En Çok İşinize Yarayacak İngilizce Konuşma Kalıpları

 Kategori İngilizce Dersleri

İngilizcede kullanılan konuşma kalıpları, çevirisini yaptığınızda anlamsız olabilen fakat kalıp halinde birçok anlam ifade eden cümlelerdir. İngilizce konuşma kalıpları olduğu gibi ezberlenerek kullanılır. Günlük hayatta İngilizce konuşma kalıpları işinize çok yarayacak, bulunduğunuz durumu veya anlatmak istediğinizi birkaç kelime ile anlatmanızı sağlayacaktır. Tanışmada, selamlaşma ve vedalaşmalarda, İngilizce konuşma kalıpları pratik cümlelerle iletişimi daha da kolaylaştırmaktadır.

Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin
 

Have a nice day ( İyi günler )

Have a good holiday ( İyi tatiller )

See you later ( Sonra görüşürüz )

See you tomorrow ( Yarın görüşürüz )

Good bye- bye ( Hoşça kal )

TANIŞMA-TANITMA KALIPLARI

My name is Ali ( Adım Ali )

What is your name? ( Adınız nedir? )

I am Ahmet ( Ben Ahmet )

This is Canan ( Bu Canan )

This is my friend ( Arkadaşım )

Nice to meet you ( Sizinle tanışmak güzel )

Pleased to meet you ( Tanıştığıma memnun oldum )

Introduce yourself ( Kendini tanıt )

I want to introduce myself ( Kendimi tanıtmak istiyorum )

I’m from İstanbul ( Ben İstanbulluyum )

Where are you from ? ( Siz nerelisiniz )

YARDIMLAŞMA

Help me please ( Lütfen yardım edin )

I need your help ( Yardımınıza ihtiyacım var )

I can help you ( Size yardım edebilirim )

Can I help you? ( Yardım edebilir miyim? )

How can I help you? ( Size nasıl yardım edebiliri? )

GENEL İFADELER ve KALIPLAR

I’m sure ( Eminim )

More or less ( Aşağı yukarı )

What is the matter? ( Soru nedir? )

I understand ( Anladım )

I don’t understand ( Anlamadım )

I know ( Biliyorum )

I don’t know ( Bilmiyorum )

So so ( Şöyle böyle )

In the case ( Bu durumda )

Thats all for now ( Şimdilik bu kadar )

İngilizcede, eğer kendinizi ifade etmekte zorlandığınız anlar olursa, yapmanız gereken tek şey pratik İngilizce kalıpları ile durumu anlatmaktır… Tabii ki detaylı şekilde durumu izah etmek de önemlidir, ancak kısa kalıpları bir yardımcınız olarak görebilirsiniz. Tekil kullanımların yanı sıra, farklı cümle kalıpları ile de kullanımları söz konusu olabilmektedir.

İngilizce kalıplar ve anlamları

İngilizce kalıplar konusunda bir pratik yaparken, ezbere bir taktik ile değil, anlamaya ve kalıbın kökenini görmeye dönük bir çalışma benimsemelisiniz. İngilizce kalıplar ve kalıplaşmış cümlelerdeki kelime yapılarına hakim olduğunuz anda, artık günlük konuşmalarda kendinizi ifade ederken ya da konuşma esnasında İngilizce kalıpların yoğun olduğu bir ortamda birilerini dinlerken, kendinizi rahat hissedebilirsiniz. İngilizcede en çok kullanılan, bazı popüler konuşma kalıplarına bir göz gezdirelim.

I bet that you will turn back…

How long does it take?

I want to see the report as soon as possible!

By the way, i left the room.

Bu gibi kalıp örneklerini arttırabiliriz. Dilin içerisinde çok sıklıkla karşımıza çıkan bu ifadeleri dizilerde, filmlerde, Medium’da bir makale okurken ya da bir haber izlerken görmeniz çok olasıdır.

İngilizce kalıplar listesi

İngilizce belli başlı kalıpları sizlerle paylaştık, ancak genel olarak son yıllarda, 2017-2018 senelerinde İngilizcenin mevcut en popüler kalıpları hangileridir diye soracak olursanız, İngilizce kalıplar listemizi de sizlerle paylaşalım.

Head start, in over one’s head, in cold blood, in one’s blood, keep an eye on gibi kalıpların açılmalarını ve örnek kullanımlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Gördüğünüz üzere, İngilizce kalıplar Türkçede olduğu gibi her zaman direkt olarak barındırdığı anlamı ifade etmeyebiliyor. Bunun için yapmanız gereken şey, içerdiği anlam ile ilgili örnekleri, gerçek hayattan kullanımları mümkün olduğu ölçekte tekrarlamak. İngilizce kalıpları okuyarak ezberlemeye çalışmak iyi bir pratik yöntemi değildir.

İngilizce kalıpların okunuşları

Şimdi geldik bu kalıpların nasıl okunduğuna. İngilizce kalıplarda, sözcükleri birebirde çok iyi bir şekilde okuyabilseniz dahi, vurgular ve anlamlar değişebildiği için İngilizce kalıpların okunuşları ile ilgili yapmanız gereken, video izlememek, insanları dinlemek, konuşmak, hata yapmak ve gitgide bu okunuşlara hakim olmaktır. İngilizce sözcüklerin okunuşu hususunda kendinizi geliştirebileceğiniz modelle, kalıplar konusunda da kendinizi geliştirebilirsiniz. Nasıl mı?

-Mümkün olduğunda İngilizce video izlemelisiniz. Klipler, fragmanlar, sahneler ve çok daha fazlası. Tüketebildiğiniz kadar içerik tüketmeniz sizin için faydalı olacaktır.

-İngilizce film izlerken kesinlikle Türkçe dublajlı izlemeyin, ana dilde izleyin. Aksanlar dahi ülke içinde onlarca hatta yüzlerce alt dala bölünebiliyor. İngilizce kalıpların okunuşlarına hakimiyetin en önemli silahlarından birisi, dinleyebildiğiniz kadar dinlemek, izleyebildiğiniz kadar izlemektir.

 

 

Konuşarak Öğren, Amerikalı Eğitmenlerle, Günlük 10/20/30 Dakikalık Derslerle Konuşarak İngilizce Öğrenmenizi Sağlar. Hem de Evinizin/İşyerinizin Konforundan!

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin
 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

Lütfen Ne Aradığınızı Yazın ve "Enter" tuşuna basın.