İngilizce Nesli Tükenmiş Hayvanlar


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Yok olma doğal bir süreçtir. Ancak gezegenimiz, aşırı nüfus, çevre kirliliği, iklim değişikliği vb. bir dizi ciddi sorunla karşı karşıya kaldığında, türlerin kaybı doğal olarak binlerce kat daha hızlı gerçekleşir.

Belirli türlerin vahşi doğadan ne zaman yok olacağını tam olarak bilmek zordur.

Bu yazıda, son zamanlarda soyu tükenmiş ve tükenmekte olan hayvanların İngilizce isimlerini sizler için sıraladık. Keyifli okumalar.

İngilizce Nesli Tükenmiş Hayvanlar

Madagascar pygmy hippopotamus / Madagaskar cüce su aygırı

Bir zamanlar Madagaskar adasında yaygın olan Madagaskar cüce su aygırı, modern su aygırının yakın bir akrabasıydı.

İlk tahminlere göre, bu türün yaklaşık bin yıl önce öldüğü varsayılmıştı, ancak yeni kanıtlar bu suaygırlarının 1970’lere kadar vahşi doğada yaşayabileceğini gösterdi.

 

Chinese river dolphin / Çin nehir yunusu

 

“Baiji”, “yangtze nehri yunusu”, “beyaz yüzgeç yunusu” veya “yangtze yunusu” gibi birçok isimle bilinen Çin nehri yunusu, Çin’deki Yangtze Nehri’nde yaşayan bir tatlı su yunusuydu.

 

Çin nehir yunuslarının nüfusu 1970’lerde keskin bir şekilde azaldı, çünkü Çin nehri sert balıkçılık için yoğun bir şekilde kullanmaya başladı. Qiqi lakabı ile bilinen son Çin nehir yunusu 2002 yılında öldü.

Long-Eared Kangaroo / Uzun Kulaklı Kanguru

1841’de yıllarında güneydoğu Avustralya’da yaşayan soyu tükenmiş bir kanguru ailesidir. Şu anki yaşayan akrabalarından (kırmızı tavşan kanguru) biraz daha büyük ve daha ince bir hayvandı. Bu türün son bilinen bireyi, Ağustos 1889’da Yeni Güney Galler’de elde edilen bir dişiydi.

Javanese tiger / Cava kaplanı

Bir zamanlar Endonezya’nın Java adasında yaygın olan Cava kaplanı, kaplanın çok küçük bir alt türüdür. 20. yüzyıl boyunca, adanın nüfusu birçok kez arttı ve ekilebilir arazi ve pirinç tarlalarına dönüştürülen ormanların büyük ölçüde temizlenmesine yol açtı.

Habitat kirliliği ve kaçak avlanma da bu türün yok olmasına katkıda bulunmuştur. Cava kaplanı 1993’ten beri soyu tükenmiş olarak kabul edilir.

Steller’s cow / Steller ineği

Steller ineği (veya deniz ineği), bir zamanlar kuzey Pasifik Okyanusu’nda bulunan soyu tükenmiş otçul bir deniz memelisidir.

Steller inekleri türün keşfedildiği andan itibaren sadece 27 yıl içinde avlanma sebebiyle tamamen yok edildi.

Taiwanese smoky leopard / Tayvanlı dumanlı leopar

Aşırı tomrukçuluk bu hayvanların doğal yaşam alanlarını tahrip etti ve 2004 yılında, 13.000 kamera tuzağından sonra Tayvanlı dumanlı leoparların varlığına dair hiçbir belirti gösterilmesinin ardından nesli tükenmiş ilan edildi.

Red gazelle / Kırmızı ceylan

Kırmızı ceylan, Kuzey Afrika’nın dağlık bölgelerinin zengin yağışında yaşayan soyu tükenmiş bir ceylan türüdür.

Chinese paddlefish / Çin raket balığı

Bazen “psefur” olarak da adlandırılan Çin kürek balığı bir tatlı su balığı türüdür. Kontrolsüz aşırı balıkçılık riski ve doğal yaşam alanlarının yok edilmesiyle 1980’de yok olma riski ortaya çıktı.

