İngilizce Öğrenmeye Nereden Başlayacağını Bilmeyenler İçin Hayat Kurtaran Tavsiyeler


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizce bilmenin önemi gün geçtikçe artmakta ve öğrenmek isteyenlerin sayısı da buna bağlı olarak yükselmektedir. Birçok insan İngilizce öğrenmeye başlayıp gelişimini tamamlamadan vazgeçiyor. Bunun sebepleri kişiden kişiye değişir fakat genel olan nedenler de vardır. Zaman kısıtlılığı, İngilizcenin zor gelmesi, gelişimlerini fark edememe, nasıl İngilizce öğreneceğini bilmeme gibi sebepler bunlardan birkaçı. İngilizce öğrenmeyi bırakmayanların bir kısmı ise hala eksiklerinin olduğunu, konuşamadıklarını veya dili anlayamadıklarını ifade ediyor. Bunun nedeni ise çoğunlukla yanlış çalışma yöntemidir. Genel olan başka bir neden de insanların dil öğrenirken nereden başlayacağını, nasıl ilerleyeceğini bilememesi. Bu yüzden çoğu kişi bir rehbere ihtiyaç duyar ve dil kursları, özel ders gibi şeylere yönelir. Eğer İngilizce öğrenmeye ilk kez veya yeniden başlamak istiyorsanız ya da İngilizce öğrenme sürecindeyseniz bazı tavsiyelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu konuda sizlere yardımcı olabilmek için bazı tavsiyeler derledik.

İngilizce Öğrenmeye Nereden Başlayacağını Bilmeyenler İçin 5 Önemli Tavsiye

1. Motivasyonunuzun Farkında Olun

İngilizce öğrenirken hangi amaçla, ne için öğrendiğinizi bilmek öğrenme isteğinizi diri tutan en önemli nedendir. Bunun  yanında, İngilizce öğrendikten sonra dili hangi alanlarda kullanacağınızı bilmeniz çalışma yönteminizi bulmanızı kolaylaştıracaktır. İngilizcenin size nerede, ne için ve ne zaman lazım olacağı öğrenme sürecinizde daima aklınızda olmalıdır.

2. Beceri Sıralamasını Ayarlayın

Dilde dört ana beceri vardır: okuma, yazma, dinleme ve konuşma. Bu dört beceriden okuma ve dinleme algılayıcı beceri, yazma ve konuşma ise üretken beceridir. İngilizce öğrenmeye nereden başlayacağını bilmeyenler için bu dört becerinin sıralamasını bilmek çok önemlidir. Çocukluğumuzda ana dilimizi öğrenirken konuşmaya başlamadan önce bol bol dinleme yapmıştık. Yabancı dil öğrenirken de aynı şekilde ilk önce algılayıcı becerilerle işe başlamalıyız. Bunun için çok okumamız ve çok dinlememiz gerekir. İngilizceniz ilerledikçe yazma ve konuşma becerilerinizi de daha kolay geliştirebilirsiniz.

3. Küçük Adımlarla İlerleyin

Dil öğrenirken seviyenize göre kaynaklar okumanız ve dinlemeniz büyük önem taşır. Henüz A1 seviyesindeyken B1 düzeyi metinler gözünüzü korkutup motivasyonunuzu kırabilir. Bunun için daima kısa ve basit metinler seçmelisiniz. Okumak için İngilizce çocuk kitapları, internetten bulabileceğiniz kısa yazılar, cümleler sizin için destekleyici olacaktır. Dinleme için ise normal şarkılar ile çocuk şarkıları, çizgi filmler, kısa videolar öğrenmenize yardımcı olacaktır. Bunun yanında, ilk etapta uzun cümlelerle kendinizi sıkmamalısınız. Kısa cümleler, ifadeler ve kelimeler öğrenmenizi iyi yönde etkileyecektir.

4. En Sık Kullanılan İfadelerle Başlayın

Dilde kullandığımız bazı kelimeler, gramer yapıları ve ifadeleri günlük konuşmada daha sık kullanırız. Bu kelimelere ve ifadelere öncelik vermelisiniz. Mesela, günlük hayatta come (gelmek) fiili colloborate (işbirliği yapmak) fiilinden daha sık kullanılır. Bu nedenle daha önce öğrenilmesi doğru olacaktır. Bununla birlikte, eğer İngilizceyi özel bir nedenden dolayı -örneğin işiniz sebebiyle- öğrenecekseniz o işte kullanacağınız ifadelere öncelik vermeniz daha çok işinize yarayacaktır.

5. Gözlem Yapın

İngilizce konuşmaya ve yazmaya başlamadan önce çokça okuma ve dinleme yapmanız gerekecek. Bu süreç boyunca, özellikle ana dili İngilizce olanları izlerken çok iyi gözlem yapmalısınız. Daha sonra konuşmalarınızda gözlemlerinizden faydalanacak, taklit edecek ve dili daha rahat kullanabileceksiniz.

Konuşarak Öğren Dil Öğrenirken Yanınızda

Yabancı dil öğrenmek zaman zaman zorlu ve devamlılık gerektiren bir süreçtir. Bu sürecin başlangıcında ve devamında bir yol göstericiye ihtiyaç duymak normaldir. Konuşarak Öğren, blog sayfasıyla ve çevrimiçi dersleriyle yanınızda. Konuşarak Öğren’de uzman eğitmenler dil öğrenme sürecinizde size rehberlik edip ilgi ve ihtiyaçlarınıza göre dil seviyenizi hızlıca geliştirmenize yardımcı olur.

Sık Sorulan Sorular

İngilizce öğrenirken günde kaç saat çalışmalıyım?

İngilizce öğrenmeye başlayanlar için ortak bir merak konusu, ne kadar süre çalışmaları gerektiği. Gün içindeki boş vakitlerinize göre bu süreyi ayarlayabilirsiniz. Bunun yanında, İngilizceye ne kadar fazla maruz kalırsanız sizin için o kadar iyi olacaktır. Günde ortalama bir veya iki saati İngilizceye ayırmanız dil seviyenizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Günde ne kadar süre çalıştığınızdan daha önemli olan şey ise istikrarlı çalışmanızdır. Her gün mutlaka İngilizce ile haşır neşir olmanız, uzun süreler boyunca çalışmanızdan çok daha önemlidir.

İngilizce öğrenmeye nereden başlayacağını bilmeyenlere ders kitapları yardımcı olur mu?

Ders kitabı olarak kabul ettiğimiz coursebook’lar seviyelere göre ayrılır ve kendi içlerinde bir müfredatları vardır. Bu yüzden, öğrencilerin de istikrarıyla dil öğreniminde faydası paha biçilmez olur. Bahsettiğimiz kitaplardaki uygulamalar genel olarak sınıf ortamında öğrenmeye yöneliktir fakat tek başına veya küçük grupla öğrenmeye de birçok faydası dokunacaktır.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.