İngilizce Kelimeleri Hatırlamakta Zorlanıyorum mu Diyorsunuz?


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Öğrendiğiniz İngilizce kelimeleri hatırlamakta zorlanıyorsanız aslında tam olarak hafızanıza yerleştirememişsiniz demektir. Bu duruma İngilizce kelime ezberleme yönteminizi gözden geçirmelisiniz.

İngilizce kelimeleri hatırlamakta zorlanıyorum diyenler için, günümüzün en modern kelime ezberleme tekniklerini, eğitimciler tarafından en çok önerilen yolları sıraladık.

İngilizce kelime ezberlemek

Gramer kurallarını çok iyi bilmesine rağmen kelime bilgisi yetersiz olanlar İngilizce konuşmakta zorlanır. İngilizce öğrenmeye kelime ezberleme ile başlandığı, kelime ve gramerin paralel yürütülerek pratiğe döküldüğü başarılı eğitim programlarında, kelimelerin akılda kalıcılığını sağlayan yöntemler uygulanmaktadır. Mesela görseller. Hem göze hem de kulağa hitap eden bir ezberleme yönteminde elde edilen başarı çok daha yüksek olacaktır. Kelime kartları, kelime oyunları ve bulmaca gibi hem eğlenceli hem de çok daha fazla duyu organına hitap eden kelime ezberleme tekniklerinde akılda kalıcılık daha iyidir.

Örnek olarak, Youtube üzerinden kelime odaklı çalışmalara ulaşabileceğiniz Konuşarak Öğren Youtube kanalından bir video;

İngilizce kelimeleri hatırlamakta zorlanıyorum diyenler…

Öncelikle en kolay ve en hızlı nasıl kelime ezberleyebildiğinizi tespit edin. Yazarak mı, bulmaca çözerek mi, kelime kartları ile mi yoksa oyunlarla mı? Herkesin öğrenme şekli ve öğrenme süresi farklıdır. Kimisi gördüğünü, duyduğunu hemen hafızaya kaydederken kimisi de tekrar yapmadan, yazarak çalışmadan ya da pratiğe döküp sık-sık kullanmadan ezberleyemez. O zaman ilk işimiz önce kendimizi tanımak ve bize en uyun kelime ezberleme tekniğini bulmak. Unutmayın, her yöntem herkeste aynı sonucu vermez.

Ne kadar konuşursanız o kadar iyi ezberlersiniz.

Bu yöntem herkeste işe yarayan bir İngilizce kelime ezberleme şeklidir. Yeni öğrendiğiniz ya da hatırlamakta zorlandığınız kelimeleri pratiğe dökün. Cümleler kurun ve bol-bol konuşun. Gramersiz kelime bilgisi, kelime bilgisiz de gramer olmaz. Konuşmak için kelime ve gramer çalışması birlikte yürütülmelidir.

İngilizce kelime ezberleme yöntemleri

 • Yazarak
 • Wordly gibi mobil uygulamaları kullanarak (bilgi için)
 • Dinleyerek
 • Cümleler kurarak
 • Kelime kağıtları hazırlayarak
 • Kelime sayısı olarak günlük hedefler koyarak
 • Kelimeleri (isim, fiil, edat, zarf, sıfat, bağlaç v.b.) sınıflandırarak.
 • Chat yaparak
 • Kelime kartları kullanarak
 • Kelimelerle ilgili zihinde senaryolar yaratarak
 • Yatmadan önce tekrarlayarak
 • Bol-bol konuşarak

En etkili kelime ezberleme yöntemi

Tüm bu teknikleri içeren kelime ezberleme yönteminin ne olduğunu bilmek ister misiniz? Online İngilizce eğitimler. Evet, online İngilizcede hem görsel olarak yeni kelimeler öğrenecek, hem ana dili İngilizce olan eğitmenlerden en doğru telaffuzlarını dinleyecek, hem de oyunlar, bulmacalar ve testlerle öğrendiklerinizi tekrar edeceksiniz. Her yeni derste bir önceki dersin tekrarı yapıldığından ve sürekli öğrenilen kelimeler kullanıldığından bir daha öğrendiğiniz İngilizce kelimeleri unutmayacaksınız.

 

Bu alanda en etkili platform olan Konuşarak Öğren, size en kısa sürede, en yoğun pratik ağırlıklı İngilizce eğitimini sunuyor. Üstelik sistemi denemesi de ücretsiz!

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.