MEF Üniversitesi İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İlk defa 2014-2015 Akademik Yılı’nda öğrencilerine eğitim vermeye başlayan MEF (Modern Eğitim Fen) Üniversitesi, İbrahim Arıkan Eğitim ve Bilimsel Araştırmaları Destekleme Vakfı tarafından kurulmuştur. Benimsediği inovatif, farklı ve çığır açıcı eğitim metodları ve yöntemleriyle yerel ve global ölçekte fark yaratmayı ve değer yaratan bir üniversite olmayı hedef olarak belirlemiştir. Akademik kadrosunun yarısı yurt dışı doktoralı akademisyenlerden oluşan MEF Üniversitesi, Maslak bölgesindeki kampüsünde Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi gibi pek çok alanda öğrencilerine hizmet vermektedir. Eğitim dili Hukuk Fakültesi dışındaki tüm fakültelerde 100% İngilizce’dir.

MEF Üniversitesi Hazırlık Atlama

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi MEF Üniversitesi’nin hemen her fakültesinde eğitim dili olarak İngilizce kullanılıyor. Buna göre, okula yeni kayıt olan adayları iki adımlık bir hazırlık atlama dönemi bekliyor. İlk adımda öğrenciler ‘Yerleştirme Sınavı’ olarak adlandırılan 100 soruluk bir sınava giriyor ve 81%’lik bir başarı oranı tutturan öğrenciler doğrudan lisans programına başlamak  için ‘Yeterlilik Sınavı’na girmeye hak kazanıyor. İlk adımı geçtikten sonra ikinci adımda gerçekleştirilen sınav 20-70 arasında puanlanır ve 62-70 arası puanları elde eden adaylar lisans eğitimine başlamaya hak kazanır.

Hazırlık Atlama Sınavında Hangi Konular Var?

MEF Üniversitesi, VEPT- Pearson Versant Sınavı’nı tercih ediyor ve bu test okuma, yazma, dinleme, konuşma gibi başlıklardan türeyen toplam 9 bölümden oluşuyor. İlk bölümde sesli okuma bölümü mevcut. Burada sizden beklenen 30 saniye boyunca size verilen metni sesli okumanız. Bir sonraki aşamada daha çok dinleme ve telaffuz becerilerinizi ölçecek olan ‘tekrar et’ bölümü var. Size dinletilen kısa cümleleri aynı şekilde hiçbir noktayı atlamadan sesli olarak tekrar etmeniz gerekiyor. Bu bölümden sonra cümle kurmanız gereken bir bölüm sizleri bekliyor. Size, bazı ögeleri çıkartılmış, kelimelerin de yerleri değiştirilmiş şekilde cümle örnekleri veriliyor ve burada yapmanız gereken tek şey bu kelimeleri size sunulanların ışığında gramatik olarak doğru ve anlamlı cümleler haline getirmeniz. Ardından, bir diyaloğa göre sorulan soruya doğru cevap vermeniz gereken bir bölüm mevcut. Kısa bir diyalog dinleyerek burada geçen konuşmayla ilgili yöneltilen soruya doğru cevap vermeniz bekleniyor.  Hemen sonraki adımda sizden beklenen ise, size verilen bir kısa metni aynı şekilde klavyede yazmak. Bunun için 60 saniye süreniz var ve yazabildiğiniz kadar yazmanız sizden beklenen tek şey. Daha sonra yapmanız gereken, size verilecek olan cümlede boşluk bırakılan yeri cümlenin içinden çıkaracağınız anlama uygun kelime ile tamamlamak. Bir sonraki adım, size verilen ve dinlemeniz istenen cümleyi doğru bir şekilde yazmanız. Sonraki aşamada, size sunulacak paragrafı 90 saniye boyunca okuduktan sonra kendi cümlelerinizle tekrar yazmanız isteniyor. Son bölümde ise bir paragrafı yazarın bakış açısıyla ve kendi bakış açınızla özetlemeniz bekleniyor.

Hazırlık Atlama Sınavına Konusarakogren.com İle Hazırlanın!

Konuşarak Öğren’de, MEF Üniversitesi’nin tercih ettiği sınav sistemine en uygun içerikleri ve metodları kullanarak bu sınava hazırlanabilirsiniz. Okuma, yazma, dinleme, ve konuşma olmak üzere her bölüm için farklı ve birbirinden zengin içeriklerle hazırlanın ve ‘hazırlık sınıfı’ bariyerine takılmadan fakültenizde eğitiminizi almaya başlayın!

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.