İngilizce Hazırlık Atlama Sınavlarına Nasıl Çalışılır?


Üniversitelerin İngilizce eğitim veren bölümlerini kazandığınızda zorunlu veya isteğe bağlı olarak 1 sene hazırlık sınıfı okumanız gerekir. Bu hazırlık sınıfını okumak istemezseniz sizlerin hazırlık atlama sınavlarına -bir diğer adı ile muafiyet sınavlarına- girip bu sınavlardan gereken puanları almanız gerekir. Gereken puanları aldığınızda 1 sene hazırlık sınıfı okumadan kendi bölümünüze başlayabilirsiniz. Peki bu sınavlar nasıl yapılıyor? Hemen hemen her üniversite okuma, yazma ve konuşma becerisine yönelik testler yapıyor ve hazırlık sınıfı okumamanız için gereken belirli bir puanı almanızı şart koşuyor. Bu yazımızda üniversitelerin İngilizce hazırlık atlama sınavlarına nasıl çalışılır konusunu ele aldık, keyifli okumalar dileriz.

İngilizce Olan Her Şeyi Okuyun!

Evet, yanlış duymadınız, İngilizce olan her şeyi okuyun! Sizlerin okuma becerisi, bu gibi sınavlarda aldığınız puanı büyük oranda etkileyecek. Ne kadar fazla terim, cümle kalıpları, deyimler ve ifadeleri okur ve aşinalık kazanırsanız; okuma ve anlama beceriniz de kayda değer bir şekilde gelişecektir. Gazeteler, dergiler, kitaplar, akademik yazılar, spor haberleri, dünya gündemi gibi birçok kategoriden yazılar okuyarak kelime haznenizi genişletebilir; bilmediğiniz ve hiç duymadığınız birçok kalıp ve ifadeyi öğrenebilirsiniz. Çeşitli kaynakları okudukça anlama beceriniz de gelişir ve hazırlık sınıfı atlama sınavlarında karşınıza çıkan kelime ve kalıplara aşinalık kazanırsınız.

Grammar, Grammar, Grammar!

Grammar konularını öğrenmeniz ve adınız gibi bilmeniz çok önemli. Evet, biliyoruz, bu konuları öğrenmek biraz sıkıcı olabilir ve sizleri diğer konulara oranla daha da zorlayabilir fakat grammar bilmek bu gibi sınavlarda sizleri onlarca adım ileriye taşır. Writing sınavı isteyen üniversiteler en çok yazdığınız yazıların yazım kurallarına uyup uymadığını kontrol ediyor. Grammar konularını öğrenmek için çeşitli teknik ve stratejiler mevcuttur. Öncelikle herkese uyan yöntem ve teknikler sizlere uymak zorunda değil bu nedenle birkaç teknik deneyip pes etmemelisiniz. Herkesin öğrenme biçimi farklıdır. Birkaç çok faydalı yöntemden bahsedecek olursak:

    1. Yapışkanlı Kâğıt Kullanın!

Yapışkanlı kağıtlara öğrenmek istediğiniz grammar konularını yazın. Yatağınızın başlığına, komodininize, odanızdaki duvarlara, mutfağa ve banyoya, kısacası günlük yaşamınızda en çok kullandığınız odaların duvarlarına ve eşyalarına bu kağıtları yapıştırın. Öğrenmek istediğiniz konu Tense ise bunu birer örnek yazarak anlatabilirsiniz. Örneğin; elinize bir pembe yapışkanlı kağıt ve kalem aldınız: Simple Present Tense (Geniş Zaman) başlığını yazın. İpuçlarını yazın; genel geçer doğrular, alışkanlıklar. Anahtar kelimeleri yazın: sometimes (bazen), always (her zaman), generally (genellikle). Ve son olarak da bir örnek yazın: She runs everyday. Bu yapışkanlı kağıtları sürekli gördüğünüz için farkında bile olmadan grammar konularını öğreneceksiniz.

      2. Quizlet Kullanın!

Quizlet, online olarak sesli, resimli flashcards oluşturmanızı sağlayan ücretsiz ve eğitici bir internet sitesidir. Oluşturduğunuz bu flashcards ile birçok kelime ve kalıbı öğrenmenizi hedefler. Grammar konularını öğrenirken bu siteyi kullanmanız sizlere çok yardımcı olacaktır. Sizler öğrenene kadar bu flashcards ile tekrar edebilir ve kendi yazdığınız ipuçları ve cümlelerinizle bunu yapabilirsiniz. Dilerseniz, bu sitede önceden hazırlanmış flashcard’lara da ulaşabilir ve kullanabilirsiniz. 

