Kişiye Özel Çalışma Planı İle İngilizce Öğrenme Programı


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizce öğrenmek kimileri için çocuk oyuncağı gibiyken kimileri için çok daha zorlayıcı bir iş olabilir. Sadece yabancı dil öğrenme değil, genel anlamda öğrenmek kişisel bir süreçtir. Bu yüzden yabancı dil öğrenirken kendinize uygun yöntemleri izlediğinizden emin olmanız gerekir. Kişisel bir program oluşturmazsanız aslında çok kolay bir şekilde öğrenebileceğiniz konuları sizin için çok daha karmaşık bir hale gelebilir. Peki, kendiniz için hazırladığınız İngilizce öğrenme programı nasıl olmalıdır? Gelin birlikte en iyi kişiye özel çalışma planı ile İngilizce öğrenme programı nasıl hazırlanır bakalım.

1. Programınız Size Özel Olsun

Hepimiz bir günü farklı şekillerde yaşıyoruz. O zaman neden öğrenme programımız aynı olsun ki? Kalıp olarak hazırlanmış planlardan verim alamayacağınızı bu zamana kadar yaşadığınız deneyimlerden anlamışsınızdır. Bu yüzden kendiniz için, günlük programınıza uygun bir öğrenme planı hazırlayın. Bu plan her gün için farklı saatlerde veya farklı içeriklerde olabilir. Mesela çalışıyorsunuz ve evde İngilizce öğrenme programı hazırlamak istiyorsunuz. O zaman planınızı iş saatlerinizin dışında kalacak şekilde oluşturabilirsiniz.

2. Tekrar Yapın

En kolay İngilizce öğrenme yöntemi tekrar yapmaktır. İngilizce kelime öğrenmeye başladıktan sonra tekrar yapmanız çok önemli. Her gün öğrendiğiniz kelimeleri tekrar etmeniz o kelimelerin aklınızda daha iyi yer etmesini sağlayacaktır. Daha önceden öğrendiğiniz İngilizce kelimeleri veya konuları tekrar etmeniz de unuttuklarınızı hatırlamanıza yardımcı olur. Günlük tekrarlar yaparak öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz.

3. Hedefinizi Belirleyin

Hedef belirlemek sizi başarıya ulaştırır. Bu yüzden kendinize günlük, haftalık ve aylık hedefler belirleyin. Bu hedeflere ulaşabilmek için yapmanız gerekenler üzerine çalışarak başarıya ulaşın. Bunlar küçük hedefler olabilir. Mesela programı yapmadaki asıl amacınız İngilizce kelime öğrenme ise, kendinize haftalık kelime sayısı belirleyin. Bu sayıya ulaşmak için hafta içerisinde gerektiği kadar tekrar yapın.

4. Kendinizi Motive Edin

Motivasyon, İngilizce öğrenme sürecinizi çok daha keyifli hale getirmenizi sağlayacaktır. Kendinizi iki şekilde motive edebilirsiniz. Motivasyon yöntemlerinden biri İngilizce öğrenmenizin sebebidir. Hangi amaç için İngilizce öğreniyorsanız arka planda bunu düşünebilirsiniz. Bu sayede vazgeçmek istediğinizde bu neden size güç verecektir. Birinci yöntem işe yaramıyorsa ikicisini deneyin! O da eğlenerek İngilizce öğrenme. Çalışmalarınıza müzik, film ya da keyif aldığınız diğer aktiviteleri ekleyin. Bu sayede hem keyifli vakit geçirebilir hem de ilerleme kaydedebilirsiniz.

5. Kendinizi Kıyaslamayın

Hep söylediğimiz gibi, öğrenme kişiseldir. Bu yüzden kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın. Bu sadece size vakit kaybettirir. Oysa vakit bizim için çok önemli. O yüzden onu en verimli şekilde kullanmanız gerek. Şimdi, başkalarının ne kadar ilerlediğini bir kenara bırakın. Kendi ilerlemenize odaklanın.

6. Her Şey Sırayla

First things first!” Bir an önce işinize yarayacak konulara geçmek istiyorsunuz. Biliyoruz. Ama yürümeyi öğrenmeden koşamazsınız. Bu yüzden size her ne kadar sıkıcı gelirse gelsin başlangıç konularını sakın atlamayın! Çünkü bilmediğiniz ya da unuttuğunuz bir nokta koskoca bir binanın temelindeki çatlak gibi olabilir. Adım adım ilerleyin. Gözünüze kolay gelse bile iki basamak birden çıkmaya çalışmayın.

Bu bahsettiğimiz püf noktalara dikkat ederek günlük planınıza uygun bir İngilizce öğrenme programı hazırlayın. Bu programa uyduğunuz sürece ilerleme kaydedeceksiniz. Bu süreci kolaylaştırmak için programınızı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Nasıl mı?

  • İngilizce Şarkı Dinleyin!

Müzik, her zaman öğrenmeye yardımcıdır. Bu yüzden İngilizce şarkılar sizin en büyük yardımcınız olabilir. Sevdiğiniz bir şarkının sözlerini bir kağıda yazın. Evet, yazın. İnternetten açıp okumanızın da yardımı olur elbette. Ancak yazmak, kelimeleri ve cümleleri tekrar pekiştirmenizi sağlar. Bu da çok daha kalıcı bir yöntemdir. Sözleri bir kağıda yazdıktan sonra şarkıyı açın ve dinlerken sözleri takip edin. Sonra sesli bir şekilde kağıttan okuyarak sözlere eşlik edin. Bilmediğin kelimeler varsa bunları not alın. Sözlükten anlamlarını kontrol edin. İşte, bu kadar!

