İngilizce Öğrenmek İçin En İyi Netflix Dizileri


İngilizce öğrenirken yapmamız gereken ilk ve en önemli şey, İngilizce’ye olabildiğince maruz kalmak ve günlük hayatımızın içine dahil edebilmektir. Bunu yapmamızın en etkili yollarından biri de hiç kuşkusuz dizi izlemekten geçiyor.

 Dizi izlemek denilince akla gelen en popüler oluşumlardan biri olan Netflix’de sayısız dizi yer almaktadır. Bu dizileri izlerken dilerseniz İngilizce altyazı seçeneğini de kullanarak İngilizce cümleleri dinleme ve okuma olasılığına da aynı anda erişebilirsiniz. İlgi alanınıza göre dilediğinizi seçerek İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. İşte karşınızda İngilizce öğrenmenize yardımcı olabilecek Netflix dizileri…

Aksiyon Dizileri

The Defenders 

IMDb: 7.3

Uğursuz bir komplonun New York City’yi tehdit etmesi sonucunda Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage ve Iron Fist ortak düşmana karşı güç birliği yaptığı bu dizide, bol bol aksiyon yüklemesi yaşarken aynı zamanda heyecan anında kullanılan İngilizce cümle kalıpları ve terimlere de tanıklık edebileceksiniz. 

Seven Seconds 

IMDb: 7.7

15 yaşındaki Afroamerikan bir gencin öldürülmesi sonucunda yaşanan olayların ele alındığı diziyi eğer suç ve aksiyon dizilerini seviyorsanız rahatlıkla tercih edebilirsiniz.  

Kingdom 

IMDb: 8.3

Bu dizi her ne kadar aksiyon dizisi olarak nitelendirilse de, aynı zamanda bir ülkenin nasıl yönetildiğini ve ne zorlu şartlar geçirdiğini anlatan önemli bir dizidir. Hasta kral hakkında tuhaf dedikodular yayılmaya başlaması sonucunda veliaht prensin ülkenin kaderini değiştirdiği dizide, aksiyon dolu dakikalar geçirirken birçok farklı cümle kalıpları ve kullanım şekillerini de duymanız mümkün.

The Punisher 

IMDb: 8.5

Bir diğer aksiyon dizisi olan The Punisher ise, ailesinin cinayetinden sorumlu suçluları cezalandırmayı amaçlayan eski bir deniz piyadesinin geçirdiği ilginç mücadeleyi anlatmaktadır.  Konusu ve işleniş şekli nedeniyle çokça dikkat çeken bu dizi, İngilizce öğrenirken keyifli dakikalar da geçirmek isteyen herkes için ideal konumdadır. 

Korku Dizileri

Chilling Adventures of Sabrina 

IMDb: 7.7

Yarı insan ve yarı cadı Sabrina’nın maceralarının anlatıldığı bu dizi tür olarak korku dizisi olarak nitelendirilse de macera yüklü unsurları da bir arada barındırmakta ve İngilizce öğrenmek isteyenler için eğlenceli bir alternatif oluşturmaktadır

The Haunting of Hill House 

IMDb: 8.7

Netflix’in çokça izlenen ünlü dizisi, The Haunting of Hill House korku dizisi izlemek isteyenler için en başarılı olarak nitelendirilen alternatiflerdendir. Bu diziyi izleyenler gerginlikten tırnaklarını kemirirken aynı zamanda İngilizce anlama ve konuşma bilgisini de geliştirme fırsatını bulacak. 

Macera Dizileri

Lost in Space 

IMDb: 7.2

Yabancı bir gezegene zorunlu iniş yapan Robinsonlar’ın hayatta kalma mücadelesini anlatan dizi, hem macera dolu hem de bilim kurgu unsurları nedeniyle İngilizce öğrenmek isteyenlere çok farklı türde kelimeler öğrenme imkanı sunmaktadır.

The End of the F***ing World 

IMDb: 8.1

Çizgi romandan uyarlanan bu kara komedi dizisinde, yeniyetme bir psikopat ile maceraya aç bir asi kızın başından geçen talihsizliklerle dolu olaylar zinciri anlatılmaktadır. Üstelik bu dizi de diğer Netflix dizilerine kıyasla bölüm süreleri açısından daha kısa olduğundan, sizler için güzel bir öneri olabilir, ne dersiniz? ☺

Suç Dizileri

Bodyguard 

IMDb: 8.2

Bodyguard dizinde, bir terör saldırısının engellenmesine yardımcı olan savaş gazisinin, olası bir felaketi engellemesi nedeniyle katıldığı savaşın en önemli destekçilerinden biri olan politikacıyı koruma görevine atanması anlatılmaktadır. Bu dizisi soluksuz izleyeceğinizin ve farkında olmadan birçok İngilizce kelime öğreneceğinizin garantisini size şimdiden veriyoruz. 

La Casa de Papel 

IMDb: 8.5

Bir suç dehası planını gerçekleştirmek üzere polisi ustalıkla yönlendiren sekiz hırsızın hikayesinin anlatıldığı dizi La Casa de Papel, ülkemizde en çok konuşulan Netflix dizilerinin başında gelmektedir. Bu diziyi izlerken keyif dolu dakikalar geçireceğinizi sizlere vaat ediyoruz, ancak dizinin ana dilinin İspanyolca olduğunu ve Netflix ayarlarınızla oynamanız gerektiğini hatırlatalım. ☺

Narcos 

IMDb: 8.8

Netflix’in ünlü ganster dizisi olan Narcos’ta, Kolombiya’nın şiddet dolu ve güçlü uyuşturucu kartellerinin gerçek hikayesini anlatılmaktadır. Bu diziyi izlerken gerçek hayattan kesitler izlediğiniz için genel kültürünüze katkı sağlamanızın yanı sıra suç dünyasında ilişkin kelimeleri de öğrenebileceksiniz. 