   3. Konuşarak Öğren’i Keşfedin!

Kişiye özel plan ve programları, uzman eğitmen kadrosu ve seviyenize uygun hazırlanan dersleri ile Konuşarak Öğren; sizlere kısa sürede kalıcı İngilizce öğrenme fırsatı sunuyor. Sıradan yöntemlerin aksine Konuşarak Öğren; sizlere diziler, filmler ve şarkılar ile eğlenerek İngilizce öğretmeyi hedefliyor. Online olan bu kurslara dilerseniz web sitesinden, dilerseniz de telefonunuza indirebileceğiniz uygulamasından 7/24 ulaşabilirsiniz. Konuşarak Öğren sayesinde muafiyet sınavlarından dilediğiniz puanları alabilir; İngilizce dil seviyenizi kayda değer bir şekilde geliştirebilirsiniz.

Konuşarak Öğren ile Hazırlık Atlama Sınavlarına Çalışmak Sizlere Neler Sağlar?

  • Kazandığınız üniversite yeterlilik sınavında özellikle konuşma, okuma ve yazmaya önem veriyorsa online İngilizce eğitimi tam da aradığınız eğitimdir.
  • Online eğitimlerde daha ilk derslerden itibaren kursiyer İngilizce konuşmaya başlar.
  • Ana dili İngilizce olan eğitmenlerden en doğru kelime telaffuzunu öğrenir.
  • Canlı sınıflarda sürekli İngilizce konuşarak İngilizce konuşma korkusunu yener.
  • Sık-sık yapılan konu testleri ile test sınavlarına da en iyi şekilde hazırlanır.
  • En müsait saatlerde kişinin istediği ortamda alınan online eğitimlerden en iyi verim alınır.
  • Düzenli ve disiplinli bir çalışma ve çalıştırma sistemi üzerine kurulu olduğundan İngilizce öğrenmek kaçınılmazdır.
  • Zamanla yarışıyor ve kısa sürede İngilizce yeterlilik sınavına hazırlanmak istiyorsanız sizlere konuşarak İngilizce öğreten online İngilizce eğitimlere katılmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Ücretsiz deneme kursunu alın, öğretmeninizi ve çalışma saatinizi belirleyin, en etkili öğrenme yöntemleri ile İngilizcenizi ilerletin.
  • Türkiye’de online İngilizce eğitiminin en önemli isimlerinden Konuşarak Öğren ile tanışmak istiyorsanız, zaman kaybetmeyin!

Essay Yazmayı Öğrenin

Hazırlık atlama sınavlarında yazma becerilerinizin gelişmişlik seviyesi oldukça önemlidir. Essay yazma kurallarını bilmeli ve sınavlarda önünüze çıkacak olan makaleleri o kurallara uyarak yazmalısınız. Sizlere kısaca essay nasıl yazılırı anlatacak olursak essay; giriş, gelişme ve sonuç bölümleri içermelidir. Bu bölümlerin içerisinde bağlaçları bol bol ve çeşitli kullanmaya dikkat edin zira bağlaç kullanmak bu gibi sınavlarda sizleri öne çıkaracak önemli hususlardan biridir. Outline hazırlayın: outline yani taslak hazırlamak düşüncelerinizi toparlamanıza ve fikirlerinizi desteklemek için yan cümlelerinizi özenle seçmenize yardımcı olur. Advanced kelimeleri kullanmaya özen gösterin, basit ve sık kullanılan kelimeler yerine daha az kullanılan çeşitli sıfatlardan faydalanın. Ve sınavlardan önce kesinlikle yazma pratiği yapın. Elinize kâğıt ve kalem alın ve süreyi kırk dakika olarak ayarlayın, konunuzu internetten pek de bilmediğiniz bir konu olarak seçin ve kendi sınırlarınızı zorlayın. Başka fikirleri desteklemeyi, sizlerin zıt olduğu düşüncelerin avantajlarını hızlı bir şekilde düşünmeyi öğrenin.

Film ve Diziler İzleyin, YouTube’un Tadını Çıkarın!

