Ortadoğu Teknik Üniversitesi İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin eğitim-öğretim dili tamamen İngilizce olduğu için, lisans eğitimi alacak ya da lisansüstü programlarına katılacak öğrencilerin yabancı dil yeterliliklerini kanıtlamaları gerekmektedir. Temel İngilizce Bölümü öğrencileri, daha önce uluslararası geçerlilikleri olan TOEFL, IELTS, PTE  belgelerinden herhangi birini almışlar ise hazırlık programından muaf tutulurlar. Hazırlık sınıfını atlamanın diğer bir yolu ise ODTÜ’nün kendi içinde düzenlediği İngilizce Yeterlik Sınavı’nı başarıyla tamamlamak.

Hazırlık Atlama Sınavında Hangi Konular Var?

ODTÜ İngilizce Yeterlik Sınavı aynı gün içinde sabah ve öğle oturumu olmak üzere iki oturumdan oluşmaktadır. Sabah oturumu 30 soru dinlediğini anlama bölümü, 24 soru ayrıntılı okuma bölümü ve 20 soruluk sözcük bilgisi bölümünden oluşmaktadır. 74 sorunun olduğu bu oturumda toplam sınav süresi 120 dakikadır. Tüm soruların çoktan seçmeli olduğu bu oturumda dinlediğini anlama ve ayrıntılı okuma bölümlerinin sorularının değeri 1 puan, sözcük bilgisi bölümündeki her bir sorunun değeri 0,5 puandır.

Öğle oturumu ise açık uçlu 6 sorudan oluşan arayarak okuma bölümü, yazma bölümü ve performans bölümü olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Yazma bölümünde size verilen konu ve kriterler eşliğinde tutarlı bir paragraf yazmanız beklenmektedir. Performans bölümünde ise yazma bölümünün daha kapsamlı şekli olarak, İngilizce makale yazma yazma kriterlerini içeren, verilen konu ve onunla ilişkili ekstra bilgilerin hepsini kullanacağınız bir kompozisyon yazmanız beklenir. Bu oturumda arayarak okuma bölümünde 6 sorunun her birinin değeri 1 puan, yazma bölümü 1 soru 10 puan ve performans bölümü 1 soru 20 puan olarak belirlenmiştir.

Hazırlık Atlama Sınavına Konusarakogren.com İle Hazırlanın

ODTÜ İngilizce Yeterlik Sınavı’nda başarılı olmak istiyorsanız, bu zorlu sınava hazırlanmak için en uygun adres Konuşarak Öğren. Sınavının her bir bölümüne hazırlanmak için gerekli materyal ve kaynakları Konuşarak Öğren Yabancı Dil Eğitim Sistemi’nde bulabilirsiniz. Talebiniz doğrultusunda size özel hazırlanacak program ile sınavda başarılı olmak için hazır hale gelebilirsiniz. 

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi

15 Kasım 1956 yılında eğitim-öğretime başlayan Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Türkiye’nin en başarılı üniversitelerinden birisidir. ODTÜ’yü Türkiye’deki birçok üniversiteden ayıran özelliği, evrensel standartlarda eğitim verebilecek kapasiteye sahip olmasıdır. Bu sayede daima uluslararası çapta rekabet edebilecek öğrenciler yetiştiren ODTÜ, hem kurumsal bilinci hem de akamedik kadrosuyla öğrencilere eşsiz bir eğitim süreci vaat etmektedir.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.