Facebook İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Sosyal medyanın en çok bilinen sosyal ağı Facebook,2004 yılında Mark Zuckerberk  tarafından insanların iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur. İlk etapta Harvard öğrencileri için kurulan sosyal ağ hızla yayılarak önce diğer üniversitelere, ardından lise ve şirketlere yayılmıştır. Bugün ise e-posta adresi olan herkes katılım gösterebilmektedir.

Facebook günümüzde yüz milyonlarca kişiyi birbirine bağlayan, dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerindendir. Sosyal medya ağları arasında öncü olan Facebook ayni zamanda binlerce kişi için de istihdam sağlamıştır.

Ocak 2019’da Dublin’de bulunan kampüsüne sene içinde toplam 1,000 kişi alacağını belirtmiştir. Departman olarak ise yayın politikası ve içerik yönetimi alanlarına öncelik tanıyacaklarını duyurmuşlardır.

Şu an İrlanda’da 4,000 çalışanı olan Facebook, 2022 senesine kadar çalışanlarının bir kısmını Ballsbridge ’de bulunan yeni kampüse taşımayı düşünmektedir.

Facebook’ta Çalışmak

Facebook’ta çalışmak istiyorsanız nelere sahip olmalı ve nelere dikkat etmelisiniz?

Hemen söyleyelim bu süreç kolay olmayacak çünkü çok fazla rakibiniz var. Facebook yılda yaklaşık 250 bin özgeçmiş alıyor ve sürekli olarak en iyi işverenler listesinde yer alıyor. Facebook’ta çalışmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Bu şirketin çalışanlarından neler istediğini ve Facebook’ta bir işe girmenin şartlarını sizler için araştırdık.

Facebook’ta Hangi Özelliklere Değer Verilir?

Hızla büyüyen, yeni ve daha büyük bir ofise taşınacağını ve fonunu iki milyar dolar artırdığını açıklayan şirket, yeni personeller aramaya devam ediyor. Şirketler avukatlara, pazarlamacılara, tasarımcılara ihtiyaç duymasına rağmen, Facebook’ta her şeyden önce ürün yöneticileri ve programcıların iş bulma şansı var.

İşe Alım Süreci

Facebook’ta işe girebilmeniz için önce tüm görüşme süreçlerinden geçmeniz gerekir. İşe alım süreci her yıl değişmektedir ancak temel biçim aynıdır.

İlk adımda özgeçmişiniz incelenir, önceki işlerle ilgili sorular sorulur, yaratıcılığınız test edilir, geçmişte liderlik rolü oynayıp oynamadığınıza dikkat edilir. Bazen pozisyona bağlı olarak ikinci bir görüşme planlanabilir.

Bu aşama geçilirse, şirketin merkezinin bulunduğu Silikon Vadisi’ne davet edilirsiniz ve Facebook bu seyahatin bedelini öder. Çalışanlarla iletişime geçen yönetici yani potansiyel patronunuz ile bir dizi görüşme yapılır. Ayrıca gelecekteki meslektaşlarınızın da içinde olduğu bir mülakat bir mülakata girersiniz. Grup daha sonra bu pozisyon için “mükemmel bir uyumda” olup olmadığınız sonucuna varır.

Personel seçim süreci gruptan gruba önemli ölçüde değişmektedir. Örneğin, teknik uzmanlar için teknik beceriler en önemli kriterdir.

Sonuç

Teknik olmayan pozisyonlar arıyorsanız, aktif bir Facebook kullanıcısı olmanız, liderlik özelliklerine sahip olmanız ve şirketin felsefesini anlamanız gerekir.

Teknisyenler kendi alanlarındaki gelişmelerden en iyi şekilde yardım alabilirler. Örneğin, İphone için popülerlik kazanan bir program oluşturduysanız, muhtemelen fark edilirsiniz. Çeşitli açık kaynaklı projelere katkıda bulunuyorsanız bu da dikkatlerden kaçmayacaktır.

Başvuru sahipleri için ciddi bir konu kültürel uygunluktur. Bunun için kendinizi hazırlamanın bir yolu yoktur. Sadece Facebook ekibi onlarla iyi bir şekilde etkileşime girip girmeyeceğinizi gözlemleyeceklerdir.

Facebook Mülakatlarına Giren Adayların Anlatımlarıyla Mülakat Soruları

 • Diyelim ki Banka ATM makinelerinin tasarımını yenilemek için sana görev verildi. Nasıl yapardın?  Neleri değiştirirdin?
 • Facebook üzerinde günde kaç doğum günü kutlama mesajı yayınlanır?
 • Facebook, ileriki zamanlarda Çin’de yasal olarak kullanılabilir mi?
 • Bir web sayfası nasıl çalışır?
 • Bugüne kadar İnternet üzerinden tahminen ne kadar para harcanmıştır?
 • Senden şimdikilerden daha basit bir televizyon kumandası tasarlamanı isteseydik nasıl yapardın?
 • Bu mülakatı sen hazırlasaydın nasıl yapardın?
 • Amerika’da tahminen kaç adet elektrik süpürgesi vardır?
 • Amerika’da yılda kaç Big Mac hamburger satılıyor?
 • Sadece görme engellilerin kullanabileceği bir Facebook’u nasıl tasarlardın?
 • Sahte bir Facebook profilini nasıl tespit edersin?

Bu soruları cevaplayabilmeniz için İngilizce seviyenizin ileri düzeyde olması gerektiğini söylememize gerek yok sanırım. Facebook gibi büyük bir şirkette çalışmayı kafaya koyduysanız ilk olarak İngilizce seviyenizi ileri düzeye taşımalısınız. Bunun için size yardımcı olabiliriz. konusarakogren.com linkine tıklayarak, ana dili İngilizce olan, kaliteli eğitmen kadrosu ile ilerlemeye başlayabilirsiniz.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.