Peki Hobilerin Neler? İşte İngilizce En Popüler Hobiler


Birisi size usulca yaklaşsa ve ‘hobilerin neler’ diye sorsa, tabii İngilizce… Ne yanıt verirdiniz? Hobim yok geçersiz cevap, herkesin vardır bir hobisi. Bu soruyu yanıtlarken zorlanmamamız için, İngilizcedeki en popüler hobileri sıraladık!

Peki ya cümle kalıpları? Temel olarak hobilerinizden, sevdiğiniz detaylardan bahsederken şu kalıbı kullanabilirsiniz.

My hobbies are –buraya hobiler gelecek

I’m interested in –ilgilendiğiniz detaylar gelecek

Ve tabii ki standart olarak, i like x, i love y şeklinde devam edebilir. X ve Y, sizin yıllar önce kaybettiğiniz kayıp hobileriniz. İşte İngilizce Hobiler!

Sewing

Sewing ne nedir, daha önce duymadık!!! diyor olabilirsiniz. Sewing, dikiş demektir efendim. Dikiş dikmeye yatkınlığınız varsa makrome yapmak, etamin işlemek, sevdiklerinize atkı, bere örmekle de ilgilenebilirsiniz. 

Technology

Technology, yani teknoloji çok büyük bir kavram, ancak özellikle bu yıllarda da görüldüğü gibi, birçok insanın bir numaralı hobisi, bir numaralı tercihi. Son çıkan teknolojik ürünleri takip edip satın alan meraklılarının yanı sıra eski parçaları toplayıp tamir etmekten hoşlananlar da azımsanmayacak kadar çok. 

Social networking

Social Network, aynı zamanda Zuckerberg’in Facebook’unu anlatan sinema filmi olarak akıllara kazındı. Sosyal ağlar, günümüzün en önemli hobilerinden bir tanesi. Özellikle Instagram gibi fotoğraf uygulamaları, dil öğrenme aplikasyonlarıyla zamanınızı hem verimli hem keyifli geçirebilirsiniz.

Arts and crafts

Arts and crafts, el sanatları anlamına geliyor. Keyifli hobilerden bir tanesi… Ebru, duvar boyama, sandık boyama gibi onlarcasını sıralayabiliriz sanırız. Son yılların popüler uğraşlarından mandalayı ya da takı tasarımı yapmayı da ilgilenenlere öneririz.

394968_538b_5

Photography

Her ne kadar artık iki kişiden birinin biyografisinde yazsa da, o derece yaygınlaşsa da özel ve keyifli bir anıdır fotoğrafçılık! Fotoğrafçılık gruplarıyla gezilere katılmak ya da tek başınıza yaşadığınız şehri fotoğraflamak yapılabilecek en keyifli hobilerden biri.

Online shopping

Online, çevrimiçi alışveriş dünyanın en popüler 5. hobisi. Alışverişin online olanı, bir 10 yıl önce bu denli popüler değildi ancak içinde bulunduğumuz konjüktürde… Yakın zamanda ilk 3’e de oynayabilir.

Playing video games

Video oyunları oynama asla eskimeyecek, önemli bir hobi. Video oyunları içinde atarilerden, Nintendo’lardan başlayan bir kültür var ve şu an PS, Wii ve XBOX gibi oyun konsolları ile dünyada milyonlarca kişinin değişilmez hobisi, video oyunları.

Sports

Spor yapmak dünyanın en sevilen 3. hobisi. Kim sevmez ki? Son yıllarda sağlıklı yaşam trendiyle birlikte, şehir hayatının stresinden uzaklaşmak ve bir nebze olsun rahatlamak isteyenlerin vazgeçilmez uğraşlarından. Dövüş ve savunma sporlarından pilatese, masa tenisinden curlinge oldukça geniş bir yelpaze. Siz yeter ki başlamaya karar verin.

Baking

Yemek yemek için değil, keyif almak içindir diyorsanız muhtemelen siz de yemek yapmayı seviyorsunuzdur. Baking, yani yemek pişirmek dünyanın en sevilen 2. hobisi. Günümüzde açılan çok sayıda mutfak okulu ve yemek kursu sayesinde arzu ederseniz sevdiğiniz yemekleri, tatlıları ya da çikolata yapımını öğrenebilir, kendinizi şımartabilirsiniz. 

Travel

Listenin zirvesinde seyahat etmek var! Hak ediyor mu? Kesinlikle… Çok okuyan mı yoksa çok gezen mi bilir bilemeyiz ancak, çok seyahat eden çok keyif alır, orası kesin! Yeni arkadaşlıklar edinip çevrenizi genişletmeniz de cabası. 

