İngilizce Öğrenme Kaygısı Nasıl Aşılır?


İlk kez İngilizce öğrenmeye başlayacak biri için pek de kaygılı olduğunu söyleyemeyiz. Asıl İngilizce öğrenme kaygısını birçok yöntemi deneyip hala İngilizce konuşamayanlar yaşıyor. Kursa yazılma aşamasında olan biri için sınıfta sorulan bir soruya cevap vermeme kaygısı, konuşamama kaygısı ve sınavlarda başarısız olma kaygısı. Yani İngilizce öğrenme kaygısının dereceleri var. Hatta bu konuda kaygılarla baş etmenin yöntemleri üzerine birçok çalışma da yapılmış.

İngilizce öğrenme kaygıları nelerdir?

Gerek öğrenim yaşamı boyunca gerekse İngilizce destek eğitimler alınırken öğrencilerin yaşadığı kaygıları inceledik. Şimdi maddeler halinde üzerinden geçelim.

Konuşma sırası bana geldiğinde çok heyecanlanıyorum

Konuşmak için hazırlıksızsam panik yapıyorum

Ana dili İngilizce olan biri ile konuşmak zorunda kalırsam huzursuz oluyorum

Kalabalık bir sınıfta diğerlerinin yanında İngilizce konuşmaya çekiniyorum

Derste konuşmak zorunda kaldığımda kalbimin çok hızlı çarptığını hissediyorum

İngilizce bilgimin diğerlerine göre kötü olduğunu düşünüyorum

İngilizce konuşurken diğerlerinin bana güleceğinden korkuyorum

Konuşurken kafamı toparlayamıyor cümlenin sonunu getiremiyorum

Telaffuzumun yeterli seviyede olmadığını düşünüyorum

Derslere hazırlansam bile kaygılanıyorum

Derslerde geride kalmaktan korkuyorum

İngilizce derslerine girmeye çekiniyorum

Kaygılar bu şekilde uzayıp gidiyor. Aslında kaygı yaşayan herkesin kendine göre bir kaygı düzeyi var. Çünkü kaygı, herhangi bir durumda bedensel, zihinsel ve ruhsal olarak vücudun gösterdiği bir uyarılma tepkisi.

İngilizce öğrenme kaygısı nasıl aşılır?

Öncelikle bu süreçte kaygınız hangi noktada başlıyor bunu bilmek lazım. Mesela kalabalık sınıflarda diğerlerine karşı komik duruma düşme gibi bir endişeniz varsa bire bir İngilizce eğitimi almalısınız. Aslında bire bir dil eğitimleri bütün kaygılara son veriyor. Mesela online İngilizce. Öğretmeninizle sizin en uygun olduğunuz bir zaman dilinde bire bir İngilizce konuşarak dil öğreniyorsunuz. Belki ilk derslerde heyecanlanabilirsiniz ama zamanla hatta çok kısa bir sürede bu heyecanınızı yeniyorsunuz. Telaffuzunuz yeterli değilse endişelenmeyin. Ana dili İngilizce olan öğretmeniniz hatalarınızı hemen düzelterek en doğru telaffuzu öğrenmenizi sağlıyor. Seviye olaraksa zaten eğitim sizin seviyenizde başlıyor. Bu da İngilizce öğrenme kaygılarınızın neredeyse tamamını ortadan kaldırarak keyifli bir dil eğitimi almanızı sağlıyor.

Online İngilizce eğitimi hakkında bilgi almak ve ücretsiz denemek için;

Son Yazılar