Aselsan İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

1975 senesinde kurulan ASELSAN AŞ Türk Silahlı Kuvvetleri’nin haberleşme cihazlarının ihtiyaçları sebebiyle kurulmuştur. TSK Güçlendirme Vakfı’nın bir kuruluşudur. Kısa sürede yatırım çalışmalarını tamamlayıp 1979 senesinde Ankara’da faaliyete geçmiştir. Dünya’da savunma sanayi devlerinin arasında yer almaktadır. Aselsan işe alım ve mülakat süreci aşağıdaki gibidir.

İşe Alım Kriterleri

Aselsan ilk olarak üniversite lisans mezunu adaylarını, ÖSYM sınav sıralaması ve lisans mezuniyet not ortalamasını değerlendirmeye alır. Bazı ek puan kriterlerini sağladıklarında da ek puan verilebilir.
Adayın iş deneyimi 10 sene ve üzerinde ise görev tanımı ile ilişkili olması durumunda not ortalaması, ÖSYM sıralaması ve yabancı dil kriterleri aranmaz.
Eğer aday yurtdışı üniversite mezunu ise, YÖK Denklik ya da Üniversiteler Arası Kurul Belgesi gerekir.
ÖSYM giriş sıralaması olmayan adayların lisans mezuniyet notu 3.40-4.00 olması gerekir.
Adayların lisans mezuniyetleri açık öğretim fakültesi ya da uzaktan eğitim ise mühendislik ve idari bölümler için değerlendirmeye alınmaz.

Yabancı Dil Kriterleri (sınavların geçerlilik süresi 5 yıldır.)

TOEFL-IBT = 84
IELTS-Akademik = 6.0
YÖKDİL= 70
YDS/EYDS= 70
TBA= 6.0
Pearson PTE-Akademik= 71

Eğitim dili yabancı dil olan ve %100 görev tanımını karşılayan, üniversitelerin lisans, yüksek lisans ya da doktora derecesine sahip adaylar yukarıdaki yabancı dil kriterlerinden muaf tutulmaktadır.

Aselsan Mülakatları Nasıl Yapılır?

ASELSAN işe alım süreçlerinde, adayların sadece teknik yeterliliklerinden ziyade kişilik olarak da işe uygunluğunu değerlendirmeyi amaçlıyor. Bu değerlendirmeyi 16 PF Kişilik Envanterini kullanıyor. Teknik uzmanlık gereken işlerde çalışmayı isteyen adaylara mesleki bilgi sınavı, genel yetenek sınavı ve yabancı dil sınavı uygulanıyor.
Mülakatlarda adaylara misafirleri olarak yaklaşan ASELSAN yetkilileri onları rahatlatmak adına, ellerinden gelen özveriyi gösteriyorlar.

Adaylarda aranan en önemli özelliklerden biri de takım çalışmasına olan yatkınlığı. ASELSAN, böyle büyük bir marka olmasını takım çalışmasına bağlıyor. Bu sebeple mülakatlarda adayların bu yönünü irdeliyorlar.
Mülakatlarda başarılı olmanın en büyük sırrı, yeteneklerinizi, deneyim ve becerilerinizi yeterince gösterebilmektir. Bunun yanında, güçlü olduğunuz taraflarınızı öne çıkarıp eksik olduğunuz tarafların da farkında olduğunuzu göstermelisiniz. Ayrıca bu eksiklikleri gidermek için hazır olduğunuzu gösterecek cümleler seçmelisiniz.
İş arayanların iş başvurusu yaparken dikkat edileceği hususlar;
Bu konu hakkında internette oldukça fazla öneriye kolayca ulaşabilirsiniz. Ancak bu dev markadan öneri isterseniz:

  1. Adayın başvuru formundan kendini ve ASELSAN’ı iyi tanıdığını göstermesi
  2. Mülakat sırasında da kendini ve şirketi iyi tanıdığını hissettirmesi.

Firmanın en büyük amacı doğru pozisyona doğru potansiyeli yerleştirmek. Bu da ancak adayların kendini ve kariyer hedeflerini oldukça net bir biçimde aktarabildiğinde mümkün oluyor.

Aselsan İngilizce Mülakat

İngilizce mülakatlarda öncelikle adayı rahatlatmak, heyecanı varsa yatıştırmak ve mülakata yumuşak bir giriş yapabilmek adına basit günlük sorular yöneltilir.
Örneğin; -How are you today? Bugün nasılsınız? Şeklinde buzları eritmek için yöneltilen sorulardır. Buzları erittikten sonra sırada sizi yakından tanımak için sorular yöneltilir. Örneğin; -What does success mean to you? Başarı sizin için ne ifade ediyor?

İngilizce mülakatlarda en çok sorulan sorular;

  • What is your greatest strength?
  • Where do you see yourself being in 3-5 years from now?
  • Tell me about any issues you’ve had with a previous boss?
  • Why should we hire you?
  • What do you know about this organization?
  • How would your boss, supervisors, and co-workers describe you?

ASELSAN İnsan kaynakları yetkilisi, İngilizce mülakatlarda adayların İngilizce telaffuz ve konuşma akıcılığına önem vermektedir. İngilizceniz yeterli değilse, pratik yapmak ve ileri seviye İngilizce konuşmak için aşağıdaki linki tıklayıp kaydınızı yaptırın. konusarakogren.com kaliteli eğitmenler ile İngilizce bilginizi hızlıca ileri düzeye çıkarın.

Bu yazıları da okumak isteyebilirsiniz:

BMC İngilizce Mülakat

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.