Bu balığın son doğrulanmış görsel gözlemi Ocak 2003’te Çin’in Yangtze Nehri’nde gerçekleşti ve türün soyu tükenmiş olduğu düşünülüyor.

Labrador eider / Labrador eider

Bazı bilim adamlarına göre Labrador eider, Kuzey Amerika’da Columbus Borsası’ndan sonra kaybolan ilk endemik kuş türüydü.

Avrupalı ​​göçmenlerin gelmesinden önce zaten nadir bulunan bir kuştu ve kısa süre sonra öldü. Dişiler gri renkteyken, erkeklerin tüyleri siyah ve beyazdı. Labrador eider’in küçük boncuk benzeri gözleri ve güçlü bir gagası olan uzun bir kafası vardı.

Iberian Capricorn / İber Oğlak

Bir zamanlar İber Yarımadası’na endemik olan İber Oğlak, İspanyol Oğlak’ın dört alt türünden biriydi.

Orta Çağ’da Pirenelerde vahşi bir keçi bol miktarda bulunurken, 19. ve 20. yüzyıllarda nüfus kontrolsüz avlanma nedeniyle hızla düştü. 20. yüzyılın ikinci yarısında, bu bölgede sadece küçük bir nüfus kaldı ve 2000’de bu türün son temsilcisi ölü bulundu.

Mauritius Dodo / Mauritius Dodo 

Dodo, Hint Okyanusu’ndaki Mauritius’a endemik olan soyu tükenmiş uçamayan bir kuştur. Subfosil kalıntılarına göre, Mauritius dodo yaklaşık bir metre yüksekliğinde ve muhtemelen 21 kg ağırlığındaydı.

Orange toad / Turuncu kurbağa

Turuncu kurbağalar, 5 cm uzunluğunda, daha önce Kosta Rika’nın Monteverde şehrinin kuzeyindeki küçük bir dağ bölgesinde bulunan küçük kurbağalardı.

Bu hayvanın son yaşayan örneği Mayıs 1989’da keşfedildi. O zamandan beri doğada var olduklarını doğrulayan hiçbir işaret kaydedilmedi. Bu güzel kurbağanın ani yok oluşu, bir chitridiomycete sınıfı mantar ve geniş habitat kaybından kaynaklanmış olabilir.

Choiseul Dove / Choiseul Güvercin

Bazen tepeli, kalın gagalı güvercin olarak da adlandırılan Choiseul güvercin, Solomon Adaları’ndaki Choiseul Adası’na endemik olan soyu tükenmiş bir güvercin türüdür, ancak bu türün temsilcilerinin yakınlardaki bazı adalarda yaşadığı doğrulanmamış raporlar vardır.

Bir Choiseul güvercininin belgelenen son gözlemi 1904’tü. Bu kuşların, kediler ve köpekler tarafından yırtıcı imha nedeniyle tükenmiş olduğuna inanılmaktadır.

Cameroon black rhino / Kamerun kara gergedan

Kara gergedanın bir alt türü – yok olma eşiğinde olan bir gergedan türü – Kamerun kara gergedanı bir zamanlar Angola, Kenya, Güney Afrika, Etiyopya, Çad, Ruanda, Botsvana, Zambiya ve diğerleri de dahil olmak üzere birçok Afrika ülkesinde yaygındı, ancak sorumsuzca avlanma ve kaçak avcılık bu şaşırtıcı hayvanın nüfusunu 2000 yılına kadar sadece son birkaç taneye indirdi. 2011 yılında, gergedanların bu alt türü soyu tükenmiş ilan edildi.

Japanese wolf / Japon kurt

Ezo kurdu olarak da bilinen Japon kurdu, bir zamanlar Kuzeydoğu Asya kıyılarında yaşayan soyu tükenmiş bir alt türdür. En yakın akrabaları Asya kurtları yerine Kuzey Amerika kurtlarıydı.

Amerikan tarzı tarımsal reformlara, hayvancılığı tehdit eden yırtıcıları öldürmek için strychnine yeminin eşlik ettiği Meiji Restorasyonu sırasında Japon kurt Hokkaido adasında imha edildi.

