Deloitte İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları


Deloitte ingilizce mülakat, mülakat soruları, ingilizce mülakat, ingilizce mülakat soruları, Deloitte mülakat

Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Yazımızda Deloitte danışmanlık şirketinde mülakata girecek olan adaylar için, mülakatta işlerine yarayacak bazı bilgiler verecek ve İngilizce mülakatta sorulabilecek soruları ve bu soruların cevaplarını paylaşıyor olacağız. Yazımızda Deloitte danışmanlık şirketinde mülakata girecek olan adaylar için, mülakatta işlerine yarayacak bazı bilgiler verecek ve İngilizce mülakatta sorulabilecek soruları ve bu soruların cevaplarını paylaşıyor olacağız.

Deloitte Hakkında Genel Bilgi

Danışmanlık dendiğinde akla gelen ilk firmalardan biri de Deloitte. Bu hem Türkiye, hem de global ölçekli düşünüldüğünde geçerli bir durum. Firmanın hizmet verdiği alanlara baktığımızda karşımıza; denetim, danışmanlık, finansal danışmanlık, risk danışmanlığı, vergi ve ilgili alanlarda sunduğu hizmetler çıkıyor ki bu çok dallılık da iş arayan adaylar için bir çeşitlilik sebebi. Geçmişi 150 yıla yayılmış bir danışmanlık şirketinden bahsediyoruz. Dolayısıyla 150 ülke ve bölgeye ve 286.000 çalışana şaşırmamak gerek. Mülakata Deloitte Türkiye firması için gireceğinizi düşünürsek, kısaca Deloitte Türkiye’den de bahsetmek isteriz. Deloitte Türkiye’deki faaliyetlerine 1986 yılında başladı ve bugün İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana’da olmak üzere 5 ofisi bulunuyor. Bu şehirlerdeki ofislerinde Denetim, Vergi, Yönetim Danışmanlığı, Kurumsal Finansman ve Kurumsal Risk alanlarında hizmet veriyor.

Deloitte Çalışma Şartları ve Sosyal Haklar

Deloitte personel yorumlarını ve şirket politikalarını incelediğimizde çalışan yanlısı bir firma olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle kariyer anlamında çalışanlarının önünü açıyor ve yükselme imkanı sunuyor. Maaşlar konusunda da sizi tatmin edeceğinin garantisini verebiliriz. Bunun dışında iş kanunu çerçevesinde birçok sosyal hak ve yan hak da sizi bekliyor. Firma tüm yasal hakların yanında, pozisyona göre araç, bilgisayar ya da telefon temini sağlıyor.

Deloitte İşe Alım Süreci

Deloitte işe alımda oldukça şeffaf ama bir o kadar da eleyici ve titiz davranıyor. Bunun en önemli sebebi, işe aldığı personeline oldukça fazla yatırım yapması ve Deloitte’te işe başlayanların uzun yıllar bu firmada kariyer yapmayı tercih etmeleri.
İlk olarak kendi sitelerinden ya da Linkedin üzerinden açık iş ilanlarını takip etmeniz ve bu ilanlara başvurmanız gerekiyor. Sonrasında firma bu başvuruları inceleyerek kriterlerine uygun olanları belirliyor ve sizi bir ilk görüşmeye çağırıyor. İlk görüşmede öncelikle bir sınava tabi tutuluyorsunuz ve sınav Türkçe ve İngilizce karışık gerçekleşiyor ve temek düşünme becerileriniz, mantık yürütme becerileriniz değerlendiriliyor. Özgeçmişinizin üzerinden geçiliyor ve size hem sektörle hem de genel çalışma hayatı ile ilgili sorular soruluyor. Bu mülakatın pozisyonunuz dahilinde İngilizce gerçekleştiğini söyleyebiliriz. İngilizce sözlü mülakat ise pek çok adayın en korktuğu kısımlardan biri. Bu aşamada başarılı olursanız, şirket size teklif sunuyor.

Hangi Seviyede İngilizce Bilmeliyim?

Bu da merak edilen bir başka konu. Eğer İngilizce mülakatlarda başarı elde etmek istiyorsanız, size önerimiz konuşma üzerine bir ders almanız. Fakat elbette temeliniz zayıfsa bu derslere sıfırdan başlamanız önerilmez. Önce İngilizce dil bilgisi hakimiyeti, kelime yeterliliği, duyduğunu anlama ve en son akıcı konuşma becerileriniz üzerine çalışmanız gerekmekte. Dolayısıyla herhangi bir İngilizce sözlü mülakatta başarılı olabilmek için upper-intermediate ya da advanced (B2 – C1, C2) seviyelerinden birine ulaşmış olmanız bekleniyor. Bu seviyelerin gerektirdiği beceriler için Common European Framework (CEF) detaylarını inceleyebilirsiniz.

Deloitte İngilizce Mülakatta Sorulan Sorular ve Cevapları:

1. İş hayatınızda üstesinden geldiğiniz en büyük zorluk nedir?

Örnek Cevap: Hem okuluma devam etmek, hem part-time çalışmak hem de belirli projelere devam etmeye çalışmak beni oldukça zorlamıştı. Özellikle de son yılımda, bitirme tezimi yazarken her şeyin üst üste geldiğini hissetmiştim. Tüm bu projelerin ortasında, yoğunluğumu düzenleyebilmek için zaman yönetimi konusundaki becerilerimi geliştirdim ve kendime renkli kodlanmış bir takvim hazırladım. Bu takvim sayesinde işe gitmem gereken zamanları, okula gitmem gereken zamanları ve araştırma yapmam ya da yazmam gereken zamanları görebiliyordum. Bu şeklide devam etmek, kontrolün bende olduğu hissini vermişti ve süreci daha stressiz geçirmemi sağlamıştı. Hatta bitirme tezimden de oldukça yüksek bir puan almıştım.

2. Bir ekip çalışması sırasında karşılaştığınız ve üstesinden geldiğiniz bir sorunu anlatır mısınız?

Örnek Cevap: Üniversitedeyken, sıklıkla grup ödevi hazırlardık ve bu ödevlerde genellikle yaşadığım bir sorun, benden ya da ekip arkadaşlarımdan kaynaklı iletişim problemleri oluyordu. Bir keresinde bir sunum hazırlamamız gerekiyordu ve konuyla ilgili defalarca buluşmamıza rağmen, bu iletişimsizlik yüzünden, ödevin çok önemli bir kısmını atlamıştık. Bu tecrübe bana ekip çalışmalarında iletişimin ne kadar önemli olduğunu öğretti ve bir sonraki grup ödevinde daha farklı davrandım. Herkesin görevlerinin belirlendiği ve ne yapmaları gerektiğinin yazılı olduğu bir belge düzenledim. Bu sayede her şey daha net ve açıktı.

3. Çalışmakta zorlandığınız biriyle yaşadığınız bir sorunla ilgili bir deneyiminizi anlatabilir misiniz?

Örnek Cevap: Gönüllülük pozisyonundayken, benden yaşça daha büyük bir yeni gönüllüye eğitim vermem istendi. Bu benim için çok zorlayıcı olmuştu çünkü eğiteceğim kişi ben ondan yaşça genç olduğum için bana güvenmiyordu ve işleri, yönetimin istediği gibi değil de kendi yöntemine göre yürütmeye çalışıyordu. Ben de önce takım liderimle görüştüm ve ne yapmam gerektiği ile ilgili fikir aldım. Sonrasında ise, yeni gönüllü ile bu sürecin sebepleri hakkında konuştum. Ayrıca benim için onunla çalışmanın ne kadar önemli olduğundan bahsettim ve ona nasıl yardımcı olabileceğimi sordum. Bu iletişim işleri oldukça kolaylaştırdı.

4. Liderlik örneği sergilediğiniz bir örnek anlatabilir misiniz?

Örnek Cevap: Şu anda bir cafe müdürüyüm ve pozisyonumun bir gereği de bir ekibe liderlik etmek. Son dönemde, merkez ofisten satışlarımızı arttırmamız ve kokteyllerimizi geliştirmemiz yönünde talep geldi. Ekiple bir araya gelip tartıştık ve yeni menü ya da tanıtım fikirlerimizi paylaştık. Ben de en iyi satışı gerçekleştiren takım üyesini ödüllendirmek üzere bir skor tablosu oluşturdum. Sonuç ise harikaydı, kokteyl satışlarımız %100 artmıştı!

5. Bir projeden sorumlu olduğunuz bir örnek anlatabilir misiniz?

Örnek Cevap: Okuldaki ikinci yılımda, üyesi olduğum okul kulübünün bir yıllık fonu için gelir toplamaktan sorumluydum. Gelecek yılın aktivitelerini finanse edebilmek için gelirleri 5.000 TL’ye çıkarmam gerekiyordu. Bağış fikirlerimi yazdığım bir liste oluşturdum ve bunu komiteye sundum. Aktivitelerimizi ve fikirlerimizi paylaştığımız bir Facebook grubu kurarak, bu grup için ekipten bazı gönüllüler seçtim. Her yarıyılda üç etkinlik düzenledim. Etkinliklerimiz sayesinde bağışlarımız oldukça artmıştı. Son yılıma kadar da bu görev ve sorumluluğuma devam etmeme karar verildi.

6. Neden Deloitte ile çalışmak istiyorsunuz?

Bu sorunun gelme ihtimali oldukça yüksek. Sadece şekli değişebilir. Örneğin “Neden diğer büyük danışmanlık firmaları yerine Deloitte’de çalışmayı tercih ediyorsunuz?” şeklinde de sorulabilir. Önemli olan, Deloitte’in sizin için diğer firmalardan farklı yanını vurgulamanız. Sektörde lider olmasından ya da kariyerde yükselme şansı tanıdığından bahsedebilirsiniz. Ayrıca, Deloitte’nin kariyeriniz için en ideal firma olduğundan da söz edebilirsiniz.

7. En büyük zayıflığınız nedir?

Bu her daim cevap vermesi zor sorulardan biridir. Size tavsiyemiz, hangi özelliğinizden zayıflık olarak bahsedeceğinize iyi karar vermeniz ve Deloitte değerlerine uymayan herhangi bir şeyden kaçınmanız. Zira Deloitte’nin değerleriyle uyuşmayan bir şey söylerseniz direkt olarak elenme ihtimaliniz bulunuyor.
Örneğin, benim zayıflığım ekiple çalışmakta zorlanmam derseniz, elbette sizi işe almayacaklardır.

 

Mülakattan önce bu ve benzeri soru ve cevaplara hazırlanırsanız sizi işe almamaları için herhangi bir sebep yok. Bol şans!

 

DELOITTE ENGLISH INTERVIEW QUESTIONS AND ANSWERS

In our post, for the candidates who will be interviewed in Deloitte consultancy company, we will give some information that will be useful for the interview and we will be sharing the questions and answers to these questions in English interview.

General Information About Deloitte

Deloitte is one of the first companies that come to mind when it comes to consulting. This is true both for Turkey and for the current global scale. When we look at the areas served by the company; The services it provides in the fields of audit, consultancy, financial consultancy, risk consultancy, tax and related fields can be counted, which is a reason for diversity for job seekers. We are talking about a consulting company with a history spanning 150 years. Therefore, it is a reason for 150 countries and regions and 286,000 employees, obviously.When it is considered that you will have interview with Deloitte Turkey specifically, we would like to mention briefly Deloitte Turkey.
Deloitte started its operations in Turkey in 1986 and today it has five offices including  Istanbul, Ankara, Izmir, Bursa and Adana. It provides services in the offices of these cities in the fields of Audit, Tax, Management Consultancy, Corporate Finance and Corporate Risk.

Deloitte Working Conditions and Social Rights

When we examine Deloitte staff comments and company policies, we can say that it is a pro-working company. It paves the way for its employees especially in terms of career and offers the opportunity to rise. We can guarantee that you will also satisfy you with salaries.In addition, many social rights and benefits are waiting for you within the framework of the labor law. In addition to all legal rights, the company provides vehicles, computers or phones by position.

