İngilizce İş Mektubu Nasıl Yazılır?


İş mektupları, iş dünyasında başarılı iş bağlantıları sağlamak adına belli bir düzene sahip olması ve amacını iyi ortaya koyması gereken mektuplardır. Bundan dolayı, İngilizce iş mektupları yazarken de Türkçe iş mektuplarında olduğu gibi kurallara uygun, eksiksiz şekilde mektup hazırlanmalıdır. Peki iş mektuplarında, daha doğrusu İngilizce iş mektuplarında hangi kurallara dikkat etmeli, hangi sorulara yanıtlar bulmalısınız?

İngilizce iş mektubu yazarken dikkat edilmesi gerkenler nelerdir?

İngilizce iş mektubu yazarken, ilk olarak son alternatifin bu olup olmadığını tekrar değerlendirin. İngilizce iş mailleri de kullanılmaktadır ve daha ensek bir yöntemdir.

Mektubu alacak kişinin İngilizce düzeyi ne durumdadır? Hangi ülkeye gönderilecek? Bu iki konu, İngilizcenin belli kuralları olsa da bölgesel ve kültürel farklılıkları dikkate alma durumudur. En basitinden Amerikan İngilizcesi ile İngiliz İngilizcesi konusu dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Bunun dışında Hindistanlı biri olabilir, İngilizce seviyesi düşük ya da orta düzeyli biri olabilir. İngilizce iş mektubu gönderirken, kelime seçimini buna göre belirleyebilirsiniz.

İngilizce iş mektubu göndereceğiniz kişinin ilgi alanları, İngilizceye hakimiyeti ne durumda? Ana konuyu açıklamak, eğer karşınızdaki genel olarak ingilizceye ve işin konusuna hakim değilse, faydalı olabilir.

Bu sorulara yanıt bulduysanız şimdi geldik İngilizce iş mektubunun görünüşüne.

İngilizce iş mektubu nasıl olmalı?

İş mektuplarının sahip olması gereken belli standartlar söz konusudur. Sayfa düzeni, yazı fontu, kenar genişlikleri, kağıt boyutu konusuna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sayfa başlıkları 14-16 punto

Yazılar 10-11 punto olmalıdır.

Font olarak genellikle Arial ya da Times kullanılmaktadır.

Sayfa boşlukları

Sayfanın solunda 3 cm, sayfanın sağında ise 2 cm bırakılmalıdır. Bu boşluklara margin de denmektedir.

Paragraflar arasında bir satır boş bırakılır, ancak bazen paragrafların arasında iki satır boşluk bırakıldığı da olmaktadır. Yazı büyük puntolarla yazılırsa, yer de varsa 3 paragraf da bırakılabilir.

İngilizce iş mektupları elle yazılmaz, genellikle bilgisayarla yazılır.

Kağıt boyutu genel olarak A4’tür.

Çalıştığınız kurum adına bir yazışma yapıyorsanız, antetli kağıt kullanabilirsiniz.

İş mektubunda zarf nasıl olmalıdır?

Gönderen firmanın logosu, ismi ve adresi sol üstte olmalıdır.

Zarf boyutu günümüzde 100*220 mm olarak tercih ediliyor.

Son Yazılar