İngilizce İş Başvurusu


İş Başvurusu

İş hayatında İngilizce olmazsa olmazlardan bir tanesi. Bu yazımızda sizinle İngilizce iş başvurusu nasıl yapılır, İngilizce iş başvurusu sırasında nelere dikkat etmek gerekir,  İngilizce başvuru mektubu nasıl yazılır ve covver letter olarak geçen iş başvurusu ön yazısı örneklerini ve nasıl yazılacağını paylaşacağız.

İş başvurusu sürecinde adım adım başarılı olmanız gereken çeşitli adımlar bulunuyor. Bu adımlardan ilki etkileyici bir CV hazırlamak ile başlıyor. İngilizce CV hazırlarken teknik olarak İngilizceyi ne kadar etkili ve güzel kullandığınız kadar metinin pozisyon ve iş ile ilgili olan bağlantısı da çok önemlidir.

Standart bir CV hazırlayıp, bütün başvurularınızda bu CV’leri kullanıyor olmak başarı oranınızı olumsuz olarak etkiler.

Düşündüğünüz pozisyonlar ve başvuru yaptığınız şirket tiplerine göre bütün başvuru sürecinizi özelleştirmeniz başarılı olma şansınızı büyük ölçüde artırır. Üniversite sırasında veya sonrasında katıldığınız eğitimleri, aldığınız dersleri veya yaptığınız bazı çalışmaları düşünelim.

Bu çalışmaların tamamı başvurduğunuz pozisyon ile birebir ilgili olmayabilir. Bu durumda CV dosyanızda ve ön yazınızda standart bir metin kullanıp, aslında pozisyon ve şirket ile birebir ilgisi olmayan bilgilere yer veriyor olmak sizin pozisyon için aslında çok da doğru bir aday olmadığınızla ilgili fikir verebilir.

Bu kapsamda öz geçmişinizde en çok dikkat etmeniz gereken konu pozisyona ve şirketin ihtiyaçlarına göre CV’nizi ve ön yazınızı güncelleyip, şirketin arayışı içinde olduğu pozisyon için en uygun adayın siz olduğunuzu tam bir şekilde anlaşılmasını sağlamaktır.

Bunu yaparken İngilizce konusunda yetkinliğinizi göstermek için İngilizce takip ettiğiniz kaynaklar, yayınlar ve katıldığınız eğitimlerden bahsetmeyi unutmayın.

Temel hazırlıklarınızı yaptıktan sonra sıra İngilizce başvuru mektubunu hazırlamaya gelecek. Ön yazı iş başvurunuzu değerlendiren kişi(lerin) sizin ilgili pozisyona neden başvurduğunuzu, güçlü yanlarınızı ve pozisyon için sizi diğer adaylar arasında neden ön plana çıkartarak tercih etmesi gerektiğini net bir şekilde ortaya koyması gerekir.

İngilizcenin aktif olarak arandığı ve İngilizce biliyor olmanın avantaj olduğu durumlarda şirketin Türk olması veya değerlendirmeyi yapan kişilerin Türkçe bilmesine bakılmaksızın ön yazıyı İngilizce olarak hazırlamak size büyük bir avantaj sağlar.

Ön yazınızda lafı çok dolandırmadan ve net bir şekilde yazmanız önemlidir. Fazla abartılı cümleler değerlendirme aşamasında CV ve başvurunuzun rafa kaldırılmasına neden olacaktır. Şimdi sizinle örnek bir iş başvurusu yazısı paylaşalım.

Dear Ali/Ahmet,

I have developed strong sales and communication skills that have enabled me to build a record of sustained sales increases. I would like to be considered for a challenging position, which will allow me to further enhance my professional skills.

I have been working in A Company for three years. Having different responsibilities in this highly competitive multinational environment, I had the opportunity to develop my expertise and capabilities. I am currently Sales Coordinator for MENA area. My main responsibility is to initiate, develop and implement integrated marketing & sales activities strategies with online and offline activities.

I believe that as a Sales Representative for X Company, my passion, analytic and communication skills and organizational abilities will make a positive impact. I am equally comfortable working independently to meet company goals, as well as collaboratively as part of a team. I have always been able to establish and maintain perfect relationships with coworkers and clients at all levels.

My professional skills include:
• Understanding client needs and recommending appropriate products or services.
• Selling solutions to customers.
• Building relationships with coworkers, clients, and strategic partners.
• Developing strategies to increase referrals and revenue.

I would welcome the chance to provide you with additional information to additive what appears in my resume. I am available for interview at your convenience.

Please let me know if you wish to further discuss your requirements and my ability to meet them. Thank you for your time and consideration.

Sincerely,

Örnek olarak paylaştığımız bu İngilizce iş başvurusu yazısında kısaca yapılan başvuru konusunda sizin ne kadar istekli ve mevcut pozisyon için uygun olduğunuzdan bahsettik.

Siz de kendi iş başvurularınızda öz geçmişiniz, daha önce yaptığınız çalışmalar ve yeteneklerinizi baz alıp, başvuru yaptığınız şirket ve pozisyonu da göz önünde bulundurarak bir başvuru yazısı hazırlamanız gerekecektir.

Bütün bunlarla birilikte yeni iş arayışınızda başarılı olmak için ne yazık ki sadece iyi bir CV hazırlamak veya güzel bir İngilizce başvurusu yazısı yazarak başarılı olmanız mümkün değil. CV ve İngilizce başvuru yazınızla iş verenin dikkatini çektikten sonra sizi işe alması için ikna edebiliyor olmanız gerekiyor. Burada da İngilice’nin en zor olduğu alan ile yani konuşmak ile mücadele etmek zorundasınız.

İngilizce iş görüşmeleri çoğu aday için stresli geçer. Bu stres arasında aslında yapılmayacak hatalar yapılır ve karşı taraf için doğru ve net bir izlenim verilmez. Konuşarak Öğren olarak hazırladığımız İngilizce iş simülasyonu programı başarınızı garanti altına almanızı sağlar.

Öz geçmişiniz ve başvurduğunuz pozisyona göre örnek online iş görüşmesine katılırsınız. Görüşme sonrasında uzmanlarımız size bir performans raporu iletir. Bu raporda hatalarınızı görebilirsiniz. Böylece hem gerçek görüşmedeki heyecanınızı frenleyebilir hem de hatalarınızı görüp, bunlardan ders çıkarabilirsiniz.

Program hakkında daha detaylı bilgi almak veya programa katılmak için buraya tıklayın.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.