Deloitte Recruitment Process

Deloitte is very transparent in recruitment, but also very sifting and meticulous. The most important reason for this is that it invests heavily in the staff it hires and those who start working in Deloitte prefer a career in this company for many years.
First of all, you need to follow and apply for job vacancies on their site or on Linkedin. Afterwards, the company examines these applications and determines the ones that meet the criteria and calls you for a first meeting. In the first meeting, you are first subjected to an exam, and the exam takes place in Turkish and English mixed, and your basic thinking skills, logic skills are evaluated. You are going through your resume and you are asked about both the industry and the general working life. We can say that this interview took place in English within your position. The English oral interview is one of the most feared parts of many candidates. If you are successful at this stage, the company offers you a job.

At which level should I know English?

This is another curious issue. If you want to be successful in English interviews, we suggest that you take a lesson on speaking. But of course, if your foundation is weak, it is recommended to start these lessons from scratch. First of all, you need to study English grammar, vocabulary proficiency, listening comprehension and lastly your fluency on speaking skills. Therefore, in order to be successful in any English oral interview, you are expected to reach the upper-intermediate or advanced (B2 – C1, C2) levels. You can review the Common European Framework (CEF) details for the skills required by these levels.

Questions and Answers Asked in Deloitte English Interview:

1. What is the biggest challenge you have overcome in your business life?

Example Answer: It was very difficult for me to attend school, to work part-time and to continue certain projects. Especially in my last year, I felt that everything was overlapping when I was writing my graduation thesis. In the middle of all these projects, I developed my skills in time management and prepared a color-coded calendar for myself in order to regulate my intensity. With this calendar, I was able to see the times I had to go to work, the time I had to go to school, and the times I had to research or write. Continuing in this way made me feel like I was in control and made me pass the process more stress-free. I even got a very high score from my graduation thesis.

2. Can you describe a problem that you encountered and overcome during a team work?

Example Answer: When I was in college, we often prepared group assignments, and there was a problem that I often experienced in these assignments were communication problems from me or my teammates. We had to prepare a presentation once, and although we met many times on the subject, because of this lack of communication, we skipped a very important part of the assignment. This experience taught me how important communication is in teamwork, and I behaved differently in the next group assignment. I have prepared a document in which everyone’s duties are determined and what they should do. In this way, everything was clearer and clearer.

3. Can you tell us about your experience with a problem you have had with someone you work with?

Example Answer: While in a volunteering position, I was asked to train a new volunteer who is older. This was very challenging for me because the person I was training did not trust me because I was younger than him and was trying to run the business according to his own method, not as the management wanted. I also spoke to my team leader first and got an idea of what to do. Then I talked to the new volunteer about the reasons for this process. I also talked about how important it was to work with him and asked how I can help him. This communication made things pretty easier.

4. Can you explain an example of your leadership?

Example Answer: I am currently a cafe manager and a requirement of my position is to lead a team. Recently, there has been a demand from the head office to increase our sales and improve our cocktails. We met and discussed with the team and shared our new menu or promotional ideas. I also created a leaderboard to reward the best selling team member. The result was great, our cocktail sales increased by 100%!

5. Can you explain an example that you are responsible for a project?
Example Answer: In my second year at school, I was responsible for collecting income for the one-year fund of the school club I was a member of. In order to finance next year’s activities, I had to increase revenues to 5,000 TL. I created a list where I wrote my donation ideas and presented it to the committee. By setting up a Facebook group where we share our activities and ideas, I selected some volunteers from the team for this group. I organized three events every semester. Thanks to our activities, our donations increased considerably. It was asked me to continue this duty and responsibility until the last year.
6. Why do you want to work with Deloitte?
This problem is very likely to come. Only its shape can change. For example, “Why do you prefer to work in Deloitte instead of other big consultancy companies?” It can also be asked.The important thing is to emphasize the different side of Deloitte for you from other companies. You can talk about being a leader in the industry or giving a chance to rise in a career.You can also mention that Deloitte is the ideal company for your career.

7. What is your biggest weakness?
This is one of the hardest questions to answer at all times. Our advice to you is to make a good decision about which feature you will refer to as weakness and avoid anything that does not comply with Deloitte values. Because if you say something that does not match the values of Deloitte, you can be eliminated directly.
For example, if you say that my weakness is that I have some difficulties with working with the team, they probably will not hire you.

 

If you prepare for similar questions and answers before the interview, there is no reason for them not to hire you. Good luck!

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.