsa alınsın, öncelikli olarak hastaneyle iletişime geçilip şikayetiniz dile getirilmelidir. Örneğin hızlıca yoruluyor, kalp çarpıntılarıyla uğraşıyorsanız bir kalp doktoruna; iç hastalıklarınızla ilgili herhangi bir sorunda dahiliye doktoruna, ağız ve diş sağlığınız için ağız ve diş sağlığı birimine, ayak veya el bölgelerinizdeki bir eklem sorunu için ortopediye başvurmalısınız. 

A: Yürürken çok yoruluyorum.
B: Kardiyologa görünmelisiniz.

A: I am very tired while I am walking.
B: You should see the cardiologist.

A: Geçen gün ayak bileğimi incittim, çok acıyor.
B: Gitmeniz gereken birim ortopedidir. 

A: I hurt my ankle the other day, it hurts.
B: The unit you should go to is orthopedics.

A: Yumurtalıklarımda kist olduğundan şüpheleniyorum, ne yapmalıyım?
B: Kadın doğum birimine gidebilirsiniz, üst kattadır. 

A: I suspect that my ovaries have cysts, what should I do?
B: You can go to the obstetrics unit, it is upstairs.

Sizlere İngilizce randevu alırken kullanabileceğiniz alternatif diyalogları anlattık, İngilizce hastane randevusu diyaloglarınızı çeşitli anlarda kullanabilirsiniz ancak yine de İngilizce bilginizi ilerleterek kendi cümlelerinizle dertlerinizi anlatabilir, karşı tarafın sizlere sorduğu cümleleri rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bu noktada size önerimiz ise Konuşarak Öğren sistemi. Konuşarak Öğren sayesinde, İngilizce konuşma ve anlama seviyenizi her geçen gün ileri taşıyabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için: Konuşarak Öğren’i ziyaret edebilirsiniz. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar