İş Bankası İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İş Bankası iş görüşmesine hazırlananlar işe alınma sürecinin nasıl gerçekleştiği ve mülakat sırasında karşılarına gelebilecek olan İngilizce soruları merak ettiklerini düşünüyoruz. Bu yazıda sizlerle öncelikli olarak İş Bankası’nda işe girebilmek için ihtiyaç duyduğunuz İngilizce seviyesi hakkında kısa bilgi verip, küçük bir teste katılmanızı isteyeceğiz, sonrasında da genel işe alınma süreci hakkında bilgi vereceğiz. Süreçle ilgili detaylara geçmeden önce İngilizce görüşme gerçekleştirerek kendi durumunuzu görmek isterseniz buraya tıklayıp kayıt olarak ücretsiz bir ders kazanmanız yeterli.

İş Bankası’nda işe girebilmek için İngilizce konusunda kendinizi geliştirmenizi tavsiye ediyoruz. İlk mülakatlardan geçtikten sonra İngilizce konusunda kötü bir performans göstermeniz işi alma şansınızı büyük ölçüde etkileme riskine sahip.

Sizin için aşağıda küçük bir test hazırladık. Öncelikle aşağıdaki butona tıklayarak teste katılmanızı öneriyoruz.

[viralQuiz id=19]

Bir iş sahibi olmak günümüzde oldukça zorlu sınav ve mülakatlardan geçmeyi gerektiriyor. Mezun olduğunuz okul ne olduğu dahi neredeyse hiçbir anlam ifade etmiyor.

Kurumsal bir firmada, iyi bir pozisyonda görev alabilmek için özellikle yabancı dil yetilerinizin sınanacağı testlere girmeniz ve rakiplerinizi geride bırakmanız gerekiyor.

Örneğin, Banka sınavları bu sınavlardan birisi ve bankalar ciddi kurumsal yapılar olmalarından dolayı, personellerini İngilizce yeterliliği olan kişiler arasından seçiyorlar. İş Bankası İngilizce sınavı ve mülakatı diğer adaylar arasında fark yaratmanız için önemli bir fırsat!

Garanti Bankası mülakatlarına en iyi şekilde hazırlanmak için Konuşarak Öğren İş Görüşmesi İngilizcesi programı size tam da ihtiyaç duyduğunuz çözümü sunacaktır.

Elbette iş başvurusu formunda “İngilizce Biliyor” ibaresinin işaretlenmiş olması yeterli olmuyor. Türkiye’nin en eski bankalarından olan “İş Bankası sınavı ve mülakatı yaparken nelere dikkat ediyor?”, “İş Bankası İngilizce sınavı hangi seviyede yapılıyor?”, “İş Bankası mülakat yaparken sizi ne kadar zorlayacak?” Gibi sorularınıza cevap arıyorsanız, bu yazıyı okumaya devam edin.

Sizin için konuyu derinlemesine araştırdık ve İş Bankası İngilizce sınavı ve mülakatı konusunda kafanızdaki soruları gideriyoruz.

Türkiye İş Bankası, ülkenin kamusal çizgi ile birlikte özel bankacılık sektöründe faaliyet gösteren tek bankasıdır. Geçmişte devlet bankası olan ve zaman içerisinde tamamen özel sektör bankası haline gelen şirketin gelenekleri kurumsal çizginin korunması ve resmiyetin asla terk edilmemesidir.

Bu noktada kendini sürekli geliştiren bir banka olmakla birlikte, personellerinin çalışma standartlarının en iyi seviyede olmasından ötürü banka bu sektörde çalışmak isteyenlerin ilk tercihlerindendir.

Banka Sınavları

Banka sınavları; birçok seviyeden oluşur. Hatta sınavların başarıyla tamamlanmasından sonra bir süre uygulamalı olarak çalışan personelin asaleti bu uygulama süreci sonunda onaylanır. Diğer bankalar İş Bankası sınavı ve İş Bankası İngilizce sınavı da farklı birimler için açılır.

