İngilizce Kendini Tanıtma


açık mavi arka plan üzerinde konuşarak öğren logosu, ingilizce kendini tanıtma yazısı ve ortasında hello yazılı pankart tutan kadın ve erkek vektöreli

İngilizce Kendini Tanıtma: Adım Adım Kendinizi Tanıtmayı Öğrenin

Hayatımızın her anında yeni insanlarla tanışıyoruz. Kendimizi en iyi ifade etme şeklimiz aslında kendimizi en iyi şekilde tanıtmamızla başlar. Kendimizi tanıtmamız dilimizde çok kolay olsa da İngilizce olarak kendinizi tanıtacağınız yerlerde geriliyor olabilirsiniz. İngilizce konuşma konusunda en önemli aşama, muhtemelen kendinizi karşı tarafa tanıttığınız kısımdır. İyi bir tanışma cümlesiyle karşınızdaki kişiyi etkileyebilirsiniz, isminiz, mesleğiniz gibi bilgileri ifade ederken karşı tarafın da kim olduğuna dair fikir edinmenizi sağlayacak şeyler öğrenebilirsiniz!

Peki kendimizi İngilizce olarak en iyi şekilde nasıl tanıtabiliriz? Gelin buna bakalım.

İşe İsimle Başlayın

Her klasik tanışmada olduğu gibi öncelikle isminizi karşı tarafa söyleyerek başlayın. Benim adım Can: My name is Can. Bu en popüler, en net ifadelerden. Doğrudan isminizi ifade etmek için diğer bir tanıtma cümlesi ise I am Can, olabilir!

Say-whats-your-name-gif

Karşınızdakinin İsmini Sorun

Karşınızdaki kişinin ismini öğrenmek istiyorsanız, ‘What is your name?’ sorusunu yöneltin. Hece hece ayırarak değil de ‘vasyorneym’ tadında, ambiyans katarak söyleyin ki biraz da etkileyicilik olsun.

Tanıştığınıza Memnun Olduğunuzu Belirtin

Kendimizi takdim etmenin ardından karşı tarafın da ismini öğrenince, tanıştığıma memnun oldum manasına gelen ‘Nice to meet you!’ ifadesini kullanabiliriz.

Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin!

Klasik tanışma sorularını sorduktan sonra karşınızdaki kişinin hakkında daha detaylı bilgi edinmek için aşağıdaki tarzda soruları yöneltebilirsiniz.

  • How are you?

Nasılsın?

  • How old are you?

Kaç yaşındasın?

  • Where do you live?

Nerede yaşıyorsun?

  • What is your job?

Mesleğin ne?

  • Are you single or married?

Bekar mısın yoksa evli mi?

Sohbeti Bitirdikten Sonra Ne Söylemeliyiz?

Şimdi gitmem gerekiyor, yani I must go now… Kaba görünmemesi için, tanıştığımıza memnun olduğumuzu bir kere daha belirtebiliriz; Nice to meet you!

 

 

İngilizce kendini tanıtma videolarımızı izleyerek de dinleme ve telaffuz pratiği yapabilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar