En İyi İngilizce Kelime Öğrenme Uygulaması: Wordly


En İyi İngilizce Kelime Öğrenme Uygulaması

İngilizce öğrenmek, dilin kurallarını ezberleyerek kazanılan bir beceri değildir. Bu, bir süreçtir. Bu süreç adım adım, büyük bir sabır ve çalışkanlıkla başarıya ulaşır. Dil; dil bilgisi kuralları, kelime bilgisi, deyim ve atasözleri ile bir bütündür. Dili öğrenmek için bu becerileri kazanmak gerekir. Ardından ise uygunluk ve akıcılık dediğimiz konuşma becerisi gelir. Bunun için de “İngilizce kelime öğrenme uygulaması” ihtiyacınız olan en önemli şeylerden biridir. Eğer dile dair bu başlıkları daha detaylı anlamak isterseniz sizleri “Kendi Kendine Sıfırdan İngilizce Öğrenmek” yazımıza davet ediyoruz.

Dil bilgisi kurallarına dair internette ve basılı kaynaklarda birçok içerik mevcut. Öğrenme bakımından da kuralları ezberleyip kullanmak, İngilizce öğrenen kişiler için çok daha hızlı bir süreç. Ancak sadece dil bilgisi kurallarını özümseyerek İngilizce konuşabilmek imkansızdır. İngilizce öğrenme sürecini bir binaya benzetecek olursak dil bilgisi temel atmak olacakken kelime bilgisi binanın kendisini oluşturur. Bu sebeple dil bilgisi kurallarını ancak ve ancak kelime bilgimizle donatırsak etkin şekilde kullanırız.

Bu yazımızda, kelime bilginizi geliştirebilmek için yararlanabileceğiniz en faydalı İngilizce kelime öğrenme uygulamasından bahsedeceğiz.

İngilizce Öğrenme Sürecinde Kelime Bilgisi

Kelime bilgisi, dili etkin ve doğru kullanmak için büyük önem taşır. Ancak dil bilgisi kurallarını öğrenirken yaptığımız gibi yazarak kelime öğrenmek kimi durumlarda imkansız olur. Günlük ve kurumsal dil ayrımı, eş anlamlı sözcükler gibi çeşitli durumlar da söz konusu olduğunda, ihtiyaç duyacağınız kelime miktarı da artar. Aynı anlama gelen kelimelerin arasındaki farkı öğrenmeniz gerekir. Ayrıca, öğrendiğiniz kelimeleri kullanarak özümserseniz konuşma ve yazma sırasında pratik şekilde kullanabilirsiniz. Bu noktada kelimeleri pratik ve akılda kalıcı biçimde öğrenebileceğiniz yöntemlere ihtiyaç duyarsınız.

Kelime Listesi, Öğrenmek İçin Doğru Yöntem Mi?

Pek çok kaynakta konu başlıklarına göre kelimeleri gruplayıp listelemeniz için öneriler var. Buna göre bu listeyi sık sık okumanız, günlük hayatta kullanmanız gerekiyor. Ancak bu, doğru bir yöntem mi?

Eğer belirli konularda kelime bilginizi geliştirmek istiyorsanız doğru bir yöntem olur. Ancak pratik ve hızlı bir yöntem olmayacaktır. Bu listeyi gün içinde kontrol etmek, ezberlemek için onlarca kez okumak günlük hayatın içinde mümkün olmaz. Bu sebeple sürekli yanınızda taşıyabileceğiniz, telefonunuzu elinize her aldığınızda görebileceğiniz bir “kelime uygulaması” çok daha doğru bir yöntem olur.

Öğrendiğiniz Kelimeler, Gerçekten Gerekli Mi?

İngilizce öğrenmeye yeni başladıysanız kurumsal dile ait kelimeler sizin için gerekli olmaz. Öte yandan, ileri düzey İngilizceye sahip olup sadece kelime pratiği yapmak istiyorsanız, temel kelimeler de size faydalı olmaz. Bu sebeple kelime öğrenme sürecinde size uygun bir asistana ihtiyaç duyarsınız. İnternet kaynaklarında ve mobil uygulamalarda konu başlıklarına göre ayrılmış onlarca kelime bulunur.

Kelimeleri “öğrenmek” kolay bir iş değil. Konuşma anında sizi doğru ifade edecek kelimeyi bulduğunuz her an, sizin İngilizce öğrenme sürecinizde takdir edilesi bir başarı olur. Ancak kelimeleri gerçekten öğrenmek için, gerekli her anda gerekli her kelimeyi hatırlamanız gerekir. Bu da kelime bilginizi sürekli canlı tutarak mümkün olur.

Sadece Ezberlemek Yetmez!

Kelimeleri tek tek ezberlemek size mümkün olan tek yol gibi görünüyor olabilir. Bunun için kelime kartları, kelime listesi gibi birçok yönteme de başvurmuş olabilirsiniz. Muhtemelen, bu yöntemler etkili olmadığı için yeni bir yöntem arayışına girmişsinizdir.

