Beykent Üniversitesi İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Kapılarını öğrencilere ilk defa 1997/1998 Eğitim-Öğretim yılında, Büyükçekmece kampüsünde açan Beykent Üniversitesi, Adem Çelik-Beykent Eğitim Vakfı tarafından kurulmuştur. ‘Küresel ölçekte bir eğitim yükseköğretim kurumu olma’ vizyonunu benimseyen ve öğrencilerine bu doğrultuda yüksek standartlarda donanıma sahip, Ayazağa-Maslak, Büyükçekmece, Büyükçekmece Yeni Bina, ve Taksim olmak üzere dört yerleşkede eğitim vermektedir. Beykent Üniversitesi bünyesinde 8 fakülte, 4 yüksekokul, 2 enstitü ve 9 araştırma merkezi bulunurken, 61 lisans bölümü ve 75 ön lisans bölümüyle yaklaşık 30.000 öğrenciye eğitim-öğretim fırsatı sunulmaktadır. Misyon ve vizyon olarak globalleşmeye ve küresel standartlara önem veren Beykent Üniversitesi’nde öğretim dili olarak Türkçe’nin yanı sıra İngilizce tercih edilmektedir.

Hazırlık Atlama

Yukarıda da bahsedildiği gibi Beykent Üniversitesi’nde İngilizce, eğitim dillerinden bir tanesi olarak tercih ediliyor. Buna göre de üniversitenin ilgili lisans programlarına kayıt olan öğrencileri ilk etapta Düzey Belirleme ve Yeterlilik Sınavı (DBYS) bekliyor. Avrupa Dil Portfolyosu (ELP) Modül Sistemi öğretim esaslarına ve çıktılarına uygun olarak tercih edilen DBYS, uluslararası üçüncü kurum ve kuruluşlardan temin edilmektedir. Öğrencilerin hazırlık bölümlerine takılmadan doğrudan lisans programlarına başlayabilmeleri için her lisans programına özgü farklı olarak belirlenen puan barajlarına ulaşmaları gerekmektedir.

Hazırlık Atlama Sınavında Hangi Konular Var
Avrupa Dil Portfolyosu esaslarına uygun, üçüncü parti kuruluşlardan temin edilen Düzey Belirleme ve Yeterlilik Sınavı’nda genel olarak öğrencilerin okuma, yazma, dinleme, konuşma gibi ana konularda dil yetkinliklerinin sınanması ve belirlenmesi hedeflenir. Buna göre, okuma ve yazma bölümlerinde hem telaffuz hem de spelling (kelimelerin yazılışı), belli başlı gramer kuralları ve kelime bilgisiyle birlikte önem kazanmış olur. Örneğin okunulan parçaya göre bir soru sorulduğunda buna verilecek yazılı bir yanıtta öğrencilerden maksimum düzeyde dil bilgisi ve kelime yazım becerileri beklenir. Burada en önemli noktalardan biri de yazılan içeriği geniş kelime dağarcığı kullanarak zenginleştirmek ve daha anlamlı bir bütün çerçevesinde oluşturmaktır. Dinleme bölümündeyse, öğrencilere sunulan dinleme metni pek çok soruyla genişletilir. Örneğin, bu dinleme metnindeki bazı durumların ve cümlelerin telaffuzu sınamak adına birebir tekrar edilmesi de istenebilir, bu metnin içeriğiyle ilgili doğrudan bilgiye ve hafızaya dayalı sorular da sorulabilir. Buradaki en önemli noktalardan biri de pek çok dinleme pratiğiyle birlikte kazanılan becerilen sınava yansıtılabilmesidir. Örneğin, 2 dakikalık bir metin dinletildiğinde buradaki önemli detaylar unutulmamalı ve buradaki cümlelere alternatif olabilecek fakat aynı anlamı sağlayacak cümle çeşitleri üretilebilmelidir. Konuşma bölümü ise belki de sınavın en kritik noktalarından biridir. Burada katılımcılardan güncel bir konu hakkında kendi bakış açılarına göre yorum yapacakları veya tamamen soru-cevap üzerinden gidilecek bir bölüm bekler. Diğer tüm dil becerileriyle birlikte telaffuz yetisinin de önemli derecede ön plana çıktığı bu bölümde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri dilbilgisi açısından hatalı veya anlaşılması güç cümleler kurulmamasıdır.

Hazırlık Atlama Sınavına konusarakogren.com ile Hazırlanın

Beykent Üniversitesi’nin tercih ettiği hazırlık sınavı sistemine en uygun metodları ve içerikleri Konuşarak Öğren ile deneyimleyebilirsiniz. Konuşarak Öğren’de, sınava dair her bölümle ilgili farklı ve birbirinden zengin içeriklerle hazırlanın ve hiç vakit kaybetmeden üniversitenizde lisans programına başlayın!

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.