Doğuş Üniversitesi İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

1997 yılında, öğrencilerine kaliteli eğitim verme, donanımlı öğrenciler yetiştirme ve bilim dünyasına nitelikli katkı sunma parolasıyla yola çıkan Doğuş Üniversitesi, seçkin akademik kadrosu ve öğrencilerine sağladığı çeşitli imkanlarla bu hedefi gerçekleştirmek adına çalışmalarına devam etmektedir. 5 fakültede 31 lisans programı, meslek yüksekokulunda 18 ön lisans programı, 2 enstitü, 17 yüksek lisans ve 7 doktora programıyla öğrencilerine hizmet veren Doğuş Üniversitesi,  yükseköğretimin her kademesinde yer alarak eğitim-öğretim ve araştırmada, topluma hizmette daima en iyiyi hedefleyen bir dünya üniversitesi olma vizyonu doğrultusunda Acıbadem ve Çengelköy yerleşkelerinde eğitim-öğretime devam etmektedir.

Hazırlık Atlama
Doğuş Üniversitesi’nde hazırlık atlayarak doğrudan fakülte derslerine başlamak iki aşamalı bir sınavdan geçiyor. İngilizce Yeterlilik Sınavı (DÜİYES) olarak adlandırılan ve toplamda iki aşamadan oluşan bu sınav tıpkı IELTS gibi 1-9 arası puanlama sisteminde değerlendirilir ve sonuçlar buna göre hesaplanır. İki sınav sonucunda toplamda 9 üzerinden 6,5 almayı başaran öğrenciler sınavda başarılı kabul edilirler ve İngilizce hazırlık programı almadan fakülte derslerinde eğitim görmeye başlarlar.

Hazırlık Atlama Sınavında Hangi Konular Var?

Doğuş Üniversitesi de diğer pek çok üniversite gibi İngilizce yeterlilik sınavlarında öğrencilerin birden fazla alanda yeteneklerini ve yetkinliklerini ölçmeyi hedefler. 2 saat süren genel İngilizce bilgisini ölçen sınavda gramatik yapıların doğru kullanımlarını ölçmeyi hedefleyen ve öğrencilerden uygun yapıyla cümle tamamlamaları istenen bölümler bulunur. Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri soruların oldukça spesifik alanlara ait gramer yapılarından gelebileceği, dolayısıyla maksimum konsantrasyonla soruları doğru okuyup anlama üzerine bir çalışma yapılması gerektiğidir. Okuma bölümünde yaklaşık 3-4 kısa paragraftan oluşan bir okuma metni ve bu metne ait soruların bulunduğu bir bölüm mevcuttur.  Sorular yine parçaya ait en detay içeren ve dikkat gerektiren noktalardan geldiği için az önce bahsedilen husus burada da aynen geçerlidir. Ek olarak, parçanın bütününü kavramak için gerekli kelime dağarcığına sahip olmak da oldukça önem arz eder. Dinleme bölümünde öğrencilere güncel bir konu başlığıyla ilgili bir dinleme metni sunulur ve 2 kez dinletilir. Sonrasında, bu dinleme metnine ait 2 ayrı bölümde sorular sorulur. Dinleme metnini anlamaya yönelik çoktan seçmeli soruların yanı sıra Doğru-Yanlış soruları da sorulabilir. Yazma bölümünde öğrencilerden güncel bir konuyla ilgili düşüncelerinizi yansıtabileceğiniz bir 275-325 kelimelik bir yazı yazmaları beklenir. Konuşma bölümü de yazma bölümüne benzer şekilde bir konu başlığı hakkında kısa değerlendirmeler içeren birkaç dakikalık serbest konuşma veya soru-cevap bölümü içerir.

Hazırlık Atlama Sınavına konusarakogren.com İle Hazırlanın!
Doğuş Üniversitesi İngilizce Seviye Belirleme Sınavı’na, sınavda kullanılan soru tekniklerine ve yöntemlerine en uygun içerik ve materyalleri bulabileceğiniz Konuşarak Öğren İngilizce Dil Öğrenme Sistemi ile hazırlanabilirsiniz. Her bölüme farklı tekniklerle hazırlanmayı gerektiren bu sınava Konuşarak Öğren ile hazırlanın, doğrudan fakülte derslerinize geçiş yapın!

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.