Animasyon Dizileri

BoJack Horseman  

IMDb: 8.6

Hem bir at hem de 90’ların favori komedi dizi yıldızının hikayesinin anlatıldığı BoJack Horseman dizisi, Netflix tarafından çekilen en ünlü animasyon dizilerinin başında gelmektedir. Üstelik animasyon dizileri, İngilizce öğrenenler için ilk etapta tercih edilebilecek dizi türlerindendir. 

Rick and Morty 

IMDb: 9.3

Parlak zekalı fakat alkolik bilim adamı Rick ile başka dünyalara ve alternatif boyutlara çılgın kaçamaklar yaparken yanına aldığı Morty’nin hayatının anlatıldığı Rick and Morty dizisi, hem kısa süreli olması hem de kullanılan kelimelerin rahatlıkla anlaşılması nedeniyle İngilizce öğrenenler tarafından rahatlıkla izlenmektedir. 

Fantastik Dizler

Lucifer 

IMDb: 8.2

Los Angeles’a yerleşip gece kulübü açan ve bir cinayet dedektifiyle ilişki kuran baş karakterin hayatının anlatıldığı Lucifer dizisi, Netflix’in en önemli fantastik dizi yapımlarındadır. 

Stranger Things 

IMDb: 8.8

Ufak bir kasabada küçük bir çocuğun kaybolması üzerine yaşanan olayların anlatıldığı bu dizide, hem fantastik, hem korku ögeleri bir arada harmanlanmaktadır. Üstelik ana karakterlerin çocuk olması nedeniyle bu diziyi alt yazı olmadan görece daha rahat anlayabilirsiniz.  

Dram, Gerilim ve Gizem Dizileri

13 Reasons Why 

IMDb: 7.8

Adından da anlaşılacağı üzere sırlar, yalanlar ve entrikalarla yüklü bir dizi olan 13 Reasons Why, hem popüler Netflix dizisi takip etmek hem gerilim dolu ögeler izlemek isteyenler ve bunları yaparken bir İngiliz edasıyla İngilizce konuşmak isteyenler için güzel bir öneridir.  

Orange is the New Black 

IMDb: 8.1

Emmy ödüllü dizi olan Orange is the New Black, eskiden işlediği bir suç yüzünden kadın cezaevine atılan kadının yaşadıklarını anlatan sarsıcı bir dizidir. 

Mindhunter 

IMDb: 8.6

1970’lerin sonunda iki FBI ajanının, cinayet psikolojisini araştırarak ve tamamıyla gerçek canilerle yakınlık kurarak suç bilimine kazandırdıkları katkıların anlatıldığı Mindhunter dizisini izlerken İngilizce aksan kullanımlarını keşfetmenizin yanı sıra, suç ve polisiye ile ilgili İngilizce pek çok kelime öğrenme fırsatına sahip olacaksınız. 

House of Cards 

IMDb: 8.8

Siyasi iktidarı elde etmek için kapalı kapılar ardında nelerin yaşandığına dair çarpıcı bir örnek sunan House of Cards, İngilizce siyasi terimler öğrenmek isteyenler için güzel bir dizi seçeneğidir. Ancak bu dizide ilgi çekici olan sadece İngilizce siyasi terimler değil; aynı zamanda insan psikolojisine sunulan bakıştır.  

Bilim Kurgu Dizileri

Maniac  

IMDb: 7.8

Annesiyle ilgili sorunları olan bir doktorun yaptığı ilaç deneyine katılan yabancıların yaşadıklarının anlatıldığı dizide, bilim kurgu ögeleri ön plana çıktığından bu diziyi izleyenler günlük hayatta kullanabilecekleri kelimelerin yanı sıra, hayal güçlerine de katkı sağlayacak İngilizce kelimeleri öğrenmektedir. 

Altered Carbon 

IMDb: 8.1

Buzda geçen 250 ardından yeni bir vücutta hayata dönen bir mahkumun özgürlüğünü kazanmak için gösterdiği çabanın anlatıldığı Altered Carbon, bilim kurgu, macera ve suç türlerinin bir arada harmanlandığı bir dizi türüdür. Bu diziyi izleyenler sadece bilim kurguya ait kelimelerden ziyade, insan hayatına dair pek çok İngilizce yapıyı keşfedebilmektedir. 

Sense8 

IMDb: 8.3

Matrix ve Babylon 5’ın yaratıcılarının elinden çıkan bu dizi gerilim ile bilim kurgunun ustaca harmanlandığı bir türdür. Telepati yoluyla birbirlerinin hayatını yaşayabilen sekiz kişinin hikayesinin anlatıldığı Sense8’i izlemenin en keyifli yanlarından biri de sekiz kişinin hayatını izlerken aslında sekiz farklı İngilizce dizi izleme keyfini yaşıyor olmaktır. 

Dark 

IMDb: 8.7

Bir çocuğun kaybolması üzerine hummalı bir çalışmanın başlatılması sonucunda üç kuşağı kapsayan bir ailenin hayatını değiştiren sırların açığa çıktığı Dark dizisi, hem popüler kültürü takip etmek hem de İngilizce öğrenmek isteyenler için önereceğimiz bir dizidir. 

Black Mirror  

IMDb: 8.8

Bu bilimkurgu dizisi, insanlığın icatlarının hayatlarımızda ne gibi olumsuz etkilere sahip olabileceğini gözler önüne seren çarpıcı bir distopya örneğidir. Hem İngilizcenizi hem de genel kültürünüzü eş zamanlı olarak geliştirmek istiyorsanız, Black Mirror dizisi sizin için biçilmiş kaftan.  

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

İngilizce Geliştirmek İçin Filmler!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar