Otokoç İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Otokoç Hakkında

1928 yılında Ankara’da “Ford Motor Company” acenteliği alınarak Koç Topluluğu’nun kurucusu Vehbi Koç tarafından Koç Holding’in ilk otomotiv sektörü yatırımı olarak temelleri atılmıştır. Türkiye’nin en iyi otomotiv perakendecisi ve araç kiralama şirketlerinden biri olan Otokoç Otomotiv; otomotiv perakendeciliğinde Otokoç, Birmot, OtokoçParça, Otokoç İkinci El, araç kiralamada Avis, Avis Filo, Budget ve Zipcar, sigorta hizmetlerinde Otokoç Sigorta markalarıyla faaliyet göstermektedir. Otokoç Otomotiv, Türkiye dışında da Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Irak, Macaristan, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs, Ukrayna ve Yunanistan da dahil olmak üzere toplam 9 ülkede 278 noktada faaliyetlerine devam etmektedir. Otokoç markasının faaliyet gösterdiği markalar Ford, Ford Trucks ve Volvo; Birmot markasıyla satış ve satış sonrası faaliyet gösterdiği markalar ise Fiat, Alfa Romeo, Jeep ve Maserati. Ayrıca, Lancia markasının satış sonrası faaliyetlerini göstermektedir. Otokoç, Türkiye’de 19 şubesiyle hizmet vermektedir. Şirket, “ulaşım çözümleri sunan yenilikçi, küresel yol arkadaşı olmak” vizyonuyla yola çıkıyor. Ayrıca, yenilikçilik, güvenilirlik, sürdürülebilirlik, içtenlik, duyarlılık ve çeşitlilik Otokoç’un değerlerinden.

Otokoç’ta Kariyer

Öğrenciler

Her yıl Mart ayının ikinci haftasında öğrencilere yönelik staj programının başvuruları başlıyor ve Nisan-Mayıs aylarında sona eriyor. Haziran itibariyle de staj başlıyor. Stajyerler üniversitelerin 3. Veya 4. Sınıf öğrencilerinden seçiliyor. Staj programı kapsamında oryantasyon, yetkinlik envanteri uygulaması ve geribildirimi, kariyer sohbetleri, genel müdür ile söyleşi, Happy Hour, İletişim-Takımdaşlık eğitimi, online eğitimler, staj yapılan departman ile ilgili proje hazırlanması ve staj sonunda sunum yapılması gibi süreçler de stajyerlere sunuluyor. Staj sonunda ise bu süreçler üzerinden bir değerlendirme yapılıyor ve başarılı bulunan stajyerlere okul döneminde de çalışmaya devam etmesi için part time iş imkanı sunuluyor. Video mülakat, İngilizce sınavı, genel yetenek sınavı, grup mülakatı ve birebir mülakat stajyer alım süreçlerini oluşturuyor. Uluslararası pazara açılmış çoğu şirkette olduğu gibi, Otokoç da İngilizce sınavını geçemeyen adayları eliyor.

Üniversite öğrencileri dışında Otokoç, lise öğrencilerine de staj imkanı sunuyor. Meslek Liseleri’nin ilgili bölümlerinden stajyer alımı için seçim süreçleri Mayıs-Haziran aylarında gerçekleşiyor ve Eylül ayında staj programı başlıyor. Başvurabilmeniz için gerekli şartlar son sınıf öğrencisi olmanız ve zorunlu staj kapsamında olmanız.

Yeni Mezun

Otokoç, yeni mezun adaylarını da başvuru için teşvik ediyor ve onlara uygun başlangıç seviyesinde pozisyonlar ayrılıyor. 

Profesyoneller

Tercihen otomotiv sektörü veya farklı sektörlerde tecrübeli olan adaylar da kariyer hayatına Otokoç ile devam edebiliyor. Başvuruları online olarak alan sistem ile ihtiyaç duyulan bilgilerinizi paylaşıyorsunuz ve artık adaysınız! Ayrıca mülakat, kişilik envanteri ve sınav uygulamaları da, konforunuz düşünülerek, online olarak yapılıyor.

Çalışanlara Sunulan Yan Haklar

Otokoç, çalışanlarına onların konforu ve huzurunu düşünerek birçok yan hak sunuyor. Pozisyon fark etmeksizin her çalışanın faydalanabildiği yan haklar:

 • Esnek Yan Fayda
 • Koç Emeklilik Vakfı Üyeliği
 • Koç Ailem Kartı Üyeliği
 • Tamamlayıcı Sağlık Sigortası
 • Özel Sağlık Sigortası (İsteğe bağlı)
 • Ferdi Kaza Sigortası
 • Yemek ve Servis Hizmeti
 • Doğum Günü İzni
 • Yeni Doğan Bebek için Doğum Paketi ve Hemşire Uygulaması
 • Evlenen Çalışanlara Ücretsiz Araç Kiralama ve Ücretli İzin Hediyesi
 • Sosyal Yardım Paketi

