İngilizce Öğrenmenin En Kolay 11 Yolu:Bu Yöntemlerle Eğlenerek Öğrenin


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

“İngilizce öğrenmek istiyorum.” Bu cümleyi çevrenizde en az birkaç kişiden duymuş olmalısınız. Çümkü birçok insan farklı nedenlerle İngilizce öğrenmek veya mevcut bilgisini geliştirmek istiyor. Ancak bunu yaparken nispeten daha kolay ve keyifli yolları da doğal olarak öğrenmek istiyor. Biz de sizlere bu yazımızda daha kolay bir şekilde İngiizce öğrenmenize yardımcı olacak birkaç faydalı yöntemden bahsettik. Bu öneriler öğrenme sürecini ne kadar kolaylaştırsa da siz düzenli ve disiplinli bir şekilde çalıştığınızda işe yaracaklardır. Dolayısıyla size keyifli gelen birkaç yöntemi düzenli olarak uygulamanız amacınza ulaşmanızı sağlayacaktır.

IPA/Fonetik Çalışın

IPA:  International Phonetic Alphabet (Uluslararası Fonetik Alfabe)

İngilizcede, alfabede 26 adet harf bulunmaktadır. Ancak bu harfleri kullanarak çıkarılan ses sayısı 44’tür. Yukarıda yer alan tabloda bu 44 adet sesi görebilirsiniz. Fonetik sesleri öğrenmek Türkçe ve İngilizce arasındaki bazı farklılıklardan dolayı başlangıç için çok kolay olmayabilir. Bu konuda ücretsiz şekilde faydalanabileceğiniz pek çok video ve kaynak vardır. Özellikle videolardan faydalanmak bu anlamda oldukça faydalı ve etkilidir. Sesleri öğrendiğinizde İngilizce konuşmak ve anlamak konusunda oldukça hızlı bir gelişim gösterebilirsiniz. Hem konuşulanları daha iyi anlayabilecek hem de kendiniz konuşurken telaffuzunuzda ciddi bir fark olduğunu göreceksiniz. Ayrıca bu gelişimi görmek için sürekli veya yoğun olarak fonetik çalışmanız gerekmez. Seslere belli düzeyde hakim olmak ve belli aralıklarla tekrar etmek İngilizce öğrenme sürecinizi çok olumlu yönde etkiler. İngilizce öğrenmek, doğru telaffuz ve iyi bir konuşma için uluslararası fonetik alfabeyi öğrenmek oldukça önemlidir.

İlgi Duyduğunuz Alanlara Yönelik İngilizce İçerikleri Keşfedin

İlgi duyduğunuz veya sevdiğiniz bir işi yapmak her zaman daha keyiflidir. Her ne yaparsanız yapın, zor veya zahmetli bile olsa bu durumlar sizi pek de rahatsız etmez veya o işi yapmaktan alıkoymaz. Konu bir dil öğrenmek olduğunda da bu durum özellikle geçerlidir. Merak ettiğiniz bir konuda edindiğiniz bilgiler  her zaman daha kalıcı olur. Eğer sizde merak duygusu uyandıran konularda olan içeriklere yönelirseniz, İngilizce öğrenmek sizin için hiç olmadığı kadar kolaylaşacaktır. Örneğin bilime merakınız varsa, bu alanda içerik üreten Youtube kanallarını, blogları veya dergileri takip edebilirsiniz. Öğrenme aşamasında olduğunuz için yazılan veya konuşulan her şeyi anlamayabilirsiniz. Ancak zaman geçtikçe duyduğunuz ilgi ve düzenli çalışma sonucunda konuşulan veya yazılan cümleleri daha iyi anlamaya başlaycaksınız.

