En İyi İngilizce Öğrenme Siteleri


Yaz Tatilinde İngilizce Öğrenmek

Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizce öğreten siteler, en büyük korkularımızdan bahsederken buna “İngilizce öğrenmek” de ekleniyorsa, o hep duyduğumuz ve bize klişe gelen “anlıyorum ama konuşamıyorum” cümlesi beynimizde fır dönüyorsa; belki de yanlış yerden başlıyoruzdur. Bunu aşarak İngilizce öğrenmeyi bir kâbus haline gelmekten çıkarmak ise yine aslında bizim elimizde. Peki, ne oldu da İngilizce öğrenmek sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada bir zorunluluk haline geldi?

İngilizce Öğrenmek İçin Sebepler

Dil öğrenmek başlı başına büyük bir avantaj iken dünya dili olarak nitelendirdiğimiz İngilizceyi öğrenmek her daim önde olmak anlamına gelmektedir. 10 madde ile İngilizce öğrenmek için karşımızda duran sebeplere bir göz atalım.

1. Dünyada en çok konuşulan dil İngilizce. Bugün dünya üzerinde her 5 kişiden biri İngilizceyi en azından anlıyor! İnanılmaz değil mi?

2. İngilizcenin bilim, bilgisayar, diplomasi ve turizm dili olduğunu biliyoruz. Bu sebeple İngilizce bilmek, çalışmıyorsanız size uluslararası bir firmada iş imkanı sağlayacağı gibi, çalışıyorsanız da işinizde daha iyi fırsatlar elde etmenize fırsat sunacaktır.

3. Şu anda dünyadaki 53 ülkenin resmi dili İngilizce. Bu da konuşacak ve tanışacak bir sürü insan demek!

4. Dünya üzerinde yaklaşık 400 milyon insan tarafından ilk dil olarak İngilizce tercih ediliyor.

5. Medya endüstrisinin dili de İngilizce. Bu da sevdiğiniz kitaplar, filmler, programlar ve şarkılar için çeviri ya da altyazı ile uğraşmamak anlamına geliyor!

6. İngilizce aynı zamanda internet dili de olduğu için pek çok web sitesi İngilizce yazılmıştır. Dolayısıyla bu dili bilmek size dolaştığınız sayfaları anlama ve tartışmalara ya da forumlara dahil olma fırsatı sunar.

7. Her ne kadar öğrenirken zorlandığınıza inansanız da, İngilizce diğer pek çok dile kıyasla oldukça basit bir alfabeye sahip ve bu da öğrenmeyi kolaylaştıran etmenlerden biri.

8. İngilizce öğrenmek sadece kullanım amacıyla değil, sizin mükemmele ulaşmanız için hep bir basamak olması adına da önemli. Hep yeni şeyler öğrenmek isteyecek ve kendinizi daha iyi nasıl ifade edebileceğinize dair uğraşacaksınız. Bu da kişisel gelişiminiz için büyük katkı sağlayacaktır.

9. İngilizce pek çok farklı ülkede konuşulduğu için, uluslararası başarıya sahip pek çok okul eğitim dili olarak İngilizce kullanıyor. Bu da akademik kariyeriniz için büyük bir fırsat demek.

10. Çünkü eğlenceli! İngilizce öğrendikçe sadece dili değil, bambaşka kültürleri, adetleri, alışkanlıkları da tanıyacaksınız. Bu da sizin diğer kültürlere karşı olan tutumunuzu değiştirecek ve insanları bambaşka perspektiflerden görmenizi sağlayacaktır.

İngilizce Öğrenmek İçin En İyi 10 Site

1. Konuşarak Öğren

Konuşarak Öğren online İngilizce öğrenebileceğiniz sitelerin şüphesiz en başında geliyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri de bir çok alanda ilk olması ve profesyonellerle çalışması. 2009 yılında İTÜ bünyesinde kuruluyor ve dallanıp budaklanarak tüm ülkeye yayılıyor, 24.000’den fazla insana ulaşıyor ve İngilizce öğretiyor.

Kısaca Konuşarak Öğren sisteminden bahsedecek olursak öncelikle sizi kursa gitme zahmetinden, toplu sınıf ortamında yaşayacağınız öğrenme güçlüğünden ve harcadığınız enerji ve zamandan kurtardığı gibi; bir de diğer bir çok online siteye nazaran kurs disiplini de size evinizin rahatlığından veriyor.

Konuşarak Öğren sitesi size neleri vadediyor? Aslında oldukça basit; İngilizceye dair her şeyi! Konuşarak Öğren blog sayfalarından tüm gramer konularını, ip uçlarını, çevirileri ve daha yüzlercesini hem en keyifli yoluyla hem de en doğru haliyle öğrenebilirsiniz. Ekip olarak bu işin eğitimini almış İngilizce öğretmenleri ve çevirmenlerle çalışmakta ve size son derece keyifli ve profesyonel bir öğrenme deneyimi sunmakta.

Bunun ötesine de geçmeniz elbette mümkün; Konuşarak Öğren, size aynı zamanda Skype üzerinden bir öğrenme hizmeti veriyor. Bu ise öğrenciler için benzerlerinin çok ötesinde bir tecrübe oluyor. ABD’de yer alan alanında uzman ve ana dili İngilizce olan eğitmenler sizinle Skype üzerinden iletişim kuruyor. Hem de bu görüşmeler sizin uygun olduğunuz saatte oluyor.

Dilerseniz evinizde pijama kahvenizle otururken İngilizce öğrenebiliyorsunuz. Dahası öğrenmede en fazla duyduğumuz şikayetlerden biri olan “anlıyorum ama konuşamıyorum” klişesini aşmanız için müthiş bir fırsat yakalıyorsunuz. Zira sizi eğitmenler bol bol konuşturuyor ve bu konuşmalar, son derece doğal akışta ve belli bir bağlam dahilinde gerçekleşiyor. Yani, “hadi bakalım İngilizce konuş amcanlar görsün” minvalinde kasılmanıza gerek kalmıyor!

Siteyi ziyaret etmek için: https://bit.ly/2y6TPFo

2. BBC Learning English

Yararlanabileceğiniz bir diğer kaynak ise İngilizcenin en güvenilir isimlerinden biri olan BBC Learning. 1943 yılından beri hizmet veren site, tüm dünyadan İngilizce öğrenmek isteyen insanlara yardımcı oluyor. Ücretsiz ses kayıtları, videolar ve materyallerle temel İngilizce, gramer, kelime bilgisi, telaffuz, okuma ve dinleme dersleri alabiliyorsunuz.

Sitede yer alan her bir materyal aslında bir bütünün parçaları fakat bu materyallerle ayrı ayrı da çalışabilir ve İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. 6 Minute English, The English We Speak ya da Lingohack gibi de özellikleri var ki incelemenize değer.

Ekip olarak da büyük bir ekiple çalışılıyor. Üreticiler, yazarlar ELT uzmanları sizin için ödüllü içerikler hazırlıyor ve bu içeriklerle İngilizce öğrenmenin yanında, doğal dile ve kültüre de maruz kalmış oluyorsunuz. Bunun için de size alt başlıklar halinde sık sık ziyaret edebileceğiniz kültür, müzik, TV, hava durumu ya da ses linkleri var.

Her öğrenenin amacına ve öğrenme stiline özel içerikler ve yöntemler mevcut BBC Learning English üzerinde. Siz de kendinize ait öğrenme programını neden bulamayasınız?