Başvuru Süreci

Eğer siz de Otokoç Şirketi’nde staj yapmak istiyor, kariyer hayatınıza Otokoç ile başlamak veya devam etmek istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey Kariyer.net, LinkedIn veya Otokoç Otomotiv Kariyer sayfasından başvuru yapmak. Her pozisyon için farklı kriterler aranıyor ve siz bu kriterlere ilan portallarından ulaşabiliyorsunuz. İlana başvuru yaptıktan sonra İşe Alım uzmanları tarafından incelenen özgeçmiş bilgilerinizin pozisyon için aranan kriterlere uygun olması halinde sizinle iletişim kuruyorlar.. Online testlerin ve görüşmelerin tamamlanmasının ardından süreç olumlu ya da olumsuz sonuçlandıktan sonra size bilgi veriliyor. Otokoç Otomotiv Kariyer alanı üzerinden yaptığınız başvurularda hangi aşamada olduğunuzu sistem üzerinden takip edebilirsiniz. Eğer genel merkeze uzak bir bölgeden başvuru yaptıysanız görüşmeleriniz online platformlar üzerinden gerçekleştiriliyor. Başvurunuz olumsuz olsa dahi size mail ile geri dönüş sağlanıyor. İşe alım süreçlerinde yetkinlik envanteri, değerlendirme merkezi, genel yetenek testleri ve İngilizce sınavı yapılıyor.

Otokoç Mülakatları

Online başvurunuzu yaptıktan sonra, eğer kriterleriniz uygunsa, telefondan kısa bir görüşme gerçekleştiriliyor. Burada üslup, karakteriniz, yetkinlikleriniz gibi özellikleriniz uygun bulunursa birebir mülakata çağırılıyorsunuz.  Bu aşamadan sonra ise bölge müdürü veya departman ile ilgili daha yetkin biri ile mülakat gerçekleştiriyorsunuz. Adayların görüşmeye gittiğinde karşılaştığı bazı sorular ise şu şekilde:

 • Daha önce hangi projelerde yer aldınız?
 • Neden sektör değiştirme girişiminde bulunuyorsunuz?
 • Başka hangi sektörlerle ilgileniyorsunuz?
 • Sizi tanıyanlara soracak olursak sizinle ilgili 3 olumlu özellik olarak ne söylerler?
 • Maaş beklentiniz nedir?
 • Kendinizde geliştirmek istediğiniz yanlarınız nelerdir?
 • Ofis arkadaşın kasadan para alırsa ne yaparsın, müdürlerine iletir misin?

Otokoç İngilizce Mülakat

Her pozisyon için Otokoç, kendi İngilizce testini uyguluyor. İngilizce yeterlilik aşamasını geçemeyen adaylar ise işe alım sürecine devam edemiyor. Pozisyona ve tecrübeye bağlı olarak değişmekle birlikte bazı pozisyonlar için İngilizce sözlü mülakat da yapılıyor. Ansızın mülakatın İngilizceye dönüşmesi durumunda hazırlıklı olmanız için adaylara yöneltilen bazı İngilizce soruları derledik:

 • Tell me about your education. (Eğitim bilgilerinizden bahsedebilir misiniz?)
 • What are your strenghts? (Güçlü taraflarınız nelerdir?)
 • What are some of your weaknesses? (Zayıf yönleriniz nelerdir?)
 • Do you prefer working individually or with a team? (Bireysel çalışmayı mı tercih edersiniz ekip çalışmasını mı?)
 • What major problem have you had to deal with recently? How did you handle it? (Son zamanlarda yaşadığınız en büyük problem neydi ve bunun üstesinden nasıl geldiniz?)
 • Can you give me five words that best describe you?( Sizi en iyi tanımlayan 5 kelime nedir?)

Artık olağan bir durum halini almış olan “İngilizce bilmeden iş bulamamak” söylemi Otokoç Şirketi’nde de yerini buluyor. Gelişmiş ve büyümüş her şirkette olduğu gibi, yabancı takım arkadaşlarınızla işbirliği yapabilmek ve yabancı müşterilere hizmet verebilmek için İngilizce bilmeniz şart. Otokoç bunu hem İngilizce testi ile hem de, pozisyona göre yaptığı, İngilizce mülakatlar ile ölçüyor. Burada da İngilizcenizin yetersiz olması halinde eleniyorsunuz, öğrenci veya yeni mezun olmanız ise başvurunuzu olumsuz etkilemiyor! Kısacası en önemli şart İngilizce bilmeniz. Şimdiden hepinize başarılar diliyoruz!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

İsdemir İngilizce Mülakat ve İşe Alım Süreçleri

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.