İngilizce Rap Dinlemek İngilizceyi Geliştirir mi?


İngilizceyi geliştirmenin birçok yollarından bahsetmiştik. Bunlardan biri de İngilizce şarkılar dinlemektir. Özellikle İngilizce Rap şarkılar gençler arasında çok tutulmuş ve bir taraftan eğlenirken diğer taraftan da yeni kelimeler öğrenmeyi sağlanmıştır.

Şarkı dinleyerek İngilizce öğrenme düşüncesi aslında çok cazip bir yöntem. Fakat İngilizce şarkılar dinleyerek yabancı dil bilgisini geliştirmek için belli bir seviyeye çıkmak gerekmektedir. Başlangıç seviyesinde birine İngilizce şarkı dinletmek çok ta faydalı olmayacaktır. İngilizce şarkı dinlemenin gerçekte ne kadar etkili olabileceğini gelin birlikte inceleyelim.

İngilizce Şarkıları Anlamak Zor Olabilir

Telaffuzu değiştirilerek söylenen İngilizce rap şarkılar ve diğerleri şarkıyı anlamayı zorlaştırmaktadır. Ne denildiğini anlamadan bir şarkıyı dinlemenin de pek faydası olmayacaktır. Günlük konuşmadan uzak olan şarkılarda kelimeler yakalansa da cümle bütünlüğü anlaşılmamaktadır. Adeta şiir gibi olan şarkı sözleri genelde mecazi anlamda olduğundan İngilizceyi öğrenme bakımından tercih edilen bir yöntem değildir. Telaffuz da günlük konuşmalardan uzaktır. Bu nedenle İngilizce öğrenmek için pek te geçerli bir yöntem değildir.

İngilizce Şarkılar Açık Anlatımlı Değildir

Şarkı sözleri günlük konuşma gibi anlamlı olmadığından anlaşılmamaktadır. İngilizce öğrenilirken sistematik çalışma ve düzen çok önemlidir. Oysaki şarkılar böyle değildir. Dil öğrenirken adım-adım ve aşama-aşama gidilmeli, belli bir disiplin çerçevesinde çalışılmalıdır. İngilizce şarkılarda zaman ve kelime anlamı bakımından bir düzen olmadığından faydası olmamaktadır. Hem eğlenmek hem de İngilizce öğrenmek için çekici görünse de fayda sağlama bakımından etkili olmamaktadır.

İngilizce Öğrenmek İçin Özel Olarak Üretilen Şarkıları Dinleyin

İngilizce öğrenmede sadece eğitim amaçlı özel olarak üretilen şarkılar vardır. Bunların dinlenmesi İngilizceyi öğrenmede etkili olmaktadır. İngilizceyi ilerletmek için üretilen bu şarkılar diğerlerine göre çok farklıdır. Tamamen İngilizceyi geliştirme amaçlı olup eğitime oldukça katkısı bulunmaktadır.

Anlaşılması Kolay İngilizce Şarkılar Dinleyin

RAP dünyasının yaramaz çocuğu Eminem.
RAP dünyasının yaramaz çocuğu Eminem.

Şarkı sözlerini dinlemeden önce incelemek ve okumak, sonra şarkıyı dinlemek şarkıyı çok daha anlaşılır kılacaktır. Anlaşılması kolay İngilizce şarkılarda dilbilgisi yapısı çok daha kısadır. Bilinen ve kolay kelimelerle yazıldığından rahat anlaşılır. Bu kelimeleri özümseme bakımından son derece etkilidir.

İngilizce içeriğin her türlüsü, ister rap, ister slow, ister rock müzik şarkıları olsun, emin olun dile olan yatkınlığınızı arttıracaktır…

Son Yazılar