İngilizce Öğrenmenin Zorlukları ve Bunları Aşma Yolları


Eğer siz de İngilizce öğrenmek denildiğinde geriliyorsanız, bunu nasıl başaracağınızla ilgili kafanızda türlü sorular dönüyorsa ya da dil öğrenmeyi seviyor ama bunu daha pratik ve zevkli bir hale dönüştürmek istiyorsanız bu yazımızda aklınızdaki pek çok sorunun cevabını bulabilirsiniz. 

Yeni bir dil öğrenmek herkes için çok kolay olmayabilir. Özellikle farklı gramer yapısında bir dili öğrenip konuşmaya başlamak çoğu insan için uzun zaman alabilen bir şey. İngilizceyi öğrenmeye başlarken sizi zorlayabilecek durumların neler olduğunu ve bu durumlarda ne gibi çözümler üretebileceğinizi gördüğünüzde artık siz de çalışmaya can atar hale geleceksiniz.

 

Çalışmaya Ayırılan Zaman

Yabancı dil öğrenmek için günlük işlerinizden vakit ayırıp bir dil kursuna veya özel eğitime (internet, özel ders v.b) gidiyor olabilirsiniz. Sadece ders saatlerinde İngilizce çalışmak belki günlük hayatta insanlarla kısa sohbetler veya alışveriş gibi kısa süreli ve az iletişimli bir hedefiniz varsa yardımcı olabilir. Fakat akademik İngilizce, profesyonel hayatta gerekli İngilizce veya yurtdışında yaşama, kendini anadilinde olduğu gibi İngilizcede de ifade etmek gibi hedefi olan kişiler için oldukça zor olabilir. Süreç uzadıkça motivasyon azalması ve galiba öğrenemeyeceğim kuruntusu baş gösterebilir.  Bu sıkıntıyı aşmanın yolu İngilizceye daha fazla vakit ayırmak olacaktır. Fakat bunu eğlenceli bir hale getirmek ve İngilizce öğrenmeyi sadece ders çalışmak olarak görmemek gerekir.

Kendi kendinize, iç sesinizle İngilizce konuşun;

Günlük işlerinizi planlarken, örneğin akşam yemeğinde ne yiyeceğinize karar verirken iç sesinizle İngilizce konuşun. Hayal kuracaksanız İngilizce kurmayı deneyin. Kısacası kendinizi İngilizce düşünmeye zorlayın. Eğer cümle içinde henüz bilmediğiniz bir kelime varsa bunu Türkçe söyleyip, cümleye İngilizce devam edin. Doğrusunu öğrendiğinizde bu cümleyi tekrar İngilizce kurun.

Bol bol İngilizce okuyun ;

Sadece ders kitaplarını değil, sevdiğiniz konular hakkındaki okumaları da İngilizce yapmayı deneyin. Örneğin spora meraklıysanız ya da popüler kültüre, İngilizce gazeteler veya internet sayfalarından spor ya da magazin sayfalarını İngilizce okuyun. Ne kadar yararlı bir aktivite olduğunu zamanla göreceksiniz.

İngilizce Dinleyin ;

Tv izlerken ya da radyo dinlerken İngilizce kanalları tercih edin. Böylelikle İngilizce kelimelerin doğru telaffuzunu duyacak ve yeni dilinize hakim olacaksınız. Fim izlerken imkanınız varsa alt yazı seçeneği olarak İngilizceyi seçebilirsiniz. Yazılışlarını görerek bir dili dinlemek ona daha kısa sürede hakim olmaya başlamanızı sağlayacaktır. 

Performansınızı takip edin;

Şayet bir dil kursuna gidiyorsanız veya özel eğitim alıyorsanız öğretmen veya kurumunuzdan aylık ya da üç aylık zaman dilimlerinden birinde ilerleme raporunuzu talep edin. Bu sizin İngilizce öğrenmenizdeki gelişmenizi takip etmenize ve aynı zamanda motivasyonunuzu arttırmanıza oldukça yarar sağlayacaktır.

Dil Yapısı

İngilizce Hint Avrupa dil ailesinden bir dil iken Türkçe Ural Altay ailesindendir. Bu da sözcük yapısı ve gramer anlamında iki dil arasında birçok fark olmasına ve İngilizce öğrenirken herhangi bir Avrupalıya göre çok daha fazla zorlanmamıza neden olabilir. Bu sorunu çözmek için ilk olarak İngilizce harflerin nasıl okunduğunu öğrenmelisiniz. İngilizce, pek çok dil gibi yazılışı ile okunuşu farklı olan bir dildir. Daha sonra da gramer konusuna vakit ayırmak gerekecektir.

Sürekli tekrar;

Bilgilerinizi tekrar etmek konuya hakimiyet için çok önemlidir. Ders kitaplarından veya internet sitelerinden bulabildiğiniz gramer testlerini çözmek ve sürekli okuma yapmak konu hakimiyeti için çok önemlidir.

Hedef belirlerken akılcı olun;

İngilizce kelimeleri bir anda ezberlemek mümkün değildir. Hatta öğrenmeye başlarken bir anda kendimiz zorlamak tam tersi etki yapabilir ve İngilizce çalışmak bir süre sonra sıkıcı bir hal almaya başlayabilir. Bu yüzden kendinize akılcı hedefler koymaya çalışın. Örneğin her gün 5 yeni kelime öğreneceğim gibi. Bir sözlük alın ve sabırlı olun.

Motivasyon;

İngilizce öğrenmeyi neden istiyorsunuz? Bu soruyu kendinize sorun. Kariyerinizde ilerlemenize yardımcı olacak, öğrenim hayatınızda yeni bir kapı açacak veya yeni bir ülkede yaşamaya karar vereceksiniz. Bu motivasyonların sizi heyecanlandırıp mutlu hissettirmesine izin verin.

Başarabilirsiniz;

Çoğu insan yaşını öne sürerek İngilizce öğrenemeyeceğini ve yeni bir dil öğrenmek için erken yaşlarda eğitime başlamak gerektiğini düşünür. Erken yaşlarda dil öğrenmek tabii ki çok daha kolay  gelebilir fakat unutmayın bilhassa İngilizce gibi tüm dünyada kullanılan bir dili öğrenmek için bir yaş sınır yoktur. Hangi yaşta olursanız olun, gerçekten isterseniz sistemli bir çalışma ile başarabilirsiniz. Hele ki günümüz teknolojisi ve yeni eğitim yöntemleri ile kesinlikle yapabilirsiniz.

Hata yapmanıza izin verin;

İngilizce öğrenmeye başlayanların en büyük sıkıntılarından biri İngilizce konuşurken hata yapabileceği ve bu yanlışlarından dolayı utanacağı korkusudur. Pratik yapmadan İngilizce veya herhangi bir yabancı dil konuşmak, öğrenmek neredeyse imkansızdır. Birçok öğrenci bildiği konularda dahi eksik veya yanlış telaffuz edebileceği korkusu ile konuşma ve pratik derslerinde çekingen davranmayı tercih edebiliyor. Oysa hata yapmak, eksiklerimizi görmek doğrusunu öğrenmek için harika bir fırsattır. Unutmayın, eğer bir kurs veya sınıf ortamındaysanız zaten herkes sizin gibi öğrenmek için orada bulunuyor. Özel veya çevrim içi bir derste iseniz de zaten eğitmen bu hataları görüp düzeltmek için orada bulunuyor.

Profesyonel Yardım Alın;

Özellikle gramer ve sözcük yapısı, zamanlar gibi konularda anadili İngilizce olan dil eğitiminde öğrenim görmüş eğitmenlerden yardım almak dil eğitiminde oldukça önemli ve kolay bir yol. Bütçenize göre bir dil okulu veya özel bir eğitmen ya da uzaktan eğitim veren internet siteleri sizlere yardımcı olacaktır.

Belki de artık düşünmeyi bırakıp harekete geçmenizin vakti gelmiştir. Teknoloji sayesinde pek çok imkan elinizin altındayken İngilizceyi öğrenmeyi artık daha fazla ertelemeyin. Hemen şimdi Konuşarak Öğren‘i ziyaret edip, arzu ederseniz alanında uzman ve ana dili İngilizce olan eğitmenlerimizden destek alabilirsiniz. Üstelik Skype üzerinden, size uygun olan vakitlerde. 

Bu yazıları da okumak isteyebilirsiniz:

Yeminli Tercüman Nasıl Olunur?

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar