Setur İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Setur Hakkında Genel Bilgi

Koç Holding tarafından 1964 yılında kurulmuş olan Setur’un ilk amacı, gümrükten muaf mağazaların ülkemizdeki faaliyetlerine olanak sağlamaktı. Duty free hizmetleri vererek faaliyetlerine başlamışlardır ve günümüzde de bir yandan bu faaliyetlerine devam etmektedirler.

Turizm sektörüne atılmaları ise 1970’li yılların başında Diner Club’ın kurduğu Diners Fugazy Tavel kurumunun Türkiye temsilciliğini almalarıyla başlamıştır. Bundan sonra 1970’li yılların sonuna kadar ‘Setur World Travel’ adıyla hizmet vermiş, ardından da adını ‘Setur Seyahat Acentesi’ olarak değiştirerek çalışmalarına devam etmişlerdir.

Faaliyet gösterdikleri alanlar şu şekilde sıralanabilir; hem yurt içini hem yurt dışını kapsayan tur operatörlüğü, uçak bileti satışı, kongre ve etkinlik organizasyonları vb. Verdikleri bu hizmetler sayesinde zaman içerisindeki global çapta olan başarılarıyla Türkiye’de de önce gelen turizm acentelerinden biri olmayı başarmıştır.

2001 yılında online ortama geçerek bünyesi içinde önemli bir adım atılmıştır. Setur, Türkiye’nin birçok farklı yerinde turizm olanakları sunan acenteleri, 400’ yakın yetkili ve sistem satış acenteleri, duty free mağazaları ve aynı zamanda 1500’e yakın profesyonel çalışanı ile turizm sektöründe önemli bir rol oynamaktadır.

Bu şekilde globalleşmiş bir kurumun da çalışanlarında yabancı dil istemesi kaçınılmazdır. En başta İngilizce olmak üzere, farklı diller biliyor olmak size turizmin her alanında katkı sağlayacaktır.

İş Başvurusu ve İşe alım Süreci

Setur, iş başvurularını genelde kariyer siteleri üzerinden ya da kendi web sitesi üzerinden yürütmektedir. İnternette Setur iş ilanları olarak aratırsanız çeşitli yerlerden bu işlere başvurabileceğinizi görürsünüz. Bu ilanlardan birine başvurduktan sonra eğer pozisyona uygun olabileceğiniz görülürse bire bir mülakatlara davet ediliyorsunuz.

Bu sırayla ilerleyerek eğer başvurmuş olduğunuz konum İngilizce gerektiriyor ise, yüz yüze mülakata girmeden önce 50 soruluk bir İngilizce Yeterlilik Sınavına tabi tutuluyorsunuz. Bu sınav sizin seviyenizi belirlemek amaçlı olduğu için kağıt üzerindedir ve okuma, yazma, dil bilgisi ve kelime dağarcığınızı ölçmeye yöneliktir. Bu testi başarılı bir şekilde atlatmak istiyorsanız en az B1 seviyesi bir İngilizceye sahip olmanız gerekecektir. Tabi bu seviye, başvurduğunuz pozisyona göre değişkenlik gösterebilir. Konuşarak Öğren bünyesindeki bilgilerden yararlanarak İngilizce seviyenizi geliştirebilirsiniz.

Test yeterlilik sınavını atlattıktan sonra, önce insan kaynakları bölümü ile ardından da departman müdürü ile görüşerek bir mülakata tabi tutuluyorsunuz. Bu görüşmeler sonucunda da size durum hakkında bilgilendirme ya da geri dönüş yapılıyor.

Aynı zamanda Setur, belirli pozisyonlarda işe alımı gerçekleştirdikten sonra çalışanlarının gelişimi için onları çeşitli eğitimlerden de geçirmektedir. Şirket içi ve şirket dışı eğitimlerine önem gösteriyor ve bunları takip ediyorlar. Oryantasyon eğitimleri de bunların içinde bulunuyor. Koç Holding destekli ‘Liderlik Geliştirme Programları’ da çalışanların liderlik yeteneklerini geliştirmelerine olanak sağlayacak bir programdır. Bundan anlaşılacağı üzere Setur, çalışanlarına uzun vadede önem veren bir kuruluştur.

Mülakat Süreci ve Bazı Mülakat Soruları

Bu süreç içinde geriliyor olabilirsiniz fakat eğer iletişimin güçlü ve gelişmiş ise korkmanıza ve gerilmenize sebep verecek hiçbir şey yok. Öncelikle mülakata giderken dış görünüşünüze önem vermelisiniz. Abartıdan kaçının, ama çok spor ya da salaş olmamaya da özen göstermenizi tavsiye edebiliriz. Bunun nedeni, konuşmadan önce ilk bakılacak ve görülecek şey kıyafetiniz ile makyajınız olmasıdır.

Sosyal yaşantımızda tabuları yıkmayı seven birisi olabilirsiniz ve bu gayet normaldir fakat ciddi ortamlarda da nasıl giyineceğimizi bilmeli ve duruma ayak uydurmalıyız. Unutmayın ki konuşmanız, beden diliniz ve giyiminiz mülakat sırasında da bir bütün teşkil edecektir.

Mesele turizm sektörü olunca bildiğiniz dil sayısı da öne çıkmak zorunda oluyor. Turizm ve yabancı dil alanlarında kendinizi geliştirmiş ve eğitim almış olmanız mülakatlarda size artı kazandıracaktır. İngilizce Yeterlilik Sınavından geçtikten sonra pozisyonunuza göre mülakatlarda da İngilizce bir soruyla karşılaşabilirsiniz. Buna hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz.

Mülakatta karşılaşacağınız sorular pozisyona göre çeşitlilik gösterebilir. Fakat genellikle sizin kişiliğinizi ve yeteneklerinizi öğrenmeye yönelik sorular olacaktır. Ayrıca, tecrübelerinizi öğrenmeye yönelik sorular da olmazsa olmazlardandır.

En çok karşılaşabileceğiniz sorulardan biri Setur’u ne kadar tanıdığınız olabilir. Bu noktada önceden araştırma yapmış olmanız gerektirmektedir. O nedenle mülakata gitmeden önce çalışacağınız pozisyon ve firma hakkında bilgi edinmiş olmanızı tavsiye edebiliriz.

Karşılaşabileceğiniz bir diğer soru da, eğer daha önceden bir iş deneyiminiz var ise, ‘Why did you leave your last job?’ olabilir. Bu sorunun ardından da ‘ Did you quit or did you resign?’ gibi bir soruyla da karşılaşabilirsiniz. Burada önemli olan şey, eğer işinizden istifa ettiyseniz önceden çalıştığınız firma ya da kişiler hakkında olumsuz şeyler söylemekten kaçınmanız olacaktır. Bu soruya yanıt verilebilecek cümle yapıları şu şekilde olabilir;

‘I thought that I wasn’t able to show my qualifications.’

‘I’m looking for a new job that fits my qualifications better.’

‘I’m looking for a job where I can improve myself and the company’

Sıradaki olmazsa olmaz soru ise sizin eğitiminizi öğrenmeye yönelik olabilir. ‘Tell us about your education.’ gibi bir cümleyle karşılaşırsanız, eğitim hayatınızın en başından başlamak gibi bir hata yapmayın. Her soruya vereceğiniz cevaplar kısa, öz ve etkileyici olmalıdır. Eğitim hayatınızın önemli noktalarından, eğer varsa derecelerinizden ve katıldığınız sertifika programlarından bahsedebilirsiniz. Eğer sizin notlarınızı ve başarı durumunuzu öğrenmek istiyorlarsa, ‘ Tell us about your scholastic record.’ gibi bir cümle duyabilirsiniz. Bu soruya hazırlıklı olmak için sertifika ve belgelerinizi de yanınızda bulundurmayı unutmayın.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.