Bezmialem Üniversitesi İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Bezmialem Üniversitesi, eğitim ve sağlık hizmetleri alanında bilime yön veren, vakıf kültürünü yaşatan öncü sağlık üniversitelerinden biri olma vizyonuyla 172 yıllık bir geçmişi de tarihinde bulundurarak, 2010 yılında yüksek öğretim kurumuna dönüşmüştür.  Misyon olarak ise modern bilim ve teknolojiyi medeniyet değerleri ışığında kullanarak nitelikli sağlık profesyonelleri ve bilim insanları yetiştirmeyi amaç edinmiştir. Başta Tıp Fakültesi olmak üzere Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin yanı sıra pek çok enstitülerle de öğrencilerine hizmet veren Bezmialem Üniversitesi, Sağlık Meslek Yüksekokulu’nu da bünyesinde barındırmaktadır.

Hazırlık Atlama Sınavı

Bezmialem Üniversitesi’nde Tıp, Diş Hekimliği, ve Eczacılık Fakültelerinde eğitim dili olarak Türkçe’nin yanında İngilizce tercih edilmektedir. Bu yüzden de lisans eğitimine başlamak üzere üniversiteye kaydını yaptıran adayların İngilizce dilinde yetkin olmaları gerekmektedir. Adayların İngilizce yetkinliklerini ölçmek adına ‘İngilizce Yeterlik Sınavı’ adı verilen sınavı uygulayan üniversite, bu sınavı iki aşamalı olarak gerçekleştirmektedir. İlk aşamada %60 oranında başarı gösteren öğrenciler ikinci aşamadaki sınava girmeye hak kazanırlar. İkinci aşamada gerçekleştirilen İngilizce Yeterlik Sınavı’nın da minimum geçer not %60 olarak belirlenmiştir. İki sınavda da bu ortalamaları yakalayan öğrenciler doğrudan lisans programlarında eğitimlerine devam ederler.

Hazırlık Atlama Sınavında Hangi Konular Var

İlk aşamada adayların dilbilgisi hakimiyeti, kelime bilgisi, ve okuma yetkinlikleri ölçülür ve bu sınavda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar gramer konularında minimum hatayla birlikte geniş bir kelime dağarcığı ve akıcı, hatasız okuma becerisidir. Dil bilgisi sorularında çeşitli örnekler verilerek zaman yapılarındaki yetkinlik ve becerilerin sınanmasının yanı sıra bağlaçlar, tense’lere göre fiil çekimleri ve reported speech gibi katılımcılar pek çok konudan sorumlu tutulabilir. Kelime bilgisini ölçmede kullanılan yöntem genel olarak boşluk doldurma sorularından ibaret olsa da örnek olarak verilen duruma en uygun kelimenin seçilmesi veya verilen bir kelimenin eş/zıt anlamlı karşılıkları da sorgulanabilir. Okuma bölümünde adaylardan beklenen, verilen parçaya ait soruları eksiksiz bir şekilde yanıtlamalarıdır. İkinci aşamaya ait sınavda ise dilbilgisi, kelime bilgisi, dinleme, okuma, yazma ve konuşma bölümleri mevcuttur. Bu sınavda ek olarak yazma ve konuşma bölümleri dahil edilir ve genelde konuşma bölümü soruları güncel bir konunun üzerinden öğrencilerin kendi bakış açılarıyla yorum yapmaları üzerinden çözülür. Yazma bölümünde öğrencilerden beklenen şey de yine sunulacak konu başlıklarından biriyle ilgili kendi görüşlerini ifade ederek özgün, gramer ve anlam bütünlüğü bakımından hatasız bir yazı yazmaktır.

Hazırlık Atlama Sınavına konusarakogren.com ile Hazırlanın

Bezmialem Üniversitesi’nin İngilizce Yeterlik Sınavı’na Konuşarak Öğren’de bulunan özel metodlar, materyaller ve içeriklerle hazırlanarak sınavın her bölümü için kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu sınava Konuşarak Öğren’de bulunan birbirinden farklı ve zengin içerikle hazırlanın ve hiç vakit kaybetmeden Bezmialem Üniversitesi’nde lisans programınıza başlayın!

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.