Mobil Uygulamaları Kullanın

Pek çok insan İngilizce öğrenmek için ücretsiz kaynaklara başvurmayı tercih eder. Mobil uygulamaları bu ücretsiz kaynaklar arasında en popüler olanlardandır. Ücretsiz olmaları dışında ulaşılabilirlik ve pratiklik gibi diğer avantajları da söz konusudur. Duolingo benzeri birçok kişinin tercih etti uygulamaları kullanarak İngilizceyi hem ücretsiz hem de oldukça kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. İngilizce öğrenmek için mobil uygulamaları tercih etmenin diğer avantajları ise aşağıdaki gibidir: 

 • Maliyetsiz veya çok az maliyetli olması mobil uygulamalar üzerinden İngilizce öğrenmenin  ilk ve en öne çıkan faydasıdır. 
 • Kaynak çeşitliliği ise bir diğer avantajlı olan noktadır. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz birçok farklı mobil uygulama bulunur. Sizin için daha uygun ve verimli olacağını düşündüğünüz uygulamayı seçebilirsiniz. 
 • Son olarak değineceğimiz avantajlı yönü ise zamandır. Bir kursa gitmek ve tekrar evinize dönmek için harcayacağınız tüm zaman size kalır. Bu sayede daha fazla zamana sahip olabilir ve etkili bir biçimde kullanabilirsiniz.

Oyun Oynayın

Online veya video oyunlar oynamak İngilizce öğrenmenin hem kolay hem de çok eğlenceli bir yoludur. Oyunlardaki hikayeler, yönergeler ve oyun içerisinde yabancı kişilerle sohbet etmek İngilizce öğrenme sürecinde büyük bir fayda sağlar. Ayrıca yazılı veya sözlü olarak İngilizce pratiği yapmak için de uygun bir ortamdır. İngilizce video veya online oyunlar arkadaşlarınızla veya tek başınıza eğlenceli vakit geçirebileceğiniz oldukça pratik bir yoldur. Keyifli bir şekilde vakit geçirirken İngilizce öğrenmek için özellikle hikayeli tarzda olan oyunları tercih edebilirsiniz. Bu sayede daha çok İngilizce içeriğe maruz kalabilirsiniz. 

İngilizce Alt Yazılı Dizi-Film İzleyin

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Hiç İngilizce temeliniz yoksa, sadece dizi-film izleyerek tamamen öğrenmek mümkün değildir. Ancak yazımızda bahsettiğimiz diğer yöntemlere ek olarak bu öneriyi de uyguladığınızda öğrenme sürecindeki olumlu ve büyük katkısını bire bir deneyimleyebilirsiniz. Tabi ki Türkçe altyazı ile yabancı dizi-film izlemenin çok büyük bir faydası olmayacağını da belirtmek gerek. Önemli olan, anlamasanız bile İngilizce altyazı ile izlemenizdir. Dilerseniz altyazı olmadan içeriği takip etmeyi de deneyebilirsiniz. Başlangıç aşamasında belki sadece söylenilen kelimeleri anlayacaksınız. Ancak zamanla duyduklarınız daha anlaşılır hale gelecek ve dizi-film izlemekten de daha büyük bir keyif alır hale geleceksiniz. Yabancı dizi-film izlemenin bir diğer faydası da genel kültür anlamında size katkıda bulunmasıdır. En genel anlamda Amerikan ve İngiliz kültürü hakıında birçok bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca dizi-film izlereken oldukça keyifli bir şekilde vakit geçirebilirsiniz. İngilizcenizi öğrenmek ve geliştirmek için dizi önerilerinden ilginizi çekenleri inceleyebilir ve hemen İngilizce öğrenme serüveninize eğlenceli bir başlangıç yapabilirsiniz. Ayrıca aşağıda yer alan dizi önerilerini de göz atabilirsiniz. 

 • The brooklyn nine-nine
 • Breaking bad
 • The office
 • How I met your mother
 • Friends
 • Glee
 • The big bang theory
 • Modern family
 • Prison break 