Bilimsel olarak beynimiz gördüğü bilgileri tekil değil grup olarak özümseme eğiliminde. Yani, sadece kelime ezberleyemezsiniz. Öğrenmek istediğiniz kelimeyi bir cümlenin içinde, bir gruba dahil şekilde gördüğünüzde hafızanıza kazırsınız. Dolayısıyla kelimeleri cümlelerin içinde, mümkünse eş ve zıt anlamlılarıyla görmek daha verimli olur.

Wordly Her An Yanınızda!

Aradığınız her şeyi size sunan olan yeni nesil bir İngilizce kelime öğrenme uygulaması olan Wordly‘i keşfedin!

Kelime kartları ve listeleri size istediğinizi sunmakta yetersiz kalıyorsa, Android ve IOS uyumlu olan, kolay ara yüzüyle her kesimden kullanıcıya hitap eden bir uygulama öneriyoruz.

Konu başlıklarıyla ayrılmış onlarca konunun ve kelimenin içinde kaybolmaktan bıktınız mı? Wordly’de uygulamayı çalıştırdığınızda seviyenizi seçip size gerekli olacak kelimelere ulaşırsınız.

Arka arkaya onlarca kelime görüp hiçbirini ezberleyemiyor musunuz? Size sunduğu kelimeleri özümseyemediğiniz uygulamalardan sıkıldınız mı? Wordly size günde 1 kelime sunarak bu kelimeyi gerçekten öğrenmenizi hedefler. Bu sayede kelimelere boğulmadan etkin şekilde kelime öğrenebilirsiniz.

Kelimeyi öğrendiniz ama kullanamıyor musunuz? Wordly size günlük kelimenizin yanında bu kelimeye dair örnek cümleler de sunar. Bu sayede kelimenin hangi durumlarda, cümlenin neresinde kullanıldığını görebilirsiniz. Verilen örnekler sizin de kendi örneklerinizi yaratmanız için teşvik edicidir. Böylece sadece kelime öğrenmekle kalmaz, dil bilgisi tekrarı da yapabilirsiniz!

Kelimeyi biliyorsunuz ama kullanmaktan çekiniyor musunuz? Telaffuz, İngilizce öğrenenler için büyük bir tereddüt sebebidir. Wordly ile kelimenizin telaffuzunu da duyarsınız ve tekrar ederek dilinize oturtabilirsiniz. Bu sayede bu kelimeyi doğru şekilde seslendirmeyi de öğrenirsiniz, kullanmaktan asla çekinmezsiniz!

Günlük yaşantınızda günde 10 dakika ayırarak İngilizce çalışıp bunun yeterli olmasını mı umuyorsunuz? Peki, çalışmanız bittikten sonra öğrendiklerinizin ne kadarını hatırlıyorsunuz? Bu sorunun cevabını verirken umutsuzluğa düştüğünüze eminiz. İşte bu umutsuzluğu önlemek için Wordly’i öneriyoruz. Çünkü Wordly’de günlük çalışmanızı yaptıktan sonra İngilizceye ara vermezsiniz. Seçeceğiniz zamanlarda telefonunuza gelecek bildirimlerle öğrendiğiniz kelimeleri gün içinde de görürsünüz. Böylece İngilizce günde 10 dakikayla sınırlı kalmaz ancak günlük hayat akışınızı da bozmaz!

Eğer Wordly’i daha detaylı incelemek isterseniz, Wordly’nin internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Android cihazınıza Wordly’i indirmek için Wordly Android bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Apple cihazınıza Wordly’i indirmek için Wordly IOS bağlantısına tıklayabilirsiniz.

İngilizce Kelime Uygulamalarıyla İlgili Sık Sorulan Sorular

Kelimeleri ezberlemeye çalışmak, kelime öğrenmek için doğru bir yöntem midir? 

Cevabımız kesinlikle hayır! Ezberlemek, edindiğiniz bilgileri kısa süreli hafızanıza kaydetmek demektir. Etkin bir öğrenme için bilgileri sürekli tekrar ederek uzun süreli hafızanıza taşımak gerekir. Bu sebeple kelime ezberlemeniz, o kelimeyi kısa süre kullanmanıza olanak sağlar.

Wordly’nin diğer kelime uygulamalarından farkı nedir? 

Wordly, günde bir kelimeyle ezberlemeden öğrenmeyi ilke edinen bir İngilizce kelime öğrenme uygulamasıdır. Günün belli saatlerinde alacağınız hatırlatma bildirimleriyle kelimeleri sıkça görerek öğrenirsiniz. Ayrıca öğrendiğiniz kelimelere dair örnek cümleler ve telaffuz örnekleriyle de etkin bir öğrenme sağlarsınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar