Amazon Yazılım İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları


Amazon yazılım mülakatına hazırlananlar işe alınma sürecinin nasıl gerçekleştiği ve mülakat sırasında karşılarına gelebilecek olan aşamaları merak ettiklerini düşünüyoruz. Bu yazıda sizlerle öncelikli olarak Amazon’da işe girebilmek için ihtiyaç duyduğunuz İngilizce seviyesi hakkında kısa bilgi verip, küçük bir teste katılmanızı isteyeceğiz, sonrasında da genel işe alınma süreci hakkında bilgi vereceğiz. Bilgiler öncesinde Konuşarak Öğren tarafından sunulan ve İngilizce konuşma pratiğinizi geliştirmeye yarayacak olan birebir derslere ücretsiz katılmak isterseniz buraya tıklayarak kayıt olabilirsiniz.

Amazon’da işe girebilmek için İngilizce konusunda kendinizi geliştirmenizi tavsiye ediyoruz. İlk mülakatlardan geçtikten sonra İngilizce konusunda kötü bir performans göstermeniz işi alma şansınızı büyük ölçüde etkileme riskine sahip.

Özellikle Amazon yazılım iş fırsatlarıyla ilgilenenler için küçük bir test hazırladık. Öncelikle aşağıdaki butona tıklayarak teste katılmanızı öneriyoruz.

[viralQuiz id=45]

Online Sınava İyi Hazırlanın

Amazon, yüz yüze görüşmeye çağırmadan önce online bir sınava sokuyor iş adaylarını. Bu online sınavı geçenler de, diğer mülakata girme şansı yakalıyorlar. Bu aşama katılacağınız ilk aşama olmakla birlikte sonraki sürece devam edebilmeniz için oldukça kritik önem taşıyor.

HackerRank ile Online Development Testi

Bu test ile online bir yazılım turnuvasına gireceğinizi hayal edebilirsiniz. Kodlama becerinizi ölçmek için hazırlanmış ve oldukça zorlayıcı olabilen bu test ile öncelikle kodlama bilgi ve becerinizin Amazon’a uygun olup olmadığını ölçecekler.

Bu sebeple, başvuru yapmadan önce siteyi ziyaret edip deneme testleri yapmanızda fayda var. Bu şekilde sisteme aşinalık kazanabilir ve ne ile karşılaşacağınızı öğrenebilirsiniz.

Telefon Mülakatında Kendinize Güvenin

Online sınavı geçenler, daha sonradan bir grup mülakatına çağırılıyorlar.

Burada kendinize duyduğunuz güven oldukça önemli. Ne de olsa, yalnızca telefondaki bir kişiyle konuşuyor olacaksınız. Bu sebeple öncesinde pratik yapmanız, eğer gerekiyorsa ihtiyaç duyabileceğiniz notlarınızı yanınızda bulundurmanız önem taşıyor.

Bunun için yapabileceğiniz en iyi şey de, telefon mülakatını daha önceden çalışmanız olacaktır. Her mülakatta karşımıza çıkabilen, “Kendinizi tanıtın” gibi sorularla başlayacak olan mülakata hazırlanmak için, blogumuzda bu konuda yazdığımız diğer yazıları okuyabilirsiniz.

Onsite 1-1 Mülakat

Amazon alacağı adaylarla 6 saat süren, her biri 1 saat olan 6 mülakat ile son eleme aşamasını gerçekleştiriyor. Bu aşamada klasik biçimde kodlama dilleri ile ilgili sorular veya Google’da kolayca bulacabileceğiniz sorular sorulmuyor.

Bunun yerine elinizde beyaz bir kağıt ve kaleminiz ile algoritma soruları çözmeniz isteniyor. Burada önemli olan gelen soruya nasıl yaklaştığınız, algoritmaları nasıl çözdüğünüz; yani kısaca yaklaşımınız önem taşıyor.

Şirketin Yarattığı Değerleri İyi Öğrenin

Her kurumsal yapı, birbirinden oldukça farklıdır. Aynı sektörden olsalar bile ve aslında aynı işi yapıyor olsalar bile, her şirketin kendisine ait bir kimliği ve bir kültürü vardır.

Bu sebeple, ön araştırma yapmanız ve şirket hakkında birtakım temel değerleri bilmeniz hem sizin kendinizi tanımanız ve uygunluğunuzu ölçmeniz açısından hem de onlara kendinizi doğru anlatabilmeniz açısından oldukça önemli olacaktır.

Şirkete Birey Olarak Ne Katabileceğinizin Farkına Varın

Bir şirket, herhangi bir insanı işe alırken bir puzzle parçası gibi yaklaşır ve hem resmi tamamlamasını hem de tam uymasını bekler.

Bu sebeple, daima karşımıza bilindik sorular çıkar; “Sizce Amazona’a ne katabilirsiniz?” yani aslında neden sizi seçmelilerin cevabının olduğu sorudur bu.

Yukarıdaki cevabınızı takiben, değerlere nasıl uyacağınızı akıcı, kısa ve etkili bir şekilde anlatmanız gerekiyor. Yine karşılıklı ön pratiğin mutlaka yapılması gereken bu soru için de, ister profesyonel ister bir arkadaş desteği alabilirsiniz.

Kendinizi Anlatırken Net ve Samimi Olun

Tabiri caizse, lafı gevelemeyin. Sıfatlara odaklanmaktansa, kendinizi neden o sıfatla tanımladığınızı somut olaylarla anlatın ki inandırıcı bir hikayeniz olduğu karşı taraf tarafından da anlaşılsın.

“Ben çok çalışkanım”dansa, “Bir proje bitimine kadar önceden hazırlanmış planımı dakikası dakikasına uygular, takip eder ve zamanını aşmadan teslim ederim” gibi açıklayıcı cümleler karşı tarafta da daha fazla güven uyandıracaktır.

Motivasyonunuzu Karşı Tarafa Doğru Yansıtın

İşe girme motivasyonları, az çok aynı olsa da, şirketler kendilerinin özel olduğunu ve sizin bir anda bırakıp gitmeyeceğinizi duymak isterler.

Özellikle, Amazon kendinize çok uygun gördüyseniz eğer bunu karşı tarafa aynı samimiyetle iletiyor olmanız gerekecektir.

Bunun için, içinizden gelen en samimi şekilde neden Amazon’da çalışmak istediğinizi gözleriniz parlaya parlaya karşı tarafa aktarmaya çalışın.

Kalıcılığınıza ve isteğinize inandırırsanız, bir sonraki mülakata çağrılacağınızı da garantilemiş olursunuz.

Amazon yazılım mülakatlarına hazırlanmak için, Konuşarak Öğren’e girebilirsiniz ve seviyenize en uygun hocadan konuşma dersleri almaya başlayabilirsiniz.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.