Fishing

Balık tutmak deyince sizin de gözünüzde galata köprüsündeki onlarca oltanın bir arada olduğu kare canlandıysa bizdensiniz. Av sezonunun da açılmasıyla birlikte hem bu harika hobinizi gerçekleştirebilir, hem de akşama kendinize ve sevdiklerinize küçük bir ziyafet çekebilirsiniz.

Model Making

Ülkemizde çok yaygın olmasa da, gönül verenler için vazgeçilmez bir tutkudur maket uçak yapmak. Aslında konuyu maket uçakla sınırlandırmak da pek doğru sayılmaz; maket gemi, tren istasyonları ve vagonlar gibi farklı seçenekleriniz de var. Malzeme olarak plastik, ahşap ve kartondan istediğinizi kullanabilirsiniz.

DIY ( Do It Yourself)

Özellikle youtube kanallarında yaygınlaşan ve hemen hemen her konuda ayrıntılı bilgi bulabileceğiniz kendin yap videoları, kıyafetlerinizi dönüştürmekten bahçe mobilya ve aksesuarları yapımına, aklınıza gelebilecek her türlü marifetinizi ortaya çıkarmanız için sizi teşvik ediyor. 

Watching Documentary

Belki biraz hazıra konmak gibi görünse de internet ve tv platformlarından belgesel izlemek özellikle son yılların öne çıkan hobilerinden. Tarihi kişilerin biyografilerinden insanlık tarihin dönüm noktalarına, uzay belgesellerinden, doğa belgesellerine, nasıl yapılırdan, gelecekte neler olabilir sorusuna öğrenmek istediğiniz her konuya uzmanlarından ulaşabilmek oldukça eğitici ve eğlenceli.

Playing Chess

En başarılı zeka ve strateji oyunlarından biri kabul edilen ve tarihi çok eskilere dayanan satrancın konsantrasyon, hafıza, dikkat gibi birtakım bilişsel becerileri geliştirdiği belirlenmiştir. Dünya çapında turnuvaları düzenlenen satranç sporunu yediden yetmişe gönül veren herkes oynayabilir.   

Collecting

Çoğumuzun çocukken naif bir hevesle peçete ya da pul koleksiyonu ile başladığı fakat büyüdükçe nedense ilgisini yitirdiği koleksiyonerlik aslında dünyanın en eski ve anlamlı hobilerinden biri. Para, kartpostal, kitap – dergi, madalya, saat, oyuncak, tablo, heykel gibi sanat eserleri koleksiyonu yapılabilecek parçaların sadece bir kaçı.

Drone flying

Özellikle son yılların en eğlenceli hobilerinden biri drone uçurmak.  Drone çekimleri ile normalde ulaşım sağlanamayan doğal güzellikleri görmek oldukça heyecan verici bir deneyim yaşamanıza yardım edebilir.

Jigsaw puzzle

Hem bir hobim olsun hem de evden çıkmayayım diyorsanız kahvelerinizi hazırlayın ve masanızın başına geçin. Saatin nasıl geçtiğini anlamadan konsantrasyon ve motor becerilerinizi geliştirecek, problem çözme yetilerinizi arttırırken günlük streslerinizden uzaklaşacaksınız, puzzle’ ınızı çerçeveletip duvara astıktan sonra kendinizle bir kez daha gurur duyabilirsiniz.

Make classic car restoration

Eğer benim pahalı zevklerim vardır diyorsanız, klasik araba restorasyonu tam size göre olabilir. Bunun için otomobil tamirinden anlamanız gerekmiyor. Size rehberlik edecek kitaplar satın alarak ya da ara sıra size yardım edecek birini bularak eski ya da yıpranmış otomobilleri orijinal hallerinden daha canlı ve parlak bir hale getirebilirsiniz. 

Learning languages

Günümüz şartlarında hem iş hayatı hem sosyal hayatta özellikle İngilizce bilmenin önemini bilmeyen yok. Sadece bununla kalmayıp dil öğrenmekten ayrı bir keyif alıyorsanız işte size göre bir hobi. Sadece Almanca, İspanyolca, Fransızca gibi çok konuşulan dilleri değil, Afrika kabileleri arasında konuşulan ve artık çoğu unutulmaya yüz tutmuş dilleri öğrenerek genel kültürünüze farklı bir boyut ve anlam katabilirsiniz. 

BONUS:

Yukarıda derlediğimiz hobiler ve ilgi alanlarının dışında arzu ederseniz kuş gözlemciliği, blog yazarlığı, astronomi, bahçe işleri, enstrüman çalmak, dans etmek gibi konuları da seçeneklerinize dahil edebilirsiniz.

 

 

Son Yazılar