Kambiyo görevlileri, gişe görevlileri, ticari pazarlamacılar, bireysel müşteri temsilcileri, ürün uzmanları, müşteri hizmetleri yetkilileri, uzmanlar, büro görevlileri ve diğer personeller için elbette aynı İş Bankası İngilizce sınavı ve mülakatı uygulanmıyor.

İş Bankası Sınavı

Bankanın web sitesinde yer verilen bilgilere göre, İş Bankası kendisi açıkladığı işe alım süreci kapsamında şu aşamalardan geçilir:

Yazılı Sınav: Adayları mesleki bilgi, sayısal-sözel yetenek vb. konularda ölçmek için farklı türde yazılı sınavlar uygulanır.

Değerlendirme Merkezi Uygulamaları: Adayların güçlü ve gelişime açık yönlerinin tarafsız şekilde saptamak için kullanılır. Bu uygulamalar adayların performansını yapılandırılmış iş simülasyonlarıyla gözlemleme olanağı sağlar ve adayın görevinde nasıl performans göstereceği konusunda bilgi verir.

Yetkinlik Bazlı Mülakatlar: Yetkinlik bazlı mülakatlar, yapılandırılmış mülakatlar olup, adayın geçmişte yaptığı işler, gösterdiği davranışlar, aldığı sorumluluklar vb. kanıtlardan yola çıkarak, gelecekteki performansının değerlendirilmesini sağlar.

Panel Mülakatlar: Teknik mülakat veya klasik mülakat şeklinde gerçekleşen, en az iki kişinin katıldığı ve Bankamızda çalışmak için aranan temel yetkinliklerin sorgulandığı mülakat türüdür.

Kişilik Envanterleri: Adayların kendi yetkinliklerini nasıl değerlendirdiklerini, davranış ve eğilimleri ile ilgili soruları yanıtlayarak aktardıkları değerlendirme aracıdır.

Personel başvurduğu pozisyona bağlı olarak farklı seviyelerde sınavlara katılarak, bu aşamaları bankanın öngöreceği seviyede tamamlamak durumundadır. Ayrıca, hali hazırda banka personeli olanların da meslekte yükselme için çeşitli sınav ve mülakatlara katılmaları gerekir.

Sınava girenlerin paylaştığı bilgilere göre, sınavda şöyle sorularla karşılaşıyorsunuz.

Zorunlu karşılıklar ve faiz koridoru sistemi nasıl işler, bankaları nasıl etkiler?
İthal ikameci kalkınma modeli ve ihracata yönelik kalkınma modelinin avantajlarını ve dezavantajlarlarını yazınız.
Gelir denkleminden yola çıkarak cari açığın ayrıca bir tasarruf açığı olduğunu gösteriniz.

Yaptığımız araştırmalara göre İş Bankası Müfettiş Yardımcılığı Sınavı 4 saat sürüyor. Ekonomi zorunlu alanken; bilgisayar, muhasebe, işletme ekonomisi, işletme finansmanı, maliye, hukuk, istatistik, yöneylem gibi başlıklardan 2 tanesini seçip sorularını yanıtlamak gerekiyor. Sınava çalışmak için kendinize en az 1 ay zaman tanımanızı tavsiye ederiz.

Bilgisayar
Muhasebe
İşletme Ekonomisi
İşletme Finansmanı
Maliye
Hukuk
İstatistik
Yöneylem
Ekonomi

İş Bankası İngilizce sınavı

Pek çok kurumsal işletmede olduğu gibi, İş Bankası için de yabancı dil hakimiyeti önem arz eder ve özellikle doğrudan müşteri ile ilişki içerisinde olan personel için bu yeterlilik önemsenir. Uzmanlık ve müfettişlik gibi pozisyonlarda ise İş Bankası İngilizce sınavı zorunlu olarak uygulanır.

Banka kimi işe alım süreçlerinde daha önce resmi makamlarca onaylanmış dil sınavlarını da tanıyor. Açıklanacak sınav prosedürü içerisinde hangi yeterliliklerin aranacağı belirtiliyor.

Banka sınavları, söz konusu İş Bankası olunca; sektörün benzersiz süreçlerini ifade eder. İş Bankası sınavı, diğer bankaların da takip edip, uyguladıkları bir sınav sistemi olarak bilinir. Tabii İş Bankası İngilizce sınavı, her seviyedeki personel için uygulanmaz.

Sınavda gramerden farklı cümle yapılarına ve kelime bilgisine kadar pek çok konuda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Ayrıca sınavın büyük bölümünü çeviri sorularının oluşturduğu söyleniyor.

Gramer
Cümle Yapısı
Kelime Bilgisi
Çeviri

İş bankası İngilizce sınavı; Müfettişlik ve uzmanlık sınavları kapsamında koşulsuz uygulanıyor. Bu personel grubunun İngilizce hakimiyetinin bankanın öngördüğü standartlar ve üzerinde olması bekleniyor. Diğer personeller için ise daha farklı bir sınav sistemi uygulanıyor.

Tabii müşteri hizmetleri yetkilileri ve turistik merkezlerde görev yapma ihtimalleri nedeniyle artık diğer personel gruplarına da hatırı sayılır mülakatlar yapılıyor.

Tüm banka sınavları gibi İş bankası sınavı da öncelikle mesleki bilgi ve becerinin ölçülmesine odaklıdır. Banka bazı branşlar için özel olarak İş Bankası İngilizce sınavı açabileceği gibi, İş bankası mülakat içerisinde yer alan bir İş bankası İngilizce mülakat kısmını da uygulayabiliyor.

Banka sınavları büyük bir gizlilikle yapıldığından, sınavların yazılı kaynaklarına erişebilmek mümkün değil. Bu nedenle, İş Bankası İngilizce sınavı gibi açık kaynak linklerini kullanarak sonuca ulaşabilmeniz mümkün olmayacaktır.

İş Bankası mülakat

İş Bankası mülakat sisteminde başarılı olabilmek için mesleğin detaylarına üst seviyede hakim olmak gerekir. Pek çok otorite tarafından kabul edilir ki, İş Bankası İngilizce sınavı ve mülakatı son derece resmi ve ciddi şekilde gerçekleştirilir.

Grup mülakatı olarak gerçekleştirilen bu aşamada belli bir konu verilir ve bu konuda tartışmanız istenir. Örneğin, bir ürün çıkaracaksınız, ürünü nasıl fiyatlandırırdınız?

İş bankası yetkilileri banka sınavlarında başarı gösterebilmek için en iyi olmak gerektiğini ifade ediyor ki, buna karşılık sektörün en iyi iş koşulları da banka tarafından vaat ediliyor. Doğal olarak ciddi bir rekabet ortamı ortaya çıkıyor.

İş Bankası İngilizce mülakat

İş Bankası İngilizce mülakat sistemi için de benzeri bir durum söz konusu. Banka sınavları içerisinde en zorlularından birisi olan İş bankası sınavı yazılı sınav aşamasını tamamlayan ve mesleki yeterliliklerini kanıtlayan personel, kimi branşlar için hemen İş bankası İngilizce sınavı sürecine dahil edilir.

Araştırmalarımız sonucu çıkan sonuca bakılırsa, İş Bankası İngilizce sınavı ve mülakatı sisteminde başarılı olan personel, genellikle İş Bankası İngilizce mülakat başarısı gösteren personel anlamına geliyor.

İngilizce kullanım yoğunluğu daha az olan departmanlarda görev alacak olan personeller için ise yükselme yolu açık bırakılır ve bu sınav İş Bankası İngilizce sınavı ve mülakatı sürecine dahil edilmeyebilir. Ancak, İş Bankası İngilizce mülakat sürecinin içerisinde olmayan pozisyon sayısı oldukça azdır.

Kuruma başvuru yaparken IELTS ve TOEFL gibi sınavlarınızın neticelerini beyan etmeniz sizi bir adım öne taşırken, hali hazırda banka personeliyseniz, bu sınavlarda başarı göstererek ek tazminatlar alabiliyorsunuz.

Ayrıca bunlar da ilginizi çekebilir;

İngilizce İş Görüşmesi

Akbank İngilizce Sınav ve Mülakatı

Garanti Bankası İngilizce Sınav ve Mülakatı

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.