İngilizce Konuşmak İçin Kaç Kelime Bilmeli?


İngilizce Konuşmak İçin Kaç Kelime Bilmeli?
Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizceyi rahat konuşabilmek için kaç kelime bilmek gerek merak mı ediyorsunuz? Aslında bu konu ile ilgili epey araştırma yapılmış. Biz de bu araştırmaları sizler için derledik. İngilizce konuşmak için kaç kelime bilmeli, yazımızı okuduğunuzda öğreneceksiniz.

Dil bilimciler ne diyor: İngilizce konuşmak için kaç kelime bilmeli?

Ünlü dil bilimci Peter Howarth’a göre İngilizce konuşabilmek için en az 1.500 kelime bilmek gerekiyor. Diğer ünlü dil bilimci Fiona Douglas’a göre ise bu sayı 7.500 kelimedir. Rakamlar arası fark oldukça uçuk değil mi? Şimdi gelelim asıl konuya. Avrupa Ortak Dilleri uzmanlarına göre hangi seviyedeki insan kaç kelime İngilizce biliyor bu araştırılmış ve sonuca bağlanmış. Biz de sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Hangi seviye kaç kelime İngilizce biliyor?

Avrupa Ortak Dilleri uzmanları, İngilizce seviyelere göre bir insanın ortalama bildiği kelime sayısını çıkarmış.

A1– 550

A2– 1.100

B1– 2.200

B2– 4.400

C1– 8.800

C2– 17.600 kelime bilmek gerekiyor.

Tablodan anlaşıldığı gibi 1.000 kelimeden sonra iletişimde sorun yaşanmamakta, günlük konuşmalarda ve yazışmalarda kişi derdini rahat anlatmaktadır. Daha önceki yazılarımızda her bir seviyenin ne derece İngilizce bildiğini ve hangi konularda iyi olduğunu açıklamıştık. Akıcı konuşmanın ilk adımı olan A2 seviyesi için en az 1.100 kelime bilmek gerekiyor. Düşündüğünüzde 1.000 kelime pek de fazla bir sayı değildir. Bildiğiniz kelimeleri bir deftere yazarsanız zaten düşündüğünüzden de çok kelimeyi bildiğinizi görürsünüz.

İngilizce Konuşmak İçin Kaç Kelime Bilmeli?

1.000 İngilizce kelimenin gücü

Teknik İngilizce veya uzmanlık gerektiren bir alan olmadığı sürece 1.000 kelime İngilizce bilmek İngilizceyi %80 oranında anlamanızı sağlayacaktır. Evet, yanlış duymadınız. 1.000 kelime ezberlemeniz durumunda %80 İngilizce dinlediğiniz veya okuduğunuz metinleri anlayacaksınız. Fakat %20’lik kalan kısmı asla küçümsemeyin. Çünkü İngilizcenin birçok kilit kısmı bu %20’lik bölümde gizlidir. Mesela gramer gibi.

3.000 kelimede İngilizceye %95, 5.000 kelimede %98, 10.000 kelimede ise %99 oranında hakim olacaksınız. Ana dili İngilizce olan biri 10.000 ile 20.000 arasında kelime bilmektedir.

Akıcı bir İngilizce içinse en az 4.500 kelime bilmek gerekir. Kısa sürede çok kelime öğrenmek, en doğru şekilde telaffuz etmek ve bunları cümlelere dökerek pratik yapmak için online İngilizce eğitimleri alanında Türkiye’de on binlerce kişinin İngilizce öğrenmesini sağlayan Konuşarak Öğren platformuna dahil olmanızı öneriyoruz…

Her seviyeye göre, anadili İngilizce olan eğitmenler ile her gün konuşarak, siz de İngilizce seviyenizi ilerletebilirsiniz. Bilgi almak ve formu doldurarak ücretsiz şekilde denemek için tıklayın; www.konusarakogren.com

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.