İsdemir İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İsdemir

İsdemir, İskenderun Demir ve Çelik A.Ş., Türkiye’nin aynı anda uzun ve yassı ürün üreten tek entegre tesisine sahip olmakla birlikte ülkemizin en büyük demir çelik fabrikasıdır. Oyak Maden Metalürji Grubu şirketlerinden biri olan İsdemir 1970 yılında İskenderun’da faaliyet hayatına başlamıştır. Uluslararası kalite standartlarında pik, blum, kütük, inşaat çelikleri gibi uzun ürün üretilmesi amacıyla kurulan İsdemir’de kok – sinter – yüksek fırın – çelikhane – sürekli döküm ve sıcak haddeleme prosesleriyle üretim yapılıyor. Ürünler Türkiye’nin yanı sıra Güney Avrupa ve Orta Doğu ülkeleri başta olmak üzere tüm dünya ülkelerine ihraç ediliyor.  İsdemir’de yassı ürün üretimi ise Modernizasyon ve Dönüşüm Yatırımları ile 2008 yılında başlamıştır. İsdemir’de ayrıca kütük, kangal, sıcak rulo, slab ve pik demir de üretilmektedir. Bu ürünlerin yanı sıra kok kömürü, oksijen, azot, argon, amonyum sülfat, granüle cüruf, katran ve benzol gibi yan ürünler de elde ediliyor. Şirkette başlayan Modernizasyon ve Dönüşüm Yatırımları ile  başlangıçta 2,2 milyon ton/yıl olan sıvı çelik kapasitesi 5,3 milyon ton/yıl seviyesine çıkarıldı. Ayrıca kurulu tesislerinde 3.5 milyon ton /yıl yassı ürün, 0.6 milyon ton / yıl kangal ve 2.5 milyon ton / yıl kütük nihai mamul üretim kapasitesine sahip.

İSDEMİR’de İnsan Kaynağı

İsdemir, 2018 yıl sonu itibariyle yaklaşık 4724 kişiye istihdam sağlamaktadır. Çalışanların çoğunluğu mavi yakaların oluşturması dışında, çalışanların verdiği hizmet sürelerine bakılırsa yaklaşık %65’i on seneden uzun süredir İsdem’de çalışmakta. İsdem’in uzun  ömürlü çalışanlarına uzun ömürlü bir çalışma hayatı vadettiği ortada.

İSDEMİR’de Ücretlendirme ve Çalışma Saatleri

Şirket, ücretleri kişilerin sahip olduğu yetkinliklere, sorumluluklara, eğitim ve iş tecrübesine göre belirliyor. Çalışanların çoğunluğunu oluşturan mavi yakalı çalışanların ücreti Toplu İş Sözleşmesi’ne göre düzenleniyor. Beyaz yakalı personeller ise şirket tarafından belirlenen ücretlendirme politikasına göre ücretlendiriliyor.

Çalışma günleri ise hafta içi 07:30 ile 17:30 arasında olup vardiya bulunmakta.

İSDEMİR’de İşe Alım Süreci

Şirketin işe alım sürecindeki amacı “doğru işle doğru insanı” eşleştirebilmek. Yıllık kadro planı ve kariyer planlama süreçleri sonunda belirlenen işe alım ihtiyaçlarına göre İnsan Kaynakları, ilgili kaynaklar ve departmanlar ile birlikte mülakat ve değerlendirme aşamalarını yürütüyor. İsdemir işe alım süreci 5 aşamadan oluşuyor;

İngilizce Dil Sınavı

Tüm büyük ve uluslararası pazara açılmış şirketlerin en önemli kriteri olduğu gibi İsdemir’in de en önemli kriteri İngilizce bilmek.  Mühendislik ve idari fakülte mezunu adayların iyi derecede İngilizce biliyor olması bekleniyor. İngilizce seviyenizi belirlemek için ise TOEFL sınavını seçiyorlar ve en az 60 puan almanızı istiyorlar. Daha sık İngilizce kullanımı gerektiren bir pozisyona başvurursanız ise aranan şart, TOEFL’dan en az 70 almanız şeklinde. Çünkü yabancı müşterilerle ve yabancı çalışanlarla iyi derecede iletişim kurabilmeniz gerekiyor.

Test Uygulamaları

Mühendislik ve idari fakülte mezunu adaylarda, adayın hangi pozisyona daha uygun olduğunu, hangi işte daha başarılı olacağını belirlemek için Kişilik Envanteri testi yapılıyor. 

Diğer pozisyonlar için ise sizin değişik yönlerinizi saptayabilecekleri Psikoteknik Testler  yapılıyor ve bununla sizin davranışlarınızı ölçüyorlar.

İnsan Kaynakları Mülakatı

Adaylarla, İnsan Kaynakları Müdürlüğü tarafından ön mülakat yapılır.

Panel Mülakat

Mühendislik ve idari fakülte mezunu olan adaylarla, ilgili departman yöneticileri ve İnsan Kaynakları yöneticileri tarafından ortak mülakat yapılır.

Sağlık Muayenesi

Adaylar, sağlık açısından çalışmalarına engel olabilecek herhangi bir durumlarının olup olmadığının tespiti için sağlık muayenesine tabi tutulur.

İSDEMİR’de Staj Programları

İsdemir, meslek lisesi öğrencilerine ve üniversite öğrencilerine staj programı sağlayarak onların mesleki bilgilerinin artmasını sağlıyor. Böylece kurumsal şirket deneyimi kazanan öğrencilerden son sınıfta olanlar için ise uzun dönemli (intörn) staj imkanı da sağlamaktadır.

Sağlık ve Sosyal Hizmetler

İsdemir ayrıca çalışanların sosyal hayatına da önem veriyor. Onları spora teşvik edecek aktiviteler sunduğu gibi kültürel etkinlikler de sunuyor.

Yemek ve Taşıma Servisi

Çalışanlar için yemek olanakları ve personel taşıma servisleri bulunmaktadır.

Sportif Etkinlikler

İsdemir Futbol Takımı ve İsdemir Bayan Basketbol Takımının dışında Futbol ve Sokak Basketbolu Turnuvaları düzenlenmektedir.

Kültürel Etkinlikler

İsdemir Musiki Derneği, Folklor Ekibi, Sinema Günleri, Resim Sergileri gibi etkinliklerle çalışanlar arasındaki ilişkiler geliştirilmektedir.

Sürekli İyileştirme

İsdemir, çalışanlarının fikirlerini sunulabilmeleri için bir iyileştirme metodolojisi olarak 2004 yılında Öneri Sistemini kurmuştur. İSÖS (İsdemir Öneri Sistemi) ile çalışanlar iyileştirme çalışmalarına katkı sağlamakta, ekip çalışmasına, yenilikçilik ve yaratıcılığa özendirilmektedir.

2008 yılında iyileştirme çalışmaları, ikinci bir iyileştirme metodolojisi olarak “Kaizenler” ile sürdürülmeye başlanmıştır.

Periyodik olarak düzenlenen Kaizen ve İSÖS paylaşım toplantılarında, başarılı ekip üyeleri, üst yönetim tarafından tanınmakta ve ödüllendirilmektedir.

İSDEMİR Mülakatları

Eğer önemli bir kriter olan İngilizce bilme kriterini sağlıyorsanız mülakata alınıyorsunuz. Ancak İsdemir diğer şirketler gibi kendi İngilizce sınavını yapmıyor ve mutlaka TOEFL sınavında belli bir puanın üzerinde puan almış olmanızı istiyor. Bu puanı sağlarsanız mülakatta karşınıza çıkabilecek, daha önce adaylara yöneltilmiş bazı sorular şu şekilde;

  • Neden İsdemir?
  • Daha önce ne gibi projelerde yer aldın?
  • Sınırsız bir bütçe ile bize ne verebilirsin?
  • Teknolojinin kolaylık sağladığı alanlar sizce hangileridir?
  • Globalleşme hakkında ne düşünüyorsunuz?
  • Şimdiye kadar karşılaştığınız en büyük zorluk neydi ve bu zorluk karşısında nasıl bir tutum sergilediniz, sonucu ne oldu?
  • Üniversite döneminde yaptığınız grup çalışması var mı?
  • Kendinizi nasıl tanımlarsınız?

Neredeyse tüm şirketler gibi İsdemir’in de önceliği İngilizce bilmeniz. Global alanda ihracat ve ithalat yaptıklarını düşünürsek kesinlikle haksız sayılmazlar. İsdemir’e başvurmadan önce en az 60 tercihen 70 üstü bir TOEFL puanınız olmasına dikkat edin. Sonrasında ise mülakatta çıkacak sorular veya tartışma konuları yukarıda verilen sorular üzerine. Başvuracak tüm adaylara bu süreçte başarılar! 

Bu yazıları da okumak isteyebilirsiniz:

BSH Group İngilizce Mülakat

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.