THY Genel Yetenek İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

THY Genel Yetenek ve İngilizce Sınavları ve Mülakatlarına Gireceklere Tavsiyeler

Türkiye’nin en köklü kurumlarından birisi olan Türk Hava Yolları, birçok insanın çalışmak istediği bir yer. Avrupanın en büyük havayolları ödülünü hiçbir rakibine kaptırmayan ulusal markamız, adeta yeni mezunlar için bir rüya…

Kendi sitesinden aldığımız bilgiye göre THY’nin misyonu; “Sivil Hava Taşımacılığı (SHT) sektöründe Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Bayrak Taşıyıcısı kimliğiyle; uçuş emniyeti, güvenilirliği, ürün yelpazesi, hizmet kalitesi ve rekabetçi konumu ile tercih edilen, Avrupa’nın önde gelen ve küresel ölçekte faal bir havayolu olmak.”

İyi şartları, prestijli yönü ve kariyer açısından herkesin CV’sine yazmak isteyeceği türden bir yer oluşu bunda etkili. THY İngilizce sınavı ve mülakatı hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizin için bu yazımızda derledik. Ayrıca genel yetenek sınavı ve kullanılan DynED sistemi hakkında da detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.  Peki Türk Hava Yolları’na nasıl girilir?

Sizin için internetin dehlizlerine girdik ve çokça merak edilen Türk Hava Yolları işe alım sınavları ve mülakatını araştırdık. İşte edindiğimiz bilgiler;

THY’de iş girmek için adaylar iki yazılı sınav ve bir mülakata girmek zorundalar. Yazılı sınavlar iki başlıkta gerçekleştirilmektedir. Bunlar genel yetenek sınavı ve İngilizce sınavı olarak gerçekleştiriliyor.

Sınavlar genel olarak adayların çözebileceği sorulardan oluşmakla birlikte özellikle konulmuş eleyici sorular bir sonraki aşamaya geçmek konusunda etkili olabiliyor. Adayla bu sınavlardan istenen başarıyı elde ederlerse bir sonraki aşama olan mülakata çağrılıyor.

Araştırdığımız kadarıyla bu mülakatlar yarı Türkçe ve yarı İngilizce gerçekleştiriliyor. Gelin şimdi hep birlikte işin detayına bakalım.

THY Genel Yetenek Sınavı

THY uzman adaylığı ve genel uzmanlık kategorilerinde girildiğini bildiğimiz bu sınav eskiden klasik (fiziksel ortamda; kağıt ve kalem ile) yapılıyorken, bir süredir online olarak DynED isimli sistem üzerinden uygulanmaya başlanmıştır. Edindiğimiz bilgiler doğrultusunda, sınavda 45-60 arası soru sorulmaktadır ve sınav süresi 20 dakikadır. Sınavda yer alan konuları aşağıdaki tablomuzda görebilirsiniz.

THY Genel Yetenek Sınavı Konuları
Temel Matematik
Şekil Yeteneği
Basit Mantıksal Çıkarımlar
Grafik Yorumlama
Türkçe

THY İngilizce Sınavı

Türk Hava Yolları’na dahil olmak için geçen bir dizi sürecin ardından, THY İngilizce aşaması ile karşılaşacaksınız. Dünyanın birçok noktasına uçan THY’de çalışmak için, iyi bir İngilizce kesinlikle şart.

Kabin ekibi, pilotlar, yer hizmetleri ve diğer personelle, yolcularla İngilizce olarak kurulacak iletişim önemlidir. Bunun için, firmaya girmek isteyenler THY İngilizce sınavı şartlarını iyi bilmeli, ona göre hazırlanmalı.

THY İngilizce sınavında temelde üç tip soru çeşidinden oluştuğu bilgisini edindik.

THY İngilizce Sınavı Konuları
Çoktan Seçmeli
Kutucuk Sürükleme
Listening

THY DynED Sistemi

Sistem üzerinden alınan randevuların ardından, THY’ye başvuran adaylar alım merkezine davet edilmektedir. Burada genel yetenek sınavı, İngilizce yeterlilik sınavı ve mülakat gerçekleştiriliyor. Bu sistem ABD’nin önemli sınavlarında kullanılan sisteme benzer özellikler taşımaktadır.

Edindiğimiz bilgilere göre, DynED sisteminde soruların, sizin bir önceki soruya verdiğiniz yanıta göre değiştiğini öğrendik. Yani eğer bir soruyu doğru cevaplarsanız, bir sonraki soru daha zor karşınıza gelecektir. Eğer bir soruya yanlış cevap verirseniz ya da boş bırakırsanız, bir sonraki soru daha kolay gelecektir. Tabi ki burada zor sorular daha çok puan vermekte iken kolay sorular daha az puan vermektedir.

THY İngilizce Sınavına Hazırlanacaklara Öneriler

Lise ve üniversitede aldığınız İngilizce eğitimi, temelinizi oluşturuyor. Ancak geçen yılların ardından, bu temelin üzerine ne koyabildiğiniz oldukça önemli. Kelime dağarcığınızı geliştirmeniz bundan ötürü önemli.

Kelime testleri çözerek, İngilizce kelime öğrenme uygulamaları indirerek bunu geliştirebilirsiniz.

İngilizce gramer bilginizi, online mecralar ile test çözerek takip edebilir, yazılı kaynaklarla güçlendirebilirsiniz.

En önemli kısım ise, İngilizce bilginizi karşınızdakine ifade edeceğiniz konuşma kısmıdır. Uluslararası bir markada, yolcularla doğrudan temasta olacak bir memur olarak çok iyi bir şekilde İngilizce konuşabilmeniz önemlidir.

Önemli NOT: Eğer THY iş görüşmesine katılacaksınız hazırlamış olduğumuz İngilizce iş görüşmesi simülasyon programına göz atabilirsiniz. Öz geçmişiniz ve başvuru yapacağınız pozisyona göre uzmanlarımız ile birebir İngilizce iş görüşmesine katılırsınız. Görüşmede sizin karşınıza çıkabilecek olan sorular size iletilir.

Siz soruları yanıtlarken uzmanlarımız değerlendirmeleri yaparlar ve görüşme sonrasında size bir değerlendirme raporu sunarlar. Bu raporda yaptığınız halar ve bu hataların çözümlerinin neler olduğunu öğrenirsiniz. Böylece hem İngilizce iş görüşmesi stresini üzerinizden atmış olursunuz hem de hatalarınızı öğrenip, bu hataları giderebilme şansınız olur.

Program hakkında daha detaylı bilgi almak ve programa katılmak için buraya tıklayın.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

2 thoughts on “THY Genel Yetenek İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları

  1. Sınavı kazandım görüşmeye çağırdılar gittim. Bekleyeceksiniz dediler.. İşe alınır mıyım?

    1. Merhaba Esma tebrik ederim hayırlı olsun.Birebir tecrübe etmiş birisi olarak süreç hakkında yaşadıklarını detaylı bir şekilde anlatabilir misin?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.