İngilizce Konuşurken Nelere Dikkat Etmeliyim?


İngilizce konuşurken doğru anlaşılmak için telaffuza dikkat etmek düzgün bir İngilizce için olmazsa olmaz bir konudur. Telaffuz, İngilizceyi iyi bildiğinizi gösteren en önemli özelliktir. Ne kadar kelime ve gramer bilginiz olursa olsun, konuşurken kelimeleri doğru seslerle çıkarmazsanız karşı taraf sizi anlamayacak, İngilizce bilginiz de işe yaramayacaktır. Bu demek oluyor ki İngilizce konuşmada başarılı olmak için öğrendiğimiz kelimeleri en doğru telaffuzları ile öğrenmeliyiz.

İngilizce Konuşurken Nelere Dikkat Etmeliyim?

İngilizce konuşurken takılmadan konuşun

Akıcı bir İngilizce konuşma becerisi için başta pratik olmak üzere kelime ve gramer bilmek gerekir. Cümleyi baştan sona kurup son kelimeyi hatırlayamamaksa oldukça sinir bozucu bir durumdur. Her şey tamam ama o kelime bir türlü aklınıza gelmiyor. Bu durumda hemen kelimenin eş anlamlısı başka bir kelime düşünün. Israrla aynı kelimeyi hatırlamaya çalışmayın. Zaten hatırlasaydınız daha ilk andan itibaren aklınıza gelecek ve bir çırpıda ağzınızdan çıkıverecekti.

Vurgulara dikkat edin

Vurgulamak istediğiniz kelimenin fiilden hemen önce kullanılması gerektiğini unutmayın. Gramerle ilgili yazılarımızda oldukça detaylı anlattığımız vurgu konusu İngilizce konuşurken kendinizi ifade etmede son derece önemlidir.

Boşluk dolduran kelimeleri öğrenin

Bu kelimeler konuşurken size nefes aldıracak ve bir sonraki cümleyi kurmanız için zaman kazandıracaktır. Well, um, hmm, actually, like, I mean ve you know kelimeleri boşluk dolduran birkaç kelimeye örnek olarak verilebilir.

Vücut dilinizi kullanın

Aşırıya kaçılmadığı sürece el, kol hareketleri ve mimiklerle konuşmanızı zenginleştirin. Böylece anlattığınızı karşı tarafın daha iyi anlamasını sağlayabilirsiniz.

Konuşmaya hazırlıklı gidin

Her zaman hazırlıklı olamasanız da İngilizce yapacağınız bir görüşme öncesi konu ile ilgili kelime ve terimleri gözden geçirmenizde fayda var. Böylece en azından kelimeleri hatırlarken rahat edeceksiniz.

Heyecanlanmayın

Bunu nasıl başaracağınızı soruyorsanız bol-bol İngilizce konuşma pratiği yaparak diyoruz. Çünkü İngilizce konuşurken duyulan heyecanı yenmenin tek yolu bu. İngilizce konuşma ve dinleme sistemi ile eğitim veren online İngilizce, konuşma heyecanınızı yenmenizde ve akıcı bir İngilizceye sahip olmanızda çok etkilidir. Birkaç ayda İngilizce konuşmaya başlayacak, ana dili İngilizce olan Amerikalı öğretmenlerden en doğu telaffuzu öğrenerek İngilizce konuşamama veya heyecanlanma sorununuza çözüm bulacaksınız.

İngilizce konuşurken dikkat etmeniz gereken noktaları en güzel ve en etkili şekilde öğreten online İngilizce, milyonlarca insanın birkaç ayda akıcı İngilizce konuşmaya başladığı ve öğrendiği profesyonel bir eğitim modeli. Konuşarak Öğren ile, siz de bunu başarabilirsiniz…

Merak ettiğiniz kelimelerin veya metinlerin anlamlarını öğrenmek için İngilizce – Türkçe sözlük sitemizi mutlaka ziyaret edin.

Son Yazılar