Konuşarak Öğren Blog > İngilizce Kaynaklar > İngilizce Dersleri > İngilizce Konuşmalar Konusunda Bilmeniz Gereken 5 Şey
 Kategori İngilizce Dersleri

İngilizce bilmek, İngilizceyi kağıt üzerinde gerçekten iyi bilmek, İngilizceyi konuşmak… Yakın gibi görünse de, aslında çok da yakın olmayan kavramlardan söz ediyoruz. İngilizce konuşurken, hislerinizi ve ihtiyaçlarınızı o an ifade etmeye çalışırken bazı bilgilere hakim olmanız, bazı dil kurallarını özümsemeniz gerekir. Konuşurken olmasa da, genel anlamda İngilizce Konuşmalar esnasında mutlaka bilmeniz gereken 5 kuralı sizler için sıraladık.

Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Gramer bilgisinden bağımsız düşünmek

Dil bilgisi, yani gramer elbette ki dil öğrenirken en önemli konulardan. Ancak şu da bir gerçek ki, o an bir dili konuşurken, kendinizi ifade ederken dil bilgisi kurallarını da aynı anda düşünmek, sizi zorlayabilir. Dil geliştirilirken, kullanılırken, dil bilgisi ayrı bir yerde tutulur! O an içinde bulunduğunuz durumu, o dilde nasıl ifade etmeniz gerektiğini, gerekli sözcükleri ve eğer sözcükler aklınıza gelmiyorsa diğer sözcükleri, yapıları düşünmek için kendinizi zorlayın!

Kalıp ifadelere hakim olmak

Kelime ya da gramere hakimiyetten daha önemli bir konu varsa, o da kalıp ifadelere olan hakimiyettir. Daha önce blogumuzda değindiğimiz konulardan olan İngilizce kalıplar, İngilizce kısa ifadeler, konuşurken en çok işinize yarayacak olan detaylardandır. Tek bir sözcük, tek bir kalıp, bazen birkaç paragraf ile anlatabileceğiniz durumu o an ifade edebilir.

Kendi dilinizi çevirmekten kaçının

İngilizce düşünürken, İngilizce konuşurken yapılan büyük hatalardan bir tanesi, Türkçe düşünüp, Türkçe cümleyi çevirmeye çalışmaktır. Her dilin kendi yapısı farklı olduğu gibi kültürü de farklıdır, çeviri ile anlatım kalitesi bir yerdedir, o dilde düşünerek bir cümle kurmak ise farklı bir yerdedir. Eğer zorlarsanız, ortaya ‘chicken translate’ vakaları çıkabilir… 🙁

Okumak ve yazmak yeterli değildir: İngilizce Konuşmalar önemlidir…

Bir dilde kendinizi ifade edebiliyorsanız, o dilde kendinizi konuşarak ifade etmelisiniz. Diğer türlüsü, buna o dili biliyoruz demek, biraz iddialıdır. Eğer konuşacak bir ortamınız yoksa bile online platformlardan arkadaşlarınızla, ya da kendinizi geliştirmek ve konuşma becerinizi arttırmak için konusarakogren.com’da ana dili İngilizce olan eğitmenler ile konuşarak da bunu yapabilirsiniz.

Doğru ve işe yarar materyaller ile çalışın

Gerçekten ihtiyacınız olan, İngilizce konuşma konusunda sizi ilerleteceğine emin olduğunuz materyaller ile çalışmanız sizi bir adım ileriye götürür. Bu kimi zaman bir kitap, kimi zaman bir sinema filmi, kimi zaman ise İngilizce konuşabildiğiniz bir online kurs olabilir… Rotayı belirleyin, inanın ve asla ara vermeyin!

Güncel İçeriklerimiz

Lütfen Ne Aradığınızı Yazın ve "Enter" tuşuna basın.