İngilizce Kelime Çalışması Nasıl Yapılır?


İngilizce Kaynak Arayanlar İçin Kapsamlı Liste

İngilizce öğrenirken kalıcı bir şekilde kelime öğrenmek için doğru bir kelime ezberleme çalışması yapmak gerek. Sadece kelime ezberlemeye vakit ayırmak yerine gramerle birlikte İngilizce çalışmasını yürütmek gerek.

Her ikisini birlikte yürütebileceğiniz bir eğitim programı, disiplinli ve istikrarlı bir çalışma temposu ile siz bu işi kısa sürede başarırsınız. Kelime ezberlemede zorlanıyor, öğrendiklerinizi çabuk unutuyorsanız bugünkü yazımızı sonuna dek okumanızı tavsiye ediyoruz.

İngilizce kelime nasıl ezberlenir?

Teknolojinin nimetlerinden her bakımdan faydalanılan günümüzde İngilizce kelime ezberlemenin oldukça keyifli yolları var. Mesela İngilizce kelime oyunları. İngilizce alt yazısız dizi ve filmler. Kelime kartları. İngiliz bir chat arkadaşı ile yapılan sohbetler. İngilizce sözlük ve online İngilizce. Hangisinden en çok keyif alıyor ve en kolay şekilde öğreniyorsanız onunla işe başlayabilirsiniz.

İngilizce kelime ezberleme stratejileri

Araştırmalar gösteriyor ki kelime ezberlemeyi kolaylaştıran yöntemler en fazla duyulara hitap eden yöntemlerdir. Yani göze ve kulağa hitap eden, görsel veya objelerle hafızaya yer eden tekniklerdir. Mesela kelime oyunları ile eğlenerek öğrenmek gibi. Öğrenme sıkıcı olmamalı, kişi çalışmayı yarıda bırakarak rafa kaldırmamalıdır.

İlişkilendirme benzerlik kurma

Kelime ezberlemede hafızaya yer eden bir tekniktir. Daha önce öğrendiğiniz kelimelerle yeni kelimeler arasında benzerlik kurabilir, telaffuzlarına dikkat ederek kelimeleri ezberleyebilirsiniz.

İngilizce kelime telaffuzu önemlidir

Kelimeleri ezberlerken en doğru telaffuzu ile öğrenmek gerekir. En doğru telaffuzu nasıl yapacağım diye endişeleniyorsanız online İngilizcenin ana dili İngilizce olan öğretmenleri sizlere tam bir İngiliz gibi doğru sesleri çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Gerek kelime gerekse gramer öğrenme bakımından online ingilizce günümüzün en geçerli dil eğitim şeklidir.

İngilizce kelimelerden cümleler kurmak

Öğrendiğiniz yeni kelimeleri cümle içinde kullanırsanız kafanıza yer eder. Bol-bol cümleler kurmalı ve tekrar yapmalısınız.

İlle de pratik!

İngilizce öğrenirken sessiz bir şekilde kendi kendinize konuşarak veya tekrarlayarak kalıcı bir öğrenme sağlayamazsınız. Online İngilizce eğitimlerine kaydolarak canlı sınıflarda konuşma pratiği yapabilir, her gün yeni konulardan oluşan ünitelerle yeni-yeni kelimeler ezberleyebilirsiniz.

Şimdi ufak bir pratik yapalım ve herkes, aklına gelen ilk İngilizce sözcük ile ilgili bir cümle kurup, yorumlar kısmında paylaşsın, ne dersiniz?

 

Merak ettiğiniz kelimelerin veya metinlerin anlamlarını öğrenmek için İngilizce – Türkçe Sözlük sitemizi mutlaka ziyaret edin.

Son Yazılar