İngilizce soru sorun, soruları cevaplandırın, puan toplayın. Topladığınız puanlarla hediyeler kazanın!

İngilizce Kelimelerin Okunuşu, Yazılışı ve Türkçe Çeviri Sözlüğü


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizce kelimeler Türkçede olduğu gibi yazıldığı şekli ile okunmamakta, telaffuzu farklı seslerle yapılmaktadır. İngilizce kelimelerin yazılışları ve okunuşları farklı olan kelimelerdir. Kelimeleri doğru öğrenmek için telaffuzları doğru öğrenilmeli anlam kargaşasının çıkmasına engel olunmalıdır. Kelimeler okunurken önceden öğrenilen kurallar doğru telaffuzu öğrenmeyi kolaylaştırmaktadır. Bu kurallar nelerdir, şimdi onlara bir göz atalım. Konunun detaylarına geçmeden önce Konuşarak Öğren tarafından sunulan ücretsiz bir derse katılmak isterseniz buraya tıklayarak ücretsiz dersinize kayıt olabilirsiniz. İngilizce nasıl öğrenilir derseniz öncelikle alfabeyi bilmek gerekir.

İngilizce Alfabesi

İngilizcede 26 harf bulunmaktadır. Bunlar a “ey”, b “bi”, c “si”, d “di”, e “i”, f “ef”, g “ci”, h “eyç”, i “ay”, j “cey”, k “key”, l “el”, m “em”, n “en”, o “ou”, p “pi”, q “küuğ”, r “ar”, s “es”, t “ti”, u “yu”, v “vi”, w “dabul yu”, x “eks”, y “vay”, z “zet”.

İngilizce kelimelerin okunuşu, yazılışı ve telaffuz kuralları

 • Kural 1: DFKLMNPZ harfleri aynı Türkçede olduğu şekli ile okunmaktadır. CH “ç”, SH “ş”, GH “g”, PH “f” şeklinde okunur.
 • Kural 2: C’den sonra a,o,u harfleri geliyorsa C harfi “k” okunmaktadır. Cat “ket” şeklinde okunur. G harfinden sonra i,e veya y gelirse G harfi “c” gibi okunur.
 • Kural 3: TION “şın” şeklinde okunur. Competition (rekabet) “kompetişın”.
 • Kural 4: Okunmayan Harfler, Knowledge ( bilgi ) “novlıc”, Know ( bilmek ) “nov”, Hour ( saat ) “auvır ) Bu kurallar öğrenildiği takdirde İngilizce kelimelerin yazılışları ve okunuşları farklı olsa da sorun olmamaktadır. Şimdi de kelime telaffuzlarına örnekler verelim.
 • Kural 5: Si şeklinde okunan C harfinin sağında e-i-y harfleri bulunuyorsa “s” okunmaktadır. Cinema kelimesi “sinema” şeklinde okunmakta cent kelimesi “sent” şeklinde okunmaktadır.
 • Kural 6: Eğer S harfi iki ünlü arasında ise “z” sesi ile okunmaktadır. Result kelimesinin “rizolt”, noise kelimesinin “noz” şeklinde okunması bu kurala en güzel örnektir.
 • Kural 7: İngilizcede sık karşılaşılan SCH harfleri “sk” şeklinde okunmaktadır. Schedule kelimesinin “skecul”, scheme kelimesinin “skim” okunması gibi.
 • Kural 8: Know ( bilmek ) kelimesi İngilizcede en çok kullanılan kelimelerdendir. Okunuşu da “now” şeklindedir. Yani K harfi okunmaz. 5. kuralımızda KN ile başlayan kelimelerde K harfinin okunmadığını böylece öğrenmiş oluyoruz. Bu kurala göre knife ( bıçak ) kelimesi “nayf”, knight ( şövalye ) kelimesi “nayt” şeklinde okunmaktadır.
 • Kural 9: HO ile başlayan kelimelerde ise H harfi okunmamaktadır. Hour ( saat ) kelimesinin “awır” şeklinde okunması buna bir örnektir.
 • Kural 10: WR ile başlayan kelimelerin telaffuzunda W harfi okunmaz. Write  ( yazmak ) kelimesinin “rayt” şeklinde okunması gibi.
 • Kural 11: Kelime sonunda yer alan Y harfi ise “i” okunmaktadır. Salty ( tuzlu ) kelimesi “salti” şeklinde okunur.

Örnek 1

Age ( yaş ) “eyç”

All right ( tamam ) “ol rayt”

Amount ( miktar ) “emaunt”

Örnek 2

Banana ( muz ) “bınana”

Beautiful ( güzel ) “ büutiful”

Believe ( inanmak ) “bıliiv”

Örnek 3

Come ( gelmek ) “kam”

Company ( şirket ) “kampani”

Correct ( hatasız-düzeltmek ) “korekt”

Örnek 4

Daughter ( kız çocuk ) “dotır”

Empty ( Boş ) “empti”

Father ( Bab ) “fadır”

Örnek 5

Hour ( saat ) “auvır)

Play ( oynamak ) “pley”

Speak ( konuşmak ) “spik”

Gördüğünüz gibi İngilizce kelimelerin yazılışları ve okunuşları oldukça farklı olan kelimelerdir. Online İngilizce eğitim kurslarında telaffuz olarak en iyi eğitimi alabilir, İngilizce ana diline sahip öğretmenlerle en etkili şekilde İngilizce öğrenebilirsiniz.

ÖZET

İngilizce kelime okunuşunda birinci kural nedir?

D, F, K, L, M, N, P, Z harfleri aynı Türkçede olduğu şekli ile okunmaktadır. CH ç, SH ş, GH g, PH f şeklinde okunur.

İngilizce kelime okunuşunda ikinci kural nedir?

Cden sonra a,o,u harfleri geliyorsa C harfi k okunmaktadır. Cat ket şeklinde okunur. G harfinden sonra i,e veya y gelirse G harfi c gibi okunur.

İngilizce kelime okunuşunda üçüncü kural nedir?

TION şın şeklinde okunur. Competition (rekabet) kompetişın.

İngilizce kelime okunuşunda dördüncü kural nedir?

Eğer S harfi iki ünlü arasında ise z sesi ile okunmaktadır. Result kelimesinin rizolt, noise kelimesinin noz şeklinde okunması bu kurala en güzel örnektir.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.