Yıldız Teknik Üniversitesi İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Bir lisans / ön lisans kazandıysanız, bölümünüzde eğitim almaya başlamadan önce, yabancı dil seviyenizi yükseltmek için hazırlık programına girmeniz gerekiyor. 1 yıllık bir süreyi kapsayan hazırlık programlarında eğitim almak istemeyen öğrenciler için Yıldız Teknik Üniversitesi, Hazırlık Atlama Sınavı düzenliyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde lisans eğitimi Türkçe ve İngilizce olmak üzere 2 dilde veriliyor. %30 ve %100 İngilizce dil eğitimi veren programlar için İngilizce Hazırlık Öğretimi zorunlu kılınıyor. Bu programlara kayıt olan öğrenciler için güz yarıyıl başında İngilizce Yeterlik sınavı (İYS) yapılıyor. YTÜ Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılan İYS, öğrencilerin Hazırlık öğretiminden ve lisans programlarında yer alan zorunlu İleri İngilizce I ve İleri İngilizce II derslerinden muafiyetlerini belirliyor. Ayrıca İngilizce Öğretmenliği programına kayıt olacak öğrenciler için ise İngilizce Öğretmenliği Yeterlik Sınavı (İÖYS) yapılıyor.

Bölümünüzü daha erken bitirmek istiyorsanız ve İngilizce dil bilginize güveniyorsanız bu yeterlik sınavlarına hazırlanabilir ve belirlenen puanı alıp lisans programına başlayabilirsiniz.

Kimler Hazırlığı Atlayabilir?

Yıldız Teknik Üniversitesi, hazırlık programından muaf olmak isteyenler için 3 seçenek sunuyor. Ana dilin İngilizce olduğu bir ülkede, o ülke vatandaşlarının devam ettiği ortaöğretim kurumlarında eğitim görüp ortaöğrenimini bu kurumlarda tamamlayan öğrenciler, gerekli belgeleri sunmaları durumunda hazırlık programından muaf oluyor. Ayrıca üniversite senatosu tarafından İYS’ye eşdeğer kabul edilen ulusal (YDS, e-YDS, YÖKDİL) ya da uluslararası (TOEFL IBT, PTE Akademik, CAE, CPE) sınavların birinden son 5 yıl içinde yeterli puanı almış öğrenciler sınav sonuçları ile üniversiteye giderek, hazırlık programını atlayabiliyor.

Belirtilen ilk iki seçeneği değerlendiremeyen öğrenciler ise İYS sınavından en az 60 puan almaları durumunda, hazırlık programından muaf sayılıyor.

Hazırlık Atlama Sınavında Hangi Konular Var?

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin düzenlediği İngilizce Yeterlik Sınavı (İYS) iki ana aşamada yapılır. Birinci bölüm İngilizce Kullanımı (Use of English) ve Okuma (Reading) konularından oluşur. Bu bölümde 50 üzerinden 25 ve üstü puan alan öğrenciler ikinci aşamaya geçer. İkinci bölüm ise Dinleme (Listening) ve Yazma (Writing) konularını kapsar. Bu bölümden ilk aşamadaki notları ile birlikte toplamda 100 üzerinden 60 ve üzeri alan öğrenciler lisans bölümlerine geçer.

Sınav konuları, Yazma bölümü hariç iki alt başlıkta işlenir ve 40 soru, 1 komposizyondan oluşur. Sorular çoktan seçmeli, boşluk doldurmalı, klasik olarak yapılır ve toplam 75 puandır. Yazma bölümünde ise öğrenciye verilen konuların birinden 300 ila 350 kelimelik komposizyon yazdırılır. Bu bölüm ise 25 puandır.

Hazırlık Atlama Sınavına Konusarakogren.com İle Hazırlanın

Modern ve eğlenceli eğitim anlayışı ile Konusarakogren.com, sizi Yıldız Teknik Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınavı için hazırlanmaya davet ediyor. Anadili İngilizce olan profesyonel eğitmen kadrosu, sadece sınavda değil günlük hayatta da ihtiyaç duyacağınız yabancı dil eğitimini veriyor. Telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden 7/24 ulaşabileceğiniz Konusarakogren.com ile kendi özel programınızı oluşturabilir, eğitmenlerinizin hazırladığı quizler ile sınav öncesi bol bol pratik yapabilirsiniz.

Yıldız Teknik Üniversitesi Hakkında

100 yıllık bir geçmişe sahip Yıldız Teknik Üniversitesi, günümüzde kullanılan adını 1992 yılında almıştır. Üniversite, 11 fakülte, 2 enstitü ve 3 yüksekokula sahiptir ve İstanbul’un en köklü, en başarılı eğitim kurumlarındandır.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.