Caribbean Monk Seal / Karayip Keşiş Foku

“Deniz kurdu” lakaplı Karayip keşiş foku, Karayipler’de yaşayan büyük bir fok türüydü. Yağ için aşırı fok avı ve besin kaynaklarının tükenmesi türlerin yok olmasının ana nedenleridir.

Karayip keşiş fokunun son teyit edilmiş gözlemi 1952 yılına dayanıyor. Bu hayvanlar artık, beş yıllık hayatta kalan bireyler için hiçbir şeyle sonuçlanmayan beş yıllık bir aramanın ardından türün resmen tükenmiş olduğu ilan edilen 2008’e kadar görülmüyordu.

Eastern Cougar / Doğu Puma

Doğu Puma, bir zamanlar kuzeydoğu Kuzey Amerika’da yaşayan soyu tükenmiş bir puma türüdür. Oryantal puma, Kuzey Amerika puma’sının alt türlerinden biriydi – ABD ve Kanada’nın çoğunda yaşayan büyük bir kedi.

ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi’ne göre, 2011’de doğu pumaları yok oldu.

Wingless Away / Kanatsız Deplasman

Kanatsız eider, 19. yüzyılın ortalarında soyu tükenmiş safkan bir ailenin uçamayan büyük bir kuşuydu. Bir zamanlar Kuzey Atlantik’te, İspanya, İzlanda, Norveç ve İngiltere’den Kanada ve Grönland’a kadar yaygın olan bu güzel kuş, yastık yapmak için kullanılan tüyleri uğruna insan tarafından yok edildi.

Tarpan / Tarpan

Avrasya vahşi atı olarak da bilinen tarpan, bir zamanlar Avrupa’nın çoğunda ve Asya’nın bazı bölgelerinde yaşayan vahşi neslin soyu tükenmiş bir alt türüdür.

Tarpanlar otçul olduğu için Avrasya kıtasının artan uygarlığı nedeniyle yaşam alanları sürekli azalıyordu. Bu hayvanların etleri nedeniyle inanılmaz bir şekilde yok edilmeleri ile birleşince, bu 20. yüzyılın başında tamamen yok olmalarına yol açtı.

Cape Lion / Cape Aslanı

Soyu tükenmiş bir aslan türü olan Cape aslanı, Afrika kıtasının güney ucunda yaşadı.

Bu görkemli büyük kedi, Avrupalıların kıtada ortaya çıkmasından hemen sonra çok hızlı bir şekilde kayboldu. Hollandalı sömürgeciler ve avcılar bu hayvan türlerini 19. yüzyılın sonunda yok ettiler.

Falkland fox / Falkland tilki

Warra veya Falkland Kurt olarak da bilinen Falkland tilki, Falkland Adaları’nın tek yerli memelisidir.

Köpek ailesinin bu endemiği 1876’da yok oldu ve tarihi zamanlarda köpek neslinin bilinen ilk temsilcisi oldu. Bu hayvanın deliklerde yaşadığına inanılıyor ve diyeti kuşlar, larvalar ve böceklerden oluşuyordu.

Reunion giant tortoise / Birleşme devi kaplumbağa

Hint Okyanusu’ndaki Reunion Adası’na endemik olan Reunion dev kaplumbağası 1,1 metreye kadar büyük bir kaplumbağa idi.

Bu hayvanlar çok yavaş, meraklı ve insanlardan korkmuyordu, bu da onları adanın ilk sakinleri için kolay av haline getirdi. İnsanlar ve domuzlar yiyecek olarak avladıkları kaplumbağaları yok etti. Birleşme devi kaplumbağa 1840’larda yok oldu.

Kioea / Kioea

Kioea, 1859 civarında yok olan, 33 cm uzunluğunda büyük bir Hawai kuşuydu.

Kioea, Hawaii Adaları’nın Avrupalılar tarafından keşfedilmesinden önce bile nadir bir kuştu. Yerli Hawai’liler bile bu kuşun varlığını bilmiyorlardı.

Çeşitli müzelerde, bu güzel boyanmış kuşun sadece 4 kopyası korunmuştur. Yok olma nedenleri hala bilinmiyor.

Megaladapis / Megaladapiler

Gayri resmi olarak koala lemurları olarak bilinen megaladapes, bir zamanlar Madagaskar adasında yaşayan soyu tükenmiş dev lemur cinsidir.