Siteyi ziyaret etmek için: https://bbc.in/3bDE6LY

3. British Council

British Council de bu işin ustalarından biri ve son derece profesyonel hizmetleri var. Geçmişi 1934 yılına kadar uzanıyor fakat kendi sitelerinde de belirttikleri üzere, British Council’in İngiltere hükümeti ile bir bağlantısı olmadığını belirtmeliyiz. İngiltere menşeili, kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatları amacı ile kurulmuş bir organizasyon kendileri. Amaçlarından bahsederken aşağıdaki maddelere değiniyorlar;

İnsanlar ve milletler arası kültürel farklılıkları ve ilişkileri geliştirmek ve bu kültürlere karşı bir anlayış oluşturmak,

Birleşik Krallık hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanızı sağlamak,

İngilizce dili hakkında daha geniş bir bilgi yelpazesi sunmak,

İngiltere ve diğer ülkeler arasında kültürel, bilimsel, teknolojik ya da eğitsel iş birliği faaliyetlerini teşvik etmek.

Siteyi incelediğinizde size İngilizce öğretmen için kullanılan farklı teknik ve materyalleri fark edeceksiniz. Learn English başlığı altında konuları inceleyebilir, “take an exam” başlığı ile öğrendiklerinizi test edebilir, “study and work abroad” başlığında yurt dışında eğitim alma ve çalışma fırsatlarını değerlendirebilir, “school and teacher resources” başlığı altında daha detaylı kaynaklara erişebilir ve “arts, education and society” başlığında da sanat, eğitim ve topluma dair projeleri inceleyebilir ve nasıl yer alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Yani dili yaşayarak öğrenme fırsatı sunuyor size British Council.

Siteyi ziyaret etmek için: https://bit.ly/3cAqdiK

4. engVid

Bir diğer online kaynak önerimiz de engVid. Burada işler biraz daha farklı yürüyor. Kendileri İngilizce öğretmenleri ile çalışıyorlar ve her biri siteye dersler yüklüyorlar. Alt başlıklarını incelediğiniz zaman ana sınıfı da dahil her yaş grubuna ve sınıfa uygun konu anlatımları mevcut. Özellikle küçük yaştaki okurlarımızın işine yarayabileceğini düşünüyoruz bu anlamda.
Bunun dışında seviyeniz ne ise siteden belirleyip bu seviyeye uygun olan derslere katılabiliyorsunuz.

Dersler canlı olmamakla birlikte sesli medya kaynakları da kullanılıyor.
İşinizi kolaylaştıracak bir diğer unsur “topic” başlığı. Bu başlık altında amaca ya da ilgiye uygun içeriklere ulaşmak da elbette mümkün.

Sitede yer alan her öğretmenin bir profili mevcut ve siz “teacher ” başlığı yardımıyla öğretmenlerin profillerini ziyaret edebilir ve kendilerinin profesyonel geçmişi hakkında bilgi alabilirsiniz.
Öğretmenlerin özellikle ana dili İngilizce olan eğitimcilerden seçildiğini belirtmekte de fayda var.

Siteyi ziyaret etmek için: https://bit.ly/2Ze9ii6

5. Humans of New York

İşte size devasa bir okuma kaynağı! İngilizce öğrenirken okumanın etkisi ve önemi şüphesiz göz ardı edilemez. Okuyarak kelime bilginizi geliştirecek, bir sürü farklı yapı öğrenecek, dinlerken kaçırabileceğiniz cümleleri okurken detaylıca inceleyebilecek ve en önemlisi buradaki gibi doğal kaynaklardan okuma yaptıkça dilin ayrılmaz bir parçası olan kültürle bütünleşeceksiniz.

Humans of New York, gerçek hikayelerle dolu ve İngilizce öğrenmek için değil de tam olarak doğal olarak yazılmış yazılarla dolu bir site. İlk olarak 2010 yılında, bir fotoğraf projesi olarak başlamış ve amacı, New York şehrinin sokaklarındaki insanların 10.000 kare fotoğrafını çekerek bu şehre ait devasa bir arşiv oluşmasını sağlamakmış. Fakat son beş yılda, bu iş içine bu insanların hikayelerini de almış ve bu özellik sayesinde yirmi farklı ülkeye sınırlarını açmış. Üstüne bir de iki tane çok satan kitap çıkmış bu projeden; “Humans of New York” ve “Humans of New York: Stories”.

Genel olarak konudan bahsedecek olursak da, Humans of New York size üç farklı başlık sunuyor; stories yani hikayeler, countries yani ülkeler ve series yani okuma dizileri.

Stories kısmında herkesin paylaştığı, fotoğraflarla zenginleştiği, gerçek yaşamın tam da içinde yer alan farklı hayat hikayeleri yer alıyor. Örneğin “karantina hikayeleri” bunlardan bazıları.

Series kısmında çocuk kanseri, kadın hakları gibi spesifik konular hakkında süregelen ve her hafta farklı birinin hikayesini okuyabileceğiniz diziler yer alıyor.

Countries kısmında ise, ülkeleri gezen insanların, o ülkelere dair paylaştıkları anılar, fotoğraflar, öneriler yer alıyor. Yani İngilizce bir gezi rehberi farklı bakış açılarıyla size sunuluyor. Şu an için Humans of New York’ta hakkında okuyabileceğiniz ülkeler; Pakistan, İran, Irak, Ürdün, Uganda, Kongo Cumhuriyeti, Güney Sudan, Kenya, Ukrayna, Hindistan, Vietnam, Meksika ve şehir olarak da Kudüs.

Siteyi ziyaret etmek için: https://bit.ly/3bLvFhL

6. LyricsTraining

Dil öğretmek için kurulmuş bir başka uygulama ve site. Burada da dinlediğini anlama becerinizi geliştirme şansınız bulunuyor. Hem web sitesi hem de uygulama üzerinden ulaşabileceğiniz LyricsTraining, sadece İngilizce değil, diğer dilleri öğrenmek isteyenler için de oldukça kolay ve eğlenceli bir yol. Müzik videoları ve en sevdiğiniz şarkı sözleri, öğrenirken sizin temel materyaliniz olacak.

Yeni kelimeler, deyişler, kalıplar, kullanım şekilleri öğrenebilir, dil bilgisi kısmını da size sunulan, şarkı sözündeki eksik kısımları bulup yazma alıştırması sayesinde aşabilirsiniz.
Fakat her şeyin ötesinde LyricsTraining size duyduklarınızı anlayabilme, sesleri tanıma, İngilizcedeki kelimeleri birbirinden ayırt edebilme ve tüm bunları kısa bir sürede (yani sadece bir şarkı sözü zamanı kadar) yapabilme olanağı tanıyor.

Beyninizi farkında olmadan duyduğunu anında anlamaya da odaklamış oluyorsunuz aslında. Dile dair yapılan çalışmalar da bunu kanıtlar nitelikte; dil öğrenirken maruz kaldığınız daha basit yapılar melodik olarak zihninize daha kolay ve siz farkında olmadan işliyor.

Tüm bunlara ek olarak da, öğrenirken sıkılma şansınız yok. Çünkü en sevdiğiniz şarkılar ve bu şarkıların videoları eşliğinde öğreneceğiniz İngilizce sizin için çok daha keyifli ve esnek hale gelecektir. Bu dil sınıflarında kullanılan dinleme alıştırmalarından çok farklıdır. Ne telaffuz mükemmeldir, ne de gerçeklikten kopuktur.

Siteyi ziyaret etmek için: https://bit.ly/3fTVQpv

7. Phrasemix

PhraseMix, 2009 yılında New York’ta kurulmuş bir oluşum ve asıl amaçları İngilizceyi ders gibi değil de, hayatınızın tam da ortasında kullanabileceğiniz bir dil gibi sunmaları. Bunu da İngilizcede “phrase” dediğimiz ve sık kullanılan yapı ve kalıplarla, cümleciklerle sağlamayı hedeflemişler.

Phrasemix size önerilerimiz içinde yer alıyor çünkü başka bir kaynaktan İngilizce öğreniyor olsanız bile, bu site sayesinde gerçeğe daha yakın ve doğal yapılar öğrenmeniz kolaylaşacak.
Kurslarda verilen ve genellikle de öğrenenlerin sıkıcı bulduğu gramer kurallarını, yapıları bir kenarı bırakıyorlar ve size bir bağlam içinde anlamlı cümleler sunuyorlar. Phrase’leri çalıştığınız zaman ise hem grameri hem de kelime bilgisini aynı anda halletmiş oluyorsunuz.