Talk Show İzleyin

İngilizceyi kolay bir şekilde öğrenmek için yapabileceğiniz en etkili şey, bol miktarda maruz kalmaktır. Talk show izlemek de dinleme pratiği yapmak için tercih edebileceğiniz oldukça eğlenceli programlardır. Samimi ve günlük bir sohbet havasında geçen talk showlar İngilizce’nin gerçek ve işlevsel kullanımını en net görebileceğiniz formatlar arasındadır. Aynı zamanda oldukça eğlenceli ve sohbet havasında geçen talk showları izlemesi de çok keyiflidir. Yurt dışında yaşamadığınız veya çalışmadığınız sürece bu programlarda geçenler kadar günlük ve keyifli sohbetler dinlemek oldukça zordur. Ancak bu programlar Youtube veya benzeri diğer online platformlar üzerinden ücretsiz bir şekilde erişebilir durumdadır. Dolayısıyla dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerde programları dinleme ve izleme imkanınız bulunur. İngilizce öğrenmek dışında talk showlar size pek çok alanda fayda sağlar. Örneğin yoğun olarak Amerikan ve İngiliz kültürü hakkında bilgi edinebilirsiniz. Amerikan, İngiliz ve diğer daha az yaygın olan aksanları dinleme fırsatından faydalanabilirsiniz. Genel kültür anlamında kendinizi geliştirebileceğiniz birçok bilgi edinebilirsiniz. İngilizcenizi Geliştirebileceğiniz 6 Yabancı Talk Show Programı önerisi ile bu konu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

Uyumadan Önce Tekrar Yapın

Öğrendiğiniz bilgileri kalıcı hale getiren bir unsur da uykudur. Düzenli, programlı ve disiplinli bir çalışmanın yanı sıra düzenli uyku uyumak da öğrenme sürecinin çok önemli bir parçasıdır. Bu yüzden uyumadan belli bir süre önce gün içinde çalıştığınız konuları tekrar edebilirsiniz. Uyumadan önce okuduğunuz ve gördüğünüz bilgiler zihinde işlenmeye devam eder. Bu sayede siz de gün içindeki çalışmalarınızın karşılığını fazlasıyla alabilirsiniz.

Özet Anlatımları Tercih Edin

Özet anlatımlar hayat kurtarıcıdır. En kısa şekilde ifade etmek gerekirse A noktasından B noktasına en kısa ve pratik şekilde gitmenizi sağlarlar. Karmaşık gibi görünen pek çok konu daha kısa cümlelerle veya tablolu bir şekilde ifade edildiğinde daha akılda kalıcı hale gelir. Örneğin İngilizcede yer alan tüm zamanlara bir tablo halinde çalışmak oldukça kısa ve pratik bir şekilde öğrenmenize yardımcı olur. Tabi ki daha detaylı olarak da çalışmanız gerekir. Ancak genel kurallar ile ilgili unuttuğunuz bir nokta olduğunda, bu tabloya bakarak hemen hatırlayabilirsiniz. Özet şeklinde olan bu kısa ama etkili notlarınızı çalışma masanıza veya sık görebileceğiniz bir alana asabilirsiniz. Bu sayede siz farkında olmadan bu bilgileri her gördüğünüzde zihninize daha kalıcı şekilde yer edebilir. Ayrıca çalışma motivasyonunuzu arttırmak için de bu notları görmeniz etkili olabilir. 

Feynman Tekniğini Uygulayın

Kolay İngilizce öğrenmek için başvurabileceğiniz en etkili yöntemler içerisinde Feynman tekniği olmazsa olmazdır. Temelinde basitlik olan bu düşünce 4 aşamadan oluşur. Tekniği ortaya atan kişi, bir konuyu anlamanın en iyi yolunun, onu en basit şekilde ifade etmekten geçtiğini savunur. Bunun için de ilk olarak bir konuyu anlamanıza yetecek kadar kapsamlı ancak sade bir açıklama yapmalısınız. İkinci aşamada bu açıklamanın zayıf yönlerini belirlemelisiniz. Üçüncü aşamada daha düzgün bir hale getirdiğiniz bu açıklamayı daha da basite indirgemeniz gerekir. En basit hali ile yaptığınız bu açıklamayı anlamak da son aşamadır. Feynman tekniği ile en karmaşık konuları bile en kolay ve hızlı bir şekilde anlayabileceksiniz. Bu sayede zaman yönünden  de tasarruf edeceğiniz için, daha kısa sürede daha fazla konuya çalışma imkanı bulabilirsiniz. Tekniğin sizin için bir diğer faydası da tekrar etme ihtiyacı duyduğunuz konularda kısa ve öz bilgiye ulaşmanızı sağlamasıdır. Feynman tekniği ile oldukça kolay yollardan İngilizce öğrenebilirsiniz. Oldukça faydalı ve etkili olan bu yöntemi sadece İngilizce için değil öğrenmek istediğiniz pek çok kavram veya konuyu öğrenmek iöçin de rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Sizi Motive Edecek Bir Amaç Edinin/Belirleyin