  • İngilizce Film veya Dizi İzleyin!

Film ya da dizi izlerken Türkçe dublajlı izlemekten sakının. Bir filmi ya da sevdiğiniz bir diziyi Türkçe alt yazıyla izleyerek kelimelerin ve yapıların kullanımlarını görebilirsiniz. En kolay İngilizce öğrenme yöntemlerinden biri de budur. Bir hafta önce çalıştığınız kelimeleri sevdiğiniz oyunculardan duymak, kelimeleri daha da kalıcı hale getirecektir. Eğer bir Netflix hesabınız varsa, Netflix izlerken İngilizcenizi nasıl geliştirebileceğinizi de ilgili yazımızdan öğrenebilirsiniz!

  • İngilizce Oyun Oynayın!

Özellikle online (çevrimiçi) oyunlar oynayarak İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Çünkü bu oyunlarda ana dili İngilizce olan kişilerle birebir iletişimdesinizdir. Üstelik oyunun heyecanı, kelimeleri ve cümleleri daha hızlı hatırlamanızı sağlayacaktır. İngilizce oyunlar sayesinde keyifli vakit geçirirken kelimelerin ve yapıların farklı kullanımlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu da size farklı bakış açıları kazandıracaktır.

Kişiye özel İngilizce öğrenme planınızı nasıl oluşturabileceğiniz konusunda size birkaç püf nokta verdik. Şimdi gelin bir İngilizce çalışma planı örneği ile bakalım. Diyelim ki sabah 8 ve akşam 5 saatleri arasında çalışıyorsunuz. Evde İngilizce öğrenme macerasına atıldınız. Bu ilk başta gözünüzü korkutabilir. Çünkü elinizin altında çok fazla kaynak ve çok fazla karmaşık bilgi mevcut. Bu karmaşada kaybolmamak için programınızı kişiselleştirin. Size uygun saatlerde, size uygun konuları çalışın. Kimse sizi zorlamıyor. Kimse size bir şey dayatmıyor. Bu yüzden programınızı daha da eğlenceli hale getirin. Gelin birlikte evde en iyi İngilizce öğrenme programı hazırlayalım!

 

PazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar
08:00-17:00

İş

08:00-17:00

İş

08:00-17:00

İş

08:00-17:00

İş

08:00-17:00

İş

10:00- 12:00

Altyazılı film izleme

Tatil
19:00-20:00

“Simple Past Tense” Konu Çalışması

20:00-21:00

Duyguları Anlatan Kelime Çalışması

İstediğim Bir Saatte Dikkatle Dinleyerek Alt Yazılı Film İzleme18:30-20:30

En Sevdiğim Şarkının Sözlerini Araştırma

Tatil
(Kelime Pekiştirme)
Sabah İzlediğim Filmdeki Kelimeleri Pekiştirmeİstediğim Bir Saatte İngilizce Oyun Oynama

En İyi İngilizce Öğrenme Programı Konuşarak Öğren’de!

Konuşarak öğren, kişiye özel programlar ile size yardımcı olacak. Konuşarak Öğren ailesine katılıp ana dili İngilizce olan eğitmenlerimizle birebir görüşürsünüz. Bu sayede eğitmenlerimiz eksiklerinizi tespit edip onları tamamlamanıza yardımcı olur. Birebir yapacağınız görüşmeler size uygun saatlerde gerçekleştirilir. Böylelikle günlük planınızı bozmak zorunda kalmazsınız. Eğitmenlerimizin de desteğiyle kişiye özel çalışma planı oluşturarak İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Hangi günlerde hangi konuları çalışacağınızı profesyonel rehberlerimizle belirleyebilirsiniz. Konuşarak Öğren ile İngilizce öğrenme programı hazırlamak ve bu programa uymak çok kolay!

Sıkça Sorulan Sorular

İngilizce konuşurken çekiniyorum, ne yapmalıyım?

Öncelikle şu anda bir yabancı dil öğrendiğinizi unutmayın. Yani bu dilin konuşulduğu bir ailede büyümediniz. Toplum içerisinde kendinizi bu dille ifade etmediniz. İngilizce öğrenme girişiminde olmanız bile başlı başına takdir edilesi. Daha önceden alışkın olmadığınız bir alana giriyorsunuz. Bu yüzden hatalar yapmanız çok normal. Bu hatalar sayesinde eksiklerinizi görüp tamamlayacaksınız. Bunun için zaman gerekli. Hata yapmaktan korkarsanız eksiklerinizi de göremezsiniz. Haliyle onları tamamlayamazsınız da. Bu yüzden ilk önce bu işe giriştiğiniz için kendinizi takdir edin. Sonra da hata yapmaktan korkmayın ki ilerleyebilesiniz.

Ezberim çok kötü, bir türlü kelime ezberleyemiyorum. Bunu nasıl çözerim?

İşte, tam da bu yüzden müzik ve filmlerle süreci eğlenceli hale getirmelisiniz. Çünkü asıl yapmanız gereken ezberlemek değil, öğrenmek. Ezberlediğiniz kelimeleri unutabilirsiniz. Ancak altını doldurarak öğrendiğiniz bir kelimeyi unutmanız imkansız. Hele ki bir de tekrar yaparak pekiştiriyorsanız. Bu yüzden kelimeleri ezberlemeye değil, öğrenmeye çalışın.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.