Türk Telekom İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları


türk telekom ingilizce sınavı

Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Türk Telekom iş görüşmesine hazırlananlar işe alınma sürecinin nasıl gerçekleştiği ve mülakat sırasında karşılarına gelebilecek olan İngilizce soruları merak ettiklerini düşünüyoruz. Bu yazıda sizlerle öncelikli olarak Türk Telekom’da işe girebilmek için ihtiyaç duyduğunuz İngilizce seviyesi hakkında kısa bilgi verip, küçük bir teste katılmanızı isteyeceğiz, sonrasında da genel işe alınma süreci hakkında bilgi vereceğiz. Detaylara geçmeden önce size bir uyarıda bulunalım. Buraya tıklayarak kayıt olduğunuzda İngilizce konuşma performansınızı test edebileceğiniz ücretsiz bir ders alacaksınız.

Türk Telekom’da işe girebilmek için İngilizce konusunda kendinizi geliştirmenizi tavsiye ediyoruz. İlk mülakatlardan geçtikten sonra İngilizce konusunda kötü bir performans göstermeniz işi alma şansınızı büyük ölçüde etkileme riskine sahip.

Sizin için aşağıda küçük bir test hazırladık. Öncelikle aşağıdaki butona tıklayarak teste katılmanızı öneriyoruz.

[viralQuiz id=33]

Kurumsal firmalarda çalışmak, pek çok kişinin kariyer hedefleri arasında yer alıyor. Bu firmalarda görev alabilmek için belli vasıflara sahip olmak ise kaçınılmaz bir gereklilik olarak karşımıza çıkıyor.

Çünkü buralarda çalışmaya başlamak için belli mesleki ve İngilizce sınavları ve mülakatları geçmeniz gerekiyor. Türk Telekom İngilizce sınavı kurumun ihtiyacını karşılayacak seviyede dil bilip bilmediğinizi ölçmeyi amaçlıyor.

Türk Telekom İngilizce Sınavı ve Mülakatına Gireceklere Tavsiyeler

Türk Telekom İngilizce sınavı ve mülakatına girenler, firmanın artık çok uluslu bir nitelik kazanmış olmasından dolayı, oldukça zorlu aşamalara sahip olduğunu ifade ediyor.

Diğer taraftan Türk Telekom İngilizce sınavı kurumun her seviyesinde uygulanan bir sınav değil. Yakın zamana kadar KPSS puanını referans olarak kabul eden şirketin, pek çok biriminde İngilizce zorunluluğu dahi bulunmuyordu.

Ancak, gerek ülkemizdeki telekomünikasyon ihtiyaçlarının uluslararası boyuta ulaşmış olması gerekse teknolojinin genel olarak İngilizce literatüre sahip olması sebebiyle, personel alımlarında Türk Telekom mülakat sistemi geleneksel unsurların biraz dışına taşıyor ve Türk Telekom İngilizce mülakat yapılıyor.

Peki, Türk Telekom İngilizce sınavı nasıl bir sınavdır? Türk Telekom İngilizce sınavı içeriği nasıldır? Türk Telekom mülakat yapmadan önce adaylarda hangi kriterleri arar?

Türk Telekom İngilizce mülakat soruları bulunabilir mi? Sizin için bu başlıkları tek tek inceleyip, bilgi alabilmeniz için bir araya getirdik.

Türk Telekom sınavı

Tüm kurumsal firmalar, sınavların aday kabul etmeden önce, başvuru formları üzerinden değerlendirme yaparlar. Türk Telekom İngilizce sınavı; kurumun personel alımındaki ilk aşama değildir. Mülakatlardan önce yazılı bir sınav daha uygulanacak ve ilk aşamaları geçen personel adayları, mülakatlara alınacaktır.

Başvuru formları Türk Telekom internet sitesinden online olarak doldurulabilir. Ancak form doldurma esnasında kendi mesleğinizle ilgili alanları doldurduğunuzdan emin olunuz. Zira örneğin büro personeli olmak üzere yapacağınız başvuru, mühendisler için hazırlanan formla aynı olmamalıdır.

Tabii Türk Telekom mülakat sistemine dahil olmadan önce sınava girebilmek için kurumun istediği asgari koşullara uygun olmalısınız. Kurum, personel ilanlarında gereklilikleri belirttiği için, bu konuda hassasiyet bekler. Ayrıca asla başvuru formuna yanıltıcı bilgi girmemelisiniz.

Zira resmi olarak belgelemeniz istenecek ve ek mülakatlarla bunu kanıtlamanız beklenecektir. Özellikle İngilizce yeterliliğinizi açıkça ifade etmeniz gerekir. Aksi takdirde yapılacak Türk Telekom İngilizce sınavı aşamasında her şey net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Kurumlar yanıltılmaktan hoşlanmaz ki, böyle bir durumda İngilizce yeterliliği aranmayan kadrolara dahi alınmanız imkansız hale gelir.

Ya da en iyisi tüm formlara gönül rahatlığı ile İngilizce bildiğinizi yazabilmek için eğitim alabilir ve kendinizi geliştirip iş bulma ihtimalinizi yükseltebilirsiniz.

Türk Telekom, başvuru formunuzun kendilerine ulaşmasından itibaren, sizi uygun sınav prosedürüne dahil edecektir.

Toplu Alım ve Parçalı Alım Prosedürleri

Türk Telekom Sınav yaptığı personelleri bütün halinde işe alabileceği gibi zaman zaman bu personellerin sınav sonuçlarını arşivleyip, parçalı biçimde de işe alabilir. Bu durumda sınav toplu halde yapılıp, mülakatlar personel ihtiyacı doğdukça yapılabilir.