Hazırlık atlama sınavlarında dinleme becerisi oldukça büyük bir öneme sahiptir. Dinleme becerinizi geliştirmek için ise İngilizce dizi ve filmler izleyebilir, YouTube videolarını izleyebilirsiniz. Fakat bunu yaparken tek bir konuya takılı kalmamanız oldukça önemli. Örneğin, seyahat konulu YouTube videoları, iş ve ekonomi alanında çekilen diziler izliyorsanız, seçtiğiniz filmlerin de çeşitli konular içerdiğinden emin olmalısınız ki farklı birçok terim ve kalıbı dinleyebilesiniz. Filmleri, dizileri ve YouTube videolarını dinlerken muhakkak İngilizce veya Türkçe altyazı kullanın. Muafiyet sınavlarında sizlerden beklenen dinlediğinizi anlamanız olduğu için bu videoları sadece izlemek yeterli değildir bu yüzden altyazı kullanın ve yanınıza bir kalem ve kâğıt alıp anahtar kelimeleri not alma alışkanlığı edinin. Sınavlarda sizlere sınırsız dinleme hakkı verilmeyeceğinden, sizlerin anahtar kelime ve ipuçlarını hızlıca not alma alışkanlığına sahip olmanız gerekiyor. Biraz zaman ve pratik ile hızlı not alma beceriniz ve dinlediğinizi anlama beceriniz de gelişecektir.

İngilizce Konuşun!

Konuşma sınavına hazırlanmak için sık sık İngilizce konuşma pratiği yapmalısınız. Peki bunu yapmak için neler yapabilirsiniz? 

İngilizce Uygulamalar ve Siteler Kullanın

Telefonunuza ücretsiz İngilizce uygulamalar indirin veya internette olan sitelere bakın. Bu site ve uygulamalarda konuşabileceğiniz ana dili İngilizce olan arkadaşlıklar edinin. Sizlere önceden hazırladığımız ve çeşitli siteler önerdiğimiz Ana Dili İngilizce Olan Kişiler ile İngilizce Konuşma Siteleri’ne göz atabilirsiniz. 

Kendi Kendinize Konuşun ve Bunu Kaydedin

Gün içerisinde yaşadıklarınızı veya konuşmak istediğiniz konuları kendi kendinize İngilizce olarak anlatın. Bunu yaparken kendinizi kaydedin. Böylelikle telaffuzunu yanlış yaptığınız kelimeleri kendiniz duyabilir ve bunları düzeltme şansını elde edebilirsiniz.

Vlog Çekin

Günlük yaşamınızda bir şeyler yaparken, örneğin yemek yaparken, kendinizi videoya çekin. İngilizce dilinde konuşarak neler yaptığınızı anlatın. Karşınızda sizi dinleyen dinleyicileriniz olduğun farz edin, yaptığınızı detay vererek açıklayın. “Hello, I’m Ceren Çarfil and today I will make a vegan meal for myself. Let me show you the ingredients. We have tomatoes, cucumbers and red beans. I do not like salad without cucumber but if you don’t like cucumbers, you can do it without it.” gibi detaylı ve sohbet eder gibi konuşun. Vlog çekmek sizlere konuşma pratiği yapma fırsatı sunarken aynı zamanda hatalarınızı telafi etmenizi de sağlar. Ve İngilizce konuşmanız gittikçe daha da akıcı bir hale gelir.

İngilizce Hazırlık Atlama Sınavlarına Nasıl Çalışılır Konusu Hakkında Sık Sorulan Sorular

İngilizce muafiyet sınavlarında neler soruluyor?

Çoğu üniversite sizlere konuşma, okuma, dinleme ve yazma becerileriniz için aşama aşama testler yapmakta. Bu sınavlarda belli bir puanı geçtiğinizde hazırlık sınıfı okumadan bölümünüze başlayabiliyorsunuz. Her üniversitenin sınavları ve belirledikleri puan farklı olduğu için kendi üniversitenizinkini öğrenmenizde fayda var.

Hazırlık atlama sınavlarına çalışırken en çok neye veya nelere odaklanırsam sınavları geçebilirim?

Üniversitenizin sizlere hangi beceriler hakkında testler yapacağınızı öğrendikten sonra o becerilere odaklanmanız sizler için avantajlı olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar