Yabancı Ünlülerin İngilizce Lakapları


Dilin bir klasik yönü vardır, grameri ve diğer yapıları ile herkes tarafından bilinen ve kullanılan yönü; bir de canlı, sokağın taşıdığı alt kültürleri kapsayan yönü. Bu kültürlerden bir tanesi de lakaplar. Türkiye’de, Türkçede kullandığımız birçok lakap mevcut. Sezen Aksu’nun ‘Minik serçe’si, ya da Bülent Ersoy’un ‘diva’sı gibi, Metin Oktay’ın ‘taçsız kral’ı gibi…

Peki hiç yurt dışında popüler olan isimlerin lakaplarının ne olduğunu düşündünüz mü? İşte bazılarını duyunca eminiz ki çok şaşıracağınız, İngilizce lakaplar…

Michael Jordan

Efsane basketbolcu Michael Jorden, NBA tarihinin en etkili isimlerinden birisi. Jordan’ın birçok kişinin aşina olduğu lakabı, ‘Air Jordan‘. Jordan Havacılık gibi bir anlamı var. Unutulmaz smaçlarını akıllara getiren bir lakap.

Shaquille O’neal

Efsane basketbolcunun lakabı, ‘Big Aristotle‘. Yani ‘Büyük Aristo’.

Ellen DeGeneres

ABD’nin ünlü ekran yüzlerinden Oprah Winfrey’e atıfta bulunulan bir lakaba sahip olan Ellen DeGeneres için, ‘White Oprah‘ lakabı kullanılıyor.

Angelina Jolie

Geçtiğimiz günlerde Brad Pitt’ten ayrılan Angelina Jolie, birçok lakaba sahip bir ünlü! Jolie’nin lakapları arasında başta ‘angie‘ ve ‘catwoman‘ geliyor. Tabii her ne kadar Brad Pitt ile ilişkileri bitmiş olursa olsun, birliktelikleri süresince telafuz edilen ‘Brangelina‘ kalıbı da unutulmaz.

Brad Pitt

Brad Pitt’in lakabı, biraz soy isminden de ilham alınarak düşünülmüş olsa gerek, ‘pitbull‘…

Christina Aguilera

Ünlü şarkıcı Christina Aguilera da birden fazla lakap ile anılan isimlerden. Christi ya da X-tina bu lakaplardan. X-Tine kalıbını, aslında christmas’ın x-mas’ı ile bir düşünebiliriz. Zaman zaman İngilizcede, christ ve ardından gelen tamlamalarda, x- kalıbı kullanılmaktadır. Ancak önermiyoruz. Dili bozan bir ifadedir.

Jennifer Lopez

Muhtemelen aşina olduğumuz lakaplardan bir tanesine sahip olan Jennifer Lopez, kısaca J-Lo olarak da biliniyor.

Miley Cyrus

Yaratıcı lakaplar başlığımızda Miley Cyrus’u görüyoruz. Miley’ın lakabı, herhalde güleç bir insan olmasından esinlenilmiş: Smiley!

Beyonce

Beyonce, müzik dünyasının en popüler isimlerinden bir tanesi. Beyonce için en çok kullanılan lakaplar ise bee ve Juju!

Barack Obama

ABD Başkanı Barack Obama’nın lakabı, ‘Potus!’ Bu aynı zamanda Twitter’daki hesabının da kullanıcı adı.

Tabii merak ediliyordur, Potus nedir efendim diye. Potus bir kısaltma, ve Obama’nın tapulu lakabı değil arkadaşlar. Çünkü, ‘president of the united states‘ demek, yani ABD Başkanı.

Sözün özü, ‘potus’ kasım 2016’da, Donald Trump ya da Hillary Clinton’dan biri olabilir gibi görünüyor.

Son Yazılar