Vodafone İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları


Vodafone İngilizce Sınavı ve Mülakatına Gireceklere Tavsiyeler

Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Vodafone iş görüşmesine hazırlananlar işe alınma sürecinin nasıl gerçekleştiği ve mülakat sırasında karşılarına gelebilecek olan İngilizce soruları merak ettiklerini düşünüyoruz. Bu yazıda sizlerle öncelikli olarak Vodafone’da işe girebilmek için ihtiyaç duyduğunuz İngilizce seviyesi hakkında kısa bilgi verip, küçük bir teste katılmanızı isteyeceğiz, sonrasında da genel işe alınma süreci hakkında bilgi vereceğiz. Detaylara geçmeden önce bir uyarıda bulunalım. Buraya tıklayarak kayıt olduğunuzda ücretsiz bir ders alarak İngilizce konuşma performansınızı test edebilirsiniz.

Vodafone’da işe girebilmek için İngilizce konusunda kendinizi geliştirmenizi tavsiye ediyoruz. İlk mülakatlardan geçtikten sonra İngilizce konusunda kötü bir performans göstermeniz işi alma şansınızı büyük ölçüde etkileme riskine sahip.

Sizin için aşağıda küçük bir test hazırladık. Öncelikle aşağıdaki butona tıklayarak teste katılmanızı öneriyoruz.

[viralQuiz id=34]​

Çok uluslu şirketlerde görev almak, elbette yerel işletmelerden daha fazla güven arz ettiğinden pek çok kariyer planlamasında en üst sıraya yerleşiyor. Dünyanın birçok yerinde faaliyet gösteren ve ülkemize girdiği günden beri ciddi yatırımlarını sürdüren Vodafone bünyesine çalışmak sizin de hayalleriniz arasındaysa bu yazıyı okumaya devam edin.

İngiltere merkezli global bir şirket olan Vodafone’un Türkiye’deki insan kaynakları faaliyetleri hakkında elde ettiğimiz verileri sizinle bu yazımızda paylaşacağız.

Vodafone İngilizce sınavı ve mülakatı bütün özel şirketlerde olduğu gibi firmanın tamamen kendisinin planladığı bir süreç ve içeriği ile ilgili herhangi bir kanuni sınır bulunmuyor.

Dolayısıyla Vodafone İngilizce sınavı ve Vodafone mülakat süreçleri tamamen firmanın inisiyatifinde sürdürülüyor. Bir İngiliz şirketi olan Vodafone İngilizce mülakat süreci öncesinde elbette farklı süreçlere tabi olacağınızı söylemek gerekir.

Vodafone İşe Alım Süreci

Vodafone dünyanın en hızlı büyüyen ve dolayısıyla en çok çalışana sahip şirketlerinden bir tanesi. 21.yüzyılın iletişim çağı olduğunu ve GSM teknolojisinin hayatımızın merkezinde yer aldığını hesaba katacak olursak, firmanın personel ihtiyacını da kolayca analiz edebiliriz.

Tabii firma bu kadar büyük bir yapı olması nedeniyle ciddi prosedürlere bağlıdır ve keyfi uygulamalar yok denecek kadar azdır. Kendi kaynaklarından yaptığı açıklamaya göre firma, dinamik ve katma değer yaratacağına inandığı personelleri özel seçim yöntemleri ile ve adil biçimde seçiyor.

Vodafone sınavı olarak tanımladığımız sınav süreci de tam olarak bunu ifade ediyor. Söylediğimiz gibi Vodafone İngilizce sınavı yapmak mecburiyetinde değil. Yani iş kanununda veya sektörün ilgili yönetmeliklerinde böyle bir ifade yer almıyor.

Ancak, modern çağın gerekliliklerinden birisi olması sebebiyle Vodafone mülakat süreci içerisinde elbette Vodafone İngilizce mülakat da yer alıyor.

Tahmin edeceğiniz gibi, özellikle idari birimlerde ve müşteri ilişkileri biriminde İngilizce bilmemek bu firma için pek de mümkün değil. Zira yönetim seviyesinde yabancı personeller yer alıyor ve firma her ne kadar Türk yasalarına göre işletiliyor olsa da doğrudan İngiltere’deki merkeze bağlı ve oradan idare ediliyor.

Yani, burada İngilizce bilmenizin zorunlu olduğunun herhangi bir yönetmeliğe bağlanması gerekli değil. Kaldı ki pratikte buna mecbursunuz desek, çok da yanlış olmaz.

İngilizce yeterliliğinizin bazı pozisyonlar için problem olmadığını da eklemek gerekir. Ancak firma bu birimleri iş ilanlarında özel olarak açıkladığından genelleme yapamayız.

Hali hazırda yayımlanan ilanların birçoğunda İngilizce yeterliliği aranıyor. Müşteri hizmetleri gibi birimlerde ise özel olarak altı çizilen bu husus, işe alım sürecinde ciddi bir role sahip.

Vodafone sınavı

Vodafone sınavı, içeriği açıkça ilan edilmeyen özel bir sınav. Bu çaptaki bir firmanın sınav prosedürleri oluşturmak ve uygulamaktaki yetkinliği dikkate alındığında pek de basit bir sınav olmadığını anlayabiliyoruz. Ayrıca sınava girenler tarafından da süreç zorlu olarak tanımlanıyor.

Vodafone İngilizce sınavı ise başvurulan pozisyona göre farklılık arz eden bir içeriğe sahip. Tabii firmanın sınavlarını toplu bir şekilde yapmadığını da eklemek gerekir.

Firmanın açacağı pozisyona yapılan başvurular içerisinden yapılan temel eleme sürecinden sonra belirlenen tarihte sınav yapılıyor. Vodafone mülakat işlemlerini ise sınavda başarılı olanlara ileri bir tarihte yapıyor.

Vodafone İngilizce sınavı takip eden İngilizce mülakat süreci, işe alım sürecinde son aşama olarak tanımlanıyor ve kimi kadrolar için bu seviye uygulanmayabiliyor. Ancak değindiğimiz gibi bunun hangi kadrolar olduğu noktasında genel bir ifade belirtilmiyor.

Buna göre, firmaya iş başvurusu yapan adayların İngilizce bilgilerinin belli seviyede olmasının oldukça önemli bir parametre olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Sınava gireceklerin ihtiyaç duymaları halinde eğitim almaları ve kendilerini geliştirmeleri bir sıralama uygulaması olan sınav sürecinde başarılı olma ihtimallerini yükseltecektir.

Vodafone İngilizce Sınavı

Vodafone İngilizce Sınavı ve Mülakatına Gireceklere TavsiyelerForm doldurma ve ilk Vodafone sınavı aşamalarını geçen personel adaylarına başvurdukları pozisyona bağlı olarak farklı seviyelerde Vodafone İngilizce sınavı uygulanıyor.

Yine firma tarafından içeriği ilan edilmeyen Vodafone İngilizce sınavı ile farklı seviyeleri tespit edebildiği ve tespit edilen İngilizce seviyesine göre Vodafone mülakat puanının ortaya çıktığı kaynaklardan edinilen bilgiler arasında yer alıyor.

Vodafone İngilizce mülakat veya yazılı sınav süreçlerinin hangilerinin yapılacağı ise işe alım sürecinde İKY birimi tarafından kararlaştırılıyor.

Başvuru yaptığınız pozisyon aktif İngilizce bilmeniz gereken bir pozisyon ise muhtemelen tüm süreçlerden başarıyla geçmeniz gerekecekken, teknik personelin yazılı sınavda başarılı olması yeterli olabiliyor.

Elbette firma her işe alım sürecinde farklı yöntemler uygulayabildiğinden, yapılacak en doğru hareket en üst seviyede hazırlıklı olmak olacaktır.

Vodafone mülakat

Vodafone İngilizce sınavı sürecinin en önemli aşaması kuşkusuz birebir mülakatlar oluyor. İKY yetkililerinin fiziksel olarak personelle bir araya geldikleri bu süreçler belirleyici aşamalar olarak kaydediliyor.

Mülakatlarda teknik ve kültür sorularından ziyade genel geçer mülakat soruları soruluyor. Örnek verilecek olursa;

Sizi neden seçmeliyiz?
Bize kendinizi anlatınız?
Kendinizi yetenekli bulduğunuz alanlar hangileridir?
Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz?
5 yıl sonra kendinizi nerede hayal ediyorsunuz?
Eski işinizden neden ayrıldınız?
……. sorununu nasıl çözersiniz? (burada size bir örnek olay verilecek ve ona reaksiyonunuz değerlendirilecektir.)

İlk bakışta mülakat soruları birer klişe olsa da genel geçer test yöntemleridir ve bilimsel temellere dayandıklarından İKY birimlerince büyük anlam ifade ederler. Tabii bu sorulara ezbere ve yanlış cevaplar vermeniz önerilmez.

Vodafone mülakatlarına en iyi şekilde hazırlanmak için Konuşarak Öğren İş Görüşmesi İngilizcesi programı size tam da ihtiyaç duyduğunuz çözümü sunacaktır.

Vodafone İngilizce mülakat

İşe girmek istediğiniz pozisyon gerektiriyor ise katılacağınız son Vodafone sınavı aşaması; Vodafone Mülakat ve Vodafone İngilizce sınavı aşamalarını takip eden Vodafone İngilizce mülakat süreci olacaktır.

Bu aşamada, uygulamalı olarak yabancı dil seviyeniz ölçülür. Bu işlem fiziksel olarak İKY yetkilileri tarafından yapılabileceği, telefonla da bu sınama kolayca yapılabilir.

Önemli NOT: Eğer Vodafonne iş görüşmesine katılacaksınız hazırlamış olduğumuz İngilizce iş görüşmesi simülasyon programına göz atabilirsiniz. Öz geçmişiniz ve başvuru yapacağınız pozisyona göre uzmanlarımız ile birebir İngilizce iş görüşmesine katılırsınız. Görüşmede sizin karşınıza çıkabilecek olan sorular size iletilir.

Siz soruları yanıtlarken uzmanlarımız değerlendirmeleri yaparlar ve görüşme sonrasında size bir değerlendirme raporu sunarlar. Bu raporda yaptığınız halar ve bu hataların çözümlerinin neler olduğunu öğrenirsiniz. Böylece hem İngilizce iş görüşmesi stresini üzerinizden atmış olursunuz hem de hatalarınızı öğrenip, bu hataları giderebilme şansınız olur.

Program hakkında daha detaylı bilgi almak ve programa katılmak için buraya tıklayın.

Firmanın İngiliz görevlilerinden bir tanesi veya İngilizce hakimiyeti ileri seviyede yer alan İKY yetkililerinden herhangi birisi sizi telefonla arayarak sınav yaptığını dahi söylemeden sizi değerlendirebilir.

Sonuç olarak bir Vodafone çalışanı olmak için İngilizcenizi geliştirmeniz gerektiği son derece açıktır. İngilizce öğrenmek için ise online araçları ve nitelikli İngilizce eğitim kurumlarını tercih edebilirsiniz.

Ayrıca bunlarda ilginizi çekebilir;

İngilizce İş Görüşmesi

Türkcell İngilizce Sınav ve Mülakatı

Türk Telekom İngilizce Sınav ve Mülakatı

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.