İTÜ İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

1983 yılından beri İngilizce başta olmak üzere Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça gibi çeşitli dillerde hazırlık eğitimi veren İtü YDY programları Nisan 2018’den Nisan 2027’ye kadar CEA (Commission on English Language Program Accreditation) tarafından akredite edilmiştir ve CEA standartlarını kabul eder. İtü yeterlilik sınavından geçen öğrenciler hazırlıktan muaf olarak lisans programlarına başlayabilirler. 

İTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı

İtü İngilizce yeterlilik sınavı toplamda 3 bölümden oluşup 1.bölüm Use of English, 2. bölüm Reading comprehension ve son bölüm de Writingdir. Birinci bölüm öğrencinin dilbilgisi ve kelime bilgi ve becerisini ölçmek için hazırlanmıştır ve 35 sorudan oluşur, her soru 1 puan değerindedir. Öğrencilere 4,5 farklı okuma parçası verilerek bu parçaların içindeki boşlukları doldurmaları beklenir.

İkinci bölüm olan Reading comprehension bölümünde öğrencilerin okuma anlama, anladığını yorumlama ve bilmedikleri sözcüğün anlamını tahmin etme gibi becerileri ölçülür ve 3,4 okuma parçaları verilip soruların yanıtlanması beklenir. Sorular çoktan seçmeli olup, bunlar ana fikri ve ayrıntıları sorgulattırıcı ve öğrencilerin yorumlarını gerektiren sorulardır. 30 soru bulunan bu bölümde her soru 1.5 puandır. 

Sınavın son bölümü olan Writing bölümünde ise öğrencilere 3 ya da 5 kompozisyon konusu verilip bunların içinden herhangi birisiyle 250-300 kelimelik bir kompozisyon yazmaları istenir. Bu bölüm ise 20 puan değerindedir.

İtü Yeterlilik sınavı yılda dört kere Eylül,Ocak, Haziran ve Temmuz aylarında yapılmaktadır.

Sınav tarihine ve saatine Yabancı diller yüksek okulunun web sitesinden ulaşabilirsiniz.

İngilizce Hazırlık programından muaf olabilmek için İtü proficiency sınavına alternatif olarak aşağıdaki sınavlardan da geçer not almak kabul edilir.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin yabancı dile verdiği önem göz önüne alındığında, lisans programlarına kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrencilerin yabancı dilde verilen dersleri rahatça anlama kabiliyeti ve dilsel yetkinliğe sahip olmak amaçlı en az bir en fazla iki dönemli hazırlık eğitiminden geçmeleri gerekmektedir. Üniversite bünyesinde %30 ve %100 yabancı dilde eğitim verilir. Ayrıca İngilizce eğitimi, lisans derslerinde de verilererek desteklenir. İtü Hazrılık programı el kitapçığına buradan ulaşabilirsiniz.

 Kısa sürede, fazla zaman kaybı olmadan, doğrudan sizi hedefe götüren ve sonucunu kısa sürede alabileceğiniz bir sistem olan Konuşarak Öğren’de İtü Hazırlık muafiyet sınavına hazırlanabilirsinz. Bu sistemde her gün 10-20 dk ders alarak, dil bilgisi, kelime, dinleme dağarcığınız geliştiği gibi en önemlisi konuşma yeteneğiniz zamanla oluşuyor ve gelişiyor.  Bu sistem ile evden yorulmadan, kursa gitmek için vakit harcamadan, ve keyifle İngilizce konuşur ve sınava zahmetsizce hazırlanabilirsiniz.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.