İngilizce Öğrenmeye Yardımcı En Eğlenceli Çizgifilmler


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Birçoğumuz çizgi filmlerle büyümüş olmakla kalmayıp hala çizgi film izlemeye devam ediyoruz değil mi? Animasyonlar, kocaman kafalı karakterler, sevimli ve komik diyaloglar hepimizi çocukluktan itibaren cezbediyor. Hepimizin gülümseyerek izlediği çizgi diziler ve filmler elbette var, hatta yetişkinler için yapılan çizgi diziler de var. Bir süreliğine çizgilerin ve sevimli hayvanların dünyasına dalmak hepimizi eğlendiriyor tabii ki. Birçok platformda ulaşılabilir olan bu çizgi filmlerden farklı amaçlar konusunda yararlanmak da mümkün. 

Çizgi filmler sayesinde İngilizcenizi ilerletmek mümkün! Nasıl ve neden? Genelde çocuklara hitap eden çizgi filmler, çocuk seviyesinde diyaloglara sahiptir, karmaşık cümleler ve nadir kullanılan kelimelere pek rastlanmaz. Tonlamaları da oldukça dikkat çekicidir ve tane tane konuşulur. Ayrıca, genelde sıralı, düzgün cümleler kurulur. Kısacası yalın bir dile, üsluba ve kullanışlı kelimelere sahiptir çizgi filmler. Seviyeniz ilerledikçe daha kompleks cümlelere sahip olan yetişkinlere yönelik çizgi filmlere geçebilir böylece her aşamada çizgi filmlerin faydasını görebilirsiniz.

Basit ve temel düzeyde cümle kurmayı öğrenebileceğiniz gibi çocuklara sayıları, resimleri ve hayvanları öğretmek amacıyla yapılan çizgi filmlerden de kelime bilginizi genişletebilirsiniz. 

Süreleri de genelde filmlerden ve dizilerden kısa olan çizgi filmleri izlerken sıkılmazsınız. Hem de isterseniz çizgi filmleri, asıl hayranı olan çocuklarla izleyip daha neşeli dakikalar geçirebilirsiniz, çocukların da İngilizceye olan aşinalığını arttıracak en iyi yol olacaktır bu.

Şimdi sizi hem eğlendirecek hem de İngilizcenizi geliştirecek bu eğlenceli çizgi filmlere ve bunlara nasıl ulaşabileceğinize bir göz atalım isterseniz!

Peppa Pig

Küçük tatlı domuzcukların günlük yaşamlarını konu alan bu çizgi dizi, oldukça basit düzeyde cümlelere ve kelimelere yer verir. Küçük çocuklarla da izleyebileceğiniz bu çizgi dizi, İngilizceyi yeni öğrenen yetişkinler için de faydalıdır. Süresi 18 dakikadır. Programı alt yazısı seçeneğiyle de bulabilirsiniz.  Peppa Pig dizisini Netflix ve Youtube’dan izleyebilirsiniz.

 

Mickey Mouse Clubhouse (Mickey Fare’nin Kulüp Evi)

Disney’in yıldızlarından olan Mickey Fare’nin bu çizgi dizisi basit olayları anlatmakta olup yaklaşık 35 dakika sürmektedir. Küçük çocuklarla izlemek için ideal birprogramdır çünkü eğitici ve öğretici konulara da değinmektedir. Çocuğunuz veya kardeşiniz ile birlikte eğlenerek İngilizce öğrenmek isterseniz asla kaçırmayın! Ayrıca bölüm sonlarında, bölümde geçen kelimelerin tekrar seslendirilmesi telaffuzu kavramanızı kolaylaştıracaktır. Disney Junior’da bu çizgi diziye ulaşabilir ve keyifle izleyebilirsiniz.

Limon ile Zeytin: Eğlenceli İngilizce

Hepimizin bildiği Limon ile Zeytin’in bu mini çizgi dizisi 10 dakikalık 3 bölümden oluşmaktadır. İngilizce öğretmek amacıyla yapılmış dizi, öğretmek istediği kelimeleri sık sık yazılı ve sözlü olarak tekrar ediyor. Daha sonra da sizin tekrar etmenizi istiyor. Çocukların da izleyebileceği bu çizgi diziye, Limon ile Zeytin Youtube kanalından ulaşabilirsiniz.