Her derste size doğal bir İngilizce cümle tanıtıyorlar ve bu cümleyi kullanabileceğiniz durumları anlatıyor, anlamlı parçacıklara ve kelimelere bölüyorlar.

Phrasemix ile ilgili avantajınıza olan şeyleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Öncelikle dilin en doğal halini size veriyorlar. Yani ders kitaplarındaki yapay ve yapmacık diyaloglar, gramer formları, resmi yazı şekilleri burada yok.

Gerçek hayat durumlarından esinleniyorlar ve bu sizin kitaplardan elde edebileceğiniz bir şey değil. Yıllarca İngilizce eğitimi almanıza rağmen, ana dili İngilizce olan biri konuşurken onu anlamakta ve iletişim kurmakta zorlanma sebebiniz de bu eksiklik aslında. PhraseMix sitesinde sizin gerçek hayatta karşılaşabileceğiniz durumlar karşınıza çıkıyor. Öğretilen phrase’ler ise tamamen bu durumlarda kullanabileceğiniz doğal yanıtlar oluyor. Bu yüzden de İngilizce öğrenirken tuhaf bir kitap İngilizcesinden sizi kurtarıyor.

İkinci avantajı; sadece bir tek şey öğretmeye odaklı olmaması. Şöyle ki; size phrase ya da cümle öğreteceğini iddia eden bazı başka web sitelerinde karşılaşma ihtimaliniz olan yapılar şu şekilde veriliyor;

Örnek:

It’s raining cats and dogs.

I have two left feet.

Fakat bizim özellikle listemize Phrasemix’i ekleme sebebimiz, kendilerinin bu yapıları collocations dediğimiz birlikte kullanılan kelime gruplarını da öğreterek pek çok farklı yapıda vermesi. Örneğin;

It’s such a nice day out.

Phrasal verbs:

We’ll just have to make do with what we have.

And even complete proverbs:

Actions speak louder than words.

Son olarak da bu site üzerinden öğrenmeye çalıştığınız phrase’ler, hatırlamanız daha kolay oluyor. Çünkü cümleler oldukça kısa ve çok fazla zor kelime barındırmıyor. Bunun dışında, her cümlecik hatırlaması kolay spesifik bir durumla bağlantılı; yani hafıza bağlantısı ve anlamlı bir bağlam devreye giriyor. Yapıların yanında hatırlamanızı kolaylaştırması için eğlenceli çizimler yer alıyor. Bir kez kullanılması gereken yapıyı hatırlarsanız, emin olun bu yapıya ait kelimeleri ve diğer yapıları da hatırlayabiliyor olacaksınız.

Siteyi ziyaret etmek için: https://bit.ly/3dWlXdU

8. Voice Of America

Voice of America yani Amerika’nın Sesi, resmi ve en doğalından bir kaynak sizin için. Zira kendisi, Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından finanse ediliyor ve uluslararası alanda hizmet veriyor. Bir yayın kuruluşundan bekleyebileceğiniz tüm hizmetlere Voice of America üzerinden ulaşabilmektesiniz. Kuruluşu 1 Şubat 1942 yılına dayanıyor ve ülke genelinde 40’ın üzerinde dilde dijital içerik, TV içeriği ve radyo içeriği hizmeti veriyor.

Peki tüm bunlar sizin ne işinize yarayacak? Hemen belirtelim; İngilizce en iyi özgün ve gerçek yani o ülkeye, dile, kültüre ait kaynaklarla öğrenilir. Sizce bundan daha özgün bir kaynak bulabilir misiniz?
Siteyi günlük takip ettiğiniz takdirde, size canlı TV yayını, canlı radyo yayını sunmasının yanında, son dakika haberleri, video içerikleri, okuyabileceğiniz makaleler, takip edebileceğiniz haber dizileri de sağlıyor. Tüm bu kaynaklar okuma, dinleme, okuduğunu anlama, dinlediğini anlama ve belki de en önemlisi kültüre aşina olma konusunda cebinizde birer artı olarak kalıyor.

Siteyi ziyaret etmek için: https://bit.ly/3cFOSCG

9. Real English

Voice of America ya da Humans of New York’tan farklı olarak, Real English, amaç itibarı ile İngilizce öğretmeyi hedefleyen bir site. Bunun yanında güzel olan kısmı ise, size önerdiğimiz diğer tüm sitelerde olduğu gibi bunu olması gerektiği gibi, yapaylıktan uzak, tam olarak dilin içinden gerçekleştiriyor olması.
Siteye girdiğinizde iTunes ve AppStore üzerinden uygulaması da olduğunu göreceksiniz. Real English, aslında çok önemli bir başka amaca da hizmet ediyor ve iki seviyede eğitim veriyor; beginner ve intermediate. Zira aslında öğrenenler ya sıfırdan öğrenecek ya da intermediate seviyesine kadar geldiklerinin bilincinde olarak İngilizcelerini geliştirebilecek. Bu bağlamda kendinizi ve seviyenizi tanımanız son derece önemli.

Her iki seviye için farklı uygulama ve alternatifler sunuyor. Öncelikle her seviye için birçok ders, ve her dersin içeriğinde fazlaca alıştırma bulunuyor. Derslerine gelecek olursa, İngilizce öğrenmeye niyetli kişilerin çoğunun İngilizce konuşulan bir ülkeye gitme ve dile maruz kalma fırsatı olmadığını düşündükleri için, videolarla ana dili İngilizce olan insanları öğrenenlerle birleştiriyorlar.
Aslında site tam olarak bir online video arşivi dersek yanılmış olmayız. İngilizce konuşulan ülkelerdeki insanlarla sokakta plansız röportajlar yapılıyor ve bu röportajlar, kelime, gramer ya da kullanım fonksiyonu gibi kriterlere ayrılıyor.

Videoları izlerken iki seçeneğiniz bulunuyor; altyazılı ya da altyazısız. İngilizce okumak değil de konuşmak asıl amacınızsa elbette altyazısız izlemenizi öneriyoruz.

Özetle Real English, size çok önemli bir fırsat sunuyor, plansız ve hazırlıksız konuşmaya maruz kalma; maruz kalmaktan kastımız bilinçsiz bir şekilde o dili ve cümleleri duyma. Evde otururken televizyonda Türkçe bir haber kanalının açık olduğunu varsayın; tıpkı buradaki örnekte olduğu gibi video izleyerek dilin zihninize işlemesini sağlıyorsunuz. Real English videolarında da aktör ya da önceden planlanmış yapay diyaloglar yok; diyaloglar sıradan insanlarla, anlık şekilde gerçekleşiyor.

Siteye ulaşmak için: https://bit.ly/2yVfFfJ

İngilizce Kelime Öğrenmek İçin Ücretsiz Uygulamalar

 

Bazı öğrencilerin kelime bilgisi yetersizliğinden yakındıklarına şahit oluyor ve bu duruma can-ı gönülden üzülüyoruz. Çünkü İngilizce öğrenirken kelime öğrenmek, ezberlemek ne kadar önemliyse, bir o kadar da zor. Bu durumu aşmanıza yardımcı olacak bazı uygulama ve siteler mevcut neyse ki. Biz de sizinle bu uygulamaları paylaşıyor ve derdinize ortak oluyoruz.

Öncesinde belirtmekte fayda var ki bazı İngilizce öğrenme uygulamaları ücretli iken, bazıları da sundukları hizmet oranında ücretsiz olabiliyor. Bu elbette kalite anlamında değil ama kısıtlı erişim anlamında işinizi zorlaştırabilmekte.
Biz yine de ek kaynak olarak kullanabileceğiniz İngilizce öğrenme uygulamalarını listeliyoruz.

1. Wordly

Kelime öğrenebileceğiniz bir uygulama olan Wordly, hem ios hem de android işletim sistemi olan cihazlarda kullanılabilmekte. Uygulamanın genel özelliklerinden bahsedecek olursak, amacı başta da belirttiğimiz gibi size kelime öğretmek. İngilizce öğrenme sürecinin en sancılı kısımlarından birinin kelime öğrenme kısmı olduğunu bildiğimiz için işinizi kolaylaştırmak adına Wordy’i tavsiye ediyoruz.

Wordy ilk etapta sizden seviyenizi seçmenizi istiyor ve bu aslında belki de en önemli konulardan biri. Çünkü sonrasında size seviyenize uygun kelimeler ve bu kelimelerin Türkçe karşılıkları veriliyor. Burada da seviyenize uygun kelimeler sunulacağı için seviyenizden emin olmanız gerekiyor.
Seviyeniz dışında ilgi alanınızla da ilgilenen uygulama, kelimeleri seçerken ilgi alanınıza da uygun olmasına dikkat ediyor.

Kelimelerin tek başına bir anlamı olmadığının farkında olduğu için, kelimeleri cümle içinde kullanıcılarına sunuyor ve siz her bir kelimeyi cümle içinde gördüğünüz için aklınızda kalması kolaylaşıyor.

Bir başka güzellik uygulamada hatırlatıcılar kurabiliyor olmanız. Yani kelimeyi öğrendikten sonra hatırlatıcı ile sık sık ekranınıza düşmesini sağlayabilir ve unutmanızı zorlaştırabilirsiniz.
Wordy ayrıca size öğrenmeye çalıştığınız kelimeyi ve bu kelimenin içinde geçtiği cümleyi seslendirme seçeneği de veriyor. Bu sayede konuşmada bu kelimeyi kullanmayı tam olarak öğreniyorsunuz.

Son olarak internet yokken de öğrenmeye devam edebiliyor oluşunuz. Yani uygulama çalışmak için bir internet bağlantısına gerek duymuyor. Çünkü okul sadece dört duvarı olan bir yer değildir; okul her yerdir, diyor ve Mahmut hocayı saygıyla anıyoruz.

Siteyi ziyaret etmek için: https://bit.ly/2Te9MRB

2. Duolingo

Bir diğer uygulama önerimiz de Duolingo olacak. Çalışma prensibi oldukça pratik ve kısa zamanda yapılara, formlara, çevirilere aşina olmanızı sağlıyor. Amerikan İngilizcesi öğreneceğinizi belirttikten sonra, üye olma aşamasında size ilgi alanlarınızı sorduklarını söyleyelim. Bu sayede daha kişiselleştirilmiş bir öğrenme deneyimi elde ediyorsunuz.

Sonrasında seviyenizi de seçiyorsunuz ve seviyeniz uygulamadaki soruları çözdükçe ilerliyor. Seviyeniz ilerledikçe de haliyle size sorulan sorular ya da kelimeler bir tık daha zor hale geliyor.

Her bölümü geçtiğinizde size sembolik bir ödül veriliyor olması da motivasyon kaynağı olarak değerlendirilebilir.

Duolingo aynı zamanda üyelerinin gönüllü katkılarıyla da büyüyen bir uygulama bu yüzden siz de hem İngilizcenizi geliştirebilir, hem de soru üretebilirsiniz. İnsan bildiği konu hakkında soru yazabilir, ne kadar çok soru hazırlayabiliyorsanız o kadar öğrenmişsinizdir.

Siteyi ziyaret etmek için: https://bit.ly/2LzEKj1

3. Engly

Bir başka İngilizce öğretmeyi hedefleyen ücretsiz aplikasyon da Engly. Videolar üzerinden kelime öğretmeyi amaçlıyor ve bu amaç doğrultusunda size videolarda altyazı seçeneği sunuyor. Bilmediğiniz kelimenin üzerine tıkladığınızda ise kelimenin Türkçesini, cümle içinde kullanılışını ve telaffuzlarını öğrenebiliyorsunuz.

Avantajlarından biri ilgi alanınızı belirleyip ona göre hareket etmesi. Yani öyle sırada kurslarda olduğu gibi sizi bilgi bombardımanına tutmak yerine, ilgilendiğiniz alanlardaki videolar üzerinden kelime öğretmeyi hedefliyor ve bu da en can sıkıcı gibi görünen kelime öğrenme kısmını oldukça keyifli hale getiriyor.

Diğer pek çok uygulamada olduğu gibi Engly’de de seviyenizi verdiğiniz zaman, uygulama size seviyenize uygun videolar gösteriyor. Bu da zorlanmadan ilerleme kaydetmenizi sağlıyor.
Bizim en sevdiğimiz kısımlarından biri de videoların bitiminde kendinizi test edebiliyor olmanız. Uygulama size minik quizler hazırlamış ve burada videoların içeriği ile ilgili sorular yer alıyor. İzlerken gerçekten dinlediğinizi anlayıp anlamadığınızı test etmiş oluyorsunuz. Hatta kendinizi eksik hissettiğiniz anda testi bırakıp videonuzu eksik gördüğünüz kısımları ile yeniden izleyebiliyorsunuz.
Sitede başka kullanıcıların yorumlarına da yer verilmesi, size güven konusunda yardımcı olacaktır.

Siteyi ziyaret etmek için: https://englyapp.com/

4. Vocabulary

Adı üstünde desek yanılmış olmayız sanıyoruz. Vocabulary de kendine size kelime öğrenmeyi görev edinmiş bir site ve aslında çok da keyifli bir oyun. Dünya üzerinde milyonlarca insan bu oyunu oynuyor ve eğlenerek kelime öğreniyorlar.

Uygulamanın ve oyunun önemli bir özelliği de size seviyenizi sorarak işe başlamaması. Size en temelden itibaren kelimeler soruyor ve sizin hangi kelimelerin anlamlarını kolaylıkla bildiğinizi, hangilerinin anlamında zorlandığınızı bir algoritma yoluyla kaydediyor. Bu sayede önceki bildiğiniz kelimeleri tekrar sorarak vakit kaybetmek yerine sizi bir adım öteye taşımak için uğraşıyor ve biraz daha zor kelimeler seçiyor. Yani siz farkında olmadan kendinizi geliştirdikçe seviyeniz ilerliyor.

Vocabulary.com öğrencilere ve eğitimcilere de hitap ediyor. Bu yüzden okullarda da çokça tercih edilen uygulamalardan biri haline geliyor.

Siteyi ziyaret etmek için: https://www.vocabulary.com/

İngilizce Öğrenme Videoları : YouTube Kanalları

İngilizce öğrenirken pek çoğumuzun tercih ettiği bir diğer mecra da şüphesiz Youtube. Hem çoğu insana kullanışı kolay geliyor hem de hemen hemen her gün ziyaret ediyoruz. Bu ziyaretlerin biri de neden İngilizce öğrenmek için olmasın ki?
Bu kısımda, İngilizce öğrenirken işinize yarayabilecek bazı Youtube kanallarını sizinle paylaşıyor olacağız. Bu kanalları seçerken özellikle güncel video paylaşımı yapıyor olmalarını ve alabileceğiniz fayda ve verimi hesaba kattık.

1. Konuşarak Öğren İngilizce Eğitimleri

Konuşarak Öğren Youtube kanalı size diğer kanallardan farklı bir deneyim sunuyor. Çünkü kanaldaki videolar belli başlı bölümlere ayrılıyor.
Öncelikle direkt olarak İngilizce ders anlatımlarına ulaşabileceğiniz birebir konu anlatımı videolarına ulaşıyorsunuz. Bunun dışında sizi klasik öğrenme kalıplarının dışına çıkaracak olan “Dizilerle İngilizce Öğreniyorum” bölümü bulunuyor. Burada favori dizilerinizin sevilen bölümleri bire bir eğitmenler tarafından çevriliyor ve keyifli bir yayın haline geliyor. Sonuçta hangimiz Hodor “Hold the door!” diye bağırdığında heyecanlanıp, “kapıyı tut” şeklinde çevrilmesine üzülmedik ki!

Bir diğer keyifli bölüm kanalın “Şarkılarla İngilizce Öğreniyorum” kısmı. Burada da izleyicilerin istekleri de göz önünde bulunduruluyor ve seçilen şarkılar durdurularak sözleri çevriliyor. Bu da aslında İngilizcenin günlük hayata uyarlanması anlamına geldiği için, gerçek hayatta kullanabileceğiniz şekliyle dili öğrenmenize yardımcı oluyor. Kalıcı öğrenme de burada devreye giriyor.

Aynı şeklide İngilizce kitap özetlerine de video halinde ulaşabilmektesiniz Konuşarak Öğren İngilizce Eğitimleri kanalında. Bu da aslında İngilizce öğretmen için yazılmamış ama İngilizce dilinde olan kitaplarla sizi içli dışlı hale getiren harika bir teknik.

Kanalda ulaşabileceğiniz diğer bazı önemli oynatma listeleri ya da bölümler; Filmlerle İngilizce, İngilizce Türkçe Sözlük, Farklı Aksanlarla Amerikan İngilizcesi, Sıfırdan İngilizce Dersleri, Kültür Sanat Bülteni, Gündemin İçinden, İş İngilizcesi ve Spor Bülteni şeklinde.

Daha fazlasını incelemek için de https://bit.ly/2LAiCoz linkini ziyaret edebilirsiniz.

2. Çağrı Hoca ile İngilizce Öğren

Bir diğer faydalı olabilecek kanal da Çağrı Hocanın İngilizce öğretme kanalı. Burada tam da okulda ya da kurslarda size verildiği gibi tek tek konuları, kelime ya da gramer konuları olarak başlık başlık bulabilir ve keyifli bir anlatımla izleyebilirsiniz.

Evet alternatif yöntemler elbette size sonsuz fayda sağlayacaktır fakat bunun ötesinde mutlaka bir temek edinmeniz gerekmektedir. Konuları ve dil bilgisini sindirdikten sonra yolunuzu genişletip alternatif ve eğlenceli öğrenme yöntemlerine geçiş yapabilirsiniz. Çağrı Hoca da bunun için Youtube kanalında konu anlatımlı videolar hazırlıyor. Bu konu anlatım videolarına ek olarak da keyifli, dile dair ya da İngilizce konuşulan ülkelerin kültürüne dair sohbetler paylaşıyor.

Çağrı Hoca ile İngilizce Öğren Youtube kanalı: https://bit.ly/3cJuf8A

3. Learn English with EnglishClass101.com

Her şeyiyle sizi İngilizce bombardımanına tutacak bir başka Youtube kanalı önerimiz de Learn English with EnglishClass101.com. Bu kanalda hem İngilizce konu anlatımları, hem gramer pratiği, hem kelime bilgisi geliştirme seçenekleri, hem dinleme hem de okuma pratikleri yapabilmeniz için size interaktif videolar sunuluyor.

Örnek verecek olursak başlıca dikkat çeken video seri bölümleri; Ask Alisha – Alisha Answers All of Your Biggest English Questions, English Words for Every Day, Master English Grammar, Learn English – English in 3 Minutes, Weekly Words with Alisha!, Learn English through songs and lyrics | LYRIC LAB, Innovative English ve English Listening Practice şeklinde.

Dediğimiz gibi eğer bu yolda uzaktan ve online yardım alacaksanız bu kanalda da ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek videolar mevcut.

Kanalı ziyaret etmek için: https://bit.ly/2WFfpu0

4. Learn English with Emma

Emma ismindeki ablamızla İngilizce öğrenebileceğiniz enfes bir kanal daha. Burada belirtmek isteriz ki, Emma aslında yazımızın üst kısımlarında da bahsettiğimiz engVid ailesinin bir üyesi ve kendine ait Youtube kanalı var. Kanalında da öğrencilere yardımcı olabileceğini düşündüğü tüm materyal ve konu anlatımlarını interaktif bir biçimde sunuyor.

Bu kanalı diğerlerinden ayıran bir yönü de bir tık daha üst seviye konulara yer vermesi diyebiliriz. Aslında üst seviye değil ama sizin ihtiyacınız olmadığına inandığınız gramer konularını es geçerek, dinleme ve yazma becerileri üzerinde yoğunlaşıyor.
Bir diğer sevdiğimiz yanı da sık yapılan hatalara, düşülen yanlışlara ve dil öğrenirken strateji kullanabileceğiniz bazı numaralara yer veriyor oluşu.

Youtube kanalını ziyaret etmek için: https://bit.ly/3dTZ0b7

5. Learn English With TV Series

“TV Dizileri ile İngilizce Öğrenin” sizi tam da gerçek hayatın ortasına atıyor ve kendi mottoları da zaten; “TV Dizileri ile İngilizce Öğrenin” ile gerçek hayatta İngilizce öğrenirken çok eğlenmeye hazır mısınız? şeklinde.

Bu kanalda, en sevdiğiniz TV dizilerini, filmleri ve talk şovları kullanarak, kaybolmadan, şakaları kaçırmadan ve altyazıları olmadan anadili İngilizce olan konuşmacıları anlamayı öğrenmek için dinleme alışkanlığınızı geliştirebiliyorsunuz.

Size anadili İngilizce olan insanların, kelime şakalarını, esprilerini ve İngilizce telaffuzu, kelime bilgisi, kültürel ipuçları ve dilbilgisi gibi konularla ilgili gerçek hayattan örneklerle dolu dinamik ve interaktif İngilizce dersleriyle, gerçekte nasıl konuşulduğunu öğretiyorlar. Kitap İngilizcesi değil de, günlük İngilizce öğreniyorsunuz kısaca.

İster öğretmen ister öğrenci olun, bu kısa ve keyifli dersler, çalışmaya başlamanın veya bitirmenin mükemmel yollarından biri diyebiliriz. Ayrıca tam transkriptli ücretsiz PDF dersleri ve tüm ara kelime, yerel telaffuz, kültürel ipuçları ve dilbilgisi açıklamaları da ek olarak size sunuluyor.

Youtube kanalını ziyaret etmek için: https://bit.ly/3dQsMxm

6. Crown Academy of English

Bir başka doğal, gerçek İngilizce öğretme kanalı.
Tamamen ücretsiz İngilizce dersleriyle İngilizce öğrenmenize yardımcı oluyor Crown Academy of English.

İngilizce dil derslerini İngiltere’nin Manchester şehrinde doğan İngiliz vatandaşı Andrew tarafından veriyorlar. Bu, dersleri ana dili İngilizce olan ve İngiltere’nin de bağrından olan birinden aldığınız için avantajlı oluyorsunuz.

Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var ki; İngilizce bilmek, ana dili dahi olsa o dili öğretmek için yeterli değil. Bunun eğitimini almak gerekir.

Kanalda İngilizce eğitimi veren eğitmen de İngilizce öğretmeni ve en saygın İngilizce öğretim yeterliliklerinden biri olan “TESOL” yeterliliğine (Diğer Dilleri Konuşanlar için İngilizce Öğretme Sertifikası) sahip. Biz de bu yüzden bu kanalı da öneri listemize ekledik.

Andrew’un 10 yıllık İngilizce öğretme tecrübesi ve pazarlama, bilgisayar ve teknik çeviri gibi alanlarda 15 yıllık iş tecrübesi mevcut. Ayrıca Fransızcanın da ikinci dili olduğunu belirtiyor.

Derslerde genel olarak; İngilizce dilbilgisi, kelime bilgisi, dinleme becerileri, okuma becerileri, konuşma ve telaffuz, noktalama işaretleri ve yazma gibi alanlara değiniliyor. Her hafta yeni dersler oluşturup yüklüyorlar, yani güncel bir kanal.
Ana dili İngilizce olan bir öğretmenle online İngilizce dersleri almak için ya da IELTS için online hazırlık ve imla düzeltmeleri için bu kanaldan faydalanabilirsiniz.

Youtube kanalını ziyaret etmek için; https://bit.ly/2TdqTmK

7. EnglishLessons4U – Learn English with Ronnie! [engVid]

Yukarıda bahsettiğimiz Emma gibi, Ronnie de engVid ekibinin bir parçası ve Youtube kanalında da bu bağlamda İngilizce öğretmeyi hedefliyor. Ronnie’nin odak noktası ise İngilizce öğrenirken en çok zorlanılan ve aslında çok önemli ve büyük kısmı oluşturan; kelime öğrenmek.

Ronnie kanalında her hafta yeni bir kelimeyi tanıtıyor ve bu kelimenin kullanım şekilleri, hangi koşullarda ve hangi durumlarda kullanılabileceği gibi önemli konulara değiniyor. Bunu da öyle keyifli bir biçimde yapıyor ki, izlerken sıkılmanız mümkün değil. Kelime öğretmekle de kalmıyor kanal, başka avantajlar da sunuyor size. Bunlardan bazıları kanalda video serileri şeklinde sizi bekliyor.

Örneğin; telaffuz ipuçları, İngilizce dilbilgisi, “how to talk about” diye başlayan ve “functional language” dediğimiz, dili kullanabileceğiniz özel durumlarla ilgili bilgi veren yapılar, spesifik bir alana ait kelimeler (örneğin “vocabulary for shopping) sayabileceğimiz başlıklardan yalnızca bir kaçı.

Youtube kanalını ziyaret etmek için; https://bit.ly/2X42GQL

İngilizce Öğrenme Siteleri Ekşisözlük

 

Bu kadar kaynak yazmışken, kutsal bilgi kaynağındaki görüşleri de atlamak olmazdı elbette! Zira Google üzerinde aratılan neredeyse her kelime, yanına “ekşisözlük” de eklenerek aratılıyor. İnsanlar Ekşisözlük üzerinde insanların yazdığı tecrübe ve deneyimlere değer veriyorlar.
Bakalım Ekşi yazarları bahsettiğimiz siteler hakkında neler düşünüyor?

Konuşarak Öğren

Yorum

-itü kosgeb bünyesinde desteklenen konuşarak ingilizce öğrenme projesi. sürekli yazıp-çizip, gramer öğrenen ama tek kelime ingilizce konuşamayanlara ilaç gibi proje. çok pratik, ücretsiz kaydoluyorsunuz arayıp seviye tespit sınavı yapıyorlar. hocaları espirili, kakara kikiri bir sınav yapıyorlar. neticede amaç kişiyi konuşturmak. sınav bitiminden bir kaç saat sonra da arayıp 10 üzerinden seviyenizi bildiriyorlar. devam etmek isterseniz istediğiniz derse kayıt oluyorsunuz gün içinde abd’li hocalarınız arayıp telefonda konuşarak ders yapıyorlar.
(tott le ben wskg)

Yorum

-faydasını gün geçtikçe daha da gördüğüm bir nevi online konuşma kulübü. ingilizce makale okuyabildiğim, yabancılarla kötünün iyisi bir şekilde yazışabildiğim halde en büyük sorunum konuşamamaktı. türkiye’deki dil eğitim sistemi ne yazık ki konuşma becerisi kazandırmıyor, bir çok insanın da benimle aynı sıkıntıları yaşadığından eminim. yurtdışından gelen telefonları cevaplamak konusunda fobim vardı ve kaçmak için elimden geleni yapıyordum.

arada bir turistik amaçlı yurtdışına çıktığımda, garsona sipariş vermek, resepsiyonistle konuşmak, bir şeyler satın alırken tezgahtarlarla konuşmak dışında dili geliştirme imkanı da bulamıyordum. sonuçta bu sistem, epeyce işime yaradı, zira telefon fobimi yendim en başta. artık telefona veya online meeting’e rahat bir şekilde çıkabiliyor, hatta türkiye’de çalışan veya konferanslara gelen yabancılarla da konuşabiliyorum. şimdilik 2 ayı doldurdum, halen cümle kurmakta, konuşurken bir çok kelimeyi hatırlamakta güçlük çekiyorum. ama konuşma fobimi ve kendime güvensizliği yendim ya o da yeter. bir kaç ay sonra çok daha akıcı ve rahat konuşabileceğimi tahmin ediyorum. her ne olursa olsun, güzel bir sistem, tavsiye ederim.
(attorney)

Yorum

-ülkedeki ing eğitimi gerçeklerine gözümü açan ing öğrenme programı. 40 yaşındayım ve üni zamanlarından beri sayısız kurstan sayısız kur satın aldım. okuldan kursa, işten kursa, evden kursa habire mekik dokuyup durdum. dünya para veriyosun, yabancı hoca var mı diyosun, “aaa tabi olmaz mı” diyolar, derse bi giriyosun mısırlı bi “native speaker” abi ders anlatıyor. “konuşarak öğren”de ne sağa sola koşturuyorum, ne de garip garip şiveleri anlamaya çalışıyorum. hocaların hepsi gerçekten de amerikalı, birebir olması da aşırı hızlı ilerlemeni sağlıyor, yatarak ingilizce konuşuyorum mis gibi. thanks perry 🙂
(mccengiz)

Yorum

– bu ay kanada’da yüksek lisans yapmak için bir sınava gireceğim. benim için yılan hikayesine dönmüş ingilizce çalışma konusuna bu nedenle başladım. dört yıldır her defasında iyi bir bahane bulup erteledikten sonra aralık ayında hayatımı değiştirme kararı kafamda netleşince mecburen kolları sıvamıştım. ertelemiş olmam çok saçma geliyor şu an. kaçmak yerine iyi bir program bulmam lazımmış. beş aya yakın süredir çalışıyorum, ingilizceyle kanka olduk. bu kadar çok ve zevk alarak ilerleyeceğimi bilseydim bu işi kaç yıl önce hallederdim.
(aelfric)

BBC Learning English

Yorum

-www.bbc.co.uk/learningenglish adresinden erişilebilecek, ingilizcesini geliştirmek isteyenlere lower-intermediate, intermediate ve upper-intermediate seviyelerinde online kurslar sunan hayrat.
the open university işbirliğiyle geçtiğimiz günlerde başlattığı shakespeare’in hayatı, yaşadığı çağı ve dilini anlaya yardım edecek ve 20 bölümden oluşacak shakespeare speaks isimli yeni oluşumu merakla beklenen hazine.
(failbetter)

Yorum

-yakın zamanda keşfettiğim ve ingilizcesini ilerletmek isteyen herkese önerebileceğim oldukça faydalı bulduğum internet sitesi
(kiyakbarkodrusvetcileri)

Yorum

-bugün itibariyle daily talking’imi geliştirmek için podcastlerini dinlemeye başladığım, güzel bir arşivi de olan belli aralıklarla yeni bölümleri çıkan bbc programıdır. müzik dinleyeceğime toplu taşıma vb. yerlerde, boş anlarımda açıyorum.
başka tavsiye vb. küçük büyük demeden her türlü yardımı kabul ediyorum. izlemem gereken yolla ilgili bilgisi olup paylaşmak isteyene şimdiden saygı ve sevgilerimi iletiyorum.
(azizszm)

British Council

Yorum

-su anda cafesindeki bilgisayardan sozluge girdigim, ultra teknolojik guvenlik sistemiyle beni hayranlik ve saskinlik arasinda birakan, kutuphanesinden yararlanilasi kultur merkezi.
(poison)

Yorum

– barbaros’daki conrad otel’in 3’üncü katını işgal etmiş, yaklaşık 15 kişilik sınıfları görünce bu sayı çok değilmi dedirten, anlaşılır ingiliz ingilizcesi konuşan öğretmenleriyle dersleri zevkli geçen, ingiliz konsolosluğuyla birlikte çalıştıkları için yurtıdışına çıkışlarda yararı olabilecek ingilizce kursu. fiyatları ilk anda yüksek gelse de başka kurslarla karşılaştırıldığında abartılı olmayan rakamları var
(zenobia)

Yorum

– ingilizce öğrenen çocuklara yönelik olan web sitesinde her yaştaki çocuklara (hatta ingilizceyi yeni öğrenen yetişkinlere bile) hitap eden oyun ve şarkılar barındıran organizasyon.
(sokuk corap)

engVid

Yorum

– native speaker öğretmenlerin hazırladığı yüzlerce yararlı video’nun olduğu ingizlizce öğrenme sitesi. ülkemizde model alınması gerek bir eğitim anlayışları var.
not: james’deki enerjinin yarsı bende olsa…
(scimitar)

Yorum

– iki gün önce keşfettiğim ve çok yararlı olarak gördüğüm site. ingilizceden hiç çakmayan birine bile çatır çatır konuştururlar. hocaların hepsi harikuladeler, harikuladelikleriyle de “bizim ülkemizde neden bu tarz ders anlatan öğretmen yok” diye de düşündürmekteler.
ileride ücretli olmamasını umduğum fevkalade site
(metalika)

Yorum

– english video gibi basit bir açılıma sahip, ücretsiz bir şekilde çevirimiçi ingilizce ders videoları izleyebileceğiniz site. öğretmen kadrosu ana dili ingilizce olan kişilerden oluşur. ielts ve toefl sınavlarına yönelik tüyolar da dahil olmak üzere, geneli 8-10 dakika uzunlukta, her seviyeye uygun ders videoları bulunmaktadır.

izleyerek öğrenmek için bu siteyi kullanabilirsiniz, ancak youtube’un alt yazı seçeneğini mutlaka kapalı tutmalı ve öğretmenin konuşmasına, jest ve mimiklerine odaklanmalısınız. konuyu zaten başlıktan anlıyoruz, daha başka ne anlatılıyor olabilir ki? bu sayede, başlangıçta, duyulan cümlede birkaç kelime seçebilirken seviyenize göre bir yılda veya daha erken bir süre zarfında hiçbir kelime kaçırmadan anlayabilecek düzeye gelebilirsiniz.
(beyond a learner)

Humans of New York

Yorum

– brandon stanton’un, basit ve yaşama fazla yakın muazzam projesi. fikir o kadar güzel uygulanıyor ki yaklaşık üç aydır kendisinden haberim olsa da her gün ayrı bir güzellikle karşılaştım bu blog sayesinde.
(capodelnulla)

Yorum

– “what are the flowers for?”
“my friend gave them to me to cheer me up.”
“why did you need cheering up?”
“ıt’s been a rough week for several reasons. ıt began with me crying while reading a poem in front of a bunch of people.”
“what was the poem about?”
“ıt was about my best friend attempting suicide in my house, then me having an abortion a few years later, then that same friend successfully committing suicide, then me getting pregnant. ıt’s sort of my reflection on the cyclical nature of life. and how we are a lot more connected than we understand or admit. the poem is titled: ‘ı realized last night that, for the first time in my life, ı am finally really willing to be an organ donor.’
(mvpatakan)

Yorum

– instagram’da takip etmekten en zevk aldığım profil. fikir güzel, seçilen şehir en uygunu. new york küçük bir dünya gibi; dünyadaki her ırktan, dini inançtan, sosyal kesimden insan var. her taraftan küçük hikayeler duyuyorsunuz.
şiddetle tavsiye ederim. ingilizce bilmeyen arkadaşlar bile takip etsin, google translate ile bilgisayar başında baksın derim. hem cümleler kısa olduğu için ingilizce öğrenmenize de yardımcı olur. sadece instagram’da değil, twitter ya da facebook sayfalarından da takip edebilirsiniz.
(iamelf)

LyricsTraining

Yorum

– ilk izlenimde beni fazlasıyla şaşırtan “ingilizce şarkı alıştırma” uygulaması. ön yargılarımda ilk defa haklı çıkmadım ve uygulamayı beğendim.

herhangi bir şarkı için karaoke ve çoktan seçmeli test butonları mevcut. çoktan seçmeli testi seçtiğinizde, beginner’dan advanced’a kadar istediğiniz bir zorluk derecesinde şarkıya eşlik edebiliyorsunuz. tabii advanced derecesinde parçadan hiç ipucu verilmiyor ve sizden parçayı tamamen duyduğunuz anda yazmanız bekleniyor. ayrıca oluşturduğunuz profille dünya’dan insanlarla da yarışabiliyorsunuz(parça bitince dünya’daki sıralamada kaçıncı olduğunuz görünüyor).

bunun dışında arkadaşınızda bu uygulama varsa ona challenge göndererek “ben o grubu senden daha iyi biliyorum olum” tartışmalarına son verirken, ingilizce öğrenmeyi daha eğlenceli hale getirebiliyorsunuz(benim hiç arkadaşım olmadığı için henüz denemedim bu modülü*)
edit: depeche mode’da rakip tanımam.
(dizicolleague)

Yorum

– ingilizce birçok şarkıyı sözlerini anlamaya çalışarak dinleyebileceğiniz site. belli aralıklarla şarkı duraklatılıp sizden şarkıda geçen sözleri yazmanız isteniyor. böylece öğrendiklerinizi şarkılarda teşhis edebilme yetinizi denemiş oluyorsunuz ki şarkılar, kelimeleri ve gramer yapılarını anlamlandırmada en çok zorlandığımız yerlerden biri. bu zorluğu aşmanın yanında ezbere bildiğiniz şarkıları anlamlandırmada ve kulağınız için tanınır hâle getirmede de lyrics training oldukça işlevsel.
(beyond a learner

Yorum

– 12 dil seçeneğiyle dil öğrencilerinin ve öğretmenlerinin gönlünde taht kurmuş internet sitesi. bilhassa dinleme ve konuşma becerilerini geliştirmek isteyenlerin göz atmasını, hem öğrenci hem öğretmen olarak şiddetle tavsiye ederim.
(reavelyn)

Voice Of America

Yorum

-tv, radyo ve internet üzerinden haber yayini yapan medya kurulusu. special english adi altinda haber ve amerika odakli cesitli konularin islendigi, ingilizce seviyesi cok iyi olmayan yabacilar icin amerikan ingilizcesini okutma, dinletme ve ogretme misyonlu programlari vardir. internet uzerinden, kolay anlasilir dile sahip makalelerin hem okunup hem dinlenebilmesi bir yandan telafuz, vurgu, anlama gibi konularda ingilizce gelisimine katkida bulunurken bir yandan da dunyada* olup bitenleri* genel hatlariyla takip edebilme imkani sunar.
(nadie)

Yorum

-1-2 dakikalık röportajlar yerine şöyle 10-15 dakikalık röportajlar yapsa tadından yenmez. mesela abd’de yaşamaya başlayan tolga savacı ile yaptıkları röportaj çok güzel.*
ayrıca yukarıda değinilmiş ama ben de bahsetmeden geçemeyeceğim. youtube’daki videoları gerçekten çok az izleniyor. değeri bilinmiyor.
(sarkadran)

Yorum

– normal haberleri için değil de türkiye-abd ilişiklerini ve nato’yu ilgilendiren gelişmeleri ışık hızında paylaştıklarından türkçe versiyonunu takip ettiğim abd federal hükümeti tarafından finanse edilen bir multimedya ajansıdır. bu sebeple elbette tamamen bağımsız olduğunu düşünmek saçma olur fakat aklınıza anadolu ajansı seviyesi falan gelmesin, olayları doğrudan olduğu gibi aktarıyorlar ve haberler gayet takip edilebilir.

ayrıca beyaz saray önü canlı yayınları ve (bkz: +90) kanalında yayınladıkları belgeselleri (paterson’ın türk nüfusu hakkındaki videolarımesela) de gayet kalitelidir.
(ig 88a)

Wordly

Yorum

– birşeyler yapması oldukça eğlenceli güzel aplikasyon.
(huzursuz)

Duolingo

Yorum

– yaklaşık bir aydir almanca öğrenmek için kullandığım site. şu sıralar facebook üzerinden anket yapmaktalar ekleyecekleri bir sonraki dili belirlemek için ve türkce sadece 29 oy almış. oldu mu hiç türklerin anketlerdeki namalup ünvanını kaybettirmeyelim.
(red beard)

Yorum

– beta versiyonundayken her level’dayken o seviyede yapabileceginiz ceviriler cikiyordu yan tarafta. ve herkes her cumle icin kendi cevisirini yapabiliyordu. aylardir girmemistim simdi bi gariplesmis, ceviri yapmak icin immersion denen yerden kendiniz secmeniz gerekiyor, zorluga gore degil konulara gore ayrilmis, ve her zaman en son yapilan ceviri goruluyor ama editleme hakkiniz var. bu ogrenenler icin hic de iyi olmamis maalesef, ama tabii onlari ceviri amacina daha uygun.

bir de aslinda ogrenenlere daha cok gereken seylerden biri de ogrendikleri dilden ingilizceye degil de, ingilizceden o dile ceviri yapmak bence. ozellikle ingilizcede artikel ve declension sorunu pek olmadigindan, o dilde (mesela almanca), hazir artikeliyle cekilmis kelimeyi gorup ingilizceye cevirmekte pek sorun yok, asil sorun onlari almancada dogru artikelle, ismin dogru haline gore cekebilmek…
ama tabii ki bunlar kucuk elestiriler, duolingo eglenceli bir sekilde dil ogrenmek icin super bir platform. mayista cikmasi beklenen android app de ciksa artik tadindan yenmeyecek.
(cell gene)

Yorum

– livemocha’dan daha işe yarar bulduğum site. 1 senedir fransızca öğrenmek için çabalayan birisi olarak bana renkler, eşyalar gibi basit şeyleri bilmediğimi göstermiştir. gramerin hakkını az çok verebiliyorum da, birisi bana kahverengi ne demek diye sorsa mavi ekran verecekmişim, onu öğrenmiş oldum. 1 sene ne öğrendim lan ben. google translate’in ingilizce-fransızca kısmı olmasa hiçbir halt yapamayacakmışım anlaşılan.

göz göre göre gelen akademik başarısızlığımı bir kenara bırakırsak*, “dil öğrenmek günlük tekrar gerektirir, bi’ uğrasana alıştırmalarına”, “ısınıyorsun daha” diye mail atmaları da iyi oldu, yoksa unutur giderim ben. henüz alıştırmaların küçük bir kısmını yapabildim, fena görünmüyorlardı bakalım ilerisi nasıl olacak. je ne sais pas’dan başka cümleleri kendi istek ve irademle kurmaya başlayacak kadar kelime öğreneceğim galiba.
(cuentista)

Yorum

– ıspanyolcasini plus uye olarak kullandigim uygulama. neden plus’im, cunku ispanyolca temelim var (ama kelime eksigim cok) ve seviye atlama testleri ucretsiz uygulamada bir sure sonra imkansiz hale geliyor (200 puan istiyor her test icin). diger yazarlarin dedigi gibi artik otomatiklesiyosunuz cevaplari verirken, cok dusunmek gerekmiyor, ama amac da bu zaten. adam size advanced bi seviye vermicek, asla bi uygulamayla sifirdan advanced olamazsiniz zaten. belli bir temel verecek siz insa edeceksiniz uzerine.

o bakimdan basarili bence. ama kelime ogretimi az, su an 2. seviyeyi bitirmek uzereyim (7 tane var ispanyolcada). bi de fransizca ve ispanyolca icin podcast’leri var onlar da guzel. ama sirf bu uygulama asla yeterli olmuyor ogrenmeye. ıspanyolca cok hizli konusulan bir dil, uygulamadaki text to speech’ler o kadar agir ki gerceklikten cok uzak. ama dedigim gibi temel vermesi acisindan iyi. baska podcast’lerle, daha agir reading ve vocab kitaplariyla desteklenmesi gereken bir sey.
(justfriends)

Engly

Yorum

– ilgi alanınıza göre video izleyerek kelime ve telaffuzunuzu geliştirmeye yarayan bir mobil uygulama. videoları izlerken altyazıyı okuyorsunuz ve bilmediğiniz kelimelerin üzerine tıklayınca anlamını gösteriyor. ücretsiz ve reklamsız.

site şu şekilde: http://www.englyapp.com/
(post translational regulation)

Vocabulary.com

Yorum

– challenge kısmıyla bilmediğiniz kelimeleri kafanıza vura vura öğreten site. normal sözlük amacıyla da kullanabilmek mümkün. türünün en iyisi.
(futursuz amele)

Yorum

-telefon uygulamasıyla beraber verimi iki katına çıkaran site. evdeyken siteden faydalanıyorum, dışarıdayken de telefon uygulamasından. kelimeyi öğretmeden bırakmıyor resmen. ancak telefon uygulamasında bazen kelimeleri öğrenme listeme eklemekte zorluk yaşıyorum, “learn this word” seçeneği çıkmayabiliyor. birkaç denemenin ardından geliyor ama. en güzel yanlarından biri de haber sitelerinden o kelimenin geçtiği güncel haber cümlelerini çekmesi. gördüğüm en iyi vocabulary uygulaması açık ara. yıllardır İngilizce hayatımın bir köşesinde yer edinmiş durumda ama ilk kez karşılaştığım o kadar çok kelime var ki anlatamam.
(mirrors and reflections)

Yorum

– orta ve ileri seviyedekilerin İngilizce kelime dağarcığını geliştirmesi için birebir site. günlük yaşamımızda karşımıza bilmediğimiz bir kelime çıktığında bunun sözcük anlamına bakıp, ne olduğunu öğreniyoruz ama bu tür öğrenme biçimi pek köklü olmuyor. kelimenin ne anlama geldiğini öğrensek dahi, bu kelimeyi günlük yaşantımızda kullanmıyoruz veya bir süre sonra unutuyoruz. kelime dağarcığının geniş olması belli başlı alanlardaki kişiler için oldukça önemlidir. çünkü bazı kelimeler sık sık kullanıldığı içi standartlaşıyor.

bu açıdan bu site bana büyük fayda sağladı. günlük yaşamımda yeni bir kelime ile karşılaştığımda bu kelimeyi sitedeki listeye ekliyorum. daha sonra her gün sitedeki oyunu oynuyorum ve bu kelime karşıma soru olarak çıktığı zaman kelimeyi kullanarak bir cümleyi defterime yazıyorum. aynı kelime karşıma tekrar çıktığında ve kelimenin anlamını hatırlayamazsam, kelimeyi kullandığım cümleyi defterimde bulup o cümleyi okuyorum. cümleyi tekrar tekrar okumak ve kelimeyle alakalı soruları yanıtlamak kelimenin hafızaya daha iyi dahil olmasını sağlıyor.

(faroe adamlari)

En İyi İngilizce Öğrenme Siteleri Hangileri?

Konuşarak Öğren ,BBC Learning English ,British Council ,engVid ,Humans of New York ,LyricsTraining

En İyi İngilizce Kelime Uygulamaları Hangileri?

İngilizce kelime dağarcığınızı geliştirmek için kullanabileceğiniz uygulamalar; Wordly ,Duolingo ,Engly ,Vocabulary

İngilizce Öğrenmek İçin Youtube Kanalları Hangileri?

Konuşarak Öğren İngilizce Eğitimleri ,Çağrı Hoca ile İngilizce Öğren, Learn English With TV Series, Learn English with Emma, Crown Academy of English

Konuşarak Öğren İçin Sözlüklerde Yapılan Yorumlar Neler?

Konuşarak Öğren özel İngilizce öğretme teknikleri ile birçok kişinin kolayca İngilizce öğrenmesini sağlamıştır. Sözlüklerde ki yorumlar ve detaylar yazımızda.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.