Quagga / Quagga

Quagga, 19. yüzyıla kadar Güney Afrika’da yaşayan soyu tükenmiş bir savan zebra alt türüdür.

Bu hayvanların izini sürmek ve öldürmek oldukça kolay olduğundan, Hollandalı sömürgeciler onları et ve derileri için çok sayıda avlamaya başladı.

Yaşamı boyunca sadece tek bir quagga fotoğraflandı 

İngilizce Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

Orangutan Sumatra and Borneo / Orangutan Sumatra ve Borneo

Aşırı loglama nedeniyle yaşam alanı kaybı, tarım ve yol yapımı için dönüşümü her iki orangutan türü için kritik olan önemli problemlerdir. Şu anda, milli parkların oluşturulmasına rağmen, ormanlar yasadışı olarak kesilmeye devam ediyor. Ayrıca, yavruların daha fazla satılmaları amacıyla kaçak avlanması ciddi bir tehlike oluşturmaktadır.

Son 75 yılda, Sumatra’da yaşayan orangutanların sayısı%80’den fazla azaldı ve kaçınılmaz olarak azalmaya devam ediyor. Borneo’da nüfus, son 60 yılda%50’den fazla azaldı.

Iberian lynx / İber vaşağı

Nesli tükenmekte olan bir hayvan olarak sınıflandırılmaktadır. Bu veriler, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından derlenmiştir.

Bazı raporlara göre, gezegende sadece 200’den fazla İber vaşak kalmıştır. Bu vahşi kedileri kurtarmak için yaklaşık 35 milyon dolar tahsis edilmesine rağmen, bir grup bilim adamı son zamanlarda durumlarını kritik olarak nitelendirdi. İberya Vaşağının Kurtuluşu Ulusal Planı başkanı Nicholas Guzman’a göre, vahşi doğada yaşayan 200’den fazla vaşak arasında sadece 22-32 dişi üremeye hazır. Guzman’a göre İber vaşağının kurtuluşu onlara bağlı. 

Rhino White / Gergedan Beyaz

Yok olmaya yakın bir gergedan, Sumatra, siyah ve Cava gergedanları kritik bir tehlike altında. Vahşi doğada, yetişkin bir gergedanın insanların dışında neredeyse hiç düşmanı yoktur. Her türlü gergedan için ana tehdit kaçak avcılıktır. Gergedan boynuzu karaborsada çok değerli bir üründür. Hem dekoratif hem de tıbbi amaçlar için kullanılır.

Çin tıbbında, gergedan boynuzu iyi bir anti-ateş ve etkili afrodizyak olarak kabul edilir. Karaborsada, kilogram gergedan boynuzu başına maliyet 30.000 dolara ulaşıyor. Eğer onunla hiçbir ilginiz yok gibi görünüyorsa, eczanelerimize giden her türlü Çin ilacını düşünün.

Whale shark / Balina köpekbalığı

Şu anda, vahşi doğada yaşayan balina köpekbalıklarının sayısı hakkında kesin veri yoktur. Balina köpekbalıklarının varlığı için ana tehdit, elbette balık avlarıdır. Mevcut yakalama yasaklarına rağmen Güneydoğu Asya ve Hindistan’da köpek balığı avı devam ediyor. Balina köpekbalıklarının gelişiminin bir özelliği, çok uzun ergenlik ve yavaş üreme oranlarıdır, bu da nüfusu hızlı bir şekilde artmasını imkânsız hale getirir. Her yıl, dünyadaki balina köpekbalıklarının sayısı%5-%6 azalıyor.

Siphack / Sifaka, Sifaki

Indri ailesinin temsilcileri olan bir lemur cinsidir. Birkaç çeşit sifak vardır: Verro siphack, Ceviz siphack, Taçlı siphack, Altın taçlı siphack, İpek ve Perrier siphaları. Hepsi sadece Madagaskar adasında yaşıyor.

Bölgedeki ormanların aktif ormansızlaşması, yanması ve lemurlar için devam eden avlanma sebebiyle nesli tükenmek üzeredir.

Bu yazıları da okuyabilirsiniz:

A’dan Z’ye İngilizce Hayvan İsimleri

 

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.