Pepee

Son zamanlarda çocukların favori haline gelmiş bu çizgi diziyi İngilizcenizi ilerletmek için izleyebilirsiniz! Eğitici olması sebebiyle çocuklara da yönelik olan çizgi dizinin İngilizce bölümlerine Pepee Kids adlı Youtube kanalından ulaşabilirsiniz. Bölümler 10’ar dakika olup isterseniz altyazılı izleme seçeneğinizde mevcuttur.

Dora The Explorer (Kaşif Dora)

Maymunuyla birlikte yeni keşifler yapan Dora’yı anlatan bu çizgi dizi, temel düzeyin biraz ilerisinde bir İngilizce seviyesine sahip olanlar için kaçırılmaması gerekir. İnteraktif olmayı da amaçlayan dizi yaklaşık 25 dakika sürüyor. Netflix ve Youtube üzerinden Dora The Explorer dizisine ulaşabilir ve keyifle izleyebilirsiniz.

Arthur

Çocukların okulda yaşadığı problemlere değinmek amacıyla yapılan bu çizgi dizi de ileri seviyede İngilizce içeren çizgi diziler arasında yer alıyor. Başlangıç seviyesini aşmış biriyseniz ilerlemenize çok katkısı olacaktır. Dizi, içinde çeşitli kelimelerin kullanıldığı basit ancak yoğun diyaloglar içeriyor ve doğru telaffuza önem veriliyor. Yaklaşık 25 dakika süren Arthur’un orijinal İngilizce  bölümlerine Youtube üzerinden ulaşabilirsiniz.

Şirinler (Smurf)

Günümüzdeki çoğu yetişkinin çocukken ki favori çizgi filmi: Şirinler! Başlarında Şirin Baba adında akıllı bir liderin yer aldığı bir grup şirinin Gargamel’e karşı verdiği savaşı anlatıyor. Eğitici olmayı da amaçlayan Şirinler dizisinin İngilizcesi gündelik olup telaffuzları gayet nettir. Her bölümünün 13 dakika sürdüğü Şirinler’e, The Smurfs Official Channel kanalından ulaşmanız mümkün.

 

Martha Speaks  (Martha Konuşuyor)

Martha Speaks’in baş kahramanı Martha adında küçük bir köpektir. Konuşma yetisine sahip olan bu sevimli köpek, her bölüm anahtar kelimelerle örneklendirilen belli bir konuda maceralar yaşar. Kullanılan kelimeler her bölümün başında ve sonunda anlatılır, cümlelerle örneklendirilir. Başlangıç seviyesinde olanlar için ve İngilizce öğrenmek isteyen çocuklar için idealdir. PBS Kids’ten Martha Speaks’e ulaşabilirsiniz.

Scooby-Doo

Hem yetişkinlerin hem çocukların favori çizgi dizilerinden en köpeklisi! Scooby-Doo adlı köpeğin ve canavar avcısı arkadaşlarının maceralarını anlatan bu çizgi dizi bol gizemli ve heyecanlı konseptiyle de sizi kendisine bağlayacaktır. Biraz ürkütü olabilecek bu çizgi diziyi 7 yaşından büyük çocuklarla birlikte izlemeniz de mümkündür. Dizinin İngilizce bölümlerine Youtube’dan veya Boomerang adlı çocuk kanalından ulaşabilirsiniz.

 

Doki Adventures

Doki’de aynı Martha gibi meraklı ve sevimli bir köpektir. Bu meraklı köpek tüm sorularının cevabını arkadaşlarıyla dünyayı dolaşarak aramaya koyulur. Doki de çoğu çizgi dizi gibi İngilizce öğrenmek için kaçırılmaz bir fırsat olmakla birlikte çocuklara da eğitici yanıyla hitap ediyor. Netflix’den Doki’ye ulaşabilir ve hemen maceralarına katılabilirsiniz!

