İngilizce Konuşma Pratiği Yapmanın 4 Yolu


Küresel ortak dil olarak kabul edilen İngilizce, günlük hayattan iş hayatına kadar pek çok yerde karşımıza çıkan ve bilinmesi beklenen bir dildir. Ancak bu dilin gramer kurallarını ve kelime kalıplarını bilmeniz İngilizce konuşabildiğiniz anlamına gelmemektir. İngilizce telaffuzunuzu ve konuşmanızı geliştirmek için İngilizce konuşma pratiği yapmanız oldukça önemlidir. Konuşmanızı geliştirebileceğiniz çeşitli pratik yapma yollarını paylaştığımız bu yazımızdaki maddelerin bir veya daha fazlasını uygulayarak İngilizce konuşma pratiği yapabilir ve telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz.

Ana dili İngilizce olan hocalardan eğitim alın.

Her ne kadar ingilizcenin küresel dil olma nedenlerinden biri kolay öğrenilebilir olması olsa da, İngilizce’yi bilmek ve konuşabilmek aynı anlama hizmet etmemektir. Öğrenilen kuralları gündelik konuşma içerisinde doğal bir şekilde uygulamak zor olabileceğinden kurslar ve eğitimler pek çok kişinin ilk tercihi oluyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri ana dili İngilizce olan bir eğitmenden ders almanız. İş hayatındaki ya da günlük hayattaki kullanımlarında değişiklik gösteren cümle ve kelime yapılarını öğrenmenin en iyi yolu, İngilizceyi ana dili olarak kullanan birinden bu bilgileri öğrenmek. Konuşarak öğren ana dili İngilizce olan eğitmen kadrosuyla, seviyenize uygun eğitimlerle başlayarak, hem gramerinizi hem de telaffuzunuzu geliştirmenize yardımcı olabilir. Bu tarz bir eğitimin en iyi tarafı ise konuşma korkunuzu aşmanıza yardıcı olabilecek olması. Hemen hepimizin yaşadığı çekingenlik ve konuşurken hissettiğimiz eleştirilme korkusu, bir eğitmenle karşı karşıya olduğunuzda minimuma ineceği için daha sağlıklı bir öğrenme süreci geçirebilirsiniz.

Çevrimiçi arkadaşlıklar kurun.

Hata yapmaktan, denemekten ve öğrenmekten korkmuyor ancak bir kursa ya da eğitime bağlı kalmadan kendi çabalarınızla pratik yapmak istiyor olabilirsiniz. Bunun için en etkili yollardan biri kendinize konuşabileceğiniz bir arkadaş bulmanız. Ana dili İngilizce olan bir arkadaşınızın olması size gün içinde bol bol pratik yapma imkanı sağlayacaktır. Sevdiğiniz bir dizinin ya da bir müzik grubunun forumlarından ya da instagramdaki hayran sayfalarından arkadaş edinebileceğiniz gibi, oynadığınız bir oyundaki takım arkadaşlarınızla da Skype veya Discord gibi platformlardan sohbet edip arkadaşlığınızı ilerletebilirsiniz. Konu bulmakta zorlananlarınız İngilizce konuşma başlıkları yazımıza bakarak birkaç fikir edinebilir ve bunları uygulayabilirsiniz. Konuşma pratiği yapmanın yanında ortak ilgi alanlarına sahip insanlarla arkadaşlık kuracağınız için bu yöntem size hayat boyu sürecek dostluklar da kazandırabilir.

Heyecanınızı ve endişenizi kontrol edin.

Konuşmayla ilgili en önemli sorunlardan biri, bir sonraki cümlenizi düşünmeye odaklanmanız. İkili diyaloglarda yaşanan bu sorunda, karşı tarafı dinlemek yerine kendinizi gramatik olarak düzgün ifade etmeye adadığınızda, önemli olan kısım konuşmak değil de düzgün cümle kurmak oluyor. Oysa karşı tarafın ne anlattığını dinlemeniz durumunda beyniniz bir yandan da cümle yapılarına aşina olmaya başlayacak. Bu sayede karşılıklı diyaloglarda iletişime önem verdiğinizde siz de cümle yapılarını daha doğal kurmaya başlayacaksınız. Buradaki en önemli konu “They goes” gibi bir hata yapmamalıyım ya da “cümleyi thus gibi bir kelimeyle bağlayarak İngilizce bildiğimi göstermeliyim” diye düşünmek yerine, hata yapabileceğiniz gerçeğini kabullenmeniz gerektiği. İngilizce konuşma pratiği yaparken sizi en çok geriye çekecek konulardan biri bu heyecana ve endişelere yenilmek olur. Bir cümleyi kafanızda önce Türkçe kurup sonrasında İngilizce’ye çevirmeye çalışmak ya da aynı şekilde sizle İngilizce konuşan birinin cümlesini Türkçeye çevirerek anlamaya çalışmak da yine sizin akıcı İngilizce konuşmanızı engeller. Bu çevirilerin nedeni de yine hata yapmama kaygısı olduğundan konuşurken ne kadar az stres yaparsanız konuşlarınız da o kadar akıcı ve doğal gerçekleşir.

İngilizce konuşurken kendinizi dinleyin.

Tüm bunlara rağmen hala konuşmaktan çekiniyorsan ama yine de pratik yapmak istiyorsan kendinle pratik yapabilirsin. Peki nasıl? Youtube’da çok sevdiğin bir youtuber’ın konuşmasın ya da sevdiğin bir oyuncunun aksanını beğeniyorsan onlar gibi konuşmayı deneyebilirsin. Sevdiğin bir diyalogu ya da monologu kulak aşinalığın olana kadar dinle. Sevdiğin bir video seçmeye özen göster ki dinlerken sıkılma. Daha sonrasında kendi sesini kaybetmeye başla. Tercihen alt yazısı olan bir video olması kulak ve göz arasındaki bağlantıyı güçlendireceği için öğrenme süreci de hızlanır. Tüm bunların ardından aksanını, kelime vurgularını izlediğin kişiye benzeterek konuşmaya başla. Sonrasında kendi sesini ve videoyu tekrar dinleyerek aradaki farklılıklara ve benzerliklere dikkat et. Bu sayede vurguyu doğru yerde mi yapıyorsun, kelimeli doğru mu telaffuz ediyorsun fark edebilirsin. Günlük konuşmalarda kendimizi dinleme imkanımız olmadığı için evde kendi kendine yaptığın bu pratikler sana oldukça yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra kendini veya bir gününü anlattığın videolar çekerek öğrendiğin vurguları ve telaffuzları günlük hayatında nasıl uygulayabileceğini deneyebilirsin. Sonrasında kendini izlemek yine oldukça etkili olacaktır. Nerede, hangi kelimelerde ve cümlelerde takılma yaşadığını görebilir, sonrasında bunları tekrar edebilirsin.

İngilizce konuşmak, üzerine zaman ve efor harcamanız gereken, ancak bu sayede bir sonuç almanıza olanak sağlayan sancılı bir süreç. Bulduğunuz her fırsatta pratik yapmanız ve pratik yapmak için zaman yaratmanız size oldukça yardımcı olacaktır. İngilizce konuşan kişilere ne kadar çok maruz kalırsanız diliniz de o kadar gelişeceğinden kendinize böyle bir alan yaratmanız oldukça önemli. Sosyal medyanın yaygın kullanımı bu anlamda oldukça fayda sağladığı gibi fırsatları değerlendirmek de yine size düşüyor. Arkadaş edinin, çok fazla izleyin ve çok fazla tekrar edin. Beyninizi ne kadar çok İngilizceye maruz bırakırsanız, telaffuzlarınız ve konuşma hızınız da bir o kadar gelişecektir. En önemli kısım ise hata yapmanın doğal bir süreç olduğunu kabul edin ve eleştirileceğinize dair olan kaygılarını en aza indirgemeye çalışın. Dil öğrenme sürecinde ne kadar az paniklerseniz o kadar hızlı öğrenirsiniz.

Özet

Konuşma pratiği yapmak neden önemlidir?

Çok iyi bir gramer ve kelime bilgisine sahip olmak akıcı ve doğru telaffuzlu İngilizce konuşmada tek başına yeterli olmayacağı için konuşma pratiği yapmak daha doğal bir İngilizce konuşmanıza olanak sağlar. Doğru telaffuz ve doğru cümle kalıplarını kullanmak konuşmada önemli iki faktör olduğu için konuşma pratiği yapmak bu anlamda oldukça önemlidir.

Konuşmanızı geliştirmek için neler yapılabilir?

Ana dili İngilizce olan hocalardan eğitim alabilirsiniz, çevrimiçi arkadaşlıklar edinip onlarla Skype veya Discord gibi platformlar üzerinden konuşabilirsiniz,  kendi kendinize evde izlediğiniz videoları tekrarlayabilir ve bunları kaydederek kendinizi dinleyebilirsiniz. Bu sayede kulak aşinalığınızı pratiğe dökebilirsiniz.

Konuşma pratiği yaparken en çok dikkat etmeniz gereken şey nedir?

Heyecanınızı ve endişelerinizi kontrol etmek. Eleştirilme korkularınızı minimumda tutarak, karşı tarafı dinlemeye odaklı gerçekleştirilen diyaloglar size uzun vadede daha çok fayda sağlayacaktır. Bir sonraki kuracağınız cümleyi düşünmektense karşı tarafın cümle yapılarının farkın da olup onları kullanarak daha doğal bir İngilizce konuşması gerçekleştirebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar