İstanbul Şehir Üniversitesi İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İstanbul Şehir Üniversitesi, öğrencilerine kapılarını ilk defa 2010-2011 akademik yılında açmıştır. Araştırma ve eğitimde dünyaca tanınan bir üniversite olma hedefiyle, 1986 yılından bu yana eğitim ve düşünce hayatına katkı sağlayan Bilim ve Sanat Vakfı’nın kurduğu İstanbul Şehir Üniversitesi, saygın eğitmen kadrosuyla toplam 7 fakülte, 3 enstitü ve 1 meslek yüksekokulu ile öğrencilerine hizmet vermektedir.

Hazırlık Atlama

İstanbul Şehir Üniversitesi’nde öğrenim dili İngilizce olan programlara kayıt olan adayları ilk olarak 50 dakikalık Düzey Belirleme Sınavı (DBS) bekler. Bu sınavdan İngilizce düzeyi orta (intermediate) veya üzeri sonucunu almayı başaran öğrenciler İngilizce açılımı STEP (SEHIR Test of English Proficiency) olan ŞEHİR İngilizce Yeterlilik Sınavı’na girmeye hak kazanırlar. İkinci adımda girilecek olan sınav sözlü kısımlar hariç toplamda 155 dakikalık bir sınavdır ve konuşma sınavı yazılı sınavın ertesi günü yapılır.

Hazırlık Atlama Sınavında Hangi Konular Var?

İstanbul Şehir Üniversitesi de İngilizce hazırlık sınavında pek çok üniversite gibi farklı tip sorularla öğrencilerin genel anlamda İngilizceye ne kadar hakim olduklarını görmeyi amaçlar. Genel olarak okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere dört bölümden oluşan sınavın geçme notu 65 olarak belirlenmiştir. Okuma bölümünde öğrencilere 10’ar sorudan oluşan 2 adet akademik okuma parçası verilir. Bu okuma parçaları 1200-1500 kelimelik okuma parçalarıdır ve bu parçalarla ilgili sorular çoktan seçmeli olarak hazırlanmıştır. Burada dikkat çeken en önemli noktalardan biri, diğer pek çok üniversitenin aksine, İstanbul Şehir Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınavı’nın okuma bölümünde seçilen parçaların akademik metinler olmalarıdır. Bu bölüm için öğrencilere ayrılan vakit 60 dakikadır ve her bir soru 1,5 puan değerindedir. Dinleme bölümü kendi içerisinde ikiye ayrılır: “Dinleme Esnasında, ve Not Alma”. Dinleme esnasında bölümünde 8-10 dakika uzunlukta bir diyalog verilir ve öğrencilerden bu dinleme aktivitesi yapıldığı esnada 10 soruya cevap vermeleri beklenir. Not alma bölümünde ise öğrencilere 13-15 dakika uzunluğunda bir akademik ders dinletilir ve ardından bununla ilgili 10 soru sorulur. Burada öğrencilerden beklenen şey dinleme esnasında bazı notlar almaları ve sonrasında verilen sınav sorularını bu notlar doğrultusunda cevaplamalarıdır. Dinlemenin ardından soruların cevaplanacağı kısımda öğrencilere 10 dakikalık bir süre verilir. Yazma bölümünde dinleme bölümündeki temaya uygun bir yazı konusu verilir ve 60 dakika içerisinde 300 kelimelik bir yazı yazılması istenir. Konuşma bölümü de dinleme bölümü gibi kendisi içerisinde bölümlere ayrılır ve konuşma bölümüne öğrenciler çift olarak alınırlar. Bu bölüm toplamda 15 dakika sürer ve ilk bölümde öğrencilerden kendilerini tanıtmaları beklenirken ikinci bölümde rastgele seçilen bir konu hakkındaki düşüncelerini ifade etmeleri istenir. Son olarak bir konu verilir ve 2 dakikalık bir düşünme süresinin ardından iki öğrencinin bu konuyu kısaca tartışmaları, konu hakkında argüman üretmeleri beklenir.  

Hazırlık Atlama Sınavına konusarakogren.com İle Hazırlanın!

Konuşarak Öğren’de, İstanbul Şehir Üniversitesi’nin tercih ettiği sınav sistemine ve yöntemlerine en uygun metodları, içerikleri kullanarak hazırlanabilirsiniz. STEP’e her bölüm için birbirinden farklı ve zengin içeriklerle hazırlanın ve hiç vakit kaybetmeden fakülte derslerinizi görmeye başlayın!

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.