Beat Bugs

Beat Bugs, bir evin bahçesinde yaşayan küçük bir böceğin maceralarını anlatıyor. Diyaloglar Amerikan aksanı ile evrilmiştir ve çeşitli şarkılarla harmanlanmıştır. Bu animasyonda İngilizce öğretecek en önemli iki kaynak diyaloglar ve şarkılardır. Dünya çapında ünlü olan parçaların da seslendirildği bu çizgi diziye Netflix’den ulaşabilirsiniz.

Word Girl (Kelime Kız)

İngilizce öğretme amacıyla yapılan bu çizgi dizide, süper kahraman bir kız kelimelerin gücünü kullanarak kötülerle savaşıyor. Her bölümde karakterlerin kullandıkları yeni kelimeler açıklandığı için İngilizce yeni kelimeler öğrenmek için birebirdir! Her yaştan insanın sıkılmadan izleyeceği ve kelime bilgisini arttıracağı diziye PBS Kids ve Youtube üzerinden ulaşabilirsiniz.

Postcards From Buster (Buster’dan Kartpostallar)

Hem İngilizcem gelişsin hem de seyahat edip yeni kültürler göreyim derseniz Buster’dan Kartpostallar tam size göre! Baş karakteri yine Arthur olan dizi, Arthur’un babasıyla birlikte dünyanın çeşitli yerlerine yaptığı seyahatlerle ilgili. Ayrıca bu çizgi dizinin gerçek insanların yer aldığı videolarla harmanlanması size daha gerçekçi ve ilgi çekici gelebilir. Size dünya turu attıracak bu diziye PBS Kids üzerinden ulaşabilirsiniz.

Adventure Time (Macera Zamanı)

Bir çocuk ve köpeğinin maceralarını ve canavarlarla savaşlarını anlatan çizgi diziyi şuan birçok yetişkin severek izliyor. Yetişkinlere de yönelik  yapılan bu çizgi diziden sıkılacağınızı hiç düşünmüyoruz! Çocuk programı izlediğini fark etmeyeceğiniz bu diziye Youtube üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Cartoon Network’de de hala yayınlanmaktadır.

 

Regular Show (Düzenli Dizi)

Regular Show’da yetişkinlerin sıkılmadan izleyeceği çizgi dizilerden. Hatta muhtemelen seyirci kitlesinin çoğunluğu yetişkinlerden oluşuyor. Çocukların anlamayacağı esprilerin serpiştirildiği dizi  bir parkta çalışan ve genellikle tembellikleri yüzünden başlarına türlü türlü belalar açan insan gibi davranan hayvanlarla ve birtakım başka karakterle ilgili. Cartoon Network’de birkaç bölümü var ancak daha fazlasını Youtube’da bulabilirsiniz.

Dexter’s Laboratory (Dexter’ın Laboratuvarı)

Dexter, inanılmaz teknolojilerle donanmış bir laboratuvara sahip olan dahi bir çocuk. Sizi hem güldürecek hem de anlaşılır telaffuzuyla İngilizceye olan aşinalığınızı arttıracaktır. Dexter, bazen karmaşık cümleler kurması ve değişik kelimeler kullanması sebebiyle çok şey öğrenebileceğin bir dâhidir! Cartoon Network’den bu gizemli laboratuvara giriş yapabilirsiniz!

Phineas and Ferb

Phineas ve Ferb, çeşitli maceralar yaşayan iki kardeş. Aynı kelimeleri ve ifadeleri tekrarlamaları ve hatta şarkı haline getirmeleri size eşsiz bir İngilizce pratiği yapma fırsatı sunuyor. Ayrıca bu kardeşlerin bilime olan ilgileri diziyi daha heyecanlı hale getiriyor.  Siz de bu bilim furyasına katılıp İngilizcenizi ilerletmek isterseniz, Phineas ve Ferb’e Amazon Prime’dan ulaşabilirsiniz.

 

Inspector Gadget (Müfettiş Gadget)

Çoğu yetişkinin izleyerek büyüdüğü en tatlı ve sakar ajan: Müfettiş Gadget! Aynı zamanda bir robot da olan Gadget maceradan maceraya atlıyor ve suçluların peşinde koşturuyor. Siz de bunu heyecanla takip ederken İngilizce diyaloglara ve kelimelere maruz kalarak İngilizcenizi ilerletiyorsunuz. Yeni versiyonunu Netflix’de bulabileceğiniz dizinin eski bölümlerine ise Vudu veya Amazon’dan ulaşabilirsiniz!