Firma geçmişte sadece toplu personel alırken, günümüzde genellikle parçalı alım yapıyor. Yine de kurumun internet sitesinden personel alım ilanlarını takip edip, hangi prosedürle personel alınacağına dair bilgi alabilirsiniz. İnsan Kaynakları birimi düzenli olarak personel ilanı yayınlar.

Türk Telekom İngilizce Sınavı

Türk Telekom İngilizce Sınavı ve Mülakatına Gireceklere TavsiyelerTürk Telekom, mühendisler ve müşteri ilişkileri yöneticileri düzeyinde yayımladığı iş ilanlarında çoğunlukla İngilizce gereksinimini dile getiriyor.

Kurumdan yapılan yazılı açıklamalarda koşullar arasına, “İngilizce Bilmek” ibaresi konuluyor. Ancak, elbette Türk Telekom İngilizce sınavı sırasında beyana dayalı başvuruların sınamasını da yaparak, Türk Telekom İngilizce sınavı ve mülakatı kapsamında sizden beyanınızı ispat etmenizi istiyor.

Mülakattan önce yapılan yazılı sınav, sınava girenler tarafından ALES tarzı bir sınav olarak niteleniyor. Bu bakışla hiç de kolay olmadığı anlaşılan sınav soruları içerisinde, genel kültür, genel yetenek ve İngilizce kısımları yer alıyor.

Genellikle 40 -60 soruluk sınavlar olan Türk Telekom sınavı prosedürlerinde her soru için adaylara 1’er dakika süre tanınıyor.

Genel Kültür
Genel Yetenek
İngilizce

Türk Telekom Mülakat

Türk Telekom sınavı prosedüründeki son aşamalardan olan mülakat aşamasına, adaylar birinci seviye yazılı sınavda başarılı olmaları halinde kabul ediliyor. Bu aşamada, adayların birebir değerlendirmesi yapılıyor.

Her ne kadar yazılı sınav ve ilk değerlendirme formları belli verileri ifade ediyor olsa da, kurum yetkilileri kendi sevk ve idaresinde olacak personelin değerlendirmesini bizzat yapıyorlar.

Tabii zaman zaman bu değerlendirmeler, Genel Müdürlüğe bağlı İnsan Kaynakları yöneticileri tarafından da yapılabiliyor.

Yaptığımız araştırmalara göre mülakat, 5-6 kişilik gruplar halinde bir vaka çalışması olarak gerçekleştiriliyor. Herkes önce bireysel çalışıyor ve daha sonra ortak tartışıp karar verme süresi tanınıyor. Sonunda da kısa bir sunum yapılarak kararların anlatılması bekleniyor.

Mülakat aşamasında, Türk Telekom İngilizce sınavı dahilinde elde edilen puan değerlendirilebiliyor. Hangi pozisyon için olursa olsun, gereksinimlerde belirtilmişse Türk Telekom mülakat içerisinde mutlaka Türk Telekom İngilizce mülakat da yapılıyor.

Elbette personeli bu noktada sınayan yetkililer iler düzeyde İngilizce biliyor olacaklarından, kolayca değerlendirme yapabilmeleri de mümkün oluyor.

Türk Telekom İngilizce mülakat

Türk Telekom işe alım sınavları, genel olarak birçok sınavdan daha ciddi bir sınav olarak değerlendiriliyor. Ülkenin en büyük kurumsal şirketlerinden olan ve bağlı pek çok iştiraki bulunan firmanın, ülke genelinde çeşitli pozisyonlarda görevlendirilecek personelin, çağın gerekliliklerine uygun olarak yabancı dil bilmesi isteniyor.

Bu nedenle Türk Telekom İngilizce sınavı, artık Türk Telekom mülakat sistemi içerisinde bir standart olarak tanımlanıyor.

Türk Telekom mülakatlarına en iyi şekilde hazırlanmak için Konuşarak Öğren İş Görüşmesi İngilizcesi programı size tam da ihtiyaç duyduğunuz çözümü sunacaktır.

Sözlü mülakat aşamasında ise bölge yöneticileri tarafından birebir mülakat yapılıyor ki, bu mülakatta sorulan sorular da belli standartlar dahilinde soruluyor.

Türk Telekom İngilizce mülakatında genellikle CV’nizde ifade ettiğiniz ilgi alanlarınıza dair sorular sorularak, kendinizi en iyi şekilde ifade etmeniz bekleniyor. Karşılaşabileceğiniz sorular ve Türkçe açıklamaları şöyle:

What is the last book you have read?En son hangi kitabı okudunuz?
What do you do in your free time?Boş zamanlarınızda ne yaparsınız?
Why do you want to work here?Neden burada çalışmak istiyorsunuz?
Tell us about yourself.Bize kendinizden bahsedin.

Yazılı sınavlarda, pozisyonları yabancı dil gerektirmiyor olsa da, personelin bu soruları çözmelerine izin veriliyor ve bu sınav sonucu etkileyen bir kriter olarak kabul ediliyor. Zaten bu nedenle, Türk Telekom İngilizce mülakat sırasında başarı gösterebilmek için pek çok aday öncelikle İngilizce eğitimi alıyor.

Bu sayede sınavdaki başarı olasılığı artırılırken, mesleki yükselme olanakları da güçlendiriliyor. Ayrıca firma, çalışmakta olan personellerine de zaman zaman bu yeterliliği gösterme olanağı sunuyor.

Firmadan çalışırken İngilizce eğitimi alırsanız, bunu çeşitli sınavlar aracılığı ile İnsan Kaynakları birimine iletebilir ve firmadaki pozisyonunuzu kuvvetlendirebilirsiniz.

Ayrıca bunlarda ilginizi çekebilir;

İngilizce İş Görüşmesi

Türkcell İngilizce Sınav ve Mülakatı

Vodafone İngilizce Sınav ve Mülakatı

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.