İngilizce öğrenme sürecinde pek çok insan neredeyse aynı düzeyde kaynak ve zamana sahiptir. Ancak buna rağmen herkes farklı sürelerde öğrenir. Dolayısıyla buradan öğrenme hızını etkileyen farklı bir etken olduğu sonucu kolaylıkla çıkarılabilir. İşte bu etken motivasyondur. Motivasyon hayatınızın her alanında olduğu gibi İngilizce öğrenirken de önemlidir. Eğer İngilizce öğrenmek için sizi yeterince motive eden bir hedefiniz varsa, süreç sizin için daha keyifli ve kolay geçecektir. Çalıştığınız sürede çoğu zaman en yüksek düzeyde verim alacak, bir konuyu öğrenmek ve yenisine geçmek için daha çok istek ve heyecan duyacaksınız.

Sizinle Aynı Amacı Paylaşan Arkadaşlar Bulmaya Çalışın

Sizinle aynı amacı paylaşan bir arkadaş edinmek de motive olmanızı sağlamak için etkili bir yoldur. Ayrıca motive olmanıza yardımcı olması dışında bilgi paylaşımı yapmanız için de oldukça  faydalıdır. İngilizce öğrenmek isteyen bir arkadaş edindiğinizde ve beraber bu sürece başladığınızda ortak gündemimiz İngilizce olacaktır. Bu sayede İngilizce yavaş yavaş hayatın içinde daha çok yer edinecektir. Bu durum motivasyonunuzu isteğinize çalışma düzeninizi olumlu etkileyecektir. Hayatınızda daha çok yer kaplayan İngilizceyi çoğu zaman farkında bile olmadan öğrenmiş olacaksınız. Ayrıca çeşitli nedenlerle çalışma motivasyonunuz olmadığında, size destek olan ve teşvik eden bir arkadaşınızın olması size avantaj sağlar.

Konuşarak Öğren’de Daha Keyifli ve Kolay Bir Şekilde İngilizce Öğrenin

Konuşarak Öğren, keyifli bir şekilde İngilizce öğrenmek ve nitelikli bir eğitim almak isteyen kişilerin ilk tercihi oluyor. Amerikalı uzman eğitmenlerin kişinin seviyesine uygun şekilde tasarladığı eğitim programları ile öğrenme süreci çok keyifli bir hale getirir. Ayrıca ana dili İngilizce olan eğitmenler ile konuşma pratiğiniz de en etili şekilde yapabilirsiniz. Online İngilizce kursları  her bireyin ihtiyacına ve zamanına uygun seçenekleri ile etkili ve kişiye özel eğitim programları sunar. Konuşarak Öğren’de nitelikli kaynaklar, alanında uzman eğitmenler ve her zaman ulaşılabilir olan kaynaklar ile etkili bir şekilde İngilizce öğrenmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

ÖZET
İngilizce öğrenmek için enkolay yöntemler nelerdir?

IPA/Fonetik Çalışın
İlgi Duyduğunuz Alanlara Yönelik İngilizce İçerikleri Keşfedin
Mobil Uygulamaları Kullanın
Oyun Oynayın
İngilizce Alt Yazılı Dizi-Film İzleyin
Talk Show İzleyin
Uyumadan Önce Tekrar Yapın
Özet Anlatımları Tercih Edin
Feynman Tekniğini Uygulayın
Sizi Motive Edecek Bir Amaç Edinin/Belirleyin
Sizinle Aynı Amacı Paylaşan Arkadaşlar Bulmaya Çalışın.

Evde İngilizce öğrenmek için ne yapmalıyım?
Evde İngilizce öğrenmek için yazıda geçen önerileri uygulayabilirsiniz. Ayrıca internette yer alan birçok ücretsiz kaynaktan etkili bir şekilde faydalanarak da evde İngilizce öğrenmek mümkündür.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.