Avatar: The Last Airbender (Avatar: Son Hava Bükücü)

Fantezi türünde bir anime olan bu dizinin Japonya’ya özgü bir tarz vardır. Avatar, bir çocuğun ülkesine barışı getirme savaşını anlatıyor. Bolca yetişkin hayrana sahip olan dizinin içinde bol diyalog ve bol aksiyon var. Aynı zamanda sizi güldürecek olan bu diziye Nickelodeon’dan ulaşabilirsiniz.

Super Wings  (Harika Kanatlar)

 TRT Çocuk’da Türkçe bölümleri yayınlanan ve bol bol seyahat içeren, kahramanları uçaklar olan bu dizinin İngilizce hali de mevcut! Netflix ve Youtube’dan ulaşabileceğiniz İngilizce bölümlerinde altyazı seçeneği de mevcuttur.

Bojack Horseman

Baş kahramanı yer yer melankolik yer yer komik bir at adam olan bu çizgi dizi yetişkinlere yönelik yapılmış çizgi dizilerdendir. Netflix’de orijinal diliyle bulabileceğiniz bu dizi bolca diyalog içeriyor, temel düzeyden ileri seviyede kelimeler ve cümleler kullanıyor ve baş kahraman olan bu at adam tane tane İngilizce konuşuyor. Yetişkinlerin yeni sezonunu keyifle beklediği bu çizgi diziye dilediğiniz an Netflix’den ulaşabilirsiniz.

Simpsons

En ünlü çizgi dizilerden biri olan efsaneleşmiş bir dizi: Simpsons! 1989 yılından beri yapılmaya devam edilen dizinin hayran kitlesi oldukça büyük. İki çocuklu bir ailenin yaşamlarını ve maceralarını anlatan bu dizide ileri seviye İngilizce kullanılıyor. Başlangıç seviyesini aşanlar için hem çok eğlenceli hem de çok faydalı uzun bir yolculuk olacaktır Simpsons.

Family Guy

Simpsons gibi oldukça eskiye dayanan ve yine bir ailenin yaşamını anlatan efsaneleşmiş çizgi dizilerden biridir. Sevenlerinin sıkıca takip ettiği dizi bol diyaloğa sahip olması sebebiyle güzel bir İngilizce pratik kaynağıdır.

South Park

Yakın zamanların en iyi çizgi dizilerinden biri olarak görülmekte olan South Park yetişkinlere yönelik yapılan çizgi dizilerden biridir. Uzun süredir yayın hayatına devam eden dizinin seyirci kitlesi oldukça büyüktür. Bir efsane haline gelen diziden bol bol ileri seviye İngilizce pratiği yapıp telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz.

Rick and Morty

Son zamanların en ünlü çizgi dizilerinden biri olan Rick and Morty, maceralara atlayan ve deneyler yapan bir bilim adamı ile onun torununun hikayesini anlatmaktadır. Aynı zamanda sizi bol bol güldürecek olan dizinin İngilizcenize katkısı inanılmaz olacaktır.

İngilizce Çizgi Dizi İzlemenin Size Kazandıracakları

Basit düzeyden itibaren verilmiş dizileri başlangıca uygun bir sırayla izlerseniz bol bol diyalog pratiği yapmakla birlikte yeni kelimeler de öğrenmiş olacaksınız. Ama en önemlisi, çizgi dizilerde konuşanların tane tane ve düzgün konuşması sebebiyle, İngilizce kelimelere olan aşinalığınız artacak ve kelimelerin doğru telaffuzlarını öğreneceksiniz. Sizi sıkmayacak kısalıkta olan bu çizgi dizilerden birine hemen başlayıp hem gülüp hem maceradan maceraya atlayıp hem de İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. İyi eğlenceler!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

İngilizce Öğrenmek İçin En İyi Netflix Dizileri

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.